Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złożenie porządnej kosiarki z dobrym, mocnym silnikiem.

26 Cze 2015 19:14 1761 4
  • Poziom 27  
    Witam,

Zacznę od tego, że mam dość duży plac, na którym muszę kosić co jakiś czas trawę.
    Pierwszą kosiarką jaką miałem była kosiarka z silnikiem Tecumseh Vantage-35. Była to świetna kosiarka, aż nie doszło do jej fizycznego uszkodzenia (z powodu rdzy urwała się cewka zapłonowa, która przyczepiając się do magnesu w wentylatorze połamała wszystko co możliwe). Mimo wszystko stało się to po kilku latach jej pracy, podczas których raz czyściłem w niej gaźnik.

Teraz mam kosiarkę NAC, naprawdę nie da się nią kosić, wszystkie dodatki typu napęd przeszkadzają w koszeniu (podczas obniżenia wysokości koszenia od spodu, pod tylnymi kołami wysuwa się drążek, który zahacza o trawę na każdych nierównościach). Kolejna sprawa - nie da się jej naprawić w domu. Śruby specjalistyczne o przedziwnych średnicach nie dają się odkręcić normalnymi srubami. Kosiarka dusiła się od samego początku, nie daje rady kosić wiekszej trawy.

Postanowiłem tym razem samemu wziąć się za budowę kosiarki. Stwierdziłem że taka kosiarka na pewno będzie lepsza i zbudowana z elementów, do ktorych ewentualnie bedzie można dokupić części (np pływak do gaźnika lub cewkę zapłonową) w normalnych cenach.

Postanowilem wybrać jeden z silników Tecumseh.

Pytanie jest takie - jaką moc powinien mieć silnik kosiarki, przy zastosowaniu noża 50cm, tak by nie "dusiła" się ona przy większej trawie? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania części do kosiarki ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    NAC - niestety ludzie kupują ich sprzęt i w trakcie eksploatacji wychodzą takie i podobne "kwiatki".

Jeśli chodzi o moc kosiarki i silnik (i trochę jeszcze o Nac'u) ; NAC wprowadza użytkowników w błąd. Podają oni moc maksymalną na ok 4000 do 5000 tyś RPM. Jest to teoretyczna maksymalna moc silnika spalinowego uzyskana w warunkach laboratoryjnych.
    Producenci z Europy od jakiegoś czasu muszą podawać moc użyteczną urządzenia. Jest to moc kosiarki na obrotach roboczych, czyli średnio to ok 2700-3200 RPM.
    Wspomniane 4,75 KM w NAC to w przybliżeniu 3,25 KM realnej mocy. Innymi słowy, europejska kosiarka z mocą np. 3,5KM będzie w realnej pracy i tak mocniejsza niż chiński produkt o mocy np. 5KM

Pozostawiając już Nac'a w spokoju, w mojej ocenie szukałbym silnika mocy od min. 2,5 kW. Rozejrzyj się wysokich modelach B&S, są robione w US będą dobre i mają szeroki serwis w Polsce. Nie wiem jak cenowo, ale poszukaj też czegoś w silnikach Hondy. Są niezawodne i po serwisach ich nie uświadczysz zbyt wiele, co może to potwierdzać.
  • Poziom 22  
    Toż to jakieś bzdury i filozoficzne rozważania na temat mocy silnika jakiegoś producenta.
    NAC stosuje przecież standardowe silniki uważanych producentów i nie rozumiem dlaczego silnik Briggsa tego samego typu dla Husqvarny czy Vikinga ma mieć większą moc niż dla NAC. Może kolega wyjaśni dlaczego Briggs dyskryminuje akurat NAC a.
    pozdrawiam Sławek
  • Poziom 10  
    Oczywiście, "kolega wyjaśni" tak jak potrafi, choć czy kolega Sławek K to uzna... sądząc po tonie wypowiedzi i oburzeniu, powątpiewam.

"NAC stosuje przecież standardowe silniki uważanych producentów i nie rozumiem dlaczego silnik Briggsa tego samego typu dla Husqvarny czy Vikinga ma mieć większą moc niż dla NAC"
    >>> pełna zgoda. Ten sam silnik stosowany w kilku markach będzie miał te samą moc. Jednak część producentów, sprzedawców, dealerów mówiąc/pisząc o mocy kosiarki mają na myśli moc maksymalną silnika (3,44 KM), a inni moc użyteczną (2,36 KM). Tak wiec jest to tzw. "chwyt marketingowy".

Zdaje się że od poprzedniego roku, producenci kosiarek muszą podawać moc użyteczną. Jednak nie wszyscy to stosują...
    Bardzo polecam lekturę tematu "Moc kosiarki spalinowej a moc silnika i jego moment obrotowy" który szczegółowo opisuje to o czym tylko zaakcentowałem. http://e-kosiarki.net/topics8/moc-kosiarki-sp...moc-silnika-i-jego-moment-obrotowy-vt1478.htm