Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termostat akwarystyczny do sterowania chłodzeniem

29 Maj 2005 12:18 12643 44
 • Poziom 12  
  potrzebuje termostat do akwarium ale sterujacy wentylatorkiem który będzie chłodzić wode której temp. w osresie letnim dochodzi do 29*C ma ktos moze pomysł na taki układ dobrze by było co by był prosty w wykonaniu i zawierał łatwo dostępne elementy
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 32  
  jezeli termostat ma przekaznik z zestykiem przełączalnym czyli NO NC i COM to podepnij wentylator pomiedzy zestyki COM I NC
 • Poziom 12  
  no tak ale ja nie mam jeszcze zadnego schematu
 • Poziom 36  
  To może coś takiego jak w tym poscie:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1477310&highlight=#1477310

  Jest to dokładnie aplikacja sterująca wiatrakami chłodzącymi obiekt. W Twoim przypadku wystarczy jeden tor.

  No i trzeba dobrać tranzystor sterujący (ew. kaskadę - Darlington) do mocy wentylatorka. No a jeśli na 230V to jakiś przekaźnik albo optotriak+triak i dołożyć ewentualnie jakiś komparator (przerzutnik Shmidta) w sterowaniu tranzystora.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 12  
  bardzo fajne tylko ze ja mam jeden wentylatorek

  Dodano po 3 [minuty]:

  no na wentylatorku pisze cos takiego Dc 12V 0,11A czyli jaki ma byc ten taranzystor
 • Poziom 32  
  A tak wogóle to ile ty chcesz tej wody schłodzic tym wentylatorkiem ? Masz jakas chłodnice albo cos w tym stylu ? Niewiem czy nie szybciej by było i nie tańszym kosztem drugie małe akwarium lub inny zbiornik typu wiaderko z zimną wodą lub nawet kostkami lodu a w nim weżownica i obieg wody do docelowego akwarium. Bo w pierwszym przypadku to by trzeba było jakis moduł peltera jeszcze zastosowac bo temperature powietrza masz około 25 w akwarium około 29 to musisz miec wentylator bardzo duzej wydajnosci. Bo inaczej to wiecej prądu zurzyjesz niz szchłodzisz wody.
 • Poziom 12  
  oj niewiele bo 12L nie 112L tylko 12L wczoraj temp w nim doszła do 31*C i podpiołem wentyla na 3 godzinki i temp spadła do 24*C ale ja ciagle nie wiem jaki to ma byc tranzystor i gdzie go wlutować
 • Poziom 36  
  1. Używasz tylko jeden tor z tego schematu
  2. Do takiego wiatraczka to jakiś BD139
  3. Dla tej temperatury trzeba by podbić wzmocnienie (zmniejszyć opornik z wejścia ujemnego wzmacniacza do masy z 20k dobierając na powiedzmy 2-10k)
  4. Co do wydajności chłodzenia, to faktycznie, tak jak pisze jacur może być problem
  5. Drugi (wolny) wzmacniacz w scalaku możesz użyć jako element progowy i przez tranzystor wysterować jakiś tranzystor mocy, przekaźnik czy optotriak, którym można by wysterować element, który naprawdę by chłodził (Peltier+wentylatorek na nim) albo silniejszy wentylator.
  6. Dla zwiększenia parowania (chłodzenia) można by było dołożyć pompkę, zrobić małą fontannę/wodospad i puścić na to wentylator. No ale to już jest cała maszyna. Prościej jest zastosować Peltiera.
 • Poziom 12  
  i gzdie to wszystko wsadzić

  Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

  jeszce trzy pytanka :

  1. Który tor schematu zrealizować górę czy dół
  2. czy ten nowy tranzystor ma byc wlutowany w miejsce bc548
  3. jakie modyfikacje trza zrobic co by ten układ wystarczył do tego wentyla i do regulacji zakresu do 19*C do 35*C (oczywiście zakres moze być większy ale powinien sie zaczynaś na przynajmniej 20*C)

  @marek_łódz nie rozumiem punktu nr 5 i czy jest koniczna taka metamorfoza układu o której w nim piszesz
 • Poziom 36  
  koziolini napisał:

  1. Który tor schematu zrealizować górę czy dół


  np. górę

  koziolini napisał:

  2. czy ten nowy tranzystor ma byc wlutowany w miejsce bc548

  tak

  koziolini napisał:

  3. jakie modyfikacje trza zrobic co by ten układ wystarczył do tego wentyla i do regulacji zakresu do 19*C do 35*C (oczywiście zakres moze być większy ale powinien się zaczynaś na przynajmniej 20*C)


  Ten układ jest na trochę wyższe temperatury - napisałem o tym zmniejszeniu opornika z wejścia wzmacniacza do masy, żeby podbić wzmocnienie. Układ reguluje analogowo i wynik będzie zależał od mocy wentylatorka, temperatury, objętości zbiornika itp. Dlatego trudno mówić o zakresie regulacji.

