Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD HD44780 - Modyfikacja wyświetlacza 5v >> 3.3v

Colloy 26 Cze 2015 19:04 1785 9
  • #1 26 Cze 2015 19:04
    Colloy
    Poziom 5  

Witam, posiadam wyświetlacz zgodny z HD44780 i chciałbym go wykorzystać z uC xmega, a jak wiemy ich max napięcie zasilania wynosi 3.3v. Po pewnych poszukiwaniach natrafiłem na pewien artykuł i pomyślałem ,że mógłbym dokonać takich modyfikacji na swoim lecz przy bliższych oględzinach wyświetlacza zauważyłem pewną różnice pomiędzy moim wyświetlaczem a osoby która przedstawiła tę modyfikację. I tu moje pytanie czy mógłbym ją wykonać na swoim wyświetlaczu. Oto zdjęcia mojego wyświetlacza
    LCD HD44780 - Modyfikacja wyświetlacza 5v >> 3.3v Tu miejsce na dodatkowy element i różnica w postaci dodatkowego miejsca na rezystor LCD HD44780 - Modyfikacja wyświetlacza 5v >> 3.3v
    Będąc już w temacie dolutowywania dodatkowych elementów mam pytanie czy powinienem dolutować kondensatory w tym miejscu i jeśli tak to jakie wartości LCD HD44780 - Modyfikacja wyświetlacza 5v >> 3.3v

0 9
  • #2 26 Cze 2015 20:33
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nic nie trzeba modyfikować. Wyświetlacz zasilasz z 5 V, linia R/-W na stałe do masy i gotowe.

0
  • #3 26 Cze 2015 20:58
    Colloy
    Poziom 5  

No tak tylko z tego co mi wiadomo to takie rozwiązanie spowalnia obsługę wyświetlacza i nie pozwala na zastosowanie niektórych rozwiązań np. efektu warstw. A te brakujące kondensatory nie będą stwarzać problemów? A po za tym zmusza mnie do korzystania z 2 różnych napięć

0
  • Pomocny post
    #4 26 Cze 2015 21:11
    BlueDraco

Takie rozwiązanie przyspiesza obsługę wyświetlacza i w niczym nie przeszkadza, m.in. eliminuje oczekiwanie przy obsłudze wyświetlacza (obsługa działa na przerwaniu timera). Używam w paru projektach - sprawdzone.

1
  • #5 26 Cze 2015 22:10
    greg789
    Poziom 16  

BlueDraco napisał:
    Takie rozwiązanie przyspiesza obsługę wyświetlacza i w niczym nie przeszkadza, m.in. eliminuje oczekiwanie przy obsłudze wyświetlacza (obsługa działa na przerwaniu timera). Używam w paru projektach - sprawdzone.

Takie rozwiązanie na pewno uniemożliwia odczytywanie pamięci wyświetlacza.

0
  • #6 27 Cze 2015 15:52
    JohnCTN
    Poziom 17  

ja osobiście nie widzę sensu odczytywania tego LCD. Sam wyświetlacz pełni funkcje peryferia wychodzącego, jeżeli ktoś dobrze napisze program to wszelkie dane które wysyła do wyświetlacza może sobie zapamiętać w samej aplikacji (jeżeli ma taką potrzebę) Osobiście napisałem kilkanaście aplikacji z użyciem LCD i nigdy nic nie odczytywałem z LCD - do niczego mi to nie było potrzebne :-D
    Więc podpięcie sygnału R/!W do masy jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jak mamy deficyt w liniach I/O.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Cze 2015 09:25
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

greg789 napisał:
    BlueDraco napisał:

Takie rozwiązanie na pewno uniemożliwia odczytywanie pamięci wyświetlacza.

A po co ją odczytywać? Czas dostępu żałosny, w dodatku to tylko kilkanaście/kilkadziesiąt bajtów. O wiele lepiej ją buforować w SRAM MCU i wysyłać z timera jak pisze kol. BlueDraco.

1
  • #9 29 Cze 2015 09:38
    greg789
    Poziom 16  

A po co ją buforować ?
    Choćby po to że dla takiego PIC-a 80 bajtów jest nie do pogardzenia.

0
  • #10 29 Cze 2015 14:26
    BlueDraco

To może zmienić uC na jakiś tańszy z dużo większą pamięcią...

0