Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki amplituner do kolumn Tonsil ZGC

lukas92p 24 Jun 2015 19:13 2520 30
Wago
 • #1
  lukas92p
  Level 9  
  Witam, jaki amplituner wybrać pod Tonsil ZGC 100-8-24.
  Na oku mam Denon DRA-375RD, Denon DRA-275RDS, Denon AVR-1601, obecnie go posiadam, czy Harman Kardon AVR25 którego używałem wcześniej? Może koledzy proponują coś z Marantza lub Yamachy?
 • Wago
 • #2
  k52
  Level 32  
  Duże kolumny zdecydowanie lepiej zagrają ze wzmacniaczem, niż amplitunerem, a zwłaszcza amplitunerem kina domowego.
  Dźwięk przeciętnej Yamahy jest jednak inny od np. Denona, ten od Marantza, więc poza kwestią dobrego wydajnego wzmacniacza trzeba zdawać sobie sprawę z brzmienia danej marki i swojego gustu.
 • #3
  lukas92p
  Level 9  
  A kolega jaki marki by polecił lubię łagodne czyste i przyjemne tony miałem jak pisałem harman kardon avr25 obecnie stosuję denon avr-1601 i bd miał denona dra375rd nie miałem jeszcze yamahy marantza kolega ma technicsa su nie pamiętam modelu przy podłączonym subwooferze samochodowym jbl podłączony ma przez zwrotnice to mu przy słuchaniu muzy się wyłącza.
  To jaki model z marantza lub denona ewent harmana kardona kolega by polecił może też być yamahy
 • #4
  k52
  Level 32  
  Nie jestem wróżką i nie wiem jaki budżet. Nie jestem przeciwnikiem konkretnych marek np. Yamahy, czy Marantza, Denona , bo każda marka i model ma swoje plusy i minusy. Ważne jest aby dobrze dobrać wzmacniacz do kolumn i swoich potrzeb.
  Pisanie potem że coś było nie tak z muzyką i że przykładowo wzmacniacz ABC jest niedobry i nadaje się śmieci, bo ktoś ma jakieś kolumny jest amatorszczyzną.
 • #5
  lukas92p
  Level 9  
  Cenowo max 300-350. kolumny planuję dokupić tonsil altus 110 lub 140. A kolega jaką markę by polecił z wymienionych: Marantz Harman Kardon Denon Yamaha czy Technics? zastanawiam się też nad Unitra
  Mam pytanie czy denon dra375rd wejścia na kanał 4x70w uciągnie te tonsil ZgC 100w?
  ps chodzi mi o naprawdę dobry/porządny wzmacniacz za dobre pieniądze 300-350
 • #6
  k52
  Level 32  
  lukas92p wrote:

  Mam pytanie czy denon dra375rd wejścia na kanał 4x70w uciągnie te tonsil ZgC 100w?

  Nie żartuj, przecież to to niedrogi amplituner stereo, a nie czy drogi dwu strefowy wzmacniacz na podwójnym trafo, nie kino domowe, dra to nawet nie wzmacniacz. Ma zasilacz 155W więc nawet przy dwu kanałach i 8 ohm ta moc jest dyskusyjna. Zresztą proszę instrukcja http://audio.manualsonline.com/manuals/mfg/denon/denon_dra_dra375rd.html?p=4

  Pomijając że muzyka na 4 kolumnach, nawet takich samych, to porażka. To nawet silny wzmacniacz może mieć problemy z impedancją, a i jego moc, nie namnaża się, a rozpływa się na 4 kolumny, więc kolumny grają z automatu gorzej niż jedna para. Zwłaszcza jakość i kontrola basu spada, choć jak grają 4 kolumny to nie wiadomo co jest gorsze.

  lukas92p wrote:
  kolumny planuję dokupić tonsil altus 110 lub 140.
  ps chodzi mi o naprawdę dobry/porządny wzmacniacz za dobre pieniądze 300-350