  Dlatego też proponowałem układ progowy - wzmacniacz (druga połówka scalaka) wejście dodatnie na wyjście pierwszego wzmacniacza, na wejście ujemne suwak potencjometru (końce do +/- zasilania) , którym nastawisz próg (temperaturę zadziałania). Tak to wygląda najprościej. Przydała by się jeszcze mała histereza (na wejściu dodatnim niewielki opornik w sterowaniu i duży w sprzężeniu z wyjścia). Taka modyfikacja nie jest niezbędna i również nie gwarantuje pełnej regulacji jeśli moc wentylatorka jest za mała w stosunku do pojemności zbiornika i temperatury do zbicia.

  Jeśli Ci się bardzo nie spieszy, to w weekend spróbuję rozrysować to, o czym napisałem i wyliczyć elementy do Twoich potrzeb, przy czym i tak kluczowym elementem jest wentylator.
 • Poziom 12  
  nie wogóle mi sie nie spieszy mam czas do lipca czyli prawie cały miesiac wtedy takie temperaturki to bedzie norma dlatego nie musisz sie spieszyc a zarazem bede ci bardzo wdzieczny za ten rysunek pozdro!!!
 • Poziom 36  
  Teoretycznie wygląda to tak - czujnik temperatury LM35 o współczynniku 10mV/°C, dalej wzmacniacz (LM324 IC1A) x20, na wyjściu otrzymujemy 200mV/°C w zakresie od 2 do powiedzmy 60°C (przy napięciu 0.4-12V). Sygnał ten podajemy na komparator IC1B, którego drugie wejście sterujemy z zadajnika temperatury progowej (potencjometr wieloobrotowy). Dwa dodatkowe rezystory szeregowo z potencjometrem służą do okrojenia zakresu regulacji (15-40°C). Rezystor R11 w sprzężeniu komparatora służy do ustalenia histerezy układu regulacji (dobrać do właściwości układów wykonawczych i toru sterowania tak, żeby wyjście regulując nie wpadało w zbyt częste oscylacje).

  Wyjście komparatora steruje tranzystorem z którego możemy wysterować mały wiatraczek (powiedzmy do 0,6A) albo przekaźnik sterujący zewnętrznym układem chłodzenia. Zastępując tranzystor wykonawczy przez TIP122 teoretycznie możemy wysterować nawet kawałek Peltiera. Całość uzupełnia dioda antyprzepięciowa, LED sygnalizacyjny i zasilacz stabilizowany.

  Przełącznik S1 umożliwia zmianę źródła zasilającego układ wykonawczy:

  zwarty - zasilanie ze stabilizatora termostatu,
  rozwarty - zasilanie doprowadzone z zewnątrz (plus zasilacza do górnego odczepu obciążenia, minus do masy termostatu).

  Mamy jeszcze wolne 2 wzmacniacze scalaka LM324, z których jeden możemy wykorzystać np. do realizacji komparatora sterującego grzałką (łączymy za IC1A, wejścia odwrotnie niż w układzie chłodzenia, zadajnik grzałki trzeba ustawić poniżej progu chłodzenia).

  Zasilanie 12V przyjęto ze względu na układy wykonawcze. Termostat może pracować od 5-6V.

  Do tego wszystkiego dla bajeru dodajemy mały panel woltomierza cyfrowego na ICL7106/7107 wyskalowany w stopniach, przełączany pomiędzy wyjściem pierwszego stopnia wzmacniacza, a wyjściem zadajnika (wyświetla temperaturę zadaną lub bieżącą).
 • Poziom 12  
  dzienki wielki a wytłumacz mi jeszcez:

  1.co jak i gdzie z tym woltomierzem
  2.gdzie podłączyc wentylator
  3.gdzie podłączyć zasilanie
 • Poziom 36  
  koziolini napisał:
  dziękuję wielki a wytłumacz mi jeszcez:

  1.co jak i gdzie z tym woltomierzem
  2.gdzie podłączyc wentylator
  3.gdzie podłączyć zasilanie


  1. Ten woltomierz to bajer. Temperaturę można mierzyć na wyjściu IC1A PIN (1), drugi biegun miernika do masy. Zadajnik między suwakiem potencjometru i masą. No i ewentualnie przełącznik przełączający między tymi dwoma punktami (druga linia woltomierza zostaje na masie).

