Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czytnik cd/dvd - nie czyta płyt ogólnie, czyli wtf z tymi laserami!?

gindrinker 28 Jun 2015 00:43 681 2
 • #1
  gindrinker
  Level 11  
  Witam wszystkich forumowiczów serdecznie! Zakładam nowy temat z powodu ogólnego problemu z laserami. Rzeczony problem na pewno dotyczy lub dotyczył wielu, jeżeli nie wszystkich użytkowników forum. Zapewne każdy obywatel naszego pięknego Kraju posiada co najmniej jedno, a w większości, kilka urządzeń wykorzystujących jeden z najznamienitszych wynalazków XX wieku jakim jest laser, a konkretnie, urządzenie wykorzystujące ten jakże ważny komponent, czyli czytnik płyt CD/DVD. Niechybnie każdy użytkownik tego rodzaju urządzenia, czy to jest wieża Hi-Fi, laptop, odtwarzacz kina domowego czy też takie retro jak discman :D , spotkał się z problemem nie-czytania nośników optycznych odpowiednich do rodzaju sprzętu. Jako należący do tego grona chciałbym zaprosić biegłych w temacie użytkowników forum do rzeczowego objaśnienia problemu z pominięciem degradacji nośników. A więc co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak sobie z tym radzić? Z mojej strony jak i obywateli można liczyć na obfitą liczbę kliknięć "pomógł" :D
 • #2
  Qujav
  Level 22  
  Nie ma innych przyczyn niż degradacja nośników oraz degradacja stosowanych soczewek w napędach.

  Z oszczędności producenci montowali soczewki plastikowe, które w porównaniu do szklanych matowiały z czasem i pogarszały się możliwości odczytu przez urządzenie. Z tego co wiem np. Plextor stosował szklane soczewki, a np. LG czy jakieś napędy Samsunga czy SONY to plastiki.

  Przynajmniej kiedyś tak było, przerabiałem to przy kupnie 3x nagrywarki do komputera kilka lat temu.

  Pozdrawiam
 • #3
  gindrinker
  Level 11  
  No dobrze, ale czy jest możliwość wymiany takiej soczewki czy całej głowicy na lepszą o lepszych parametrach ze szklaną soczewką. Oczywiście można kupić lepszy czytnik, czytaj: droższy, do peceta, ale co na przykład z mini wieżą Philipsa za którą sporo zapłaciłem i może teraz nie jest dużo warta lecz przywiązałem się do niej i chciałbym ją we własnym zakresie naprawić.

  Proszę o więcej szczegółów. Gdzie szukać części? Czy po wymianie trzeba coś regulować? Coś tam gdzieś było na forum o jakichś potencjometrach na taśmie elastycznej przy głowicy. Jak sobie z tym poradzić? Druga część mojego pytania z pierwszego postu.

  Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.