Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konsultacje nt. podziału łącza internetowego z wykorzystaniem routera.

Lukes1992 28 Jun 2015 11:51 726 6
    Lukes1992
    Level 12  
    Witajcie,

Aktualnie posiadam internet do 10 mb i router Livebox 2.
    W domu mam 5 komputerów i każdy podpięty jest na Wifi.
    Jako, że jestem graczem to jest to dla mnie bardzo ciężka sytuacja. Wystarczy, że ktoś na drugim komputerze włączy sobie youtube lub facebooka (aktywnie przegląda) i niestety zaczynają się lagi i ping skacze. Słyszałem że podział łącza poprzez qos może pomóc. Możecie doradzić jakiś router dobry? Mogę wydać 200-300 złotych.
    hermes-80
    Level 43  
    Zależy o jaki ci podział chodzi - podział pasma czy podział na priorytety przez usługi.
    Mikrotik - ale trudna konfiguracja
    Lukes1992
    Level 12  
    Boże.. Zostałem oszukany.

Kupiłem Fritza 3270, gdyż zobaczyłem, że posiada QOS

http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdje...werline/Software/avm_fritzbox_wlan_soft_9.png

Tutaj jest zakładka Prioritorization. Na moim jednak nie ma :(
    Jest tylko Child Protection i Lists. Ten facet z media markt będzie go w zębach zabierał. 1000 razy mu mówiłem, że tylko QOS się dla mnie liczy, że muszę uratować się od innych użytkowników i grać w spokoju. To ten mi to wcisnął...

Chyba jadę jutro go oddać...
    hermes-80
    Level 43  
    Trzeba było wziąć jakiś router na alternatywny FW - Fritz to dobry sprzęt, a te różnice zapewne wynikają z wersji FW.
    Lukes1992
    Level 12  
    Jak naciskam aktualizację to wyskakuje, że jest najnowsza wersja
    (FRITZ!Box WLAN 3270 v3 FRITZ!OS 05.52)
    [Firmware: 96.05.52]

Zauważyłem jednak coś zdumiewającego. W pudełku od tego Fritza był kabel lan więc postanowiłem, że podłączę się na niego. Nie wiem czy to coś zmieniło ale internet działa fenomenalnie (od 4 godzin nie miałem ani jednego laga mimo, że moja siostra ogląda filmy na youtube i siedzi na FB). Na speedtest pomiary wychodzą ponad możliwości mojego łącza (http://www.speedtest.net/my-result/4468673463). Komputery na Wifi nie osiągają, aż takich pomiarów, ale wychodzą i tak nieźle.

Wcześniej miałem liveboxa podłączonego na wifi (4 m od kompa) i łapałem po 8.5-9 mb, ale to nie było stabilne.

Czy to możliwe, że kabel lan tak dużo daje? Czy to może livebox jest takim fatalnym routerem?

Szkoda tylko, że tego Qos nie ma. Ustawiłbym sobie priorytety na gry i wtedy byłoby na pewno bezpieczniej.