Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XV-THA25 - Połączony z PC przez Kabel Optyczny

Artur34 28 Cze 2015 17:32 1380 15
  • #1 28 Cze 2015 17:32
    Artur34
    Poziom 14  

Witam.

Nie wiem czy w dobrym dziale dałem temat wydaje mi się, że tak?!

Dzisiaj mam pytanie jak wymusić, aby sygnał dźwiękowy nie był dekodowany przez kartę dźwiękową, a wysyłany bezpośrednio do Amplitunera JVC XV-THA25??

Posiadam 2 karty dźwiękowe:
    Pierwsza to Creative Audigy 2 (SB0240) [B080] Wersja z plastikowymi złączami OEM
    Druga to Realtek ALC892 @ ATI SB900 - High Definition Audio Controller
    Płyta główna to Asus M5A97 Evo R2.0
    System to 8.1 sterowniki ściągnięte najnowsze z strony ASUSA

Połączenie amplitunera realizowane jest poprzez złącze OPTYCZNE.
    I na próbę po przez złącze analogowe Creative Audigy 2.

Z analizy dźwiękowej wynika że:
    Wyjście cyfrowe na płycie z nieszczęsnego ALC892 wychodzi takie samo jak z analogowego.

Połączenie Creative do tego amplitunera przez zwykły analog powoduje dźwięk o wiele czystszy i nieprzytłumiony niestety tylko w formacie 2.0/1

Z płyty natomiast wychodzi dźwięk w formacie albo Linary PCM lub DTS
    Przy DTS jest lepiej, ale to DTS przetwarza każdy sygnał na swoje DTS i nie ważne, że pliki są zakodowane AC3 czy stereo czy innym systemie.

Jedynie Foobar sobie z tym radzi i muzyka z niego wychodzi zbliżona do Creative z analogu.

Na razie testuje ten amplituner.

Pytanie czy da się pominąć tego ALC892 w przesyłaniu dźwięku do portu OPTYCZNEGO??
    Używane aplikacje/kodeki
    AC3 filtr
    K-lite
    KMPlayer
    VLC media player
    Media Player Classic
    Daum Potplayer-64 Bits

Ten ostatni program ma opcje przetwarzania PCM do AC3,
    ale opcja nie działa.

A jak to jest z kablami optycznymi, ja zakupiłem kabel firmy VITALCO OP15 1,0M 0,5mm, (jedno metrowy).

0 15
  • #2 28 Cze 2015 18:29
    sosarek

Poziom 43  

Artur34 napisał:
    Pytanie czy da się pominąć tego ALC892 w przesyłaniu dźwięku do portu OPTYCZNEGO?

Dokupić do karty Creative Panel z odpowiednimi wyjściami cyfrowymi, następnie w Biosie wyłączyć zintegrowaną kartę.
    Artur34 napisał:
    Wyjście cyfrowe na płycie z nieszczęsnego ALC892 wychodzi takie samo jak z analogowego.

Więc w panelu Realteka ustaw sobie wyższe próbkowanie na wyjściu.

0
  • #3 28 Cze 2015 18:49
    Artur34
    Poziom 14  

sosarek napisał:
    Artur34 napisał:
    Pytanie czy da się pominąć tego ALC892 w przesyłaniu dźwięku do portu OPTYCZNEGO?

Dokupić do karty Creative Panel z odpowiednimi wyjściami cyfrowymi, następnie w Biosie wyłączyć zintegrowaną kartę.
    Artur34 napisał:

Więc w panelu Realteka ustaw sobie wyższe próbkowanie na wyjściu.

Tak myślałem o tym żeby dorobić optyka do Creative.

W panelu Realteka nie mam możliwości ustawić już wyżej, ma ustawione 24Bit 96000 (jakość studyjna), bo tyle jest wstanie obsłużyć amplituner XV-THA25 lub DTS Interactive (5.1 Surround).
    Częstotliwości 24Bit 192000 już nie obsługuje.

I teraz tak jak ustawię na 24Bit 96000 (jakość studyjna) to mam Linary PCM na amplitunerze czyli 2 kanałowy dźwięk.
    Jak ustawię DTS Interactive (5.1 Surround) tuner przestawia się na DTS i mam glośniki w systemie 5.1. Wszystko ok, ale chodzi mi o coś takiego aby jak puszczę mu coś w systemie DD to chciał bym aby amplituner dekodował mi to DD a jak puszczę w systemie stereo to żeby mi grał w stereo.

W tym monecie cokolwiek przepuszczę przez optyka to działa w DTS przy ustawieniu DTS, albo PCM w ustawieniu 24Bit 96000 (jakość studyjna).
    Pomijając jakość dźwięku słyszałem, że wyjścia optyczne przesyłają nieskompresowany dźwięk??? To dlaczego karta tak nie chce skoro w opcjach dźwiękowych mogę sobie przetestować tryb DD i amplituner zgodnie z tym się przełącza.
    Nie mam już systemu XP zainstalowanego ale wydaje mi się jak pamiętam było można w XP ustawić coś takiego jak bezstratne przesyłanie dźwięku????

Moje ustawienia w złącznikach, bo nie mogę dodać obrazka nie mam przycisku załaduj obrazek?!

0
  • #4 29 Cze 2015 20:25
    Artur34
    Poziom 14  

Dobra znalazłem rozwiązanie i działa mi przesyłanie po kablu optycznym.
    I teraz jak podam sygnał AC3 to to gra cudownie tak jak ma grać. Amplituner przełącza się sam na dany sygnał.

Jak już zwykły stereo to już tak ładnie nie gra, bo karta koduje po swojemu.

Ale nie zmienia to faktu, że po tego typu złączu spodziewałem się większej elastyczności w ustawieniach jak i przesyłaniu dźwięku z kompa do amplitunera (to moje pierwsze starcie z tego typu złączem).

Pytanie jeszcze do tych, co posiadają kartę Creative Audigy 2 (SB0240) [B080].
    Czy da się połączyć osobne gniazdo optyczne i czy sterowniki (Audigy_SupportPack_5_2) wykryją takowe gniazdo, że jest aktywne i podłączone tzw. na kabelkach? Wiem, że jest parę tematów, ale linki w nich podane już dawno nie działają.

I ewentualnie jak przestawić taką kartę w tryb 5.1 po kablu optycznym?
    Czy to wo gule działać będzie bez dedykowanego panela?

0
  • Pomocny post
    #5 30 Cze 2015 08:42
    grubs
    Poziom 32  

Musisz dokupić konwerter sygnału coaxial in na optical out oraz kabelki :
    mini jack - chinch oraz 2xtoslink.
    Wtedy wykorzystasz cyfrowe wyjście w karcie Audigy 2.

Jeżeli nie to po prostu przy słuchaniu muzyki czy też innego sygnału stereo przełączaj się na Audigy 2 podłączone kablem mini jack - 2xchich do kina i po problemie.

1
  • #6 01 Lip 2015 22:22
    Artur34
    Poziom 14  

Aha czyli samo gniazdo Optyczne nie wystarczy ok.

Czyli taki konwerter dał by rady AVT514
    Konwerter S/PDIF
    Coaxial−>Optical
    Czy to będzie pełno prawny sygnał niby powinien być, bo to tylko przetwarza cyfrowy sygnał wyjściowy na sygnał świetlny??

0
  • Pomocny post
    #7 02 Lip 2015 10:28
    grubs
    Poziom 32  

Jeżeli będzie w dobrą stronę to tak.
    Na portalach najczęściej występuje ten oto konwerter.

Bez problemu powinieneś go znaleźć.

Co do drugiego pytania. To tak jest to dalej sygnał cyfrowy zmieniony z elektrycznego na optyczny.

1
  • #8 02 Lip 2015 20:15
    Artur34
    Poziom 14  

Ok dzięki za informację.

0
  • #9 18 Sie 2015 22:40
    Artur34
    Poziom 14  

Powracam do tematu z tymi kablami optycznymi.
    Do swojej karty Audigy 2 dokupiłem gniazdo optyczne OTJ-8 http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaett...06379-da-01-en-OPTISCHER_SENDER_FC684208T.pdf

I teraz pytanie czy z tej karty da się uzyskać 5.1 po optyku tak jak po analogu dokładnie chodzi mi o coś takiego:
    Ustawienia z real teka:
    jeśli ta opcja jest aktywna to w ustawieniach poziomów dźwięku jest aktywne 6 kanałów wygląda to tak: XV-THA25 - Połączony z PC przez Kabel Optyczny
    Natomiast w Audigy 2 wygląda to tak:
    dodam że na sterownikach dedykowanych nie ma tylu opcji. Te które widać są na sterowniku z Microsoft update. Na sterowniku dedykowanym wstawieniach głośników w dziale wyjście optyczne jest wyszarzałe brak opcji do ustawienia można sobie tylko bitrate ustawić 48KHz lub 96KHz
    Nie ma opcji do 5.1 i w ustawieniach poziomu dźwięku wygląda to tak:

Natomiast sam dźwięk 5.1 mogę wymusić w aplikacjach typu np:
    i tu po ustawieniu ja na obrazku, co nie puszczę daje mi albo czyste AC3 albo Dolby.
    problem w tym, że wszystko pozostałe idzie po sygnale stereo 2.0 gry, YouTube itp:

I związku z tym mam pytanie czy ktoś na forum korzystał z takich aplikacji:
    http://software.store.creative.com/p/software...blaster-audigy-series-dolby-digital-live-pack
    lub
    http://software.store.creative.com/p/software/dolby-digital-live-and-dts-connect-pack

według opisu powinno się pokazać coś takiego jak w przypadku real teka do wyboru 5.1. (słabo znam angielski, ale bardziej pasuje sound-blaster-audigy-series-dolby-digital-live-pack występuje w spisie moja karta)
    Moja karta wygląda tak jak https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1262882.html
    SB Audigy 2 SB 0240

Czy ten soft rozwiąże problem z ustawieniem 5.1 po optyku?