  To nie rozumiem już, chcesz kupić "dobry" wzmacniacz za 350zł, a chcesz dokupić Altusy i grać na 4 kolumnach w dodatku gorszych niż masz obecnie ? Nawet jakbyś kupił wzmacniacz za 10tys. zł. to z 4 kolumnami w dodatku różnymi i kiepskimi, zagra to na bardzo niskim poziomie. Zamiast kupować kolejne du...e kolumny dołóż do wzmacniacza, kup taki by grał.
  Ja do takich kolumn jak masz, czy planujesz kupił coś z dobrym nasyceniem średnicy i dołu pasma, wiec coś z Denona, Harmana, Pioneera, choć starsze Yamahy też grały inaczej niż obecne.
 • #7
  lukas92p
  Level 9  
  Chce kupić wzmacniacz tylko nie wiem z jakiej firmy z tych co napisałem marantz technics czy yamaha. Zastanawiałem się nad kupnem kolumn Wcale nie kupuję tylko tak napisałem co by kolega polecił? Teraz wiem że nie ma sensu kupowania dodatkowych kolumn. Jaki kolega by polecił wzmacniacz wyżej wymienionych. Zastanawiałem się nad yamahą tylko nie wiem czy to bd dobry wybór
 • #8
  k52
  Level 32  
  Technicsa bym odpuścił, gra płasko i nieciekawie, a poszukał czegoś innego jak wolisz masywniejszy dół coś Denona, Pioneera, lepszej serii Sony. Marantz i Yamaha dadzą więcej detali w górze, Marantz głębię. Z Marantzem trzeba uważać to dobre wzmacniacze, ale często modele to nie są elektrownie mocy( zwłaszcza tańsze), a kolumny są spore.
 • Wago
 • #10
  Zamerstary
  Level 26  
  Nie polecam tego Grundiga V2, jest to budżetowy wzmacniacz i gra naprawdę kiepsko, posłuchaj Kolegi k52, poszukaj kilku wzmacniaczy do tych 350 zł byle by były jak najwyższe modele, podaj swoje typy tutaj, a jakoś Ci doradzimy wtedy.
 • #11
  lukas92p
  Level 9  
  Ok. Coż zmieńmy trochę budżet do 1400 zastanawiam się nad marantz pm seria 5 i jakimś cembridgem.
  Mam jescze pytanie czy warto kupić altusy lub tonsile zeusy pod wzmacniacz? Czy dołożyć do tego 500 i kupić mikser numark?
 • #13
  k52
  Level 32  
  Słuchałeś CA że tak stawiasz go obok innych marek, chyba nie? Nowe CA azur dobre, dość uniwersalne brzmienie, choć też nie pod brzmienie Altusa. Starsze CA raczej dla osoby która wie czego oczekiwać po specyficznym brzmieniu marki, tańszych modeli.
 • #15
  k52
  Level 32  
  Dlatego napisałem zależy jaki model CA, 651,851, poprzedni 640 są ok. Tylko raczej nikt nie kupuje drogich dobrych wzmacniaczy do Altusów. Natomiast CA topaz5 chyba odpada ;) z wiadomych względów.
  Dla mnie CA z Altusem jest nieporozuminiem z racji tego jak brzmi CA i jak brzmi Altus, no ale skoro bratu się podobało.
 • #17
  spokojan
  Level 18  
  Fajne recenzje miał Onkyo 805 no ale cena ,używane to 1tyś.
 • #18
  irek6311
  Level 33  
  Celuj w DENON PMA720 AE lub Yamaha A-S500.
 • #20
  spokojan
  Level 18  
  Kolumny zawsze powinny mieć wyższą moc a nie odwrotnie.
 • #21
  irek6311
  Level 33  
  Kanał to L (Lewy) i R (Prawy), zestaw A czy B to tylko do 2 pomieszczeń się stosuje, końcówki mocy są tylko 2 (nie 4), więc jak masz tylko 2 kolumny to pod A podpinasz (L) i (R).
 • #22
  lukas92p
  Level 9  
  Yhy to dobrze bo sprzedałem mojego denona avr 1601rds i klikent mówi że ma altusy 110. I się bałem że bd coś nie halo a dałem gw. rozruchową 7 dni. Popatrze wzmacniacze jakie były podane ale wolał bym że by nie był to denon miałem 2 tego dra375 i chcem zobaczyć jak grają inne a czy kolega by jakiś polecił z harmana kardon wzmacniacz?
 • #23
  k52
  Level 32  
  spokojan wrote:
  Kolumny zawsze powinny mieć wyższą moc a nie odwrotnie.

