Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowy licznik energii elektrycznej - bezprzewodowy?

sebapulawy 29 Cze 2015 13:16 6765 59
  • #1 29 Cze 2015 13:16
    sebapulawy
    Poziom 12  

Witam
    Kieruje pytanie do Was koledzy czy istnieje coś takiego jak bezprzewodowy impulsowy licznik energii elektrycznej.
    Miał by być on podłączony do falownika Fronius syno i zliczać energie elektryczną pobrana przez odbiorniki. Lecz niestety nie mam dodatkowego przewodu między rozdzielnia elektryczną a falownikiem i dlatego pomysł na coś bezprzewodowego.

Pozdrawiam

0 29
  • #2 29 Cze 2015 15:07
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Nie wiem czy dobrze rozumiem? Falownik jest zainstalowany gdzieś przy panelach PV, od niego do tablicy lecą tylko kable zasilające, a odczyty chciałbyś mieć przy tablicy?

Czyli jeśli falownik jest gdzieś i do tablicy lecą tylko kable zasilające to po prostu licznik daj przy tablicy. ;-)
    Ja tak mam.
    Stojaki z panelami mam w ogrodzie, aa stojakach dwa inwertery. Od stojaków gruby kabel ziemny 3F.
    A trzy liczniki jednofazowe w domu przy tablicy.

-1
  • #3 29 Cze 2015 15:07
    januszss
    Poziom 16  

Lankontroler do odczytu impulsów z licznika + jakiś AP?

0
  • #4 29 Cze 2015 15:23
    sebapulawy
    Poziom 12  

Niestety nie wygląda to tak różowo...
    Panele i inwerter są w garażu, natomiast kabel od złącza elektrycznego idzie do domu, następnie z rozdzieli w domu idzie do garażu, gdzie falownik.
    Licznik wypadało by zamontować w rozdzielni w domu lecz nie mam żadnego kabla aby ten licznik połączyć z falownikiem.
    oki lankontroler... a jak go wprowadzić do falownika, skoro ten potrzebuje impulsów...

0
  • #6 29 Cze 2015 15:39
    putas

sebapulawy napisał:
    Panele i inwerter są w garażu, natomiast kabel od złącza elektrycznego idzie do domu, następnie z rozdzieli w domu idzie do garażu, gdzie falownik.
    Licznik wypadało by zamontować w rozdzielni w domu lecz nie mam żadnego kabla aby ten licznik połączyć z falownikiem.

Chyba nie rozumiem.
    Sam piszesz, że kabel od złącza elektrycznego idzie do domu, następnie z rozdzieli w domu idzie do garażu, gdzie falownik
    Daj licznik w rozdzielni w domu wpinając ten kabel co idzie do garażu z inwerterem.

-1
  • #7 29 Cze 2015 15:39
    sebapulawy
    Poziom 12  

Tylko jak to "wprowadzić" do falownika...
    Mi potrzeba zastąpić parę przewodów, którymi normalnie przesyłane są impulsy z licznika do falownika czymś radiowym lub znaleźć całkiem inne rozwiązanie.
    Chodzi mi o to a by falownik pokazywał nie tylko to co wyprodukuje instalacja PV lecz również pokazywał ile zużywają odbiorniki w domu. Jeśli do falownika dołożę licznik to ma on możliwość pokazywania bilansu energetycznego. Coś takie dokładnie: https://www.solarweb.com/Home/System/3e210d7d-2b9e-43d6-830a-a0a900cd6996

Obecnie wiem ile produkuje instalacja PV lecz nie wiem ile pobieram a ile idzie w sieć.

0
  • #8 29 Cze 2015 15:51
    putas

To podłącz to tak - http://pvmonitor.pl/sprzet.php

Jeden licznik mierzy produkcję z PV, drugi zużycie domu.
    Oba montujesz w tablicy w domu.

0
  • #9 29 Cze 2015 16:05
    sebapulawy
    Poziom 12  

Wszytko oki, w Froniusie można od razu podłączyć licznik pod sam falownik.
    Ale jest jeden problem, nie mam tego zielonego kabla z tego schematu... i nie mam możliwości jak go podłaczyć... Bo rozdzielnia i falownika to dwa zupełnie różne budynki...

