Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaciskarka do tulejek (Energotytan/Ergom/...)

25 Cze 2015 17:01 4512 3
  • Poziom 12  
    Witam!

Mam zamiar kupić zaciskarkę do końcówek typu tulejka. Chciałbym, aby narzędzie swoje wytrzymało, a nie rozpadło się po zaciśnięciu kilku tulejek. W poprzedniej pracy używałem praski Wurth i było to narzędzie z naprawdę wysokiej półki (zarówno jakościowej, jak i cenowej niestety). Zaciskarki będę używał sporadycznie i na potrzeby domowe (nie do pracy).

Pierwszym kandydatem jest praska Ergom'u PZ/1,5-6. Polecił mi ją sprzedawca w lokalnym sklepie elektrycznym. Ponoć są produkowane w Polsce (co dla mnie jest ogromnym plusem). Jednak tutaj wybrałbym model Pz /0,5-2,5 (korzystam z kabli o niewielkich przekrojach).

Drugim kandydatem jest praska Energotytan Z8-64. Tutaj nie wiem co myśleć. Jedni sobie chwalą, a inni narzekają. Ponadto przypuszczam, że produkowane są w Chinach. Napawa mnie to obawą, że między taką samą praską za 50zł, a tą Z8-64 może nie być praktycznie żadnej różnicy i po prostu przepłacę.

Inna sprawa - profil zgniotu kwadratowy jest dużo lepszy od trapezowego?

Z góry dzięki, Piotrek
  • Poziom 28  
    Posiadam praski Energotytan. Zacisnąłem nimi tysiące tulejek. Działają jak w dniu zakupu.
  • Poziom 24  
    Ja mam już kilka lat (chyba 5) taka zaciskarkę, z energotytanu:

http://www.energotytan.pl/?315,zaciskarki-do-tulejek

Ponoć produkowana w Niemczech. Złego słowa o niej nie powiem. Na pewno przyjemniej się nią zaciska końcówki niż kombinerkami z wyprofilowanymi szczękami (czyli tą z ergomu.
    Nie miałem tej dokładnie tylko taką do kabli 10-35mm2 (Z10-35 z energotytanu) i raczej mi nie odpowiadała, szybko dokupiłem normalną praskę (ZA-35WF) i nie ma co porównywać komfortu zaciskania siła potrzebna do zaciśnięcia złącz też jest znacznie mniejsza.

Na dodatek taka zaciskarką jak z energotytanu zaciśniesz wszystko z zakresu 0.25mm2-6mm2 . Natomiast ta z ergomu tylko 1.5mm2-6mm2

Reasumując brał bym zaciskarkę a nie jakieś kombinerki.

Może nie jest to najtańsze narzędzie jak dla amatora (sam nim jestem) ale akurat taka zaciskarka bardzo sie przydaje (aż ciarki mnie przechodzą jak przypomnę sobie pobielanie końcówek ręczenie cyną, tak jak to kiedyś musiałem robić)
  • Poziom 12  
    Dziękuję za opinię Panowie!

Kupiłem zaciskarkę Energotytan Z-10SA (0,14-10mm²;gumowe rączki). Mam nadzieję, że przy moim użytkowaniu posłuży lata :)