Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka nowa polska - Która najlepsza (1 000 - 1 200 PLN)?

karol57 24 Cze 2015 08:54 3057 4
  • #1 24 Cze 2015 08:54
    karol57
    Poziom 14  

Witam.

Wstęp (można pominąć)
    Jestem (jeszcze) posiadaczem pralki Whirlpool AWM 6020. Przez 15 lat użytkowania raz padło łożysko i całkiem niedawno pompa. Jako zwykły człowiek byłem w stanie przeprowadzić wszystkie naprawy samemu i uważam że 90% usterek byłbym w stanie samemu naprawić. No niestety znów padło łożysko, dodatkowo podejrzewam, że zawór wody przecieka. Nie mam zamiaru dokładać już do tej pralki ponieważ potem wyjdzie, że nową na części kupiłem.

Wymagania co do pralki
    1. Ostatnio w miarę możliwości staram się kupować polski sprzęt, ale warunek konieczny to to nie jest.
    2. Nie wiem jak określić pojemność. Rodzice ostatnio sobie kupili Samsunga (wygląda jak ten) który ma 6kg, a (dzisiaj ważyłem z ciekawości) moje 3,5 kg prania za cholerę by tam nie weszło (bęben strasznie płytki się wydaje).
    3. W prawdzie pralka na razie będzie używana przez studentów, ale wolałbym, aby została ze mną na dłużej.
    4. Przedział cenowy 1 000 - 1 200 PLN.

Moje typy
    - Amica EAWI6122SL
    - Amica EAWI7102CL
    - Amica EAWI7123CD
    Z tego co widzę to opinie mają dobre. Aktualnie rozważam wybór między 2-gą a 3-cią.

Meritum
    Prosiłbym więc o pomoc w wyborze pralki, ponieważ nie mam pojęcia którą najlepiej wybrać (albo której unikać). Nie wiem czy te pierdółki w ostatniej pralce są warte dołożenia 150-200 zł, ani jak z awaryjnością i serwisem tych pralek.

0 4
  • #2 24 Cze 2015 12:00
    pawels5
    Poziom 11  

Ja bym wolał kupić ładowaną od góry. Łożyska żywotniejsze, bo podparte na dwóch i do załadunku nie trzeba się tak schylać i nie cieknie na uszczelkach.

0
  • #3 24 Cze 2015 13:42
    karol57
    Poziom 14  

Nie jestem do końca przekonany.

Schylanie mi akurat nie przeszkadza.

W prawdzie nie ma polskiej marki (no, jest Polar, ale tak na prawdę to taki tańszy Whirpool), ale to mnie nie boli.

Myślę, że łożysko wyjdzie tak samo żywotne, ponieważ:
    1. Skoro podparte na dwóch to dadzą słabsze.
    2. Załóżmy, że szansa na zepsucie łożyska w pralce ładowanej od frontu wynosi 1/50000, a w pralce ładowanej od góry 1/100000, ale w pralce ładowanej od góry są dwa łożyska to 2*1/100000 = 1/50000
    No ale to tylko moje przypuszczenia.

Kiedyś jak przeglądałem pralki ładowane od góry to zamknięcie bębna mi się zawsze takie słabe wydawało. No i zastanawiałem się, co jak w pralce ładowanej od góry źle zamknie się bęben (patrząc na inteligencje sublokatorów może się to zdarzyć)? Nie rozpieprzy się cała pralka, jakby któryś kretyn to zostawił włączone?

Poza tym w tym przedziale cenowym wyglądają na trochę ubogie w porównaniu do frontowych. No i mają pojemność mniejszą.

Co do zajmowanego miejsca, to ani za, ani przeciw. Łazienka w prawdzie nieduża, ale miejsce i tak przygotowane na pralkę frontową.

Z drugiej strony prostsze i droższe pralki powinny być solidniejsze i łatwiejsze w serwisowaniu. Dodatkowo w takiej pralce nie ma możliwości 'zjedzenia' skarpetki, chociaż w poprzedniej mi się to nie zdarzyło.

Fajnie jakby ktoś jeszcze poświęcił trochę czasu i odpisał, ponieważ jeszcze dzisiaj chciałbym tę pralkę kupić.

0
  • #4 25 Cze 2015 20:18
    karol57
    Poziom 14  

Dobra, temat nie aktualny. Byłem dzisiaj w sklepie i za namową sprzedawcy wziąłem LG F10B8QD. Sprzedający zwracał uwagę na lepszą wydajność oraz na (zapomniałem jak on nazwał te silniki ogólnie) Direct Drive. Jak pytałem o serwis to dostałem odpowiedź "teraz w pralkach wszystkie łożyska są spiekane, a do elektroniki to laptopa trzeba", ile w tym prawdy to nie wiem, ale coś nieszczera mi się wydawała. Jak poużywam trochę i nie zapomnę to odezwę się w tym wątku jak się pralka sprawuje.

Oczywiście zachęcam do dyskusji, dla potomnych na pewno się przyda.

BTW. Nie wiem czy mam zły styl pisania postów, czy może postępuje źle z jakimiś ogólnymi "zasadami", ale zauważyłem, że w moich wątkach (na dowolnym forum) z reguły dyskusja jest znikoma, albo nie ma jej wcale. Jeżeli robię coś źle to proszę o info ^^. No chyba, że po prostu wszędzie tak jest, tylko tego nie zauważam.

0
  • #5 26 Cze 2015 08:58
    alba75
    Poziom 10  

Masz na mysli silnik z inverterem

A ja stojąc przed podobnym wyborem wzialem samsunga z serii WF70F5. 1200 obr.

Zwróćcie uwagę że różne pralki dla tej samej ładownosci ma różne wielkości bębna. Widziałem że niektóre 7-kilówki mają dużo płytsze bębny.
    AFAIK produkcja PL, rozbierany zbiornik, chyba przyzwoite ceny cześci (np. gdy w pytałem serwisie o różne rzeczy to koszt całej wanny piorącej to 180 PLN ale może ktoś to zwyryfikuje bo trochę za tanio).
    Minus to żelowana elektronika (choć to zaleta eksploatacyjna) w przypadku konieczności dłubania ale można sobie dac z tym radę

0