Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Black - Ocena stanu dysku

28 Cze 2015 09:11 648 8
  • Poziom 22  
    Witam.
    Ostatnimi dniami mam wrażenie, że dysk coś zamula, albo mi się tak wydaje, chciałem wrzucić screena, ale się nie da bo widzę zmiany w dodawaniu obrazków nastąpiły...
    Pozdrawoam.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 29  
    ninik26 napisał:
    chciałem wrzucić screena

Można jako załącznik. Ostatnio są problemy z dodawaniem obrazków.
    ninik26 napisał:
    Ostatnimi dniami mam wrażenie, że dysk coś zamula, albo mi się tak wydaje

Programy do odczytywania SMART nie podświetlały nic na żółto/czerwono?
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 22  
    alikatek napisał:
    ninik26 napisał:
    chciałem wrzucić screena

Można jako załącznik. Ostatnio są problemy z dodawaniem obrazków.
    ninik26 napisał:
    Ostatnimi dniami mam wrażenie, że dysk coś zamula, albo mi się tak wydaje

Programy do odczytywania SMART nie podświetlały nic na żółto/czerwono?

Stara metoda wrzucania na serwer plików była dużo lepsza.
    Niby wszystko jest ok ale mam dziwne odczucie że coś muli.
    Dodam że dysk mam ponad 2 lata, jakiś rok temu dysk złapał trochę bad sektorów, wyzerowałem go parę razy, nie przyniosło to efektu, oddałem na gwarancję do sklepu w którym go kupiłem, po 2 dniach odebrałem, gość ze sklepu jeszcze mi powiedział że dysk diagnozuje się softem od producenta a nie śmieciami z internetu ( używałem Crystal Diska ), coś zrobili bo bad sektory zniknęły, a dane jak i system pozostały nietknięte, jak znajdę to wrzucę co się działo z dyskiem przed zawiezieniem na gwarancję.
    A tak przed serwisem około rok temu
  • Poziom 43  
    Wartość surowa parametru 01 dla tego dysku powinna być zerowa. Parametr C0 świadczy o problemach z zasilaniem (nie łącząca wtyczka, kiepski zasilacz, ew. problem z PCB dysku). Powoli też narasta C7 choć przy tak małym nasileniu nie powinno być to odczuwalne. Black nie powinien mulić - konstrukcyjnie jest to szybki dysk i nawet przy dużej fragmentacji plików nie powinien być uciążliwy. A diagnozuje to diagnosta przy pomocy programu (wybranego przez siebie wg. wiedzy i umiejętności) a nie program - program jest "głupi", ma tam jakieś woje wartości interpretacyjne ale jak zdarzy się sytuacja której nie przewidział programista, wraca do mamusi i pokazuje bzdury (ocenia sprawny dysk jako uszkodzony i odwrotnie).
  • Poziom 22  
    Zasilacz to XFX 550, zaraz sprawdzę wtyczkę bo pewnie nie jest do końca wpięta pewnie,
    helmud7543 napisał:
    parametru 01
    co to oznacza ?
    helmud7543 napisał:
    Powoli też narasta C7
    j/w
  • Poziom 22  
    Jakby te parametry dalej rosły, to kwalifikuje się do na reklamację? Mam 5 lat gwarancji producenta w razie czego.
  • Moderator na urlopie...
    Nadaje się na reklamacje.
    01 w tym wypadku powinien być na "0".

Wrzuć skany z MHDD (SMART + skan powierzchni):
    http://netdiag.pl/artykuly/mhdd/
    http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/
    http://nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
  • Poziom 43  
    ninik26 napisał:
    Jakby te parametry dalej rosły, to kwalifikuje się do na reklamację? Mam 5 lat gwarancji producenta w razie czego.

W 01 już jest źle, nie musi już nawet rosnąć. Jednak nie wiem co zrobi producent. Dzisiaj równie z tym bywa, jest dużo dziadostwa. 07 raczej sam powinieneś eliminować a jak nie pomoże, to wtedy na gwarancję (możliwy np: problem z PCB).

ninik26 napisał:

helmud7543 napisał:
    parametru 01
    co to oznacza ?

W tym dysku (Seagate przedstawia to nieco inaczej - tam jest specjalny przelicznik, a "kosmiczna" liczba odzwierciedla w sposób zakodowany wartość rzeczywistej częstotliwości błędów) oznacza, że częstotliwość błędów przy odczycie z powierzchni dysku przekroczyła poziom, który producent uznał za dopuszczalny dla w pełni sprawnego dysku. Zwiększanie się problemów z tym parametrem może oznaczać degradację głowic, może być wynikiem degradacji powierzchni, a może też być skutkiem uszkodzeń logicznych (sam dysk jest sprawny ale z jakichś powodów zapis nie przebiegł prawidłowo i niektóre fragmenty dysku dają opóźnienia lub wręcz błędy odczytu). Parametr liczy częstotliwość, więc po usunięciu przyczyny powinien wrócić do normy.
    Trzeba się upewnić czy wszystko jest jak trzeba i:
    1. Zrobić skan MHDD - zobaczymy odczyty.
    2. Jak dobre (wszystko na "szaro"), to problem może niestety dotyczyć głowic.
    3. Jak dużo porozrzucanych po całym dysku "kolorków" - prawdopodobnie problemy ze stabilnym zasilaniem - sprawdzić wtyczki -> wyzerować (UWAGA: zerowanie bezpowrotnie usunie dane) -> zrobić skan jeszcze raz i pobrać SMART.
    4. Jak obszary z błędami odczytu, otoczone sektorami opóźnionymi - prawdopodobnie fizyczne uszkodzenie - j.w. z drobną modyfikacją czyli zerowanie -> remapowanie -> skanowanie i SMART.

ninik26 napisał:

helmud7543 napisał:
    Powoli też narasta C7
    j/w

To z kolei liczba błędów (nie liczy częstotliwości tylko wszystkie zaliczone błędy, nie wróci do normy po usunięciu przyczyny - w przeciwieństwie do 01 ten parametr może tylko rosnąć) na poziomie transmisji danych między dyskiem a kontrolerem. Najczęściej oznacza uszkodzony kabel, nie łączące wtyczki, zaśniedziałe gniazda, uszkodzenie kontrolera lub PCB dysku (wymienione w kolejności od najczęstrzych do sporadycznych usterek). U Ciebie jednak wartość ta rosła bardzo powoli (chyba że zaczęła rosnąć teraz) sądząc po libie godzin pracy dysku na pierwszym i na drugim screenie. Tak powolny wzrost w zasadzie nie daje żadnych objawów w postaci regularnych problemów.
    1. Upewnić się że wtyczki dobrze siedzą po stronie dysku i płyty.
    2. Monitorować czy nie rośnie. Jak rośnie - dać nowy kabel. Jak nie pomoże to niestety dalsza diagnostyka, dosyć złożona, więc pominę narazie.