Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki oscyloskop do 1700zł? SIGLENT SDS1072CNL, RIGOL DS1054Z czy GRATTEN 1202CAL

24 Cze 2015 19:54 3921 13
  • Poziom 15  
    Witam.
    Chcę kupić oscyloskop do amatorskiego warsztatu/hobby.
    Co będę im robił:
    -pomiary przy budowie i naprawie wzmacniaczy audio
    -trochę zabawy z mikrokontrolerami avr
    -pomiary przy samochodach, sygnały z sondy lambda i czujników, coś tam może z magistrali danych can (w celach edukacyjnych)
    Nauka pomiarów oscyloskopem

Zastanawiam się nad takimi oscyloskopami
    SIGLENT SDS1072CNL,
    RIGOL DS1054Z
    GRATTEN 1202CAL

Który z nich lepszy??
    Może doradzicie coś lepszego do kwoty 1700zł
    Dodam, że sprzęt musi być nowy i ze sklepu. Może kiedyś kupię analogową używkę, ale na razie potrzebuję nowy.
    Fajnie gdyby miał duży wyświetlacz.
    Byłbym wdzięczny za szybką pomoc, ponieważ chcę go mieć jak najszybciej (długo czekałem :D )
  • Poziom 13  
    Ja wybrałem Rigola DS1054Z i nie żałuję. Możesz poczytać o nim w sieci to dowiesz się, że można go "zmodyfikować" do wyższej wersji.
    Cztery kanały też się czasami przydają.
  • Poziom 15  
    Pytanie odnośnie parametrów
    - Pamięć akwizycji 40kpts a pamięć 12 Mpkt jak to przeliczyć na te same jednostki?
    Co oznacza skrót kpts a co Mpkt ?
    Myślę, że tu chodzi o megamunkty a w pierwszym kilopunkty... chyba... ale końcówki ts i kt... nie wiem
  • Poziom 41  
    @Konrad_M jedno to 40000 punktów, drugie to 12000000 punktów.

Kup Rigola.
  • Poziom 22  
    Rigol to dobry wybór, sam kupiłem DS1054Z, po czym odblokowałem. Jedna uwaga, nieaktywuj dodatkowego zakresu czułości 500mV.
  • Poziom 1  
    A dlaczego nie aktywować, co się stanie ?

pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Siglent nie jest zły (posiadam SDS1102CML), ale porównywałem go z Rigolem DS1074Z i... Doradzę Ci wybór Rigola. Po prostu jakoś lepsze odczucia miałem przy pracy z nim :)
  • Poziom 22  
    elektrolo2 napisał:
    A dlaczego nie aktywować, co się stanie ?

Kiedyś widziałem na forum angielskojęzycznym informację, że aktywacja tej opcji powoduje niewłaściwe działanie sprzętu. Dokładnie nie pamiętam o co dokładnie chodziło.
    Czy tak jest ? Naprawdę nie wiem, sam jej u siebie nie aktywowałem.
  • Poziom 15  
    No i dzisiaj zamówiłem RIGOL-a DS1054Z
    Jak przyjdzie podzielę się wrażeniami
  • Poziom 22  
    Myślę, że będziesz zadowolony i czekam na "małą recenzję" :)
  • Poziom 15  
    Doszedł mi dzisiaj oscyloskop.
    Pierwsze wrażenia bardzo dobre.
    Oscyloskop solidnie wykonany , duży, wszystko czytelne, baardzo dużo funkcji jak dla mnie.
    Nie mam zbytnio doświadczenia z oscyloskopami cyfrowymi, ale wydaje mi się, że jest trochę mułowaty, wolno reaguje, a jak za szybko kręcę pokrętłami to się na chwilę zawiesza jakby. Pewnie to kwestia ustawień. Pewnie jak przeczytam całą instrukcje i wszystko poustawiam będzie ok.
    Ogólnie trochę jest skomplikowany jak na początek. Instrukcję do niego dostałem na płycie a wersja papierowa jest po Chińsku i Niemiecku chyba.
    Do sond oscyloskopowych są fajne dodatkowe końcówki chwytające żeby zacisnąć w nich przewód bądź nóżkę na której robimy pomiar.
    Pracuje trochę głośno (wentylator szumi)
    W komplecie są 4 sondy i 4 końcówki chwytające, kolorowe pierścienie do oznaczenia sond, kabel usb i zasilający, płyta z oprogramowaniem, płyta z instrukcją i jakieś śrubokręciki do kręcenia śrubką w sondzie.
    Czy ta śrubka na sondzie jest do jakiejś regulacji?
    Napiszę coś więcej jak się nauczę jego obsługi :P
  • Poziom 15  
    Dzisiaj doszedłem sam, ze jak kręce tą śrubką na sygnale testowym (zacisk na oscyloskopie) to sie przebieg zakrzywia. Więc ustawiłem na prostokąt 😉.
    Próbowałem zobaczyć przebieg sygnału na USB z komputera i niestety oscyloskop pokazywał jakieś dziwne kształty przebiegu.
    Może ma za słabe parametry zeby nadążyć za sygnałem USB?
  • Moderator Samochody
    Trochę za małe pasmo ale zależy od trybu pracy USB, ramkę USB 1.2 dasz radę złapać. Tylko musisz wiedzieć co mierzysz i jak - to jest transmisja różnicowa - musisz użyć dwóch kanałów lub sondy różnicowej (kosztuje tyle co oscyloskop, więc raczej jej nie masz). Nie możesz łączyć żadnej linii z masą, bo masę ma oscyloskop wspólną z komputerem jeśli oba są podłączone do gniazda z uziemieniem (a powinny być). Można chwycić i zamrozić pojedynczą ramkę. W trybie ciągłym da się oglądać tylko sygnały okresowo powtarzalne.

kPts - kilo points (tysięcy punktów)
    mPkt - mega punktów (miliony punktów)
    Pierwszy skrót jest angielski, drugi polski.
    Inna ważna jednostka to szybkość próbkowania wyrażana w MSa/s lub GSa/s, ew. MPts/s. Powinna być min 5x większa niż pasmo oscyloskopu.