Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolmn 3d BR na glosnikach STX W.32.500.8.MC, M.15.120.8.MC, T.10.200.8.PC

szop_17 26 Cze 2015 19:59 1149 8
  • #1 26 Cze 2015 19:59
    szop_17
    Poziom 9  

Jak w temacie, potrzebował bym pomocy przy stworzeniu projektu kolumn (słupków) na w/w głośnikach. W kolumnie zastosuje zwrotnice 3d Częstotliwość podziału: 800/4000 Hz. Z programu wychodzi mi nie wiadomo co tzn mimo wpisanych danych głośników wychodziły mi błędy. Kolumny docelowo będą grały w pokoju 16/20 m2 jako fronty systemu 5.0, okazyjnie w plenerze. Strojone na 30-35hz.
    Bardzo bym prosił o pomoc forumowiczów w stworzeniu skrzynek pod głośniki.
    Linki do głośników : http://stx.pl/t-10-200-8-pc.html
    http://stx.pl/m-15-120-8-mc.html
    http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html

• Pomocny post
    #2 26 Cze 2015 22:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

szop_17 napisał:
    okazyjnie w plenerze.
    Zapomnij...
    szop_17 napisał:
    Bardzo bym prosił o pomoc forumowiczów w stworzeniu skrzynek pod głośniki.
    Nie lepiej stolarza zatrudnić? ;)
    A na poważnie - masz przecież podaną i preferowaną objętość (50l) i częstotliwość strojenia (35Hz) - masz średnicę głośnika niskotonowego , masz wymiary pozostałych - ułóż je na płycie czołowej w jakiś rozsądny sposób (narysować można przecież) i masz dwa wymiary jakie muszą być spełnione. Głębokość dobrać do zadanej pojemności (pamiętaj o konieczności dodania pojemności zajmowanej przez głośniki i tunele BR) to już betka.
    Mając dane producenta łatwo też wyliczyć zalecany tunel BR - gdzie więc problem?

• #3 27 Cze 2015 09:03
    szop_17
    Poziom 9  

Przy takiej objetosci kolumny Br ma miec srednice 11,5 cm a glebokosc kolo 40 wiec mysle ze to lekka przesada. przy 73l juz tylko 25 glebokosci. Wiec nie wiem czy sugerowac sie wogóle objetoscia podana przez producenta

• #4 27 Cze 2015 10:30
    Zamerstary
    Poziom 26  

szop_17 proszę nie nie sugerować tak dosłownie programami do obliczania obudów, to są czysto teoretyczne obliczenia i często podczas kalkulowania obudowy i jego strojenia wychodzą dane z kosmosu, zdaj się na doświadczenie swoje i producenta. Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #5 27 Cze 2015 13:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Każdy program jest tylko "głupim programem" - producent zapewne nie opierał się na ślepo na jakimś, tylko sprawdził w praktyce (mam nadzieję). Więc bardziej bym zaufał jego sugestii. Co do średnicy otworu - nie powinien być większy, niż 30% powierzchni czynnej membrany. Przy mniejszej - mniej będzie w ogóle słyszalny efekt zastosowania BR i może się dać we znaki szum powstający przez zawirowania powietrza w otworze.
    Przy większym - porównywalnym do powierzchni głośnika otrzymamy dużo basu, ale "rezonansowego" - zamulonego z długim okresem wybrzmiewania (długim w porównaniu do dźwięku oryginalnego) - a to nie najlepiej się nadaje do słuchania w domu
    Masz więc możliwość wyboru - w zależności od własnych upodobań.

Jeszcze słówko na temat symulatorów/programów - one mają obliczyć podstawę - dla maksymalnie płaskiej charakterystyki efektywnościowej i małych przesunięciach fazowych; podczas gdy w "realu" bywa różnie - są pewne ograniczenia - chociażby w wielkości samej obudowy. Tak więc należy do wyników proponowanych przez program podchodzić z pewnym dystansem - rozsądkiem.

• #6 30 Cze 2015 21:43
    szop_17
    Poziom 9  

Dziekuje wszystkim za pomoc, skrzynki juz zbilem (skleilem) na objetosc zalecana przez producenta. Jutro przyjda zamowione glosniki. Postaram sie wstawic zdjecia gotowego produktu. Choc pieknosci jeszcze nie nabral z braku oklein na plyty co wyniklo z braku funduszy. Ogolny koszt jaki mnie wyniosl dotychczas to ok 730zl.
    Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

• #7 30 Cze 2015 22:07
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Za te 730zł byś kupił dobre, używane kolumny estradowe.

• #8 02 Lip 2015 00:12
    szop_17
    Poziom 9  

Ale na co mi estrada w domu, kiedys mialem duze glosniki estradowe to tylko trzask jeden wielki a co do tego co napisales to mowiles chyba o estradzie na glosnikach alpharda bo do beymy czy eminence to w tej cenie kupisz jeden glosnik. A dzisiaj po podlaczeniu kolumn jestem bardzo zadowolony, z jakosci i brzmienia, szczerze polecam taka konfiguracje glosnikow, skrzynia 55 l bass refleks wedlug upodoban jak ww i gra jak trzeba. Warto bylo zauwac producentowi. Jeszcze tylko dopracowac wizualnosc kolumn i bd klasa. Jesli chcecie moge wsawic jakies zdjecia wygladu, bo z nagrania dzwiek bedzie zadnym porownaniem do realiow. Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za pomoc wstworzeniu skrzynek.

• #9 02 Lip 2015 06:28
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Czytaj uważnie - UŻYWANE - np. 21506 i byłoby równie ładne brzmienie a jak trzeba to wykop. Foto wstaw - pomarudzimy:P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME