Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o zidentyfikowanie typu syreny firmy Satel

27 Cze 2015 20:53 774 11
 • Poziom 6  
  Witam!

  Mam pewien problem z syreną. Zacznę od początku...

  Porządkowałem kable w odbudowie alarmu, bo instalator tak wykonał instalację, że co jakiś czas były problemy z działaniem alarmu. Z wszystkim sobie już poradziłem, została tylko syrena. Z instalatorem nie mam już kontaktu - wyemigrował...

  Montaż odbywał się 7 lat temu. Instalator zostawił mi ulotkę od syreny SP-4002. Ale po pół roku od zamontowania, syrena się zepsuła i instalator ją wymienił. Niestety zrobił to podczas mojej nieobecności. Po tej wymianie mam inną syrenę i nie zostawił ulotki (btw. - jakie to polskie!). Syrena sama w s sobie działa dobrze (chyba). Syrena, którą teraz mam, patrząc na obudowę, przypomina w najnowszym katalogu syreny Satel typu SPLZ-1011 lub SPL-2010 lub SPL-2030. Z tym, że jest to syrena na oko 6-letnia.

  Po pracach porządkowych, pozostał mi do podłączenia 4-żyłowy kabel do syreny. Dwie żyły są podłączone do OUT2 i COM. Rozumiem, że jest to zasilanie. I to by się zgadzało, bo odłączając chwilowo ten kabel od centrali, najpierw odpiąłem kable z wyjść OUT3 i OUT4 i syrena milczała. Jak odpiąłem OUT2 lub COM, to widać, że traciła zasilanie i zaczynała wyć. Czyli dowiedziałem się, że ma akumulator.

  Założyłem więc, że pozostałe dwa kable, które były wpięte w OUT3 i OUT4, to sterowanie sygnalizacją akustyczną i sygnalizacją optyczną. Aby zidentyfikować, który z tych kabli jest od czego, zrobiłem test - uruchomiłem na chwilę alarm i po kolei podpinałem każdą z żył na kilka sekund do wyjścia. Liczyłem na to, że podpięcie jednej żyły spowoduje, że syrena zacznie błyskać - a drugiej, że zacznie wyć. Ale okazało się, że obojętnie który podepnę, syrena za każdym razem wyje i jednocześnie błyska. W DloadX OUT3 i OUT4 są ustawione jako: (1) "Alarm włamaniowy", z czasem 1 minuta. No i to mi się wydaje trochę bez sensu. Po co dwa wyjścia w centrali, po co dwie żyły kabla do sterowania, skoro podanie sygnału na którąkolwiek żyłę powoduje, że syrena wyje i błyska jednocześnie?

  Aha, w czasie kiedy syrena nie jest aktywna (nie wyje), widać pomrugiwanie co około jedną sekundę.

  Syrena jest zamontowana dość wysoko i raczej tam nie dojdę.

  I teraz pytanie do fachowców: czy takie zachowanie syreny i generalnie sposób skonfigurowania centrali jest poprawny? Czy może w syrenie jest założona jakaś zworka łącząca wejście akustyczne i optyczne? Czy po tym co napisałem da się zidentyfikować jaką mam syrenę? Pytam, czy da się zidentyfikować, bo chciałbym doprowadzić do stanu, kiedy akustyką i optyką będę mógł sterować niezależnie i nie wiem czy da się coś w niej poprzełączać, aby tak było. A może to nie w syrenie jest problem? Proszę o poradę.

  W razie co mogę jeszcze coś doszczegółowić.

  Pozdrawiam!
  Robert
 • OptexOptex
 • Poziom 24  
  Ta rodzina sygnalizatorów ma już wiel lat i 6 lat temu na pewno była w ofercie, z ta różnica że starsze miały sygnalizator optyczny na żarówce samochodowej a teraz sa to LEDy
  Jeżeli ma zasilanie awaryjne to na 99.9 % jest to 1011,
  W tym sygnalizatorze można troszkę namieszać zworkami i sposobem sterowania ( wspólna masa, wspólne +12)
  To tak na szybko
 • OptexOptex
 • Poziom 6  
  Dopowiem jeszcze, że centrala, to Integra 24. Działanie syreny pobudza się masą.

