Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wyłączników do instalacji oświetleniowej

27 Cze 2015 15:29 1074 20
  • Poziom 10  
    Witam,
    sprawa moja wygląda tak, że posiadam dostateczną wiedzę, żeby np. połączyć szeregowo kilka lamp wraz z wyłącznikiem lub wyłącznikami (schodowe, krzyżowe), ale problem pojawia się, że nie potrafię rozgryźć projektanta a zarazem dojść do ładu z inwestorem co zapewnia materiał.
    Z rysunku wynika, że mam połączyć siedem lamp w jednym obwodzie (TP0/4) i do tego są w różnych miejscach trzy "łączniki instalacyjne jednobiegunowe" - to i dostałem trzy zwykłe wyłączniki. I tutaj stanąłem...
    Po próbie kontaktu z architektem (oczywiście przez osoby trzecie) dokonał aktualizacji rysunku i znalazły się tam trzy "łączniki instalacyjne przechodowe" - czyli rozumiem, że schodowe. Ale ich też bez krzyżowego raczej nie podłącze...
    Dlatego chciałem się spytać jak wyjść z tej sytuacji.
    Dla mnie rozwiązania są dwa: schodowy + krzyżowy + schodowy, lub trzy dzwonki i przekaźnik bistabilny.
    Chyba, że jest inne jakieś wyjście?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    BlackyPL napisał:
    sprawa moja wygląda tak, że posiadam dostateczną wiedzę,
    BlackyPL napisał:
    żeby np. połączyć szeregowo kilka lamp wraz z wyłącznikiem lub wyłącznikami (schodowe, krzyżowe),

I tu z pierwszym zdaniem się nie zgadzam.
    A dalej to można podyskutować. :D
  • Moderator Elektrotechnika
    BlackyPL napisał:
    Z rysunku wynika, że mam połączyć siedem lamp w jednym obwodzie

To prosimy o ten rysunek z dokumentacji projektanta.
  • Poziom 10  
    Przepraszam, oczywiście, że równolegle są połączone. Jak pisałem miałem przed oczami ten korytarz, gdzie oprawy oświetleniowe typowe przemysłówki są jedna obok drugiej w szeregu ;) niech będzie moja wiedza na +mierny
  • Poziom 43  
    Krzysztof Reszka napisał:

To prosimy o ten rysunek z dokumentacji projektanta.

Myślę, że tam jest wszystko "OK" tylko autor nie potrafi tego poprawnie odczytać lub opisać.

Dodano po 3 [minuty]:

Skoro już wyjaśniłeś błąd, to podaj konkretnie jakie masz połączenie pomiędzy łącznikami i ile ma ich być (punktów sterowania tym oświetleniem)
  • Poziom 43  
    BlackyPL napisał:
    - to i dostałem trzy zwykłe wyłączniki. I tutaj stanąłem...

Z tego co przedstawiłeś, nie ma tam łączników schodowych, są tylko zwykłe.
    Jeśli instalacja pomiędzy nimi jest wykonana przewodem trój żyłowym to nie ma mowy o wspólnym sterowaniu z kilku punktów. Musi być instalacja pięcio żyłowa.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Napisałem również wyraźnie, że została dokonana aktualizacja.
    Na rewizji, którą mam w formie papierowej tylko wszystkie wyłączniki są z dwoma ptaszkami (uprzedzam pytanie - skoro zarzucacie nieumiejętne czytanie rysunku - nie ma tam krzyżowego) - i są opisane jako łączniki instalacyjne przechodnie.
    Odnośnie ilości żył to w specyfikacji mam dwa rodzaje 3x1,5mm2 oraz 4x1,5mm2 - używałem do oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego).
    Dlatego teraz zadam pytanie jak wykonać instalację stosując przewód pięciożyłowy?
  • Poziom 43  
    BlackyPL napisał:
    Dlatego teraz zadam pytanie jak wykonać instalację stosując przewód pięciożyłowy?

