Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odłączenie zasilania w gniazdkach po uzbrojeniu alarmu Versa 15

bilek001 29 Jun 2015 12:09 2553 10
 • #1
  bilek001
  Level 10  
  Witam
  Chciał bym zrobić coś takiego aby po uzbrojeniu alarmu czyli po wyjściu do pracy po uzbrojeniu alarmu automatycznie wyłączało się napięcie w gniazdkach co ma doprowadzić do wyłączenia wszystkich podpiętych urządzeń tv, sat, router z czuwania, pomyślałem o tym jak żona zostawiła włączone żelazko :) co wyjściu i uzbrojeniu alarmu nastąpiło by automatyczne rozłączenie prądu w gniazdkach i między innymi odłączyło by się pozostawione żelazko. Chciał bym też tak zrobić że po uzbrojeniu alarmu elektrozawór odłączył by wodę w całym domu ponieważ kiedyś zdarzyło się że jakiś dzieciak wszedł na ogród odkręcił wodę i przez parę godzin lała się woda aż nie wróciliśmy z pracy.
  Centralę mam koło skrzynki z bezpiecznikami S mam osobny obwód na gniazdka tak by po rozłączeniu nie wyłączyło np lodówki.

  W sumie mam pomysł jak to wszystko zrobić i jak to zrobię to umieszczę schemat może się komuś przyda mam tylko jedno pytanie jak zrobić aby po uzbrojeniu alarmu coś np jakiś ( jaki ? ) przekaźnik puścił by napięcie na obwód z gniazdkami ?.
  Myślałem aby wykorzystać diodę mam zrobione tak że jak uzbroję alarm zapala się dioda czyli na diodę idzie napięcie ( Z10 + COM ) chyba ok 1,5 V jak bym znalazł przekaźnik 230 V który po otrzymaniu napięcia 1,5 V zrobi przejście a po zaniku napięcia 1,5 V przełączy ( odłączy napięcie ). Ty bym był w domy czy orientujecie się może jak to zrobić i czy taki przekaźnik wytrzyma obciążenie tv, sat, i np żelazko ?

  Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
 • #2
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Zainteresuj się frazą "Wskaźnik czuwania". Znajdziesz to w wyjściach.

  bilek001 wrote:
  dioda czyli na diodę idzie napięcie ( Z10 + COM )

  Zastanów się porządnie, czy chcesz majstrować w obwodach 230V. Powyższa wypowiedź daje obraz tego, jak rozumiesz swoje zagadnienie. Oczywiście pewnie nie oddasz tematu fachowcowi, więc przynajmniej porządnie się przygotuj do zadania.
 • #3
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Pamiętaj również, że aby rozłączać obwody mocy 230VAC musisz pamiętać o zastosowaniu odpowiednich styczników (odpowiedniej mocy), aby owe styczniki nie stopiły się podczas włączenia kilku obwodów jednocześnie...
  To nie jest takie proste jakby się wydawało :)

  Pozdrawiam.

  PS: Brawo za pomysł umieszczenia centrali obok skrzynki z bezpiecznikami!
 • #4
  dzi0bak
  Level 9  
  I nie zapomnij, że lodówkę też prawdopodobnie masz włączoną do sieci 230V przez gniazdko...
 • #5
  bercikmk
  Level 18  
  Witam. Panowie i Panie nie popadajmy w paranoję. Przecież wystarczy oprzeć to na przekaźniku i styczniku odpowiedniej mocy podłączyć do wyjścia centrali i problem z głowy. Proponuję stycznik trzy-fazowy wówczas można trzema obwodami 230V sterować. Dla bardzo oszczędnych są nawet styczniki z cewką na 12V, ale wolałbym rozdzielić maksymalnie te urządzenia dlatego proponuję przekaźnik. Podłączenie nie powinno sprawić nadmiernych kłopotów.
 • #6
  bilek001
  Level 10  
  ok udało się to zrobić w załączeniu przesyłam schemat jak to wyszło może się komuś przyda jak by ktoś miał jakieś uwagi to proszę pisać .

  Odłączenie zasilania w gniazdkach po uzbrojeniu alarmu Versa 15
 • #7
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Coś mi tu nie gra. Stycznik, przynajmniej ten na schemacie, ma styki NO, a więc przewodzą po podaniu napięcia na cewkę, a nie w przypadku jego braku. I jeszcze jedno, S-y zabezpieczanych obwodów powinny być raczej przed stycznikiem. I jeszcze jedno, podczas podawania obciążenia przekaźnika, bardzo ważny jest prąd przełączania styków, a nie tylko napięcie.

  Pozdrawiam.

  PS: Jak już założyłeś sobie zawór do wody, mogłeś pokusić się rówcież o czujnik ciśnienia za zaworem. Taki bajer, a wiedziałbyś, czy woda jest w sieci.
 • #8
  GregZorbaEmmanuelYork
  Level 16  
  Odgrzeję kotleta.
  Czy liczyłeś jaki jest koszt działania tego układu ? tak per rok ?
 • #9
  bilek001
  Level 10  
  Wiesz co nie liczyłem ale na pewno działa to w dwie strony.
  Zrobiłem tak że po uzbrojeniu alarmu odłącza się zasilanie w gniazdkach na parterze przez co przestają działać z czuwania takie urządzenia jak:
  - TV
  - Satelita ( dekoder satelitarny )
  - Dekoder Tv naziemnej ( Polsatu )
  - Kino domowe
  - Wyłączają się ładowarki z laptopa, 2 x telefon kom które mam podłączone 24 H/dobe
  - oświetlenie wokół domu, gdybym przez przypadek zapomniał wyłączyć a to jest 18 lamp LED w podbitce i 3 lampki ogrodowe wolnostojące
  - Router
  - Urządzenie odbierające sygnał z bezprzewodowego internetu
  - Pralka
  Myślę że to się zbilansuje lub jeszcze wyjdzie na plus nie mówiąc o bezpieczeństwie .
 • #11
  bilek001
  Level 10  
  Wszystko działa jak ta lala, podłączyłem jeszcze pod układ światła w podbitce działa to tak że czujnik zmierzchowy włącza lampki w podbitce jak robi się ciemno świecą do momentu aż nie pójdziemy spać jak idziemy spać uzbrajamy alarm strefę 1 co automatycznie wyłącza oświetlenie w podbitce rano jak wstajemy jest już jasno więc po uzbrojeniu alarmu światła nie włączają się .