Dodano po 8 [minuty]:

http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/SID-F6296...nal/hs.xsl/83_33018_ENG_HTML.htm#.VZFQnPntlHw

to jest własnie licznik do froniusa - własnie doczytałem..

0
  • #10 29 Cze 2015 17:04
    PV_Albert
    Poziom 20  

Chyba czaję o co chodzi.
    Dedykowany licznik od Froniusa łączysz kabelkiem dwużyłowym z falownikiem Froniusa.
    Komunikacja przez protokół Modbus RTU w warstwie fizycznej przez RS485.
    Chciałbyś przesłać dane pomiędzy falownikiem i licznikiem bezprzewodowo?
    Jest to jak najbardziej możliwe. Osobiście zrobiłbym "domowym sposobem" czyli przez dwa arduino. Zdaje się, że temat takiej transmisji rozpracował praktycznie kolega Bilgo. Ogólnie temat dość łatwy ze sporą ilością opisanych rozwiązań.
    Zapewne są też komercyjne konwertery transmitery radiowe.
    Droższe (bo niby przemysłowe) to RS485/radio<->radio/RS485 i zapewne tańsze RS485/RS232/radio
    Ile kosztuje taki licznik dedykowany do Froniusa?

0
  • #11 29 Cze 2015 17:16
    sebapulawy
    Poziom 12  

Dokładnie o to mi chodzi.
    Licznik nie jest tani, koszt koło 1400.. lecz licznik Froniusa z tego co wiem można zastępic każdym innym impulsowym? to chyba znaczniej taniej by wyszło.
    Tylko nie wiem jak inny by współpracował z falownikiem. W memu Froniusa jest sekcja"liczniki" lecz tam mozna wybrac tylko ten ich.

Najchętniej to bym, komuś zlecił takie podłączenie ponieważ w dziedzinie elektroniki niestety nie jestem zbyt biegły...

0
  • #12 29 Cze 2015 18:02
    PV_Albert
    Poziom 20  

Raczej spece z Froniusa zadbali żeby inne liczniki nie działały.
    Tam jest komunikacja po RS485, ale dalej modbus w którym można sobie pokombinować jak się chce z adresami, rejestrami itd. i tylko dedykowane urządzenia będą wiedzieć jak ze sobą "gadać".
    Wg mnie najtaniej byłoby puścić jakoś skrętkę abonencką lub faktycznie poszukać transmitera radiowego.
    Jeszcze taniej to skorzystać z rozwiązania putasa i zapomnieć o kosmicznej cenie licznika.

0
  • #13 29 Cze 2015 18:53
    sebapulawy
    Poziom 12  

Czyli zrobić wszystko na niezależnej platformie?

0
  • #14 29 Cze 2015 19:26
    PV_Albert
    Poziom 20  

sebapulawy napisał:
    Czyli zrobić wszystko na niezależnej platformie?

Taki LK jest dobrze rozpracowany. Działa w miarę (czasami się restartuje) stabilnie. Wsparcie lokalnego zamiast froniusowego konstruktora. W miarę łatwe do złożenia. Praktycznie "od ręki" działa z pvmonitor.pl
    Ja z moim Froniusem IG20 zrobiłem inaczej. Podłączyłem do małego komputerka z linuxem i odczytuje przy pomocy programu fslurp, ale chyba ten program nie odczytuje Froniusa symo. Przynajmniej nie widzę na liście.
    Może ktoś zaproponuje inne rozwiązanie, ale LK wydaje się być optymalny.

0
  • #15 29 Cze 2015 20:21
    sebapulawy
    Poziom 12  

Nie wiem jak w starszych ale w symo jest taka usługa jak"push", która potrafi wystawić różne dane w różnych formatach na ftp i http, czyli mniej więcej to co proponujecie Koledzy. Tylko brakuje zużycia..
    Żeby założyć konto na pvmonitor to można na ftp czy http dane podsyłać?

Czekam na ofertę od firmy która instalowała PV zobaczymy co oni wymyślą...