Kolego, wyprostuję moje zdanie dla połączenia łączników schodowych (pomiędzy nimi może być Krzyżowy) potrzeba czterech żył, aczkolwiek często jest bardzo potrzebny ten piąty.
    Wpisz hasło łącznik schodowy a dostaniesz wiele informacji jak je należy podłączać.
    Np. https://www.google.de/search?q=L%C4%85cznik+schodowy&gws_rd=cr,ssl&ei=_beOVbGDAoP8ygPg1a2oDQ
  • Poziom 10  
    OK. To teraz się rozumiemy. Jak instalację schodową podłączyć to wiem.
    Ale biorąc pod uwagę dostępność wyłącznika krzyżowego wg specyfikacji architekta (kolor betonu, stopień ochrony) to wiem, że dostępny jest "od ręki" łącznik zwierny. Dlatego też zapytałem o możliwość wykonania tego na przekaźniku bistabilnym.
  • Poziom 43  
    BlackyPL napisał:
    o możliwość wykonania tego na przekaźniku bistabilnym.

Oczywiście też tak można, przyciski i do tego automat schodowy, ale i tak potrzeba cztero/żyłowej instalacji.
    Napisz konkretnie, czy ta instalacja jest już położona czy są tylko plany ?
  • Moderator Elektrotechnika
    Żeby wykonać obwód na wyłącznikach bistabilnych też potrzebujesz co najmniej 4 żył.
  • Specjalista elektryk
    BlackyPL napisał:
    Po próbie kontaktu z architektem (oczywiście przez osoby trzecie)
    Warto porozmawiać na ten temat z projektantem elektrykiem, a nie architektem. Architekt nie projektuje instalacji elektrycznych, robi projektant branży elektrycznej.
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    BlackyPL napisał:
    o możliwość wykonania tego na przekaźniku bistabilnym.

Oczywiście też tak można, przyciski i do tego automat schodowy, ale i tak potrzeba cztero/żyłowej instalacji.
    Napisz konkretnie, czy ta instalacja jest już położona czy są tylko plany ?

Lampy są na instalacji 3 żyłowej, wyłącznik (jest na razie jeden) na 4 żyłowej.

TWK napisał:
    BlackyPL napisał:
    Po próbie kontaktu z architektem (oczywiście przez osoby trzecie)
    Warto porozmawiać na ten temat z projektantem elektrykiem, a nie architektem. Architekt nie projektuje instalacji elektrycznych, robi projektant branży elektrycznej.

Może i tak jest. Ale architekt akurat w tym wypadku ma ostateczne zdanie. Wszystkie elementy mają być "pod kolor" betonu architektonicznego. Zachowując podaną klasę ochrony - podkreślam architekt! wybrał serię Legrand Plexo, a inwestor zapewnić miał materiał. W hurtowni z którą współpracują nie mieli wyłączników krzyżowych i stąd pojawił się ten temat. Bo gdybym miał odpowiedni materiał to zamontowałbym schodowe+krzyżowe. A tak dostałem wg pierwszego rysunku 3 wyłączniki jednobiegunowe, a później przywieziono zgodnie z rysunkiem 3 schodowe. I zgłupiałem... bo niestety nie mam nic w tej kwestii do powiedzenia. Jest to instalacja tymczasowa kondygnacji pod wynajem i my wykonujemy poprawki i drobne prace elektryczne. Oświetlenie klatki na przekaźniku + ewakuacje i awaryjne podłączyliśmy bez problemu więc jakieś pojęcie mamy. A reszta prac odbywa się na zasadzie kontakt z inwestorem - który jak znajdzie czas kontaktuje się z projektantem i architektem - i gdy znajdzie czas przywozi nam po konsultacji z nimi odpowiedni materiał...
    W zasadzie chodziło mi oto czy właśnie projektant nie powinien zaznaczyć na rysunku wyłącznika krzyżowego - wtedy byłoby jasne i czytelne (tak jest na niższej kondygnacji w sali konferencyjnej). Na pewno w zamyśle nie miał przekaźników bistabilnych, bo owy jest zamontowany na klatce schodowej - z resztą widać na rysunku, że tam są "dzwonki".
    Dzięki wszystkim za pomoc.
  • Poziom 43  
    BlackyPL napisał:
    Wszystkie elementy mają być "pod kolor" betonu architektonicznego.