  2. Wentylator - Ou1-1..Ou1-2 (albo przekaźnik sterujący wentylatorem)

  3. V1-1 (Plus 15-24V)
  V1-2 (minus - masa)

  Powinno działać - powodzenia.
 • Poziom 12  
  nie kapuje nie ma takiego wyjscia jak v1-1 czy v1-2 jest tylko v1 ,v2,v-,v+ czli pod które zasilanie a pod które woltomierz
 • Poziom 36  
  koziolini napisał:
  nie kapuje nie ma takiego wyjscia jak v1-1 czy v1-2 jest tylko v1 ,v2,v-,v+ czli pod które zasilanie a pod które woltomierz


  sorry V-1 do plusa zasilacza (15-20V), V-2 do masy (minus zasilacza)

  woltomierz tak, jak napisałem do na PIN numer 1 scalaka IC1 i na masę

  a jak chcesz mierzyć zadajnik to na suwak potencjometru i na masę
 • Poziom 12  
  kontensatoe c4 nie jest opisany!!!

  a gdzie jest ten suwak (pod podaj cyferke nózki potencjometru)
 • Poziom 36  
  koziolini napisał:
  kontensatoe c4 nie jest opisany!!!

  a gdzie jest ten suwak (pod podaj cyferke nózki potencjometru)


  C4 powiedzmy 220µF, wszystkie kondensatory na 25V lub wyżej
  suwak potencjometru - nóżka 2 (środkowa)
 • Poziom 12  
  jaka wartość ma mieć r1 47k cz 4,7k
 • Poziom 12  
  w załączniku daje wzór płytki porosze o sprawdzenie jej poprawności jej rzeczywiste wymiary to 10cmx6cm zgróbienia zaznaczone czerwonym kółkiem to miejsca do których podłącze miliwoltomierze i mam jeszcze pare pytanek apropos cześci

  1.czy moge zastapic diode 1N4004 diodą 1N4007
  2.czy moge zastąpic tranzystor 7812T tranzystorem 7812C
  3.czy tranzystory wymagaja radiatorów ?????
  4.jaka wartosć ma mieć rezystor R7
 • Poziom 36  
  1. Tak
  2. Tak. To nie są tranzystory, a stabilizatory napięcia, przypuszczalnie masz typ 7812CT (C = zabezpieczenie zwarciowe, T = termiczne)
  3. Nie, jeśli nie zasilasz żadnych zewnętrznych układów z "V+" lub jeśli zasilany układ zwenętrzny nie bierze więcej prądu, niż ok. 2,5/(V1-12) [A], gdzie V1 - napięcie zasilające na "V-1" w woltach, prąd w amperach.
  4. Jeśli S1 zwarty, R7 = 2k2, w przyciwnym razie tyle razy większy, ile razy napięcie zewnętrzne na "OU1-2" większe od 12V.
  Layout płytki jest błędny, bo obydwa wzmacniacze ze schematu siedzą w jednej obudowie DIP-14 (a dokładnie jest ich tam cztery). Ponadto musisz doprowadzić zasilanie: "+V" na pin 4, masę (-V) na pin 11. Piny wejściowe nieodwracające (+) nieużywanych dwóch opampów połącz do masy, a odwracające (-) połącz z ich wyjściami (output). Przyjrzyj się tu jak wygląda LM324: http://www.national.com/ds/LM/LM124.pdf okidoki?
  I jeszcze jedno: C3 i C4 muszą być zmontowane tuż przy 7812!
 • Poziom 12  
  nemo to mozesz to narysowac bo juz nie wiem jak ma wyglądac ta płytka
 • Poziom 36  
  Płytki Ci nie namaluję. Moższ sam zrobić poprawki. Nasuń po prostu na siebie obydwa te IC, które rozrysowałeś i doprowadź zasilanie, j.w. Niektóre ścieżki się pokrzyżują i musisz to rozsupłać. No i przysuń C3 i C4 jak najbliżej do 7812. Jak ma wyglądać płytka? To zależy od pomysłu, od użytych elementów, w dużej mierze decuydujesz sam. Pozdro
 • Poziom 36  
  Nie bardzo mam kiedy to zrobić więc mogę tylko podesłać dwustronną z metalizacją (EAGLE). Nieużywane wzmacniacze połączyłem zgodnie z sugestią nemo07 (coby nie zakłócały reszty układu). W załączniku .brd i .sch
 • Poziom 12  
  nie chcą mi sie otworzyc
 • Poziom 36  
  OK, koziolini! Zrobiłem wspomniane zmiany, ale nie poprawiałem całości. Niebieskim zaznaczyłem zwory. Dalej będziesz wiedział. Możesz potrzebować radiator do 7812, wtedy musisz ew. trochę przemeblować kondy, ale powinny pozostać blisko IC. Pozdro
 • Poziom 36  
  No, cacy! Tylko chodzić nie będzie, j.w. :lol: