Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Kenji - Brak odbioru i nadawania (po paru minutach)

mojomax 28 Jun 2015 16:50 1167 14
    mojomax
    Level 15  
    Mam radyjko president kenji.

Po włączeniu działa ok, ale po paru minutach "blokuje się" - przestaję dobierać, nie można nadawać.

Zauważyłem że jak podotykam swoim paluchem okolice BU2630F - radyjko się odblokowywuje.

Czy macie pomysł jak to naprawić ?
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na początek popraw luty w okolicy BU2630F.
    mati505824
    Level 20  
    Witam,dodatkowo spróbuj podmuchać okolice oraz samego BU zimnym powietrzem.
    kriss51
    W VCO też popraw lutowania.
    kriss51
    Daj fotkę bebechów to zaznaczę gdzie jest VCO.
    rnb_bolii
    Level 38  
    Pierwsza fotka. To pod tym prostokątnym ekranem.
    mojomax
    Level 15  
    czyli poprawić luty pod ekranem w prawym dolnym rogu radia ???

na pewno to pomoże ?
    próbowałem dociskać płytkę jakimś izolatorem - nie pomaga.

Dopiero delikatne smyranie palcem rozwiązuje problem (na jakiś czas oczywiście)
    Mam wrażenie że gdzieś palcem delikatnie zwieram (zmieniam napięcie) na niektórych elementach, wtedy się odtyka...
    rnb_bolii
    Level 38  
    Nie dolnym prawym rogu, tylko ten prostokątny ekran.
    Gdzie dotykasz tym palcem?
    A tak na próbę, przy włączonym radiu przytknij delikatnie mały śrubokręt do cewki zalanej woskiem, tak żeby przebić ten wosk podczas gdy nie działa radio i sprawdź czy się odezwie.
    mojomax
    Level 15  
    rnb_bolii wrote:
    Gdzie dotykasz tym palcem?

paluchem dotykam przy BU2630F (okolice w promieniu 1-2 cm). Nie ma reguły które to miejsce, wychodzi na to że zmiana potencjału na nóżkach BU2630F odkorkowywuje radio

rnb_bolii wrote:

A tak na próbę, przy włączonym radiu przytknij delikatnie mały śrubokręt do cewki zalanej woskiem, tak żeby przebić ten wosk podczas gdy nie działa radio i sprawdź czy się odezwie.

Ok,dzięki, jutro próba z cewką.
    Novile
    Level 34  
    rnb_bolii wrote:
    tak żeby przebić ten wosk podczas gdy nie działa radio i sprawdź czy się odezwie.
    Kolego jesteś pewien tej rady. Bo ja nie radzę tego robić.Zwłaszcza komuś bez doświadczenia i sprzętu pomiarowego.
    NIE RUSZAĆ ZALANYCH WOSKIEM ELEMENTÓW bez powodu!!
    One są zalane woskiem nieprzypadkiem.

A teraz jeszcze jedna sprawa. Kolego co się działo z tym filtrem co tak krzywo stoi??J
    est on zaraz przy diodach D101 i D102, obok ekranu końcówki mocy w.cz.
    Widać od strony druku "smarkane luty" przy nim.
    Dlaczego ekran końcówki w.cz. jest lekko wygięty środkowo?
    Może opisz co z tym radiem się działo wcześniej.

kriss51 wrote:
    Na początek popraw luty w okolicy BU2630F.
    Czy to zrobione jest? Nie grzeb w miejscach, w których się grzebie w ostateczności i to mając ogromne pojęcie o tym, a nie ma ślepo. Bo potem tych zmian już nie będziesz w stanie odwrócić.
    I do lutowania też ostrożnie , lutownica małej mocy a nie 100-tka i sporo topnika, bo to delikatne luty, jak odlezą to ciężko potem to pomostkować.
    kriss51
    BU2630 to podwójny syntezer PLL. w takim wypadku poprawić zimne lutowania w okolicy BU i VCO, podmienić rezonator przy BU, bo może się wieszać. Przyczyną może też być jakiś kondensator w syntezie. Albo co najgorsze sam BU jest nieco chory i dotykając palcem przywracasz go na chwilę do życia. Najpierw jednak zrób na początek co pisałem. Sprawdź także napięcie zasilana BU na pinie 15. Warto sprawdzić napięcie podczas gdy radio sprawne i nie sprawne na pin 10 (unlock output).
    mojomax
    Level 15  
    Spoko !

poprawiłem luty, radio zdechło.

kupiłem kwarc 10.24mhz i przelutowałem go (w radiu był taki duży, a ja dałem mały, bo tylko takie w sklepie mieli) i ... tada ! radio działa

Dziękuję kolegom z forum za pomoc, temat zamykam.