Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nivona 830 - Nie mogę włożyć zaparzacza do ekspresu

acidofilny 30 Jun 2015 17:35 23436 14
 • #1
  acidofilny
  Level 8  
  Witam,
  Może ktoś pomoże..wyjąłem zaparzacz z ekspresu i w jakiś dziwny sposób koło w środku minimalnie sie przestawiło i nie można włożyć zaparzacza bo rowki na siebie nie nachodzą. Dzwoniłem do serwisu i poradzili rozebrać tył i za pomocą prostownika prądu stałego 12-24v wprowadzić go w ruch żeby koło podnośnika w środku przestawiło sie do właściwej pozycji. Sęk w tym ze powiedzieli mi w sklepie ze te nowe ładowarki maja mikroprocesor (blokadę) i ze jak nie dostaną 0.2v to nie przepuszczą prądu na zaciski (krokodylki) ładowania baterii. Mówił ze stare modele których już sie nie produkuje nie miały takiej blokady i np jak sie potrze te zaciski (plus z minusem) to dawały iskrę.
  Jakies pomysły, wskazówki? Z góry dzięki!
 • #2
  nioop

  Home appliances specialist
  A to nie prościej ręcznie zakręcić wirnikiem silnika ?
  Na pewno ma jakiś ślimak bądź koło zębate, którym bez problemu obrócisz..
 • #3
  acidofilny
  Level 8  
  Tak mi powiedzieli w serwisie.
 • #4
  nioop

  Home appliances specialist
  acidofilny wrote:
  Tak mi powiedzieli w serwisie.


  Ale napisałeś, że poradzili podłączyć Ci silnik pod zasilacz..
  Napisałeś, że stanowi to pewien problem.. Więc skoro tak to zakręć silnikiem bez prądu, przy użyciu ręki..Kilka obrotów i po kłopocie..
 • #5
  acidofilny
  Level 8  
  Problem rozwiązany. Trzeba ustawić koło podnoszące które znajduje się w środku ekspresu za pomocą prądu stałego 12-24v.
 • #6
  artioma
  Level 1  
  Witam, mam ten sam problem tylko nie wiem jak to zrobić, proszę o pomoc NIVONA 757
 • #7
  acidofilny
  Level 8  
  Mi pomógł serwis przez skype ale ja mieszkam w USA i tu nie ma serwisu. Trzeba rozebrać ekspres i ustawić ponownie kółko które kręci zaparzaczem we właściwej pozycji. Prawdopodobnie jak ja wyjąłeś zaparzacz zanim skoczył sie ustawiać w pozycji spoczynku
 • #8
  jackos1
  Level 11  
  Miałem podobny problem z Nivoną 750 - elektronika padła podczas procesu i nie można było wyjąć zaparzacza. Oczywiście trzeba było ruszyć silnikiem własnym zasilaczem 12V. Najprościej po zdjęciu obudowy, gdy będzie już dostępna płytka z elektroniką, odpiąć złączkę opisaną na płytce "Brewing Unit" (wtyk z dwoma nieco grubszymi od pozostałych kabelkami). Następnie koniecznie przy włożonej tacce - bo tacka poza stykami na skropliny zamyka też obwód mikrostykiem - podpiąć do tych kabli 12V. Biegunowość dobrać do potrzeby i bez obaw, układ porusza się o niecały obrót i ma dwa skrajne wyłączniki, więc albo do końca w prawo, albo w drugą stronę. Ja wypiąłem te dwie końcówki z plastikowej wtyczki (zapamiętując oryginalne ułożenie) -> łatwiej wtedy operować z dowolnym zasilaczem.
  Co do ruchu "ręcznego" sugerowanego przez NIOOP -> nie w tych modelach -> aby rozebrać napęd (najpierw musimy wyjąć zaparzacz) trzeba się nieźle napracować. W sumie po zdjęciu osłony napędu, jeszcze się nie dostałem do przekładni ślimakowej - poza tym nie było to konieczne, bo metoda z zasilaczem jest jedyną słuszną. Jeden warunek -> sprawny silnik.

