Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATxmega128 - EBI interface i pamieci SRAM

JohnCTN 27 Cze 2015 15:36 423 3
  • #1 27 Cze 2015 15:36
    JohnCTN
    Poziom 17  

Witam

Od 3-4 miesięcy projektowałem układ, który generuje dźwięk.
    Sercem układu jest mikrokontroler ATxmega128a1. Wybór tego układu był tylko jeden, potrzebowałem zewnętrzną magistrale EBI aby podpiąć zewnętrzną pamięć SRAM 2mb. Układ na dzień dzisiejszy skończyłem i znając jego mankamenty chcę ponownie podejść do niego zmieniając kilka drobiazgów.

Jednym z tych drobiazgów jest zmiana pamięci SRAM, obecnie układ posiada podpiętą pamięć SRAM 2Mx8Bit - CY62167EV30 45ns - niestety pamięć nie jest demonem prędkości, nie da się jej uruchomić z prędkością 64MHz - lub uruchomienie jej z ta prędkością mija się z celem ponieważ trzeba użyć długich czasów wait stete.

Szukałem trochę szybszych SRAMów o pojemności 2MB x 8bit ale nie znalazłem :-(

Może ktoś miał styczność z szybkimi pamięciami SRAM 15ns ?

0 3
  • #2 27 Cze 2015 19:52
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Pamięci są, tylko mają jakieś nieprzyzwoite ceny. Zobacz w farnelu - w filtrze wybierz czas dostępu i pojemność. Przy 2 MB tańsza będzie zapewne pamięć SDRAM.

0
  • #3 28 Cze 2015 13:46
    JohnCTN
    Poziom 17  

cos znalazłem :-D

IS61WV20488ALL - wydaje się OK.
    Ale mam pytanie techniczne... do jakich zastosowań warto użyć szybkiego SRAM o dostępie 10ns i jaka będzie różnica pomiędzy pamięciami o czasie dostępu 45ns a 10ns. Od razu napiszę ze pamięć będę używał na dwa sposoby:

1) będę w pamięci przetrzymywał sample dla przetworników DAC i ADC
    2) będę pobierał z różnych tablic pojedyncze bajty, które zawierają dane takie jak:
    a) dane zawarte w paternach (ścieżki audio)
    b) tablice dźwięków syntetycznych.

Może nie potrzebnie szukam szybkiego SRAM.

Dodam, ze w procedurze, którą teraz piszę muszę odczytać z pamięci SRAM 512 bajtów, które muszę na podstawie różnych tablic i obliczeń "wyłuskać" z SRAMu, dodatkowo w tym samym czasie kontroler DMA może generować dwa sample.
    Aby nie było za łatwo dodam, ze te 512 bajtów muszę pobrać z pamięci w miarę równych interwałach czasowych które wynoszą około 2,5ms (jeżeli się nie walnąłem to powinno to być 400 razy na sekundę) i przeslac do generatorów dzwieku.

0
  • #4 28 Cze 2015 14:32
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Wydaje się, że nie potrzebujesz szybkich pamięci. Jaka jest różnica? Przy 10-15 ns nie masz WSów, przy 30-45 ns potrzebujesz co najmniej 1 WS, a więc wszelkie operacje dostępu do SRAM wydłużają się, śerednio o 30-50%, niekoniecznie jest to na tyle dużo, żeby stanowiło problem. Skoro są to sample dźwiękowe, to duża szybkość nie jest potrzebna. Ale to musisz sobie policzyć.

0