Nie bardzo kumam co to ma wspólnego z przewodami położonymi pod tynkiem (przekrój tych przewodów i ilość żył) też mają być pod kolor ?
  • Poziom 31  
    BlackyPL napisał:
    architekt! wybrał serię Legrand Plexo
    BlackyPL napisał:
    architekt akurat w tym wypadku ma ostateczne zdanie.

Jak widzisz, architekt to osoba niekompetentna. Bierze się za coś, na czym się nie zna. Dlaczego nie sprawdził asortyment w tej serii? Niektóre serie właśnie mają uniwersalny mechanizm tylko różne klapki i nie posiadają pełnego asortymentu łączników. Pozostaje przerobić na łączniki zwierne.
  • Poziom 43  
    jann111 napisał:
    Niektóre serie właśnie mają uniwersalny mechanizm tylko różne klapki. Pozostaje przerobić na łączniki zwierne.

Kolega jest w stanie to jakoś bardziej rozjaśnić.
  • Poziom 31  
    kokapetyl napisał:
    Kolega jest w stanie to jakoś bardziej rozjaśnić.

Tylko nie wiem co? Budowę mechanizmów czy połączenie instalacji za pomocą łączników dzwonkowych i przekaźnika bistabilnego? :-?
    Eh, wyszło jakby to autor miał przerabiać łączniki. :D
  • Poziom 43  
    kokapetyl napisał:
    Niektóre serie właśnie mają uniwersalny mechanizm tylko różne klapki

O to mi chodziło, w poprzednim poście może tego nie jednoznacznie określiłem.
    A tak już poza tym, nie wiem czy warto się udzielać w tym temacie, autor zapewnił
    BlackyPL napisał:
    posiadam dostateczną wiedzę,

Ale to chyba nie jest tak do końca prawdą.
  • Poziom 39  
    Bym jednak prosił bez beletrystyki. Forum popiera literaturę faktu. Ktoś jeszcze ma coś istotnego do powiedzenia? :|
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    BlackyPL napisał:
    Wszystkie elementy mają być "pod kolor" betonu architektonicznego.

Nie bardzo kumam co to ma wspólnego z przewodami położonymi pod tynkiem (przekrój tych przewodów i ilość żył) też mają być pod kolor ?

Jesteś kolego bardzo czepialski... więc nie będę polemizował z Tobą.
    O kolorze pisałem i wyjaśniłem, że chodzi o dostępność elementów w danym kolorze "w jedynej słusznej" dla inwestora hurtowni.
    Ja mam większą wiedzę ogólnobudowlaną niż elektryczną i nie będę tego ukrywał. A Ty nie musisz mi tego wypominać kilka razy naśmiewając się ze mnie.
    A jakbyś Ty byłbyś inteligentny to byś pogooglował sobie, tak jak mi kazałeś i dowiedziałbyś się co to beton architektoniczny. Po to się go robi, żeby nie tynkować. A więc jak nie kumasz to zakumaj, że przewody i wszystkie elementy idą "natynkowo" i muszą być w odpowiednim kolorze. Przewody prowadzone są w rurkach na zamówienie. Kolor bodajże RAL 7040. Malowane muszą być także puszki, korytka i śrubki po ich skręceniu. Ot, takie widzimisię.
    Może na początku nie dokładnie wyjaśniłem o co mi chodzi i od razu przykleiłeś mi łatkę, że się nie znam na niczym. Powtarzam po raz kolejny. Nie mam kontaktu z projektantem. Dostaję od inwestora rano rysunek + materiał i mam to zrobić lub martwić się sam. Dlatego zadałem pytanie.
    Dzięki wszystkim za pomoc. Uznaję temat za rozwiązany.