  I jeszcze jedna informacja i za razem prośba o pomoc, co do uszkodzenia elektroniki -> objaw: natychmiastowe wyłączenie, a przytrzymanie przycisku powodowało cykliczne cykanie przekaźnika -> takie zachowanie spowodowane było przeciążeniem i układ zasilający się sam wyłączał. U moim przypadku przeciążeniem było zwarcie na podwójnym CMOSie IRF7306, po jego wymianie częściowy sukces -> moduł się uruchamia, ale mam jeszcze komunikat "BRAK TACKI" mimo, że obwód "Brewing Unit" jest sprawny (tzn. zmienia stan na zamknięty gdy tackę włożę). Może ktoś zna ten schemat logiczny na tyle by pomóc namierzyć, który element mam jeszcze do wymiany (może np. sąsiedni IRF7103?). Sam schemat też byłby pomocą.

  update-> wymiana tego IRFA7103 oraz poprawa lutów w obwodzie "Brewing Unit" uzdrowiła expres.
 • #9
  brunerro1
  Level 10  
  Dzięki jackos1, miałem też błąd 8 i nie mogłem włożyć zaparzacza po wyczyszczeniu ale dzięki twojej instrukcji poradziłem sobie w Nivona 757
  Jedna mało istotna uwaga: na płycie u mnie jest napis "Brew unit" a nie "brewing" i część osób nieanglojęzycznych może zwątpić.

  Dla pozostałych szukających takiej pomocy, to płytka z wtyczką do podłączenia wspomnianego zasilacza jest na lewym boku (strona zasobnika z wodą), w połowie wysokości boku, tuż przy krawędzi a jak dojść do tej płytki to skorzystałem z tego filmu http://www.youtube.com/watch?v=kvIrOkYICFk
  Ja użyłem niepotrzebnego zasilacza od anteny tv, nie wypinałem przewodów z wtyku tylko od tyłu wsunąłem kabelki do wtyku. W moim przypadku nie pomagała zamiana +- bo za każdym razem trzpień ustawiał się w złym położeniu. Dopiero kilkukrotne podłączanie (tak "po kawałku) pozwoliło mi ustawić trzpień prawidłowo.
  Ekspres żyje, cieszę się bo jestem lajkonikiem prądowym :)
 • #10
  kusandrzej
  Level 11  
  Można też nacisnąć microswitch który identyfikuje zaparzacz że jest zamontowany w ekspresie i włączyć ekspres silnik przestawi się do odpowiedniej pozycji.
  Nivona 830 - Nie mogę włożyć zaparzacza do ekspresu
 • #11
  atyk
  Level 9  
  Próbowałem metody z mikroprzełącznikiem bardzo dużo razy i bez efektu. Przyszła mi do głowy stara "maksyma- kto smaruje ten jedzie". Wystarczy zaznaczony żółtą strzałką element przesmarować Ludwikiem do naczyń i po problemie.
  Nivona 830 - Nie mogę włożyć zaparzacza do ekspresu
 • #12
  kusandrzej
  Level 11  
  Nie dopisałem, ale po naciśnięciu micro switch należy oszukać express żeby myślał że są drzwi zamknięte bez tego nic nie zrobi.
 • #13
  amdec
  Level 2  
  Błąd Nr 8 najczęściej występuje w ekspresach w których jest zatarty napęd zaparzający. Ustawienie napędu do pozycji N oprócz tego, że będzie można włożyć blok zaparzający nic nie daję. Ekspres i tak nie zaparzy kawy na maksymalnym aromacie. Kontynuując - jak napęd jest zatarty nie da się go obrócić ręką nawet jak się wyjmie z niego silnik. W Instrukcji NIVONA 830 jest opisana procedura ustawienia napędu do pozycji N bez potrzeby rozkręcania urządzenia - wystarczy z wyjętym blokiem zaparzającym nacisnąć równocześnie przycisk strzałka w prawo+exit przez 5 sekund bez bloku zaparzającego.W NIVONA 757 również dwa klawisze lewy przycisk mocy kawy i prawy wyboru.
  Czynność czasami trzeba powtórzyć maksymalnie trzy razy, jeżeli nie ustawi się to mamy pecha.Po błędzie Nr 8 polecam raczej wizytę w serwisie w celu wymiany napędu zaparzacza, a na przyszłość polecam wyjmować jednostkę zaparzającą raz w tygodniu.
 • #14
  przekrent
  Level 32  
  Bardzo lubię ten ekspres. Mam go już od 4 lat, a nabyłem niesprawnego. Parzy smaczną kawę i ma tak wiele zalet, że jeszcze długo będzie reanimowany, gdy odmówi współpracy. Generalnie wszystko łatwo naprawić w tym ekspresie, zwłaszcza napęd zaparzacza. U mnie oś z największą zębatką była tak zatarta, że wybijałem ją z gniazda młotkiem. Powiększyłem dremlem średnicę gniazd i teraz napęd pracuje o wiele szybciej ;)

  P.S. Wyciągam do czyszczenia zaparzacz raz na trzy miesiące i za każdym razem gdy go oglądam, to stwierdzam, że to bez sensu. Jest sporo brudu przy zaworze drenażowym, ale zaparzacz czysty.