Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwarcie portu w Versamax Micro

Merki 29 Cze 2015 11:52 738 6
  • #1 29 Cze 2015 11:52
    Merki
    Poziom 11  

Witam,

mam problem z otwarciem portu dla Modbusa w sterowniku GE Versamax Micro UAL006. Wg instrukcji powinien on obsługiwać na porcie 2 ww. protokół, program również mam przepisany z instrukcji laboratoryjnej a jednak nie chce działać (załącznik). Problem powstaje już na starcie - nie można otworzyć kanału komunikacji, w rejestrze statusowym R100 po wyzwoleniu wejścia I1 wskakuje wartość 524, przez jakiś czas (do czasu skasowania tablicy błędów) widniał również błąd, że sterownik nie posiada wymaganej wielkości pamięci. Nie rozumiem w czym problem, skoro wszystko robię wg instrukcji. COMM_REQ wyzwalane impulsem.

W załączniku przesyłam program gdyby był ktoś chętny pomóc.

Pozdrawiam

0 6
  • #2 29 Cze 2015 18:33
    Markos80

Specjalista Automatyk

Na pierwszy rzut oka - w konfiguracji sprzętowej portu 2 masz wybrane SNP zamiast RTU Master.
    Logika wygląda poprawnie.

0
  • #3 29 Cze 2015 18:47
    Merki
    Poziom 11  

Z tego co wiem to konfiguracja stacji master ma pozostać domyślna tzn SNP. Konfiguracji dokonuje się tylko dla stacji slave

0
  • #4 29 Cze 2015 19:45
    Markos80

Specjalista Automatyk

Merki napisał:
    Z tego co wiem to konfiguracja stacji master ma pozostać domyślna tzn SNP.
    Szczerze powiem, że nie kojarzę takiego zalecenia. W takim razie, nie wiem też po co jest taka opcją do wyboru.

Błąd 524 (zakładam, że napisałeś dziesiętnie) 020C hex:
    Modbus RTU Master Mode is not supported on the specified port.
    A value specifying the protocol, data rate, parity, flow control, etc. is outside its valid range. (jest do błąd dla protokołów: RTU Slave, Serial I/O, SNP Slave, SNP Master)
    Zrób czyszczenie statusu przed każdym wywołaniem COMMREQ, bo może błąd jest pozostałością jakichś wcześniejszych prób.

0
  • #5 29 Cze 2015 19:50
    cottard_mini
    Poziom 13  

Witam

Jeśli konfigurujesz port przez comm_req nie ma znaczenia co ustawisz w hardware config. Ważne aby zrobić to ok 2 sekundy po starcie sterownika bo w stopie on automatycznie przełącza się na SNP slave (żeby dało się z nim połączyć w razie awarii). Sprawdź firmware - modbus master dla tego sterownika wymaga firmware minimum 2.02 (GFK-1645). W załączniku instrukcja do Modbus master dla micro - jest tam przykład na końcu. Problem z błędem o braku pamięci wynika z tego że próbujesz odpalić comm_req podczas gdy jeden comm_req jest już wykonywany - port jest w stanie przyjąć max. 2 comm_req'i na raz, więc musisz sprawdzać status czy poprzedni comm_req jest już zakończony żeby wysłać kolejny i to cała filozofia -)

Pozdrawiam

0
  • #6 29 Cze 2015 20:07
    Merki
    Poziom 11  

Żeby wykluczyć, że drugi comm_req coś bruździ skasowałem go na próbę i nic to nie dawało. Spróbowałem teraz też w konfiguracji ustawić tryb modbus master ale wywalało mi stop fault (nieobsługiwane wyposażenie). Być może faktycznie to wina starego firmware, bo sterownik też już jest dość stary, chociaż w materiałach z uczelni nie mam nic wspomniane, że musi być jakaś jego minimalna wersja ;) Spróbuję update do nowszej wersji póki co:)

Dzięki za pomoc, napisze jak rezultaty.

Edit: już chyba wyjaśnione, akurat mój model (IC200UAL006) nie ma obsługi modbus master (tak wynika z powyższego pdf), w sumie w pdf z opisem całej serii o Versa Micro też pisze tylko, że może mieć modbus slave, nie wiem dlaczego mi to umknęło. Rozumiem, że szukanie update w tym momencie mija się z celem.

W sumie wystarczyło ustawić w konfiguracji Modbus Master, żeby przekonać się, czy ten sterownik to obsługuje czy nie ;)

Dzięki za pomoc i naprowadzenie na źródło problemu.

0
  • #7 29 Cze 2015 20:29
    cottard_mini
    Poziom 13  

Ok. Myślałem że masz 28-o punktowy PLC. Dla mniejszych faktycznie nie ma Modnus Master.

0