Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenioe inwertera 24/230.

29 Cze 2015 18:22 996 9
  • Poziom 7  
    A mi dzisiaj padł inwerter 24/230.
    Mam przekaźnik MMR17-V1A-U230-108 i styki się skleiły i poszło napięcie z sieci do inwertera bezpieczniki zadziałały ale inwerter padł.
    Zastanawiam się jak zabezpieczyć styki przekaźnika - styki na 16 A zasilam piec gazowy jakieś 200w i lodówka około 200W całość poboru koło 500 W.
    Macie jakąś sprawdzoną metodę jak przerzucać bez problemowo sieć z PV i na odwrót ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    TadeuszTT napisał:
    A mi dzisiaj padł inwerter 24/230.
    Mam przekaźnik MMR17-V1A-U230-108 i styki się skleiły i poszło napięcie z sieci do inwertera bezpieczniki zadziałały ale inwerter padł.
    Zastanawiam się jak zabezpieczyć styki przekaźnika - styki na 16 A zasilam piec gazowy jakieś 200w i lodówka około 200W całość poboru koło 500 W.
    Macie jakąś sprawdzoną metodę jak przerzucać bez problemowo sieć z PV i na odwrót ?

Nie ten post w tym temacie - do przeniesienia do najpopularniejszego

Kolego mówisz o instalacji off-grid ? żeby przełączać sieć/baterie ?
  • Poziom 7  
    Tak to instalacja off- grid . dobrze zauważyłeś !
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Ja mam zwykłe 2 przekaźniki 16A takie przerzucające i co dziwne przełączanie odbywa się bez przerwy delikatnie światło mrugnie (ledowe). Pod środkowe styki mam podłączone dom a zewnętrzne sieć i inwerter. Gdyby się coś skleiło to się zapiecze albo na sieci bądź na bateriach. Gdyby sieć z bateriami miała się skleić to musiał by się cały przekaźnik ugotować, gdzie z każdej strony jest B16- na przyjściu,wyjściu itd. Mam dużo bezpieczników to daje gdzie się da, aż do przesady. A te przekaźniki wytrzymują odkurzacz, żelasko bo inwerter ponad 2kW, tylko przy przełączaniu trochę błyska i zależy co w danym momencie śmiga, ale od marca ani razu się nie przełączył :). Chciałem znaleść stycznik przełączeniowy, a są same on/off- może ktoś coś podrzuci ! Chociaż można to zrobić na 2 stycznikach on/off i przekaźniku nisko-prądowym też będzie dobrze. Ale mam tak złożone że kiedy na przekaźniku jest napięcie to działa sieć z tego względu, że gdy wyłączą prąd a baterie nigdy nie są dojone do zera u mnie zawsze coś jest...
  • Poziom 7  
    No właśnie to jest jakiś problem ja mam też w środek przekaźnika dom- czyli piec gazowy 200 w i lodówka 200 w i parę świateł. jak zabraknie prądu na aku - napiecie 23 V to przekaźnik przełącza z inwertera na sieć. działało idealnie ! nawet nie było widać mrugnięcia. Ale padło. styk się zgrzał i poszły bezpieczniki. inwerter nie chce startować.
    zastanawiam się czy nie dać kondensatorów miedzy stykami ?
  • Poziom 10  
    Ja u siebie stosowalem przekaznik 230V AC ze stykami 3 x 20A.

Srodek wyjscie po bokach inwerter i siec. Przekaznik byl dosc duzy i odleglosci miedzy stykami byly zdecydowanie wieksze niz w malych przekaznikach.
    Przekaznik zasilany byl napieciem 230V z inwertera poprzez timer ustawiony na 2s.
    Bez timera przy zalaczaniu przekaznika bylo drzenie stykow ale to kwestia samego inwertera. Na innym inwerterze tego nie bylo.

Jednak na chwile obecna zrezygnowalem z instalacji off grid
  • Poziom 24  
    Myślałem także na półprzewodnikami na AC, wtedy nic się nie iskrzy, nie grzeje, ale wyjdzie drogo. Ciekawe, czy w tym przypadku przełączenie będzie bez przerwy.
  • Poziom 10  
    Nie widzialem SSR-ow z 2 wyjsciami przelaczajacymi.
    Pozatym pewnie nie bedzie 100% izolacji.
    SSRy sie grzeja przy wyzszych pradach, nalezy im zalozyc radiator.

Ja mam 20A SSRy do przelaczania oswietlenia LED.
    Niestety przy wylaczonych i tak przepuszczaja odrobine pradu co objawia sie miganiem niektorych LEDow. Zeby wyeliminowac miganie (tam gdzie jest malo LEDow) musialem podlaczyc cos w obwod, padlo na przekazniki i rezystory.

Lepiej chyba pozostac przy normalnych przekaznikach, tylko odrobine wiekszych, z wieksza szczelina miedzy stykami.
  • Poziom 24  
    Jak znajdziesz jakiś duży przekaźnik to podrzuć linka, bo ogólnie dostępne są 16A innych nie mogłem namierzyć
  • Poziom 7  
    Hostii problem rozwiązałem 3 przekaźnikami !
    Jeden za mało. trzeba tak zrobić aby dodatkowe przekaźniki zdejmowały napięcie z głównego przekaźnika.
    Zrobiłem taki układ i teraz nie ma tak dużego iskrzenia. Działa rewelacyjnie. i zabezpiecza przed jakimś sklejeniem się styków.
    Zastanawiam się jak podpiąć jeden styk pod LK bym widział w jakim stanie jest układ przekaźników ?