  Robert
 • Poziom 37  
  Witam,

  robertpos napisał:
  No i to mi się wydaje trochę bez sensu. Po co dwa wyjścia w centrali, po co dwie żyły kabla do sterowania, skoro podanie sygnału na którąkolwiek żyłę powoduje, że syrena wyje i błyska jednocześnie?


  Pomyśl jeszcze o obciążalności wyjść. Optykę możesz sobie ustawić jako aktywną do skasowania.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 6  
  bhtom napisał:
  Witam,

  Pomyśl jeszcze o obciążalności wyjść. Optykę możesz sobie ustawić jako aktywną do skasowania.

  Pozdrawiam.


  Zmierzyłem, że jedno ze sterowań pobierało około 3mA, drugie 5mA. Z tym, że nie pamiętam, które było niby akustyczne, które niby optyczne. Napisałem "niby", bo każde z nich powoduje od razu sygnalizację akustyczną i optyczną jednocześnie.

  A może takie zachowanie syreny, świadczy, że jest ona popsuta?


  Robert
 • Poziom 41  
  robertpos napisał:
  A może takie zachowanie syreny, świadczy, że jest ona popsuta?
  Może tak być. W sprawnym sygnalizatorze tory sygnalizacji akustycznej i optycznej są rozdzielone i wyzwalanie jednego nie powinno wpływać na drugi. Aczkolwiek - nie wiemy, jak sygnalizator jest okablowany/połączony w środku (weź może miernik i sprawdź przejście na wejściach wyzwalających - odpiętych oczywiście od centrali).
 • Poziom 6  
  Widać, że bez drabiny się nie obędzie. Muszę się zebrać w sobie i odważyć się na prace na wysokości. Rozkręcę syrenę i popatrzę co jest zmajstrowane w środku.

  Jak to zrobić, aby obyło się bez hałasu, albo z minimalna ilością hałasu?

  Robert
 • Poziom 41  
  Kabel masz 4-ro żyłowy?
  Bo, niejako przy okazji wypadałoby podłączyć sabotaż.
 • Poziom 6  
  sharp napisał:
  Kabel masz 4-ro żyłowy?
  Bo, niejako przy okazji wypadałoby podłączyć sabotaż.


  No. Czyli tak: kable w wszystkich czujkach już poprawiałem po fachowcu, obecnie poprawiam instalację samej centrali. Następnym krokiem będzie poprawienie okablowania w syrenie.

  P.S. Tak naprawdę to kabel do syreny mam 8-żyłowy, z czego 4 żyły mam podłączone do centrali, a 4 "firmowo" ucięte przez instalatora :-). Taki to już był instalator... Jak już wlezę na tę drabinę, to podłączę w niej sabotaż, no chyba, że tam też "niepotrzebne" żyły kabla zostały nikczemnie potraktowane. Najwyżej trzeba będzie sztukować. Nie takie rzeczy człowiek poprawiał po fachowcach.

  Robert

 • Poziom 25  
  Z pewnością podłączenie w ten sposób sygnalizatora miało jakiś cel i nie było to przypadkowe...
  Oczywiście że sabotaż powinien być podłączony i nie ulega to dyskusji.
  Myślę że brak informacji dotyczących docelowej eksploatacji alarmu spowodowało że instalator zabezpieczył się na wypadek sygnalizacji innych alarmów niż tylko włamaniowy np: sygnalizacja zał/wył itp.
  Oczywiście podłączenie w ten sposób świadczy o braku doświadczenia instalatora bo wszystkie opcje sterowania syreną można zrobić na logice Integry.
  A karygodne już jest że "uruchomił" akustykę i optykę wspólnie.
  Co do obciętych żył w kablu to sam bym mu obciął ale coś innego...
  Współczuję...