  Jakieś głębsze uzasadnienie, tego słowa powinny ?
  Dla bezpieczeństwa, bzdura ! Łatwo spalić mocne kolumny dużo słabszym wzmacniaczem.
  Dla dobrego dźwięku, jeszcze większa bzdura ! Niektóre kolumny z niską efektywnością i spadkami poniżej 4 ohm , potrzebują aby dobrze zagrać nieraz wzmacniaczy których moc jest bardzo wysoka, lub mających potężne zasilacze.
  Zresztą moc kolumny nie przekłada się w żaden sposób na jakość.

  Owszem najczęściej popularne zestawy w tym kolumny mają wyższą tzw. moc, bo łatwiej wyprodukować wytrzymałą kolumnę, niż mocny i niedrogi wzmacniacz.
  Dużo amatorów kupuje oczami te MOCNE kolumny 200-300W podłącza do przypadkowego słabego wzmacniacza , lub amplitunera i potem ... pa.
  lukas92p wrote:
  czy amplituner moc na kanał 100w 6-16Ω uciągnie tonsile 110w? W ten sposób że 1 kolumna na 1 kanał a 2 na drugi kanał b?

  Co ma do rzeczy 110W Tonsila. Moc wzmacniacza jest ważna, ale jeszcze bardziej wydajność zasilania. Popatrz jak nie radzą sobie z kolumnami amplitunery kina domowego bo mają słabe oparcie w zasilaniu.
  Na targach czy w salonie można posłuchać kolumn wielkości szafy i potężnych mocach , napędzanych wzmacniaczami, czasem lampowymi o mocach tylko 30, 60 W, tylko z dobrym zasilaniem, które nagłaśniają salę 50m kw. grając na połowie skali.
 • #25
  k52
  Level 32  
  lukas92p wrote:
  Nie bardzo wiem wytrzyma ten amplituner moc na kanał 100w pod altusami 110.

