Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet - Słaby zasięg 3G

krzysiek11021 25 Cze 2015 11:47 744 15
  • #1 25 Cze 2015 11:47
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Witam,

Dwa dni temu zakupiłem antenę do routera w celu zwiększenia zasięgu 3G, ponieważ cały czas mi rozłączało router i musiałem go restartować, żeby wszedł na HSPA+, a nie UMTS... Miałem wtedy siłę sygnału około -94 dBm. Po podłączeniu mam -101.. Nie wierzyłem, że antena może pogorszyć zasięg...

Model routera - ZTE mf 283+
    Antena kupiona tutaj - Link

Teraz pytanie, czy cos robię źle ? Jak możecie poradźcie coś

0 15
  • #2 25 Cze 2015 12:29
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Coś co pracuje szerokopasmowo nie może być dobre na jedną określoną częstotliwość.

0
  • #3 25 Cze 2015 12:59
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Było napisane, że jest kompatybilne z tym routerem. Więc dlaczego ma pogarszać sygnał ? Sorry, ale 150 złoty drogą nie chodzi.

0
  • #4 25 Cze 2015 13:33
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

To się nazywa marketing, papier wszystko przyjmie. Pytanie trzeba było zadać przed kupnem a nie po. Towar odsyłaj bo masz do tego prawo (zakup na odległość) a osobiście polecam zainteresowanie się antenami od Cybertech-a na pasmo z którego chcesz korzystać.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Cze 2015 16:17
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Na pocieszenie jesteś jednym z wielu, którzy kupili tego śmiecia na Allegro. Od trzech lat na różnych forach przestrzegam przed zakupem takich wynalazków jak ten, wszelkiej maści drucików, bacików i tym podobnych dookólnych wynalazków do wszystkiego i do niczego. Niestety jak wołanie na puszczy. Idą jak świeże bułeczki a domorośli Janusze biznesu kupują te śmieci po kilka $ na kontenery u Chińczyka. Potem wuystawiają na Allegro, pseudofachowy opis, nachalny marketing i biznes kwitnie. Takie plastikowe zabawki na przyssawki to tłumiki a nie anteny o czym się sam przekonałeś. Sam cienki kabelek RG174 użyty do zabawki ma ogromne tłumienie przy wysokich częstotliwościach Jak radzi kolega zwróć i to szybko , do tego negatyw. Nie kupuj nigdy sprzętu u handlarzy chińskiego mydła i powidła a firma BIG 5 S.C jest idealnym przykładem. Przechodząc do meritum. Napisz skąd jesteś, jaki operator ( podejrzewam Orange). Sprawdzę jak daleko masz do BTS-a i w jakiej technologii działa i doradzę antenę kierunkowa na wybrane pasmo. Koszt do 3G 80-120 zł.

0
  • #6 17 Paź 2015 14:56
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Witam ponownie !

Cały czas problem nie minął. Nie patrzyłem jakoś na tą stronę za co przepraszam.
    Mam nadzieję, że jeszcze mi pomożesz.

Tak, jak napisałeś mam sieć z Orange. Poszukuję polepszenia sygnału dla sieci 3G
    Mieszkam w Lubuskiem, miejscowość :Ciemnice.

Czekam na odpowiedź. :)

0
  • Pomocny post
    #7 17 Paź 2015 15:49
    matek451

Lokalizacja trudna, dużo lasów. Zasięg 3G w Orange zapewnia sieć NetWorks, najbliższe BTS-y w Pławie, Leśniowie Wielkim, Dąbiu i Radnicy. Ten zasięg, który łapiesz teraz to na UMTS900 z którejś z tych lokalizacji. Działa w HSPA+ do 21,6Mb/s , bywa że BTS-y sa przeciążone , z tej samej częstotliwości korzysta też T-Mobile. Masz daleko do BTS-ów , potrzebna antena na 900MHz, w tej sytuacji ATK-20 http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm W ramach testów kierujesz ją po kolei na te BTS-y i wybierasz ten , który zapewni najlepsze prędkości. W Pławie, Leśniowie i Radnicy działają tez UMTS2100 z HSPA+DC ale zasięg na 2100MHz dużo gorszy. Prędkości dużo lepsze( Orange korzysta z własnego pasma i ma DC). Można by próbować na antenie panelowej na 2100MHz ale gwarancji nie ma. Polecana antena http://www.cybertech.com.pl/p84,antena-17dbi-do-huawei-b593-b683-b260a-hspa-3g-umts2100.html , kabel jak najkrótszy do 10m. Jak nie zadziała możesz ją zwrócić w ciągu 14 dni. Mam nadzieję, że zwróciłeś to plastikowe g....

