Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa jakości dźwięku kolumn DENON.

pook_1974 28 Cze 2015 11:51 1083 4
  • #1 28 Cze 2015 11:51
    pook_1974
    Poziom 6  

Witam. Proszę o pomoc w modernizacji kolumn prawdopodobnie firmy DENON. Kolumny zakupiłem wraz z amplitunerem ONKYO. Kolumny wraz z centralem miały spalone głośniki wysokotonowe (prawdopodobnie poprzedni właściciel miał włączoną w amplitunerze funkcję : subwoofer ON). Głośniki wysokotonowe wymieniłem na GDWK 8-13/120. Drugim głośnikiem jest ARN-150-03/8. Kolumny posiadają zwrotnicę która niestety została trawle przyklejona pistoletem klejowym. Posiadają jakąś gąbkę w celu wygłuszenia. Szkoda mi tych kolumn sprzedawać bo dosyć fajnie wyglądają. W chwili obecnej jest dużo wysokich tonów i dudnienie przy tonach niskich. Bass refleksu ma średnicę 5,5cm i długość ok 5cm. Były trochę przyniszczone ale zapachlowałem otwory po maskownicach i okleiłem okleiną meblową. W chwili obecnej zakupiłem NAD T761, czytałem że jest to dobry wybór chcący mieć dobre stereo i kino domowe. Planuję teraz zakup kolumn frontowych podłogowych a te chciałem dać na tyły. W załącznikach zdjęcia w/w kolumn.

0 4
  • #2 28 Cze 2015 13:12
    wkj
    Poziom 35  

Chcesz je odbudować do oryginału? Moim zdaniem ten wysoki co wmontowałeś gra zdecydowanie gorzej niż oryginał.

To produkcja Tonsil dla Denona do wersji wieżowej f88. Modele seryjne były dwa, bardzo podobne do siebie:
    - SC F07 beżowe i te posiadam, z literką "B" na końcu w kolorze czarnym
    - SC F88,
    Posiadają w oryginale przetworniki:
    - GDWK 8/50/1 8Ω,
    - GDN 13/30/4 4Ω, na podwójnym układzie magnetycznym, parkę dodatkową tych przetworników posiadam.
    Miałem też gdzieś schemat zwrotnicy, ale musiał bym głębiej poszukać.

Zestawy te podpięte mam pod mini wieżę technicsa w pomieszczeniu ok 12 m kw. i naprawdę świetnie grają. Proponuje zatem wrócić do oryginalnego zestawienia.

0
  • #3 28 Cze 2015 13:31
    pook_1974
    Poziom 6  

Czyli co w tych kolumnach jest oryginalne? Znalazłem stary wysokotonowy i ma symbol GDWK 7/50/? (nieczytelne). Czy w Twoich kolumnach jest też dudnienie (bardzo słyszalne przy gitarze basowej np. wejście do utworu "one" U2)?

0
  • #4 28 Cze 2015 15:48
    wkj
    Poziom 35  

Głośnik miałeś nieoryginalny ten 7/50/XX. Ten co masz teraz, "sypie piachem", niski masz nieoryginalny, buda jest pod inny głośnik zestrojona, zwrotnice masz "home made".
    Wygląd oryginalnej zwrotnicy:
    http://www.hifi-forum.de/bild/weiche_241354.html
    Wygląd wysokotonowego:
    http://tonsilproducent.pl/glosniki-wysokotonowe/glosniki-wysokotonowe/gdwk-8-50-1
    wygląd niskotonowego:
    http://www.ebay.fr/itm/Denon-Tieftoner-GDN-13...100011%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D161011031631

masz wszystko z innej parafii więc nic dziwnego że coś jest przebarwione. Mnie te monitorki zadziwiły brzmieniem, takie małe a zaskakująco fajnie brzmią.

0
  • #5 28 Cze 2015 17:05
    pook_1974
    Poziom 6  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, jutro sprawdzę czy są dostępne oryginalne głośniki, jak wygląda sprawa z zwrotnicą? czy może ktoś taką wykonać? Muszę zobaczyć czy to inwestowanie ma sens. Lepiej może odsprzedam komuś kto coś z nich wykorzysta (stojaki są fajne, mają swoją wagę i są rozbierane na 3 elementy). Mam wieżyczkę z YAMAHY Pianocrafta której nie używam i kolumienki od niej może wykorzystam na tyły. Oglądam i słucham dużo koncertów i dlatego chcę coś poskładać do małego kina domowego.

0