Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyprostowac prąd przemienny 12V z zasilacza do halogenów ?

26 Jun 2015 06:33 3648 13
  • Level 6  
    Chcę wymienic żarówki halogenowe na led'y w okapie kuchennym. Niestety po podłączeniu ledy migają - zasilacz okapu podaje prąd przemienny 12V.

Jak można wyprostowac ten prąd, tak żeby ledy świeciły stabilnie ?

P.s.
    Z pewnych względów, nie chcę stosowac ledów przystosowanych do prądu przemiennego 12V.
  • Admin of Audio group
    Problemy są trzy. Pierwszy problem to taki, że to co nazywasz zasilaczem to jest pewnie transformator elektroniczny. Takie urządzenie podaje napięcie 12V ale o dość wysokiej częstotliwości w związku z czym do prostowania trzeba zastosować diody szybkie - zwykły tani mostek się nie nadaje.
    Drugi problem polega na tym, że po wyprostowaniu trzeba byłoby choć trochę napięcie odfiltrować za pomocą kondensatora, ten zabieg spowoduje wzrost napięcia pewnie przynajmniej do 15V, nie sposób tego dokładnie obliczyć.
    Trzeci problem polega na tym, że transformatory elektroniczne często mają określone minimalne obciążenie np. 20W jeśli im tego nie zapewnisz, to po prostu nie działają.

Jeśli masz zwykły transformator, pozostaje problem numer dwa - 12V da po filtracji 17V, a więc dużo za dużo jak dla LED-ów.

Podsumowując - to co chcesz zrobić nie ma sensu. Jedyne sensowne rozwiązanie to zakup zasilacza DC do LED-ów. Jak kupisz o odpowiednio większej mocy, to i halogeny będziesz mógł pod niego podłączyć gdybyś kiedyś chciał wrócić do oświetlenia żarowego.
  • Level 6  
    Hmm,

problem trzeci chyba odpada. W miejsce 2 dwóch halogenów po 20 W każdy włożyłem 2 ledy na prąd zmienny 12V po 2 W każdy i świecą się ładnie - więc chyba nie jest to transformator elektroniczny.

Dodano po 25 [minuty]:

Żaróweczki LED 12V AC/DC, które użyłem do testowego podłączenia wyglądają tak:

Jak wyprostowac prąd przemienny 12V z zasilacza do halogenów ? Jak wyprostowac prąd przemienny 12V z zasilacza do halogenów ?

Na tylnej części jest jakaś nieduża elektronika, która prostuje ten prąd zanim dotrze do ledów.
    Więc można, ale nie wiem jak :-(
  • Level 11  
    Witam

wymieniłeś 2 żarówki halogenowe na led czy pozostały jakies inne żarówki halogenowe w obwodzie i jakiej mocy może jest to jednak problem zbyt małego obciążenia zasilacza-

pozdrawiam
  • Admin of Audio group
    kosycarz wrote:
    Na tylnej części jest jakaś nieduża elektronika, która prostuje ten prąd zanim dotrze do ledów.

Ta elektronika to jest źródło prądowe, ono niczego nie prostuje.

Myślę że wyczerpująco opisałem co i jak.
  • Level 6  
    Wymieniłem dwie jedyne żarówki halogenowe, na dwie ledowe - w obwodzie nie ma więcej żarówek.
  • Level 6  
    OK. Czyli wiemy już, że raczej jest to zwykły transformator, a nie elektroniczny.

Rozumiem więc, że można prąd przez niego podawany wyprostowac zwykłym, tanim mostkiem, później odfiltrowac kondensatorem, a powstałe wyższe napięcie 17 V trzeba obniżyc do ok. 12 V.

Tylko w jaki sposób można obniżyc to napięcie ???
  • Moderator
    kosycarz wrote:
    Tylko w jaki sposób można obniżyc to napięcie ?

Najprościej i najtaniej stabilizatorem LM 7812 na małym radiatorze.
  • Admin of Audio group
    kosycarz wrote:
    OK. Czyli wiemy już, że raczej jest to zwykły transformator, a nie elektroniczny.

Nie wiemy, bo nie podałeś takiej informacji.
    Pisałem przecież że są transformatory elektroniczne które mogą pracować bez obciążenia.
  • Level 6  
    Nie wiem jaki jest transformator - elektroniczny czy zwykły, bo jest niewidoczny, tzn. wbudowany gdzieś wewnątrz okapu kuchennego (Ciarko Black Pearl). Nie chcę rozbierac tego sprzętu i wymieniac transformatora na zasilacz do ledów, bo okap jest jeszcze na gwarancji.
  • Admin of Audio group
    No więc nie jesteśmy w stanie Ci pomóc. Z fusów nie wywróżymy co Ty tam masz. Można ew. oscyloskopem sprawdzić kształt i częstotliwość napięcia, ale zapewne oscyloskopem nie dysponujesz...
  • Level 6  
    Artur k. - sorry, ale nie wiem dlaczego uczepiłeś się tego "rodzaju" transformatora?

Jak widac, chińczyka to zupełnie nie interesowało. Stworzył elektronikę, która działa bez problemu z każdym transformatorem: elektronicznym, zwykłym, AC, DC ... Oczywiście mam na myśli te parę elementów widocznych na zdjęciach. I właśnie taka elektronika interesuje mnie dla moich ledów, które na razie działają tylko na prądzie stałym 12 V.

Jeżeli ktoś wie jak powinna wyglądac taka uniwersalna elektronika, dzięki której moje ledy 12 V DC będą świecic ciągłym światłem podłączone do dowolnego zasilacza, który daje prąd zmienny 12 V, to proszę o info.
  • Admin of Audio group
    Uczepiłem się, ponieważ jest to istotna kwestia, której Ty najwyraźniej nie rozumiesz i zrozumieć nie chcesz.

Nie da się do Twoich LED-ów dobudować takiej elektroniki jaką przedstawiłeś na zdjęciach. Ta ze zdjęć pochodzi najprawdopodobniej z LED-a zasilanego wprost z sieci 230V, a nawet jeśli nie to konstrukcja samego LED-a jest zupełnie inna. Taka elektronika to nic nadzwyczajnego, są dedykowane układy scalone, tylko co z tego jak nie da się ich w tym przypadku użyć, bo wymaga to innego połączenia diod?
    W najtańszych LED-ach na 12V DC jest po prostu rezystor i diody, czasem się trafi mostek prostowniczy i to tyle. Nie da się tego podłączyć pod dedykowane źródło prądowe jakie przedstawiłeś na zdjęciu.

Także sorry, ale jeśli nie masz o czymś pojęcia, to słuchaj co mówią mądrzejsi od Ciebie, zamiast podważać ich zdanie...