Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ta instalacja wytrzyma płytę indukcyjna.

simonnr1 25 Cze 2015 21:39 2547 11
  • #1 25 Cze 2015 21:39
    simonnr1
    Poziom 9  

Witam, mam w mieszkaniu (w kuchni) instalację, kabel w ścianie YDYP 2x2,5 450/750W idzie swoją linią do bezpiecznika B16 do tego bezpiecznika podłączone są inne gniazdka.
    Pytanie moje czy jak zakupił bym płytę indukcyjną (napięcie zasilania 230V) moc przyłączeniowa albo 3,68 kw albo 7,2 kw czy ta ta instalacja mi wytrzyma i nie będę miał problemów z prądem. Laik jestem i nie mam pojęcia czy sieć da mi rade obiad ugotować :)

0 11
  • #2 25 Cze 2015 21:58
    Akrzy74
    Poziom 39  

simonnr1 napisał:
    czy ta ta instalacja mi wytrzyma i nie będę miał problemów z prądem.

Instalacja nie jest przystosowana do takiego obciążenia, będzie miał kolega problemy z prądem...

1
  • #3 25 Cze 2015 22:08
    BILGO
    Poziom 38  

Jeszcze w dodatku przewód dwużyłowy...

3
  • #4 26 Cze 2015 08:35
    simonnr1
    Poziom 9  

To co muszę zrobić, wymienić kabel (na jaki)?

0
  • #5 26 Cze 2015 09:13
    haneb
    Poziom 23  

simonnr1 napisał:
    To co muszę zrobić, wymienić kabel (na jaki)?
    Najlepiej zwiększyć przydział mocy i zmienić przyłącze na 3 fazowe.
    Później poprowadzić nowy przewód do płyty indukcyjnej i osobno go zabezpieczyć w rozdzielnicy.
    I wtedy płytę kupić na napięcie 400V.

simonnr1 napisał:
    w ścianie YDYP 2x2,5 450/750
    Instalacja była wymieniana?

2
  • #6 26 Cze 2015 09:25
    simonnr1
    Poziom 9  

Tak instalacja była wymieniana przez elektryka i częśc instalacji w kuchni jest pod płytkami, a zrobiła 2 żyłową bo mówił, że uziemni na zawijkę ? Nie wiem o co chodzi. Ponad to nie wiem jaka moc i przewodu idą z korytarza do licznika do mieszkania, bo tam też ze 3 metry w ścianie pod kafelkami idzie przewód.
    A nie dało by radę przyłączyć płytę z moc przyłączeniowa 3,68 kw / 230 v jak podaje producent płyty?

-1
  • #7 26 Cze 2015 11:12
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego, zastanów się chwilę...
    Czy do takiego kranu możesz podłączyć coś takiego?

I jeszcze "nowa" instalacja... dwużyłowa... Ręce opadają.
    To nie był elektryk, to był pan czesio spod budki z piwem. "Uziemnić" to jedynie może się on sam, sześciopakiem. :|

3
  • #8 26 Cze 2015 20:10
    simonnr1
    Poziom 9  

To powiedzcie mi w takim razie:
    1 - dlaczego na tym przewodzie nie mam problemu z piekarnikiem 230v i moc przyłączeniowa 3,58 kw;
    2 - skąd ma wziąć (jeżeli założył bym kabel 3x4 mm2) jeżeli od zabudowanego licznika idą do dwa 4 mmprzewody do skrzynki bezpieczników;
    3 - jaki podłączyć bezpiecznik do tej lini.

-2
  • Pomocny post
    #9 26 Cze 2015 21:26
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

simonnr1 napisał:
    To powiedzcie mi w takim razie:
    1 - dlaczego na tym przewodzie nie mam problemu z piekarnikiem 230v i moc przyłączeniowa 3,58 kw;
    2 - skąd ma wziąć (jeżeli założył bym kabel 3x4 mm2) jeżeli od zabudowanego licznika idą do dwa 4 mmprzewody do skrzynki bezpieczników;
    3 - jaki podłączyć bezpiecznik do tej lini.

Ty nie szukaj odpowiedzi na pytania ale elektryka i nigdy nie bierz się za coś o czym nie masz pojęcia - chyba że za nic masz swoje bezpieczeństwo i rodziny.
    Może uznasz że za ostro zostałeś potraktowany ale przy takiej wiedzy jaką prezentujesz nie może być innej odpowiedzi.

3
  • #10 27 Cze 2015 08:44
    simonnr1
    Poziom 9  

Tak zostałem potraktowany przez niektórych za ostro, piszę w sprawie elektryki i liczę iż ktoś fachowo mnie poinformuje. Jestem mechanikiem samochodowym pracującym w warsztacie przy samochodach i widzę i wiem, że można takie kity wciskać i takie pieniądze za nic zarabiać na kliencie za nic, że ho ho. Moje pytania są po to bym jak wziął elektryka to by on nie wciskał mi kitu i nie próbował wyciągnąć kasy za nic.
    Mieszkam w mieszkaniu w starym bloku (lata 60) w przedpokoju kiedyś położyłem na ścianie kafelki , a teraz okazuje się, że biegnie tam przewód (całe szczęście miedziany) od licznika do bezpieczników i na wyjściu nie ma zaciemnienia (za PRL tak chyba robili - elektrykiem nie jestem). Siły tzw nie pociągnę, mogę jedynie wymienić kabel 3/4mm od bezpiecznika (PYTANIE jakiego ?) do płyty. A czy jeżeli idzie do mieszkania jeden przewód (jakaś moc) czy ona się poprawnie rozłoży, skąd mam wiedzieć, że idzie niewystarczająca, albo że jest ok. Elektryk przyjdzie i powie: TAK za mała tu kuje to i to robimy 500 się należy. Chcę wiedzieć czy elekrtyk mnie nie oszukuje czy potwierdza co inni mówią. A niektórych tak zapraszam do siebie na warsztat, skasuję za samochodzik coś naprawię bo na 100% coś się popsuło i będzie miodzio.

0
  • Pomocny post
    #11 27 Cze 2015 09:08
    jann111
    Poziom 31  

Kolego, aby w pełni korzystać z płyty indukcyjnej w polskich realiach potrzebujesz zasilanie trójfazowe. Sama płyta w praktyce jest zasilana z dwóch faz, natomiast płytę można również zasilić z jednej fazy. W takim przypadku powinien być wykonany do niej dedykowany obwód od rozdzielnicy 3x6 mm2 i zabezpieczenie 32A. Z tego drugiego powodu w Polsce się tego nie stosuje. W Anglii mieszkania mają zasilanie jednofazowe i zabezpieczenie 63A, wtedy to ma rację bytu.
    A co do kitów, sprzedawcy wciskają je laikom, że wystarczy mostek, ograniczona moc.... 8-O
    Sprzedawca ma za zadanie upchnąć towar, bo z tego żyje a nie przedstawić klientowi prawdziwe wymogi. Zresztą na pewno ich nie zna, bo niby skąd.
    I dobrze, bo my elektrycy mamy coraz więcej roboty...
    W Twoim przypadku sensownym rozwiązaniem jest wystąpić o zasilanie trójfazowe dla mieszkanie i wykonać obwód trójfazowy do kuchenki.

P.S. Jeśli uważasz, że to kit, wciśnij minus. :wink:

11