Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie, które pozwala niewidomym widzieć językiem

Natsuki Kuga 28 Cze 2015 12:26 1572 3
 • Amerykańska agencja FDA zaaprobowała właśnie nowy wynalazek, który pozwoli niewidomym "widzieć" za pomocą ich języka. Urządzenie to jest w stanie przekonwertować obraz na sekwencje wibracji, które są odpowiednio interpretowane przez użytkownika. Na podobnej zasadzie działa zaprezentowane w styczniu urządzenie, które pozwala głuchym "słyszeć" swoim językiem. BrainPortV100 ma być alternatywną formą pomocy, zaraz obok psów przewodników i innych sposobów. Część urządzenia jest doczepiona do pary okularów o zaciemnionych szkłach. Będąc w użyciu, otoczenie niewidomego jest najpierw rejestrowane przez kamerę na oprawkach okularów, następnie pobrane dane zostają przekonwertowane przez układy elektroniczne do postaci wibracji.

  Osoba nosząca to może odbierać sygnały poprzez ustnik naszpikowany diodami. Uczucie, które ma towarzyszyć odbiorowi porównywane jest do mrowienia bądź do uczucia, które towarzyszy w trakcie ssania musujących cukierków. Białe pixele, które zostaną przechwycone przez kamerę, przedstawiane są jako silne wibracje, kolor czarny natomiast nie powoduje żadnych wstrząsów. Kolor szary ma być odczuwany jako stan pośredni pomiędzy białym a czarnym. Jak twierdzą producenci, BrainPortV100 posiada zdolność działania w różnych poziomach natężenia światła, a także wbudowany zoom, który aktywowany jest poprzez urządzenie trzymane w ręku. To samo urządzenie ma też posiadać akumulator, który zasila cały zestaw. Czas działania zestawu wynosi około 3 godzin.

  Urządzenie to jest czymś zupełnie nowym, więc pacjent nie będzie w stanie "widzieć" już przy pierwszym użyciu wspomnianego zestawu. Zanim zacznie na dobre korzystać z jego dobrodziejstwa, najpierw musi przejść trening, który polega na zapamiętywaniu, co widzianego odpowiada danej sekwencji wibracji. Ćwiczenia muszą przebiegać pod okiem trenera, który nauczy prawidłowego odczytywania sygnałów. Czas takiego treningu wynosi około 10 godzin. W tym okresie pacjent uczy się lokalizowania pozycji przedmiotów, ich umiejscowienia, rozmiaru i kształtu. Urządzenie jest w stanie również przekazać informacje o tym, czy widziany obiekt się porusza.

  Technologia była wprowadzana krokami i testowana wśród pacjentów niewidomych od urodzenia oraz tych, którzy tracili wzrok stopniowo. Z 74 osób, które brały udział w eksperymencie, 69% z nich było w stanie z powodzeniem zidentyfikować rzeczy podczas trwania testu rozpoznawania przedmiotów, wcześniej przechodząc roczny trening. Część z uczestników stwierdziła, że wkładka na język miała metaliczny posmak lub czasami odczuwali uczucie pieczenia, jednak żaden z nich nie doznał żadnych skutków ubocznych. William Maisel, główny naukowiec z centrum FDA, twierdzi, iż te wynalazki mają duży potencjał, by pomóc milionom ludzi na świecie. Jak można przeczytać z prezentacji przedstawionej wyżej, może to być na razie jedyne znane medycynie skuteczne rozwiązanie, by naprawdę pomóc niewidomym w ich codziennym życiu. Jak wskazuje The Washington Post, w Europie ta technologia została już zaakceptowana kilka lat temu. Dostępna jest w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech oraz Niemczech. Na chwilę obecną cena całego zestawu przeznaczonego dla jednej osoby waha się około 10 000$.

  Źródło:
  http://www.iflscience.com/technology/fda-approves-tech-helps-blind-people-see-their-tongue

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Natsuki Kuga
  Poziom 13  
  Offline 
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #4
  prosiak_wej
  Poziom 34  
  leonow32 napisał:
  Kiedyś na Discovery opisywali podobne urządzenie, ale przyklejało się je do pleców. Ta opcja jest raczej bardziej wygodna, bo nie wyobrażam sobie jednocześnie jeść i mieć na języku wibrator :)


  Wiele lat temu, za czasów Cyfrowego Polsatu na tunerach DSB-717 i raczkujących Samsungach DSB-H370 oglądałem na Discovery właśnie właśnie coś takiego, ale z obrazowaniem na języku właśnie. Miało to bodajże rozdzielczość 15x15 punktów.