Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na LM7805. Wyższe napięcie.

343ink 25 Cze 2015 20:59 3867 27
  • #1 25 Cze 2015 20:59
    343ink
    Poziom 4  

Witam,

Złożyłem zasilacz oparty o LM7805. Wszystko podłączone wg schematu. Na wyjściu 6.88 V. Jakiś błąd w schemacie? Czegoś brakuje? I przy okazji pytanie żeby postu osobnego nie dawać. Co jest masą w tym układzie? Ja przyjąłem tak jak usłyszałem czyli na mostku tam gdzie są katody diod prostowniczych.

0 27
  • #3 25 Cze 2015 21:12
    oldking
    Poziom 28  

Daj foto jak to połączyłeś.

0
  • #4 26 Cze 2015 11:12
    343ink
    Poziom 4  

Mój błąd nie wstawiłem schematu.

Łączone w pająku. Nie ma się czym chwalić :D a mam pewność że jest podłączone wg powyższego schematu.

0
  • #5 26 Cze 2015 11:27
    greg789
    Poziom 16  

Ja na tym schemacie żadnego "zenera" nie widzę.
    Mam rozumieć że zamiast diod prostowniczych, wstawiłeś diody zenera :?:
    :D

0
  • #6 26 Cze 2015 11:50
    343ink
    Poziom 4  

Nie zenera a prostownicza. Mea culpa. Nazewnictwo takie trudne :D

0
  • #8 26 Cze 2015 12:37
    c2h5oh
    Moderator

Sprawdź czy przypadkiem nie wstawiłeś odwrotnie stabilizatora.
    Prawidłowo jest gdy trzymasz go nogami do dołu, radiatorem (blachą) do dołu to po lewej stronie masz wejście po środku masę a po prawej wyście.

p.s. 18V na wejście tego stabilizatora to "trochę" za dużo...

0
  • #9 26 Cze 2015 14:34
    343ink
    Poziom 4  

Chciałbym w przyszłości przerobić to na zasilacz 12V, 5V i 3.3V. Dlatego stąd taki transformator. Jakiś pomysł na "zbicie" napięcia? Co do przyszłej konstrukcji. Mogę stopniowo zbijać napięcie stabilozatorami żeby mniejsza moc się na nich odkładała?

0
  • Pomocny post
    #10 26 Cze 2015 16:50
    greg789
    Poziom 16  

W przypadku lm78xx możesz napięcie zbijać stopniowo.

1
  • #11 26 Cze 2015 22:50
    343ink
    Poziom 4  

Przeglądając forum widzę że typowe jest odchodzenie od głównego pytania. Tak więc ponawiam pytanie. Dlaczego na wyjściu napięcie tak bardzo odbiega od oczekiwanego? LM7805 połączyłem wg datasheet-u. Schemat jest poprawny? Jeśli wszytko jest OK i powinno działać to przelatuje odwrotnie stabilizator. Mogę przy przy okazji czymś ulepszyć układ? Jeżeli tak to czym i dlaczego (uczę się i takie info jest mile widziane).

0
  • #13 27 Cze 2015 07:52
    SlawekKedra
    Poziom 40  

343ink napisał:
    Dlaczego na wyjściu napięcie tak bardzo odbiega od oczekiwanego?

Jeśli wszystko jest połączone poprawnie, to nie ma innej możliwości jak niesprawny stabilizator.

0
  • Pomocny post
    #14 27 Cze 2015 10:03
    Olek II
    Moderator

Na stabilizator 5V wejściowe jest za duże! 18V zmiennego to po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu jest ok. 24V. Jest to granica możliwości stabilizatora. Wstaw przed nim stabilizator LM7812-lub 15 i będzie ok.

1
  • #15 27 Cze 2015 17:59
    oldking
    Poziom 28  

A prosiłem o FOTO a nie o schemat, prawdopodobnie nie podłączyłeś kondensatorów przeciw wzbudzeniowch lub źle je podłączyłeś. Na twoim schemacie takiego kondensatora na wejściu zresztą NIE MA.

0
  • #16 27 Cze 2015 18:09
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Obciąż wyjście 5V dowolnym odbiornikiem i zobacz czy napięcie zmaleje do 5V.
    Kondensatory o których wyżej mowa to standard, o którym zapewne nie pomyślałeś.

Link

Ps. Nie wiem dlaczego dziś nie można dodać obrazka.

0
  • #17 28 Cze 2015 16:10
    343ink
    Poziom 4  

Oldking (albo kto inny kto w temacie) mógłbyś rozwinąć temat tych kondensatorów. Jaką funkcję pełnią ? Jakiś przykładowy schemat ? Dzięki :D

Nie posiadając innych stabilizatorów jak mogę dostosować napięcie do LM7805?
    Dzielnik napięcia ?

