Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia

30 Jun 2015 18:13 1611 19
 • Level 9  
  Witam,

  Mam laptopa Toshiba Satellite L655D-S5050 z płyt± główn± DA0BL7MB6D0 REV:D
  Podczas wymiany matrycy zapomniałem o wyjęciu baterii i odpinaj±c ta¶mę nast±piło zwarcie. W tej chwili na matrycy wy¶wietla się obraz ale nie ma pod¶wietlenia. Wymieniłem dla pewno¶ci ta¶mę ale nic to nie dało.
  Znalazłem podobny temat na innym forum. Problemem była przepalona ¶cieżka do rezystora R345. Znalazłem na mojej płycie oznaczenie rezystora R345, ale nie wiem, który to jest element.
  Zał±czam schemat płyty oraz zdjęcia. Je¶li kto¶ może wskazać czego masz szukać na płycie, będę wdzięczny za każd± pomoc.

  P.S.
  Znalazłem dwa na płycie bezpieczniki, oba sprawne.

  Zdjęcia Płyty głównej:
  Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak pod¶wietlenia

  Mam schemat płyty głównej.
 • Level 9  
  Matryca w tym laptopie pod¶wietlana jest diodami LED więc nie ma inwertera, który był przyczyn± braku obrazu na laptopie z filmu.
  Dziękuje za podpowiedz. Na pewno co¶ jest uszkodzone na płycie. Nie wiem tylko czy jest to do naprawienia. Jeszcze się nie poddaje. :)
 • Level 43  
  Ogarniasz schemat wiesz co i jak?
 • Level 9  
  Schematu nie bardzo ogarniam. Multimetrem i lutownic± się posługuje. Niestety nie wiem gdzie szukać uszkodzonego elementu.
  Tak jak napisałem, podejżewam rezystor R345. Zlokalizowałem jego oznaczenie na płycie, ale nie wiem gdzie on fizycznie jest (ostatnie zdjęcie, blok E)
 • Level 43  
  Strona 25 schematu do przejrzenia wszystkie elementy pomijaj±c CRT.
 • Level 9  
  Dzięki. To już konkret. Ogarnę temat i dam znać co znalazłem.
 • Level 9  
  adamadi33, posprawdzałem kilka elementów. Zał±czam jeszcze raz schemat z moimi komentarzami do każdego elementu. Mogę cię prosić o przejrzenie tego i informację co robić dalej.

  Wnioski:
  Padnięte s± dwa rezystory R343 i R351.
  Małe sprostowanie. Rezystory s± dobre. Mój miernik KYORITSU 1009 Ľle reaguje na przestawienia parametrów. Po wył±czeniu i wł±czeniu pokazuje już poprawnie.
  Wydaje mi się że również Q23 i Q21 s± uszkodzone.