0
  • #10 19 Sie 2015 10:26
    grubs
    Poziom 32  

a w którym miejscu zamontowałeś to gniazdo?

0
  • #11 23 Sie 2015 11:24
    Artur34
    Poziom 14  

Podłączyłem do wyprowadzeń karty tak jak zaznaczyłem na zdjęciu:

Karta sama wykryła Gniazdo Optyczne. Jedynie co musiałem dodać rezystor na wejście sygnału 1K żeby nie było przesterów, bo bez niego karta podaje zbyt wysoki sygnał.

A jako ciekawostkę dodam, że o dziwo na sterownikach z Windows Update (Windows8.1) , karta po optyku działa bardzo dobrze brak, co prawda Equalizera, ale chodzi o to, że nie wiesza się sygnał podczas przełączania z źródła na źródło brak szumów. Na sterach Audigy_SupportPack_6_0 wyjście "czasami" się zawieszało i po wyłączeniu jednej aplikacji w głośnikach leciał tylko szum albo nic nie działało. Cóż na razie testuje te z Windowsa może tez coś takiego będzie się dziać.

0
  • #12 24 Sie 2015 09:05
    grubs
    Poziom 32  

Ok. Tylko nie wiem dlaczego dążysz do ustawień w windowsie.
    Ustawienia powinieneś mieć w opcjach karty.
    A windowsie ustaw spdif jako domyślne urządzenie komunikacyjne lub domyślne w zależności co będziesz chciał osiągnąć.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2854895-60.html
    Tutaj temat zbliżony więc może Cię naprowadzi.
    Co do gier to karta musi obsługiwać DD live żeby działało 5.1.

0
  • #13 24 Sie 2015 22:10
    Artur34
    Poziom 14  

Dokładnie dzięki za link muszę sobie kopić oprogramowanie i będzie git kosztuje około 17zł.

Co do reszty:
    Bo czy to w sterownikach karty czy w kartach systemowych jest możliwość zmiany takowych parametrów. Dokładnie te same elementy mogę zmieniać w kartach które pokazałem w poście wyżej. Tak samo można postąpić z Creative jedynie graficznie są ładniejsze działanie takie samo. Creative miało tylko 1 więcej ustawień do dźwięku 2.1, ale to też można było dostosować w kartach, które tu umieściłem.

A jak już napisałem działam na razie na sterownikach z Windows Update. I nie mam więcej ustawień w osobnym programie, po za tym i tak tam nie można było nic ustawić odnośnie wyjścia optycznego.

No i soft rozwiązał problem. I teraz dźwięk z analoga przesyła po optyku w standardzie 5.1 Gry YouTube filmy mp3 itp... idzie po optyku w standardzie 5.1.
    Co prawda są pewne ograniczenia tzw.. na razie nie mogę wpływać na głośność poszczególnych głośników w systemie, ale w programach i na amplitunerze jak najbardziej wiec jest git. Foobar2000 nawet ASIO działa.
    Na razie testuję zobaczę jak bardzo gawędzi lub nie ten dodatkowy soft i co można jeszcze z tego wycisnąć jak bardzo przeciąża system i czy będzie to stabilnie działać zobaczę system to win8.1 64bit na rzie jest super.
    Ale różnica pomiędzy Realtek a Audigy istna miazga na amplitunerze na korzyść oczywiście tej ostatniej.
    Ciekawe czy zadziałała by ta karta z enkoderem DTS. Na samym amplitunerze świeci się sygnał dolby digital i test głośników idzie jak z analoga a wyjście domyślne jest ustawione na wyjściu analogowym.

Ale w opcjach łącza optycznego nadal nie ma żadnych dodatkowych ustawień

0
  • #14 26 Sie 2015 19:35
    Artur34
    Poziom 14  

Dobra temat zakończony sukcesem. Co prawda na razie nie można regulować głośności przez systemowy głośniczek, ale to już się da przeżyć.

0
  • #15 27 Sie 2015 09:12
    grubs
    Poziom 32  

A ustawienia nie pojawiają się jak ustawisz spdif jako domyślne albo domyślne komunikacyjne?
    Chociaż pewnie będzie to samo co było.

0
  • #16 27 Sie 2015 17:41
    Artur34
    Poziom 14  

Nie niestety nie zmienia się nic.
    Generalnie z tego co widzę to po prostu przesyła sygnał z analogu do złącza optycznego.
    Ustawienia prawie takie same jak dla głośników w przypadku analogu są ograniczenia jak mówiłem głośność działa tylko w aplikacjach na razie wszystkie jakie korzystałem normalnie można dźwięk regulować nie działa systemowy ściszasz:

Te ustawienia nie działają jak widać mam praktycznie wszystko wyciszone a dźwięk i tak jest.

Natomiast jak ustawię w tym oknie to tak mam 5.1 2.1 itp test działa prawidłowo:

Aktualizacja w programie Power DVD8 ściszanie dźwięku nie działa.

0