0
  • #8 17 Paź 2015 16:14
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Dziękuję za pomoc. Tak tak, zwróciłem dawno już temu. :O

Zamówię tą pierwszą. Zobaczymy- na pewno będzie lepsza jak ta plastikowa.

0
  • #9 20 Paź 2015 18:28
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Witam po raz kolejny.
    Antena dzisiaj do mnie dojechała.
    Rozpakowałem ją, a że za oknem padał deszcz zdecydowałem, że jej montować na dachu jeszcze nie będę. Dałem ją na strych razem z routerem i mam wrażenie, że po podłączeniu jakby nic się nie zmieniło.
    Było -97dBm a jest -93dBm, ale nie wiem czy nie jest to skutek tego, że router jest wyżej...
    W instrukcji też jest podane, że jest to antena telefoniczna i czy to też nie ma nic z tym wspólnego ?

0
  • #10 20 Paź 2015 19:07
    matek451

Pytanie czy MF283+ działa na tej antenie czy na antenach wewnętrznych. Jak wygląda zarządzanie antenami w panelu tego routera ?

0
  • #12 20 Paź 2015 19:56
    matek451

Sprawdź czy zmienia się poziom sygnału gdy do routera podłączysz antenę zewnętrzną . Możliwe, ze router obsługuje anteny zwarte dla prądu stałego DC.

0
  • #13 20 Paź 2015 19:58
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Cały czas mam podłączoną i zaraz zobaczę jak odłącze czy się zmineni.

@Edit

Odłączyłem, zero różnicy siła sygnału taka sama....

0
  • #14 20 Paź 2015 20:13
    matek451

Router nie przełącza się prawdopodobnie na antenę zew. W MF28D służył do tego przełącznik na routerze nie wiem jak to jest z MF283+, sprawdź jeszcze w panelu zarządzania. Na Huawei B593 czy B315 jest taka opcja na przełączanie anten. Warto zapytać Dipola czy ta antena ATK-20 jest zwarta dla DC tak aby router wykrywał antenę. ATK-10/800-980 w opisie ma taki zapis .

0
  • #15 20 Paź 2015 21:05
    krzysiek11021
    Poziom 6  

Router przełącza się automatycznie i na bieżąco pomiędzy technologiami w zależności od dostępności technologii w najbliższym BTS (maszt nadawczo-odbiorczy) i siły/jakości sygnału w danej chwili. Aktualną technologię i siłę sygnału pokazuje na bieżąco w Web UI i częściowo na diodach obudowy. Najbliższy BTS i dostępne na nim technologie można znaleźć na btsearch.pl (polecam wybrać bazę UKE).

Taka informację znalazłem.

Dodano po 3 [minuty]:

To nie jest gdzieś tutaj ?

0
  • #16 20 Paź 2015 21:12
    matek451

Ale tu chodzi o wykrywanie anten zewnętrznych przez router i przerzucanie się na nie zamiast działania na wewnętrznych. W niektórych routerach dzieje się tak automatycznie w innych trzeba to zrobić samemu. Bywały problemy z tym np. na B593u-12 z Plusa na pierwszym sofcie i FW wymagało aktualizacji, podobnie z B315s-22 z Plusa. Routery miały tez problemy z wykrywaniem anten nie zwartych stałopradowo, np z ATK-20. Dipol zmienił to w ATK-10/800-980 http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element...0-980_mhz_10_m_przewodu_gniazdo_fme_A7016.htm Trzeba spytać jak z ATK-20, wcześniej użytkownicy sami https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2759476.html

0