Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

citroen xsara picasso 2006 1.6 nie działa wentylator chłodnicy

29 Cze 2015 11:15 2652 3
 • Poziom 2  
  Witam. Mam problem z wentylatorem w mojej xsara picasso. Nie działa jak jest włączona klima ani nie działa podczas normalnej pracy. Po podłączeniu do komputera wyskakuje bład P0483. Mój citroen xsara picasso jest z 2006 r. 1.6 hdi diesel. Pozdrawiam
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 14  
  Bardzo częstą przyczyną tej usterki jest uszkodzenie rezystora szeregowego dla pierwszego biegu wentylatora. Rezystor znajduje sie w przedniej części samochodu pod grillem. Trzeba go odłączyć i sprawdzić omomierzem czy ma rezystancję rzędu 0,5Ω. Jeśli jest przerwa to usterka jest namierzona.
  I teraz są dwie opcje:
  1. spalił się drut oporowy. będzie to widać gołym okiem. wtedy niestety trzeba kupić nowy element.
  2. uszkodziło sie zabezpieczenie termiczne w postaci podłużnej pastylki. Można ją zmostkować i element będzie sprawny. Jest jednak jedno "ale". Pozbawiamy się zabezpieczenia na wypadek przegrzania opornika. Sytuacja ta zdarza sie rzadko, ale jednak jest możliwa i w najgorszym przypadku może spowodować pożar. Jeśli chcesz mieć to zabezpieczenie i nie mieć stresa to musisz kupić cały element. Tu wybór pozostawiam Tobie. Jednak na czas sprawdzenia i kupienia nowego elementu jest to dobra metoda.

  Jeśli opornik jest dobry, to zdarza się usterka przekaźnika który załącza pierwszy bieg. Znajduje sie w tej samej okolicy co opornik. Trzeba sprawdzić jakość połączeń. Jeśli wszystko jest ok, to możliwa jest usterka samego przekaźnika.

  Jeśli chcesz dać to do naprawy "mechanikowi" to nie daj sobie wcisnąć kitu, że padło jeszcze 100 innych rzeczy, bo w 99,999% przypadków jest to tylko wyciąganie kasy od nieświadomych klientów.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 2  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

  Dodano po 18 [minuty]:

  Napisze jeszcze że jakiś czas temu miałem wymienianą chłodnicę ponieważ była nieszczelna i może tu jest też jakiś problem.
 • Poziom 14  
  bartekr87 napisał:
  Napisze jeszcze że jakiś czas temu miałem wymienianą chłodnicę ponieważ była nieszczelna i może tu jest też jakiś problem.


  No i właśnie. Wyjmując chłodnicę naruszyli połączenia. Tym bardziej trzeba zajrzeć w okolice, które opisałem powyżej. Może po prostu odpięła się któraś wtyczka.