Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Capella 3231 - Głośniki/Antena/Naprawa

Jumpeq 25 Jun 2015 22:06 1878 10
    Jumpeq
    Level 8  
    Witam!

Posiadam od dwóch lat stare radio Capella 3231. Radio jest po dziadku i podobno kiedyś dobrze działało, wystarczyło wsadzić drut i tyle, ale to były dosyć zamierzchłe czasy...
    Od razu po dostaniu radia chodziły mi sprawnie dwa kanały, "Jedynka" powiem że działała prawie bez zarzutów, problem był w głośnikach które trudno było nastawić i radio było tak głośne, że było je słychać na podwórku. Dobrze też chodziła w miarę rosyjska/ukraińska stacja. Były jeszcze dwie stacje ale średnio można było coś usłyszeć.
    Radio chciałem przestroić na nasze fale aby można było słuchać więcej kanałów. Niestety nie udało się a po tym radio już tak "nie odżyło"... Chciałem jeszcze zaznaczyć, że przed oddaniem radia do naprawy zaczynały się problemy z głośnością i czułem "wyczerpanie" radia, po prostu było włączone ale nie było nic słychać, niestety po naprawie jest już agonia... Naprawiałem w tamtym roku jak coś.

Mechanik wziął za to stówę ale był niezadowolony ze swojej pracy, powiedział że siedział na tym długo(pół roku) i aby to działało trzeba ze 400zł wybulić. Po tym wszystkim odbiera jedynie jedynka i to strasznie słabo, strasznie cicho, po czym gra jakieś 5-15min max i dźwięk jest tak cichy że nie idzie w ogóle słuchać...

Mam parę pytań...

O co chodzi z tą anteną? Wiem, że jest to antena ferrytowa, ale czy ona wystaje tak jak jakaś antena satelitarna czy coś? Przesyłam obrazki, gdzie mam ją wsadzić i kupić, czy ona rzeczywiście pomoże? Próbowałem z jakimś drutem z domu ale to nic nie dało....

Czy jestem w stanie coś zrobić sam z tymi głośnikami, czy jednak trzeba dać je do naprawy? Cokolwiek słychać jeżeli pokrętełko jest na full, drobne odkręcenie powoduje że nie słuchać nic...

Czy opłaca się naprawa tego radia? Na allegro mogę znaleźć coś takiego i to sprawne... Link (Info jeżeli link wygaśnie -> jest w lepszym wizualnie stanie, sprawne i cena 149zł).
    Jednak jeżeli mechanik by się opłacał to jakiego polecacie z okolic Warszawy? Ja byłem u mechanika w Piasecznie niedaleko sądu rejonowego, ale jak widać nie pomógł... Mówił, że jedna lampa jest niesprawna i próbował ją wymieniać, szukał oryginalnej itp. itd. jednak po zamontowaniu nowej lampy radio nadal miało problemy, w sumie po tym zrezygnował... A chodziło mi tylko żeby przestroić i ew. naprawić. No trudno...

Jest szansa że będzie odbierać jak te o to na YT? Link bo moje to, że tak powiem "skwierczy", a jak tą jedynkę załapie to idzie słuchać.

Z góry przepraszam, za zamieszczenie zdjęć w załącznikach a nie tak jak pisze w regulaminie "dodaj obrazek", jednak mam ostatnio problemy z internetem a sposób jaki został zaprezentowany w poradniku nie działa mi i wyskakują ciągłe błędy. Nie chce mi się z tym bawić.

I jeszcze sprawa odnośnie wątku. Miałem trochę problem aby umieścić go w dobrym miejscu, jeżeli to nie tu, to proszę przenieść.

Liczę na jakąś małą pomoc i dobre rady :)

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    slawussj
    Level 34  
    Radio ładne i warto byłoby go naprawić. Przestrojenie, to dobranie raptem 3 kondensatorów. ( o ile fachowiec nie za bardzo "pomógł"). Schemat jest na elektrodzie. Czy chcesz go sam naprawiać i przestroić?
    Jumpeq
    Level 8  
    Zasadnicze pytanie to, czy jest to trudne? Czy dla kompletnego laika który nie zna się na tym nie sprawi to wszystko problemu?
    Czy chodzi o ten schemat: Link ? Bo jeżeli tak to nie za bardzo czaję o co tam chodzi...