0
  • #16 29 Cze 2015 20:55
    sikor
    Poziom 19  

Jeżeli chodzi o froniusa to nie ma żadnych tajemnic jeżeli chodzi o komunikację rs485 i protokół modbus.
    Do komunikacji bezprzewodowej rs-485 jest mnóstwo urządzeń np nasz polski zamel takowe posiada w ofercie.

ja jednak polecam licznik dwukierunkowy rs485 sdm-120c

0
  • #17 29 Cze 2015 21:09
    sebapulawy
    Poziom 12  

tzn ten 2 kierunkowy to w którym miejscy go trzeba zamontować?
    a możesz podac przykład urządzenia radiowego które by sie tu nadało?

0
  • #18 29 Cze 2015 21:18
    putas

sebapulawy napisał:
    Żeby założyć konto na pvmonitor to można na ftp czy http dane podsyłać?

Dane do nas możne przesyłać na ftp w jakimś standardowym formacie lub na http w ściśle określony sposób. Temat do dogadania jak dostaniemy próbkę danych.

0
  • #19 29 Cze 2015 21:26
    sikor
    Poziom 19  

Pvmonitor jest bardzo elastyczny nie przyjmuje tylko w węglu i rublach

0
  • #20 29 Cze 2015 21:31
    sebapulawy
    Poziom 12  

a czy mógł bym prosic o link do tego transmitera i do licznika jaki proponujecie?

0
  • #21 29 Cze 2015 21:59
    putas

sikor napisał:
    Pvmonitor jest bardzo elastyczny nie przyjmuje tylko w węglu i rublach

Jak to nie?
    Węgiel sprzedamy i wraz z rublami przeznaczymy na OZE. ;-)
    Przyjmiemy w dobre ręce wszystko, nawet dotację, darowiznę czy łapówkę - byle z korzyścią dla wspólnego zielonego celu... :-)

-1
  • #22 29 Cze 2015 22:05
    sebapulawy
    Poziom 12  

Nadają sie te formaty z tego Froniusa? a jeśli tak jak to ustawić?

0
  • #23 29 Cze 2015 22:18
    sikor
    Poziom 19  

Nadają się

Pokaż opcje konfiguracji ftp to co zasłania rozwinięte okno.

Putas musiał by ci konto założyć i zobaczymy co to wysyła i w jakim formacie.

0
  • #24 29 Cze 2015 22:19
    PV_Albert
    Poziom 20  

sikor napisał:
    Jeżeli chodzi o froniusa to nie ma żadnych tajemnic jeżeli chodzi o komunikację rs485 i protokół modbus.
    Do komunikacji bezprzewodowej rs-485 jest mnóstwo urządzeń np nasz polski zamel takowe posiada w ofercie.

ja jednak polecam licznik dwukierunkowy rs485 sdm-120c

Sikor, dobrze chyba wiesz że modbus nie jest kompatybilnym standardem wymiany danych. Jest mało prawdopodobne żeby dogadał się licznik sdm-120c z Froniusem.
    Przed chwilą nawet z ciekawości porównałem dwa podobne liczniki: sdm-120c i OR-WE-504. Nie są kompatybilne w formacie danych.
    Zapytanie o napięcie np.
    orno: volt1[8]= {0x01, 0x03, 0x00, 0x00, 0x00, 0x01, 0x84, 0x0A};
    sdm: Voltag[] = {0x01,0x04,0x00,0x00,0x00,0x02,0x71,0xCB};

0
  • #25 29 Cze 2015 22:23
    sikor
    Poziom 19  

Ja nie chciałem dogadać froniusa z licznikiem sdm bo i po co.

0
  • #27 29 Cze 2015 22:30
    PV_Albert
    Poziom 20  

sebapulawy, mogę zobaczyć co jest w zakładce MODBUS
    tak z ciekawości...

0
  • #28 29 Cze 2015 22:31
    sikor
    Poziom 19  

Wypaśny ten fronius :d
    Też jestem ciekaw co tam pod modbusem siedzi

0
  • #29 29 Cze 2015 22:35
    sebapulawy
    Poziom 12  

Proszę bardzo... Impulsowy licznik energii elektrycznej - bezprzewodowy? Impulsowy licznik energii elektrycznej - bezprzewodowy?

jak się wie co z tym zrobić, to może i ciekawe...

0
  • #30 29 Cze 2015 22:38
    PV_Albert
    Poziom 20  

dziękujemy, a można jeszcze zakładkę licznik?

0