Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer plików i nie tylko z Windows

tuskun 29 Jun 2015 16:55 657 8
    tuskun
    Level 10  
    Witam.
    Potrzebny mi serwer plików, który będzie działał w RAID 1.
    Myślałem o małych serwerach NAS, ale problem polega na tym, że potrzebuje jeszcze odpalać na nim kilka aplikacji Windowsa.
    Czy możecie mi coś doradzić?

Myślałem o serwerze DELL R200 Quad-Core Intel Xeon X3210 2GB RAM który jest do kupienia ale zastanawiam się czy nie będzie za głośny w małym biurze i czy w ogóle nie jest za duży.
    Wymagania są takie aby można było podłączyć drukarkę na usb, obsługiwał dyski 1TB, mógł zrobić RAID 1, system Windows no i żeby był w miarę mały.
    Niestety nie dysponuje dużym budżetem, więc nie mogę zaszaleć.
    Co myślicie o tym serwerze, wystarczy do tego zadania, nie będzie strasznie hałasował?
    SirAdams
    Level 12  
    Nie wiem jakie programy tam musisz uruchomić. Być może jedynie co potrzebujesz to aby programy uruchamiały się sieciowo a nie na maszynie. Jeżeli tak jest to fajnym, aczkolwiek nie zbyt tanim, rozwiązaniem jest n.p. Qnap ts 212p lub inny. Bogate możliwości, włącznie z RAID. 212 jest akurat dwudyskowy, ale naprawdę ciche i fajne rozwiązanie. Ta wersja QNAP nie może być kontrolerem domeny, aczkolwiek za pomocą ssh można dobrać się do plików konfiguracyjnych SAMBA, jeszcze nie próbowałem go przerobić na kontrolera. Chętnie bym z nim poeksperymentował jak bym miał taki w domu.
    Z powodzeniem obsługuje grupy robocze, użytkowników hasła itp. można również postawić na tym sieciowe dyski w bogatym tego słowa znaczeniu.
    Polecam.
    tuskun
    Level 10  
    Trochę nie wiem o co chodzi, jestem zielony.

Potrzebuje odpalić na serwerze aplikacje widowsowe aby nie obciążać mojego kompa. Będą na nich odpalane aplikacje chodzące po internecie i wykonujące działania, czasami czasochłonne. Nie chce mieć tego na swoim kompie.

Wiem, że serwer, który wskazałem nie ma kontrolera RAID ale podobno można go dokupić i dołączyć.

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że oprócz działań tych programów, serwer ma także służyć jako magazyn kopii zapasowych oraz magazyn plików. Dla tego chcę zrobić RAID 1 na dwa dyski 1TB.
    SirAdams
    Level 12  
    http://www.qnap.pl/qnap_ts_212p.php
    Jednak napisałeś o aplikacjach które mają być odpalone na serwerze. Nie wiem jakie to aplikacje i co one mają robić ale w takim przypadku ten dysk sieciowy raczej się do tego nie nada gdyż nie można sobie zainstalować na nim dowolnego programu a jedynie dodatki przygotowane pod te NAS. http://www.qnap.pl/index_qnap_qpkg.php

Zatem, moje skromne zdanie jest takie:
    1. Daj sobie spokój z używanym sprzętem, zazwyczaj w takich serwerach są już zużyte wentylatory i wymagają przynajmniej wymiany, poza tym to są małe wentylatorki i muszą kręcić się dość szybko aby schłodzi sprzęt co sprawia że są głośne.
    2. Weź, jakąkolwiek używaną obudowę, jeżeli masz, kup zintegrowaną płytę główną z kartą graficzną i systemem raid na pokładzie + procek i pamięć. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż kupowanie starego sprzętu. Aczkolwiek nie koniecznie mocno tanie.

Zaznaczam że to tylko moje zdanie i ktoś może mieć inne. Zatem zamiast krytyki proszę zaproponować inne rozwiązania.
    tuskun
    Level 10  
    Ok, może to będzie lepsze rozwiązania.

Ale czy po instalacji wszystkiego na takim komputerze da się go uruchamiać bez monitora, myszki i klawiatury, logując się za pomocą zdalnego pulpitu? Nie będzie piszczał, że chce monitor i resztę?

Oraz jaki system do niego wybrać, który windows startuje najszybciej (zakładając że startują na tej samej maszynie)?
    SirAdams
    Level 12  
    Wystarczy w biosie ustawić aby nie zatrzymywał się na błędach typu klawiatura/myszka. Nie pamiętam dokładnie nazwy tej opcji.
    Jaki system? Myślę że Windows 7 x64 bit z pamięcią 4-6GB. Zainwestuj w dysk SSD co najmniej 128GB, system będzie wstawał błyskawicznie. Tylko przy zakupie zwróć uwagę na parametry odczyt/zapis. Do tego dysk na dane gdzie będziesz trzymał bazy danych/dane.
    tuskun
    Level 10  
    Tak, dokładnie taki system, Windows 7 x64 bit ale ramu na razie mam 2GB.
    Kupiłem używanego zwykłego kompa HP 7900 z prockiem core 2 duo 3,0GH.

Z dyskami w takiej konfiguracji może być problem ponieważ on mieści dwa a ja chcę je wykorzystać do RAID1. Potrzebny byłby trzeci na system aby tak to zrobić. Chociaż niby na płycie są jeszcze dwa porty, nie wiem dla czego piszą że tylko dwa można podpiąć.

W sumie to wersja desktop a jest też tower, może stosują tą samą płytę główną i w tower można 4 podpiąć. W desktop po prostu w obudowie nie ma na to miejsca. Czy w takiej sytuacji mogę podpiąć jeszcze dwa dyski na zewnątrz w jakichś kieszeniach? Zasilacz to pociągnie?
    SirAdams
    Level 12  
    Z tego co wyczytałem to te komputery wychodziły w różnych wersjach ale to chyba dotyczyło właśnie obudowy. http://images10.newegg.com/UploadFilesForNewegg/itemintelligence/HP/13029_ca1400426016556.PDF Zatem jeżeli masz 4 gniazda na płycie głównej to po podłączeniu dysku powinien działać.
    Z tego co widzę płyta obsługuję Raid.
    Zatem polecam dysk SSD, zwłaszcza że są to dyski 2.5 i z powodzeniem wejdzie w stację dyskietek, do tego dwa dyski które w biosie ustawisz w RAID. Następnie instalujesz system na SSD a Raid'a robisz jako np D i tam instalujesz ważniejsze programy itp.
    Powinno działać dość sprawnie. Warto też ugadać się ze sprzedawcą dysku SSD abyś miał możliwość podłączenia i sprawdzenia czy bios go widzi i obsługuje.
    tuskun
    Level 10  
    Ok, dzięki za informacje. Tak też zrobię ale nie od razu :)