  Ale jak ma nie wytrzymać, zagrzeje się , wybuchnie, nie obawiaj się nie wyłączy się.
  Ten amplituner to znaczy HK 25 ?
  Tylko to jest takie jakieś dziwne amatorskie podejście pewnych osób, że jak kolumna ma 110W to wzmacniacz powinien mieś też 110W na kanał bo jak ma np. 80 to niema grania.
  Przecież i tak nie odkręcisz wzmacniacz na full, żeby było 1 do 1.
  Te 2x110W ma mieć wzmacniacz przy 8 ohm , a więc przy 4 ohm powinien mieć z 2x200W, ale za te kasę ciężko taki kupić, może jakiś Denon pma 1500/1510 ?
  Piszę o 4 ohmach bo kolumna grając w basie ma czasem spadki do 4 ohm i niżej, więc jak tak przykładasz wagę do dopasowania mocy wzmacniacza i kolumn, no to się naszukasz ;) .
  Ktoś napisał w celuj w Yamahę i Denona, moc i wydajność oba mają sporą, tylko Tonsil gra bardzo ostro w górze i sucho płasko w basie Yamahą będzie męcząco.
  Lepiej skupić się na brzmieniu, niż jakiś liczbach dopasowania mocy. Faktycznie mniej męcząco zagra z Denon 720, H&K ( H&K potrafi uspokoić nawet Klipscha).
 • #26
  lukas92p
  Level 9  
  Nie h/k dawno sprzedany. Chodzi mi o amplituner denon avr1601. Daje załącznik. On ma jak się nie myle on ma 100w na kanał. Bo wczoraj sprzedałem i klijent mówił że ma altusy 110 i czy mu uciągnie a dałel gw. rozruchową 7dni dodam jeszcze że na innym denon dra375 albo 385 nie pamiętam modelu miałem podpięte 2 kolumny pod 1 port tonsil zgc 100 100w i sony 65w grało tak ok 3-4h i nic mu nie było. Wrócę jeszcze do denona 1601 raz tam uwaliłem kondensator i trafił on do serwisu ale zrobili i powiedział serwisant że bd grał ale mam podpiąć 1 kolumna pod kanał A a druga pod B.
  Kolego a jaki model mam szukać wzmacniaczy?
  Harmana
  Denona
  Yamahy
  Onkyo
  Dlatego ptam cb k52
  Bo niektórzy mówią że wzmacniacz powinien być mocniejszy od kolumn inni znowu na odwrót. Na videoblogu reduktorszumu na yt. Mówią że wzmacniacz ma być słabszy np. 2x80 pod 140w kolumny na 8Ω.
  Mam nadzieje że rozjaśnisz mi trochę i jakoś pomożesz jak to dam pomógł. Z góry dzięki
 • #27
  lukas92p
  Level 9  
  lukas92p wrote:
  Nie h/k dawno sprzedany. Chodzi mi o amplituner denon avr1601. Daje załącznik. On ma jak się nie myle on ma 100w na kanał. Bo wczoraj sprzedałem i klijent mówił że ma altusy 110 i czy mu uciągnie a dałel gw. rozruchową 7dni dodam jeszcze że na innym denon dra375 albo 385 nie pamiętam modelu miałem podpięte 2 kolumny pod 1 port tonsil zgc 100 100w i sony 65w grało tak ok 3-4h i nic mu nie było. Wrócę jeszcze do denona 1601 raz tam uwaliłem kondensator i trafił on do serwisu ale zrobili i powiedział serwisant że bd grał ale mam podpiąć 1 kolumna pod kanał A a druga pod B.
  Kolego a jaki model mam szukać wzmacniaczy?
  Harmana
  Denona
  Yamahy
  Marantz
  Onkyo
  Budżet 400-500
  Myślałem też nad H/K hk970 ale trochę za drogi
  Dlatego pytam cb k52
  Bo niektórzy mówią że wzmacniacz powinien być mocniejszy od kolumn inni znowu na odwrót. Na videoblogu reduktorszumu na yt. Mówią że wzmacniacz ma być słabszy np. 2x80 pod 140w kolumny na 8Ω.
  Mam nadzieje że rozjaśnisz mi trochę i jakoś pomożesz jak to dam pomógł. Z góry dzięki


  Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

  Jeszcze jedno czy ten wzmacniacz jest dobry yamaha ax470 i denom pma520/720? Który z nich i marantz pm5
 • #28
  lukas92p
  Level 9  
  lukas92p wrote:
  lukas92p wrote:
  Nie h/k dawno sprzedany. Chodzi mi o amplituner denon avr1601. Daje załącznik. On ma jak się nie myle on ma 100w na kanał. Bo wczoraj sprzedałem i klijent mówił że ma altusy 110 i czy mu uciągnie a dałel gw. rozruchową 7dni dodam jeszcze że na innym denon dra375 albo 385 nie pamiętam modelu miałem podpięte 2 kolumny pod 1 port tonsil zgc 100 100w i sony 65w grało tak ok 3-4h i nic mu nie było. Wrócę jeszcze do denona 1601 raz tam uwaliłem kondensator i trafił on do serwisu ale zrobili i powiedział serwisant że bd grał ale mam podpiąć 1 kolumna pod kanał A a druga pod B.
  Kolego a jaki model mam szukać wzmacniaczy?
  Harmana
  Denona
  Yamahy
  Marantz
  Onkyo
  Budżet 400-500
  Myślałem też nad H/K hk970 ale trochę za drogi
  Dlatego pytam cb k52
  Bo niektórzy mówią że wzmacniacz powinien być mocniejszy od kolumn inni znowu na odwrót. Na videoblogu reduktorszumu na yt. Mówią że wzmacniacz ma być słabszy np. 2x80 pod 140w kolumny na 8Ω.
  Mam nadzieje że rozjaśnisz mi trochę i jakoś pomożesz jak to dam pomógł. Z góry dzięki


  Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

  Jeszcze jedno czy ten wzmacniacz jest dobry yamaha ax470 i denom pma520/720? Który z nich i marantz pm50
 • Helpful post
  #29
  k52
  Level 32  
  Specyfikacja konkretnie "moc" dla amplitunerów kinowych zazwyczaj opisywana jest w pewien, hmm specyficzny sposób. Np. 100W na kanał, ale dla jednego wysterowanego kanału, przy paśmie tylko 1kHz, a więc łatwej impedancji 8ohm(czasem 6).
  Czasem zdarza się że podają np. przy stereo jest 2x70W(ale tylko 8 ohm), lub w opcji kino 5x40W przy 8 ohm, bo przy 4ohm kolumnach lepiej nie podłączać.
  Popatrz na zdjęcie jakie dołączyłeś piszesz, że on ma 100 wat na kanał (5 kanałów), jaki całkowity pobór z gniazdka? No właśnie.
  Owszem on zagra, może nawet głośno, jednak im głośniej tym gorzej, będzie spłycenie basu ( i tak w Altusach małego) i kartonowy dźwięk.
  Nie wiem jak po raz kolejny napisać to co napisałem wcześniej, każdy wzmacniacz mający nawet papierowo tylko 2x60W przy 8 ohm i zasilacz o mocy 200W( tak jak ten kinowy 5 kanałowy avr 1601) zagra głośniej i lepiej.
  Większość wzmacniaczy stereo mających moc 2x60 ,2x80W gra zwykle głośniej z większym basem i ma lepszą wydajność prądową i zasilacz z większą rezerwą między 200W-450W. Jak planujesz stary wzmacniacz Yamahy to lepszy i wydajniejszy jest już ax500 , stary Denon pma 860. Na jakieś mega mocne kolosy jak ax700, a1020) bym uważał bo często są skatowane po imprezach zwłaszcza Yamahy, Pioneery.
  Z nowych owszem Pioneer A30, Denon 720, jakiś ciepło grający Advance acoustic , Xindak, Nad.

  lukas92p wrote:
  niektórzy mówią że wzmacniacz powinien być mocniejszy od kolumn inni znowu na odwrót. Na videoblogu reduktorszumu na yt. Mówią że wzmacniacz ma być słabszy np. 2x80 pod 140w kolumny na 8Ω.

  Bo to zależy od konkretnego wzmacniacza i konkretnych kolumn, pisałem wcześniej. Na filmie masz ogólnie liźnięty temat, dotyczący popularnych sprzętów i powszechnych sytuacji. Z bloga RSZ wynieść mogą coś tylko raczej bardzo niewiele, lub średnio doświadczone osoby.
 • #30
  lukas92p
  Level 9  
  Ok. Czyli lepszy bd wzmacniacz od dego avr1601
  Tylko pytanie jak nie yamaha ax470 to co mam wybrać yamaha ax500 czy denona pma860?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dodam że bd on pracował z korektorem grafucznym unitra i odtważaczem dvd. A obecnie posiadan kolumny tonsil Zgc 100w