Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty schemat komparatora

Repux 26 Cze 2015 15:16 582 4
  • #1 26 Cze 2015 15:16
    Repux
    Poziom 2  

Witam.

Muszę wykonać symulację pewnego układu (w którym użyty jest LM393) w programie APLAC, jednak niestety (po przeszukaniu masy stron) nie znalazłem żadnego modelu komparatora dla tego programu. Dlatego chciałbym prosić o pomoc: w jaki sposób najprościej zbudować własny model w APLAC, który możliwie najwierniej odda działanie LM393 (jakiego schematu użyć)? Chyba że ktoś zna jakąś bibliotekę z komparatorem, wtedy prosiłbym o link. Ja w każdym razie nie mogłem znaleźć żadnego komparatora ani w bibliotekach dołączonych do wersji studenckiej programu, ani w internecie.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 4
  • #3 26 Cze 2015 18:50
    Repux
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Niestety właśnie zauważyłem, że w studenckiej wersji APLAC istnieje poważne ograniczenie liczby elementów, więc nie dam rady złożyć komparatora i wstawić go do mojego układu. A więc problem może rozwiązać wyłącznie znalezienie modelu komparatora dla APLACa (nie wiem czy taki model w ogóle istnieje) albo ewentualne posłużenie się wzmacniaczem, co raczej nie przyniesie sensownego efektu.

0
  • #4 27 Cze 2015 18:40
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie wiem czym jest APLAC i jakie ma mozliwości, ale moim zdaniem powinieneś zacząć od określenia jakiego rodzaju informacje chesdz uzyskać z tej symulacji, z tego mozna określić które parametry symulowanego komparatora muszą odzwierciedlać parametry rzeczywistego, a które są nie ważne*.

Jak już to ustalisz rozwiązań jest mnóstwo.
    W skrajnym przypadku za komparator może zrobić źródło napieciowe sterowane napięciem (z dodanym ogranicznikiem napięcia), w niektórych symulatorach można zdefiniować elementy o dowolnej funkcji, czasem istnieje element o funkcji signum. Możesz użyć wzmacniacza, albo pary różnicowej, wszystko zależy od tego które parametetry są ważne.

*Nie dopuszczam takiej możliwości że nie wiesz co robisz, bo jesteś studentem, albo że robisz na zasadzie "coś wklepałem i mam jakieś wyniki, nie wiem czy dobrze".

0
  • #5 27 Cze 2015 21:48
    Repux
    Poziom 2  

Projekt w APLACu, który muszę zrobić, nie jest niczym skomplikowanym: ot, prosty generator relaksacyjny (nie mogę wkleić obrazka - ładowanie obrazków za pomocą elektrody na moim lapku [firefox, IE] nie działa, chociaż wtyczki są...) - źródło 5V, kilka rezystorów, komparator i kondensator.

Zależy mi na tym, żeby wyjście układu (~sygnał prostokątny) był jak najbardziej zbliżony do sygnału, jaki bym uzyskał z pomocą komparatora (już nie koniecznie LM393). Będę również przeprowadzał analizy temperaturowe, zmieniał wartości rezystorów, kondensatorów - do tego wszystkiego porównania, analiza częstotliwościowa, czasowa, ewentualna optymalizacja parametrów układu. W PSpice, LTSpice i Multisimie nie ma z tym problemu - nieszczęsny APLAC niestety nie jest już taki przyjazny... Plus dochodzi ograniczenie użycia zaledwie 20 elementów. Niestety z powodu trwającej sesji nie mam zbyt dużo czasu na użeranie się z tym programem, więc nie potrzebuję jakichś super dokładnych wyników ;) Opiszę w sprawozdaniu problem - grunt, żeby układ działał jak generator relaksacyjny z komparatorem (najważniejsza analiza czasowa i częstotliwościowa) i nie przekroczył limitu 20 elementów.

0