Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu prostego urządzenia czujnik temperatury - diody led

24 Cze 2015 18:55 798 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Na co dzień siedzę w trochę innej dziedzinie niż elektronika.
    Znam się na poziomie laika na prądzie. Tyle aby wymieć gniazdko w domu czy przelutować jakieś zwykłe kable od zasilacza komputera.

Dlatego pytam się was jaki sterownik będę potrzebował do zlutowania urządzenia, które:
    podczas zwiększenia temperatury otoczenia o np 3-5% C będzie włączał diody led a gdy ta temperatura opadnie będzie je wyłączał? Ma to być malutkie urządzenie przenośne z możliwością naładowania akumulatorków.

Szukałem potrzebnych elementów i już takowe w większości znalazłem tj. czujnik temp. diody akumulatorki, gniazdo uniwersalne do ładowarki.

Najbardziej interesuje mnie wskazówka jaki sterownik zastosować. Chciałbym go w jakiś sposób zaprogramować może z poziomu komputera (z tym nie powinienem mieć problemu). Np tak:
    włączam urządzenie, czujnik sprawdza temp. i jeżeli wzrośnie o ponad 3-5*C to puści sygnał, który włączy diody. Następnie po spadku temperatury odetnie sygnał (diody zgasną), wykona kolejny pomiar temperatury. Ustali ją za bazową i znowu po wzroście temp o zadaną wartość włączy diody. I tak w kółko.
    Ewentualnie prosiłbym o podpowiedz podłączenia ładowarki do akumulatorków. Czy do akumulatorków guzikowych można podłączyć bezpośrednio ładowarkę?

Aha i jeszcze jedna opcja tego procesora. Chciałbym aby po naładowaniu się akumulatorów diody świeciłyby się aż ładowarka nie zostanie odłączona a przy tym aby prąd przestał je ładować aby nie doszło do przeładowania.

Czekam na propozycję i nie oczekuję gotowych schematów czy odpowiedzi. Lubię poznawać nowe dziedziny, dlatego z chęcią sam poszukam czy poczytam. Jedynie chciałbym wiedzieć od czego zacząć.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    RafałKrajka napisał:
    Szukałem potrzebnych elementów i już takowe w większości znalazłem tj. czujnik temp. diody akumulatorki, gniazdo uniwersalne do ładowarki.
    Napisz, co znalazłeś i coś więcej o założeniach. Zakres temperatur, czas pracy na akumulatorach, dlaczego temperatura bazowa ma się przesuwać.
    Jeżeli chcesz się bawić w programowanie mikrokontrolerów to wystarczy jakikolwiek z ADC (choć warto zwrócić uwagę na zakres napięć zasilania i pobierany prąd).
    O ładowaniu akumulatorów możesz poczytać np. tu.
  • Poziom 2  
    Zakres temperatur to około od 20 do 40*C a więc niewielkie, niskie w miarę stałe temperatury.
    Akumulator powinien wytrzymać około 10 godzin bez ładowania.
    Temperatura bazowa musi być co jakiś czas uaktualniana, ponieważ otoczenie może zmienić swoje warunki przez powiedzmy 2 godziny pracy urządzenia. Pomiar bazowy nie musi odbywać się za każdym razem, może być mierzony np. co 5min. Częstotliwość zmian temp. przewiduję na około 0,25 Hz a więc też bardzo wolno jak dla dzisiejszej elektroniki.
    O częściach jakie znalazłem do użycia napiszę później, ponieważ nie mam teraz dostępu do listy.

Pod linkiem, który dodałeś jest mnóstwo informacji. Postaram się z nimi zapoznać, choć z częścią.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    włączam urządzenie, czujnik sprawdza temp. i jeżeli wzrośnie o ponad 3-5*C to puści sygnał, który włączy diody. Następnie po spadku temperatury odetnie sygnał (diody zgasną), wykona kolejny pomiar temperatury. Ustali ją za bazową i znowu po wzroście temp o zadaną wartość włączy diody. I tak w kółko.

Urządzenie z ręcznym ustalaniem progu było by banalnie proste. Przy automatycznym musiał byś mieć mikrokontroler, tylko nie do końca rozumiem jak wykryjesz że temperatura już spadła, jeśli nie będzie wracała do tej samej wartości, mozna robić wiele pomiarów i sprawdzać czy się zmienia.

EDIT: jeśli temperatura "bazowa" będzie wynikała z temperatury otoczenia to może wykrywać ją drugim czujnikiem, umieszczonym w innym miejscu - czujnikiem króry nie będzie poddawany wzrostowi temperatury który chcesz wykryć (pomiar różnicowy), to też było by banalne do wykonania bez mikrokontrolerów, programowania itp.
  • Poziom 2  
    Temperatura będzie spadała. Jej wykres w czasie przybiera wygląd sinusoidy.
    Chciałbym zrobić ten układ tak aby był prosty i skuteczny jednak myślę, że chciałbym użyć mikrokontrolera tak aby był on w pełni automatyczny. Włączam a reszta robi się sama.

Podaję elementy jakie udało mi się znaleźć:
    1. 1 czujnik temperatury: NTCM-50K-B3950 Termistor NTC; 50kΩ; THT; 3950K; -55÷125°C; 3,5mW; Ø3x4mm Producent: SR PASSIVES,
    2. 3 akumulatorki H40BC - VINNIC 40mAh NiMH 1,2V guzikowe,
    3. Gniazdo montażowe mini jack,
    4. 2 Diody LED 3mm,
    5. kilka kabelków,
    6. mikrokontroler z tego co mi podpowiedzieliście

W sumie muszę się zastanowić nad zamontowaniem dwóch czujników. Wydaje mi się, że to może być ok dla mojego zastosowania. W takim przypadku jak miałbym złożyć taki układ? Co bym potrzebował?
  • Poziom 33  
    Odnośnie akumulatora. W pierwszym artykule o akumulatorach jest opisane jak można je ładować. Zamiast trzech oddzielnych akumulatorów można wziąć od razu pakiet. Wychodzi, że trzeba się trzymać średnio poniżej 4mA. W sam raz na diody. :D Trzeba dać jakieś dobre.
    Jeżeli układ miałby być na mikrokontrolerze zastosowałbym jakiś aktywny czujnik temperatury i ATtiny13A (bo akurat mam ;)). Zasilanie czujników z pinu mikrokontrolera.
    W wersji analogowej dwa termistory, dwa wzmacniacze.