Od jakich napięć na wejściu stabilizatora powinno się stosować radiator ?
    Jest on potrzebny ? Po dłuższej pracy LM7805 bez radiatora i pod dużym obciążeniem może ulec uszkodzeniu/zniszczeniu ?

0
  • Pomocny post
    #18 28 Cze 2015 17:05
    DVDM14
    Poziom 35  

343ink napisał:

Od jakich napięć na wejściu stabilizatora powinno się stosować radiator ?
    Jest on potrzebny ? Po dłuższej pracy LM7805 bez radiatora i pod dużym obciążeniem może ulec uszkodzeniu/zniszczeniu ?

To nie zależy od napięcia, lecz od mocy. Powyżej 1W traconej mocy radiator jest konieczny. Aby obliczyć moc traconą na stabilizatorze odejmujesz 5V od napięcia jakim go zasilasz i mnożysz przez prąd, jaki pobiera odbiornik za stabilizatorem.

Poniżej wata stabilizator może pracować bez radiatora. Ale przy większych mocach jego brak spowoduje zniszczenie stabilizatora. W tym układzie radiator jest konieczny nawet przy bardzo małych prądach, jako że różnica napięć jest bardzo duża.

Kondensator elektrolityczny przed stabilizatorem wygładza napięcie. Wyprostowany prąd z transformatora ma postać impulsów stopniowo narastający od 0V do maksimum i znów opadający. Kondensator dba, by napięcie było "gładkie".

Z kolei kondensatory przeciwzbudzeniowe zapobiegają jego wzbudzaniu (powstawaniu niekontrolowanych oscylacji), oraz usuwają z zasilania "śmieci" (różne sygnały wysokiej częstotliwości, produkowane tak przez sam stabilizator, jak i niektóre odbiorniki). Są to kondensatory ceramiczne 100nF połączone między masę a wejście, oraz masę a wyjście stabilizatora. Muszą być tak blisko stabilizatora, jak to możliwe.

2
  • Pomocny post
    #19 28 Cze 2015 17:14
    jgorsk
    Poziom 11  

Maksymalne napięcie dopuszczalne na wejściu LM7805 to 35V.
    Nie jest to napięcie średnie, tylko szczytowe. Miernik, którego
    używasz mierzy napięcie średnie, do pomiaru należy użyć oscyloskopu.

LM7805 ma wbudowany ogranicznik mocy traconej w stabilizatorze.
    Po zadziałaniu ogranicznika mocy, napięcie wyjściowe będzie spadało.

Radiator należy stosować w zależności od mocy traconej na stabilizatorze,
    nie od napięcia. Dla pewności dla mocy traconej >= 0.5W zastosuj mały
    radiator.
    Moc tracona = (Napięcie wejściowe - napięcie wyjściowe) * prąd wyjściowy.

Sprawdzenie układu zacznij od zmierzenia prądu wejściowego. Powinien wynosić
    10mA albo mniej.

Zmierz też napięcie zmienne na wyjściu. Jeśli jest znacząco wyższe niż 100mV, dodaj na wyjściu kondensator elektrolityczny 10uF albo więcej.

1
  • Pomocny post
    #20 28 Cze 2015 17:22
    DVDM14
    Poziom 35  

jgorsk napisał:

LM7805 ma wbudowany ogranicznik mocy traconej w stabilizatorze.
    Po zadziałaniu ogranicznika mocy, napięcie wyjściowe będzie spadało.

Gdyby to było takie proste... Ten ogranicznik nie jest zbyt pewny i nie można na niego liczyć. Mimo niego stabilizator i tak można skutecznie przegrzać, zwłaszcza jeżeli dostanie "udarem" (bez zamontowanego radiatora puścimy duży prąd).

jgorsk napisał:
    Maksymalne napięcie dopuszczalne na wejściu LM7805 to 35V.
    Nie jest to napięcie średnie, tylko szczytowe. Miernik, którego
    używasz mierzy napięcie średnie, do pomiaru należy użyć oscyloskopu.

Po co od razu oscyl? Wystarczy ustawić miernik na DC i mierzyć napięcie za mostkiem, na kondensatorze filtrującym.

2
  • #21 28 Cze 2015 21:17
    343ink
    Poziom 4  

Polutuje, pomierze i dam znać jak działa. Jak narazie dzięki za konkretne odpowiedzi :D

0
  • #22 03 Lip 2015 08:52
    343ink
    Poziom 4  

Przerzuciłem się na LM317. Montuje wg tego schematu to. I tu pytanie, jest to dość prosty schemat czym mogę go poprawić? Chodzi mi o np: zabezpieczenie przeciw zwarciowe ( jakieś inne rozwiązanie poza bezpiecznikami, np przekierowanie napięcia na inna gałąź z buzzerem), informacja o płynącym prądzie (ze skalą lub bez).

