Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maximum - Antena radiowa FM+DAB

Fotodetektor 25 Jun 2015 18:50 2760 7
    Fotodetektor

Level 30  
    Panowie czy ktoś z Was miał przyjemność zakładać Antenę radiową Maximum FM+DAB.
    Opinie są różne a przeważnie negatywne.
    Szukam czegoś "porządnego" do zsumownia z DVB-T do multiswitcha.

Antena składa się z dwóch elementów:
    1. anteny w postaci dookólnego półfalowego dipola
    2. anteny w postaci dipola półfalowego.
    Charakterystyka anten:
    1. dookólna odbiór w polaryzacji poziomej
    2. kierunkowa w polaryzacji pionowej.
    W komplecie symetryzatory, zwrotnica do podłączenia obu anten i krótkie odcinki kabli łączących.
    Idealne rozwiązanie do dużych miast, gdzie programy radiowe docierają z różnych kierunków i są nadawane w obu polaryzacjach.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Ja nie założyłem ale wypróbowałem:
    SZEROKIM ŁUKIEM....

no comm

Co i gdzie chcesz zsumować.
    ?
    Pamiętaj że struktura sygnału DAB jest dość specyficzna i niewłaściwe poziomy mogą zrobić niezły bajzel na multiswichu.
    Fotodetektor

Level 30  
    irekr wrote:
    Ja nie założyłem ale wypróbowałem:
    SZEROKIM ŁUKIEM....

no comm

Co i gdzie chcesz zsumować.
    ?
    Pamiętaj że struktura sygnału DAB jest dość specyficzna i niewłaściwe poziomy mogą zrobić niezły bajzel na multiswichu.

Było tak:
    Na dachu pewnie ktoś z miernikiem czytaj tunerem Manta i tv 15" sprawdził i założył Telmora ASR ze wzmacniaczem. Podał sygnał ponad 90 kilka dB na multiswitcha TRIAXA.
    Multiswitch fajny z regulacjami. Podobnego widziałem Hirszmana.
    W związku z tym, że ludzie mieli problemy z DVB-T wymieniłem ASR-kę na Televes DAT HD. Wszystko jest ok.
    Jednak jeden domownik skarży się na brak odbioru FM w jednym gnieździe.
    Posiada dwa gniazda w pokoju. W jednym działa radio normalnie a w drugim radio nie działa tzn. poziomy sygnału na ok 10 dB. Na drugim gnieździe poziomy są 3x większe.

Na bloku nie było instalacji radiowej. Obecnie sygnał radiowy działa tylko z kabla. Przed wymianą ASR-ki na DATA gośc mówi, że radio działało na dwóch gniazdach.
    Dość dziwne i pomyślałem, że założę zwrotnicę i dołożę antenę pod FM i tyle. Powinno zadziałać poprawnie.
    Dlatego szukam anteny do radia i zsumowania z DVB-T ;)
    maryann
    Level 37  
    No a nie lepiej znaleźć usterkę?... Te gniazda to jak podpięte?
    Fotodetektor

Level 30  
    Gniazda końcowe i od nich wprost wpięte do MS.
    Może coś na wyjściu z MS. Sprawdzę oczywiście ;)
    Tak czy owak założenie anteny FM nie mija się z celem gdyż gość chce radio a mam akcept na rozbudowę zestawu przez zarząd.
    Jeszcze sprawdzę inne gniazda bo może to akurat jest końcowe na przelocie i jest spadek na tyle, że z kabla już nie odbiera radio !
    maryann
    Level 37  
    No nie no, bo jak w jednym jest a w innym nie, to nie antena- tak że to różne sprawy.
    Fotodetektor

Level 30  
    Sprawdziłem i idzie wprost od MS do gniazda jednego i drugiego.
    Zacząłem wymieniać złącza na troszkę lepsze tzn. nie nakręcane i w połowie przestałem.
    Jakość przewodu użytego w bloku to RG6U - CENA 0,30 gr za metr wrrrrrrrrrrr ;D

Zamówię antenę FM i dam znać ;)