Podejrzewam że oddanie go do naprawy może przekroczyć jego wartość, więc ew. mogę spróbować, i tak nie działa za dobrze i tak, teraz służy jako dekoracja pokoju. Potrzebuję tylko dokładnych wytycznych co i jak mam robić. :)

Dzisiaj niestety nie mam za dużo czasu, jutro postaram się wysłać zdjęcie wnętrza, czy wygląda ono ok, czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań.
    slawussj
    Level 34  
    Problem w tym, że trzeba byłoby dostrajać przy włączonym sprzęcie, a napięcie zasilania jest dość duże. Chodzi o ten schemat + odbiornik Turandot. Dobrze, aby przy tobie był ktoś doświadczony.
    Jumpeq
    Level 8  
    Przesyłam zdjęcia wnętrza radia.

Wczoraj włączyłem je sobie na chwilę, z 2-3min było naprawdę bardzo głośne i nie trzeszczało (było słychać w całym domu), po czym osłabło, grało normalnie i po jakiś 10min znowu było bardzo głośne na parę sek. no i po tym już praktycznie nic nie było słychać... Może problem nie jest w przestrojeniu a w głośnikach?

Kogoś doświadczonego? Spróbuję z moim ojcem lub ew. kumplem który trochę się zna na elektronice i może by wiedział co i jak zrobić. Samemu to bałbym się coś tam grzebać jeżeli jest włączone bo strach...

Także od czego miałbym zacząć i jak to przestroić? Proszę o wytłumaczenie krok po kroku :)
    slawussj
    Level 34  
    Jeśli samo zmienia się natężenie dźwięku, to najpierw oglądnij podstawki - czy nie bardzo zaśniedziałe, luty - czy nie pęknięte, przełącznik dobrze byłoby przesmarować. Są do tego dobre środki, ale to może ktoś inny, bo ja preferuje olej 5W30, a wielu się to nie spodoba. Może któryś kontakt jest lepszy. Przestrojenie dotyczy tylko UKF-u, a raczej głowicy - to ta puszka z pokrętłem na 5-tym zdjęciu.
    Jumpeq
    Level 8  
    Ok, przejrzę i zobaczę co i jak. A odnośnie przestrojenia to nigdy tego nie robiłem, no i teraz też sam raczej tego robił nie będę. Ale w jaki sposób to się robi? Wystarczy tylko kręcić pokrętłem?
    slawussj
    Level 34  
    Nie, trzeba zmienić kondensatory i nieco zmienić cewki.
    Jumpeq
    Level 8  
    No i chyba tutaj zaczynają się schody.... Naprawdę nigdy nie grzebałem w takich radiach, czy w ogóle w elektronice (jedynie w kompie), skąd mam wiedzieć które kondensatory czy cewki są złe? Jeżeli chodzi o wymianę to sam raczej tego nie zrobię bo nie wiem jak, nie mam lutownicy itp. jednak myślę że z tym kumplem powinienem dać radę. Poza tym czy to są zwykłe części czy jakieś specjalne, dostane to wszystko w elektrycznym?

No i jeżeli nie wyjdzie to czy stan radia bardzo się pogorszy?
    slawussj
    Level 34  
    Elementy nie są złe, tylko obwód z nimi jest zestrojony na inną częstotliwość. Stan radia nie pogorszy się, bo i tak nie gra Ci UKF. Poza tym, tam trzeba tylko wymontować dwa kondensatory i nieco przesunąć druty cewek. Nie trzeba niczego kupować. Dobrze byłoby sprawdzić, czy UKF jest sprawny na starym paśmie przy pomocy generatora. Popytaj, czy możesz pożyczyć generator na ok 70Mhz +/-4Mhz z modulacją FM.
    Jumpeq
    Level 8  
    Ok, rozumiem, dopiero za jakiś tydzień będę miał kontakt z owym kolegą, także wtedy dam znać o postępach czy też problemach.