Jeśli jest gdzieś błąd, inne nazewnictwo - wypomnij etc. ;)

0
  • #24 03 Lip 2015 14:42
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Jeżeli chcesz mieć w przyszłości zasilacz oferujący 12V, 5V, 3.3V to takie napięcia znajdziesz na wyjściach zasilacza komputerowego ATX

0
  • Pomocny post
    #25 03 Lip 2015 20:44
    krzysztof723
    Poziom 29  

343ink napisał:
    Przerzuciłem się na LM317. Montuje wg tego schematu to. I tu pytanie, jest to dość prosty schemat czym mogę go poprawić? Chodzi mi o np: zabezpieczenie przeciw zwarciowe ( jakieś inne rozwiązanie poza bezpiecznikami, np przekierowanie napięcia na inna gałąź z buzzerem), informacja o płynącym prądzie (ze skalą lub bez).

Jeśli jest gdzieś błąd, inne nazewnictwo - wypomnij etc. :wink:

Schemat zasilacza na LM317T, który podałeś jest poprawny.
    Można do takiego zasilacza dobudować proste ograniczenie prądowe płynnie regulowane (rys.1) lub ograniczenie prądowe z regulacją skokową przy pomocy przełącznika wielopozycyjnego (rys.2), albo z płynną regulacją ograniczenie prądowego wraz z sygnalizacją LED przeciążenia prądowego (rys.3).
    Wszystkie tu podane zasilacze posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
    Jako wskaźniki prądu i napięcia można zastosować analogowe mierniki panelowe (rys.1) lub mierniki cyfrowe (rys.3).
    W przedstawionych zasilaczach można zastosować stabilizator LM317T lub stabilizator LM350T, oczywiście stabilizatory te powinny być umieszczone na odpowiednio dużych radiatorach.
    Przy zastosowaniu wybranego stabilizatora należy zwrócić uwagę na wydajność prądową uzwojenia wtórnego transformatora sieciowego.
    Aby zmniejszyć moc strat na danym stabilizatorze trzeba zastosować dzielone uzwojenie wtórne z tzw. odczepem i w zależności od napięcia na wyjściu zasilacza przełączać przełącznikiem odpowiednie uzwojenie (rys.3).

1
  • Pomocny post
    #27 07 Lip 2015 11:59
    krzysztof723
    Poziom 29  

343ink napisał:
    Dzięki za schematy. Pierwsze dwa rozumiem. Trzeci już nie bardzo. Tu prośba może ktoś omówić poszczególne bloki. Jaką pełnią funkcję? Im dokładniej tym lepiej

Jeżeli rozumiesz zasadę działania regulatora ograniczania prądu na rys.1 (układ oznaczony na czerwono) to nie trudno zrozumieć zasadę działania regulatora na rys.3 (także oznaczony na czerwono), bo te dwa regulatory działają podobnie.

W obwodzie wyjściowym zasilacza znajduje się rezystor mocy 1R/5W(10W). Równolegle do rezystora mocy jest podłączony tranzystor BC547B wraz z rezystancyjnym dzielnikiem napięcia: potencjometr 1k/A i rezystor 120 Ohm.
    Tranzystor, rezystor mocy i potencjometr tworzą regulowany ogranicznik prądu
    Baza tranzystora BC547B jest podłączona do potencjometru za pomocą którego ustawia się poziom wartości napięcia przy którym tranzystor zostanie nasycony.
    Przy wzroście prądu obciążenia wzrasta napięcie na rezystorze mocy czego konsekwencją jest wzrost wartości prądu przepływającego przez tranzystor i załączenie diody LED, ale wysterowanie tranzystora nie jest uzależnione tylko od ustawienia suwaka potencjometru, ale także od wartości prądu obciążenia.

Dioda 1N4002 oddziela końcówkę ADJ stabilizatora LM317T od "+" zasilania, ale podczas przeciążenia prądowego "nie przeszkadza" tranzystorowi zewrzeć końcówkę ADJ do masy z jednoczesnym załączeniem diody LED.
    Diodę 1N4002 można zastąpić diodą Schottky np. SB160 (1A/60V).

Rezystor R oznaczony gwiazdką (rys.3) przez zmianę wartości rezystancji służy do ustalenia maksymalnego napięcia wyjściowego.
    Dioda P1000K zabezpiecza zasilacz przed zmianą biegunowości na gniazdach wyjściowych np. przed nieprawidłowo podłączonym akumulatorem o niewielkiej pojemności.

1
  • #28 13 Wrz 2015 19:51
    343ink
    Poziom 4  

Dzięki, myślę że informacji na temat zasilaczy liniowych mi wystarczy. Teraz za potrzebą zacząłem się interesować zasilaczami impulsowymi. Podstawową zasadę działania znam jednak ciężko znaleźć informację które omawiają DOKŁADNIE zagadnienie zas.impulsowych. Wszystkich w temacie prosiłbym o wszystkie przedatne informacje lub linki do takowych.

0