Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bramki logiczne w aparaturze medycznej

gumiss88 29 Jun 2015 07:10 1623 9
    gumiss88
    Level 10  
    Witam wszystkich. Poszukuję informacji o zastosowaniu bramek logicznych w medycynie. Dokładnie chodzi mi o to w jakich układach one mogą występować i jakie będą miały zastosowanie w aparaturze medycznej. Wiem że na przykład występują w układach scalonych w sterownikach silników, ale poszukuję też innych przykładów.
  • Helpful post
    helmud7543
    Level 43  
    Chyba wszystkie cyfrowe urządzenia je mają, np: do diagnostyki - EKG, EEG, USG, FMRI, TK/PET-TK. Nie wiem jak maszyny wykonawcze, jak np: laparoskopy - pewnie też.
    gumiss88
    Level 10  
    Wiem że google nie boli :), ale staram się odszukać jakiś konkretny układ w EKG, EEG, USG i TK. Odnalazłem układ ADS1298 do EEG który wykorzystuje bufor. Proszę o weryfikację czy jestem w błędzie czy nie. Jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś układy to bardzo proszę o podanie.
    Dołączę schemat układu ADS1298 http://www.ti.com/general/docs/datasheetdiagr...?genericPartNumber=ADS1298&diagramId=SBAS459J
    helmud7543
    Level 43  
    Popytaj serwisantów sprzętu medycznego, bo tutaj może być problem ze znalezieniem dokumentacji czy schematów (google jednak raczej zaboli) - producenci raczej chronią swoje wynalazki. Sam używałem 3 różnych zabawek tego typu i nie mam pojęcia co w nich siedzi...
    gumiss88
    Level 10  
    Ok, a tak przykładowo to to gdzie mogą one się znajdować? Przy czujnikach wyświetlaczach?
    helmud7543
    Level 43  
    Na pewno, o ile oczywiście są to urządzenia cyfrowe (cyfrowy może być pomiar, przetwarzanie lub wyświetlanie). Nie chodzi o sam czujnik (jak np: elektroda) bo ten będzie pracował analogowo, natomiast dalszy tor sygnału, już w urządzeniu, zapewne jest przetwarzany przez scalaki.
    gumiss88
    Level 10  
    Odnośnie czujników to miałem na myśli za czujnikami typu fotodioda. Czyli uściślając występują w urządzeniach cyfrowych typu EKG, TK, USG itp.
    winio42
    Level 19  
    Nie studiujesz czasem inżynierii biomedycznej? Tam potrafią zadawać takie bezsensowane pytania... Ogólnie bramki logiczne stosowane są wszędzie w elektronice cyfrowej. Komputer czy mikrokontroler to jedna wielka scalona bramka. Układy FPGA (często pojawiają się tam, gdzie wyświetla się obraz) to również bramki logiczne, tyle, że programowalne.
    nasty_photon
    Level 22  
    To jest pytanie z cyklu: gdzie w aparaturze medycznej znajdują się nakrętki :)
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Poszukuję informacji o zastosowaniu bramek logicznych w medycynie. Dokładnie chodzi mi o to w jakich układach one mogą występować i jakie będą miały zastosowanie w aparaturze medycznej. Wiem że na przykład występują w układach scalonych w sterownikach silników, ale poszukuję też innych przykładów.

Od dawna nie buduje sie urządzeń w których bramki pełniły by jakąś szczególną rolę o której warto by pisać i urządzenia medyczne podlegaja tym samym zasadom, prostu pytanie jest przestarzałe.
    Prawie wszystkie współczesne urządzenia to systemy mikroprocesorowe, różniące sie tylko wielkościa i peryferiami. Indywidulalne bramki można spotkać jako tzw glue-logic, oczywiście można powiedzieć że bramki są w mikroprocesorze, a raczej że cały mikroprocesor da sie rozłożyć na pojedyncze bramki i będą tysiące, albo nawet miliony, ale w takim kontekście trudno mówić o funkcji, chyba że chemy opisać budowę i działanie mikroprocesora od początku do końca, w końcu wszystko to robią bramki.