  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Level 43  
  Pomiary napięć zrobiłe¶ względem masy?
 • Level 9  
  To s± napięcia progowe mierzone na mierniku przy pomocy funkcji sprawdzenia diód.
  Je¶li możesz co¶ podpowiedzieć co jak zmierzyć to chętnie skorzystam.
 • Level 17  
  Wyjmowałem wiele matryc bez wyjmowania baterii I taki efekt nie pojawił się nigdy bateria nie powinna mieć wpływu na ta¶mę musiałe¶ cos innego zmajstrować albo ¶robokretem dotkn±c wstaw jeszcze raz uszkodzona matryce jak bylo choć na niej białe tło albo podswietlenie wtedy bedzie jasne nieraz kupisz uzywke a ona może nie mieć pod¶wietlenia bo komus płyta padła I myslał ,że matryca jest dobra
 • Level 9  
  Kupiłem now± matrycę, jest sprawna. Masz jednak rację. Powodem nie koniecznie było zwarcie podczas wymiany matrycy. Na pewno jest co¶ nie tak z płyt± główn±. Tylko jak znale¶ć przyczynę?
 • Level 17  
  Dużo ludzi nie wie ,że jak zwarcie się robi nie móie o zalaniu to wła¶nie najczę¶ciej bezpieczniki padaj± ale to jest tajemnica serwisów I nie mówi± jawnie o tym jak bezpieczniki s± dobre to nie wiem jak może pod¶wietlenie nie działać kupowałem dużo dobrej marki notebooków z peknietymi matrycami I nie było mowy by diody padły led nawet w ostro rozwalonych matrycach,ja I tak bym włożył star± I sprawdził nic się nie stanie po połaczeniu walniętej bo nowa jak nie oryginalna a jakiej¶ firmy tanszej to ja tam nie mam pewno¶ci chyba ,że masz kogos kto ma taki sam laptop I sprawdzi na swoim ,jeszcze można zrobić wyłaczenie matryce poprzez FN -F7 I F8 po wyłaczeniu I ponownym właczeniu może I pod¶wietlenie ruszy różnie bywa zanim oddasz do serwisu warto wszystkie opcje sprawdzić bo s± za darmo a nie uszkodzisz nic
 • Level 9  
  Znalazłem na płycie dwa bezpieczniki, oba dobre. Je¶li chodzi o wył±czenie matrycy to działa to tylko w systemie (u mnie Windows 7). Podczas rozruchu komputera matryca powinna chyba być pod¶wietlona. Sprawdzę jeszcze ze star± matryc±, ale nie robię sobie nadziei. W nowej przynajmniej obraz się wy¶wietla tylko brak pod¶wietlania. W starej nic.
 • Level 17  
  Star± się podłacza tylko wtedy kiedy działa samo podswietlenie czyli białe tło albo jest peknieta ale działaja diody jezeli nic nie widać I nie zalacza wogole to nie ma co sprawdzać moze kupiłes takiego laptopa z uszkodzon± matryc± I kto¶ powiedzial ze tylko matryca padnieta a może zasilanie do matrycy
 • Level 9  
  To jest laptop znajomych, który próbuje naprawić. Laptop działa na monitorze zewnętrznym. Uznałem, że padnięta jest matryca. Po wymianie matrycy obraz jest wy¶wietlany na monitorze ale brak pod¶wietlenia. Dlatego uznałem, że to spięcie przy wymianie matrycy spowodowało jakie¶ uszkodzenie na płycie głównej.
 • Level 17  
  Na zewnętrznym to wiem ,że napewno działa,skoro poprosili znajomi o wymianę matrycy to napewno nie Twoja wina bo problem był już zanim wzi±łe¶ laptopa ważna sprawa jest jak znajomi opisali problem przyczynę uszkodzenia czy oni taki dostali bez działania matrycy czy upadł im albo zalali go ,najważniejsze to zawsze jest zanim wymienia się matryce czy stara działała(czyli pekniecie ale pracuje czy jak mowilem białe tło) czy była martwa,jak poswietlenie działało przed wymian± to tak jaki¶ problem nastapił w czasie wymiany ale naprawdę wymieniałem tyle I bez rękawic I naprawdę uszkodzenie przy wymianie zwraciem to malo prawdopodobne bo przeciez baterie wyjales I zasilanie odłaczyłe¶.Bywa także ,jak zamówiona matryca w firmie a kupuja w chinach hurtowo takie matryce w produkcji moze ktos ja upuscic albo w sklepie pracownik upusci ja I by nie odpowiadac ukrywa jej taki problem wiec trzeba inna matryce podpiac co dziala napewno podswietlenie I wtedy wyeliminowac problem z matryca a zajac sie plyta

  Dodano po 19 [minuty]:

  A jeszcze jedno w laptopach pewnych jest możliwe wyłaczenie pod¶wietlania matrycy klawisz fn-f6 I f5
 • Level 9  
  Osoba użytkuj±ca laptop, wie o komputerach tyle, że jak wł±czy to działa. Dostałem zepsuty laptop, wentylator działał, więc podł±czyłem do zewnętrznego monitora aby sprawdzić czy matryca jest uszkodzona. Nie było wtedy ani obrazu ani pod¶wietlenia na matrycy, a na zewnętrznym monitorze obraz poprawny. Dlatego kupiłem now± matrycę. Jednak podczas odł±czania matrycy była włożona bateria (próbowałem poruszać ta¶m± czy nie uszkodzona, ta¶mę też wymieniłem :-))
  Jest też możliwe, że układ płyty głównej pod¶wietlaj±cy matryce był już uszkodzony. Kto go tam wie. Zakładam teraz, że skoro matryca jest nowa, (ta¶ma też) to najprawdopodobniej problem na płycie głównej. Tylko co i jak sprawdzać? Ja już nie mam pomysłów.

  Odno¶nie wył±czenia matrycy. To działa w systemie operacyjnym an nie podczas uruchamiania komputera. Czyli podczas uruchamiania, kiedy nie ma jeszcze systemu to powinien pojawić się obraz na matrycy. Mam rację czy mnie?
 • Helpful post
  Level 17  
  Niestety sam nie zrobisz gdyż matryce led maja uklad sterowania matryc± na płycie głownej pod¶wietlenie ¶wietlówkowe ma inwerter więc ja tylko zasugerowałem darmowe sprawdzania jakie robię sam kiedy sobie kupuje notebook z peknieta matryc± ale nie kupuje notebooków jak obraz na peknietej matrycy jest martwy gdyż wtedy zazwyczaj grafiki s± walniete I nie kupuje także jak ktos pokazuje na zewnetrznym monitorze laptopa gdyż wtedy nie pracuje układ NVidia I wtedy także jest podejżane ,że układ grafiki padnięty ,ingerencja w płyte głown± wymaga znajomo¶ci ,ale skoro na matrycy jest obraz bez pod¶wietlenia to w 90 procentach grafika jest wporz±dku jak wiemy płyta głowna jest warstwowa a slot tasmy wchodzi w ni± pinowo lub zaciskowo więc samemu nie dasz rady problem ,ze pewnie kupiłe¶ na własny koszt tasme I ekran I znajomi nie dadza Tobie kasy za t± naprawe bez poswietlenia ale napewno nie beda mowili ,ze to TY uszkodziłe¶ wiec tutaj sie nie musisz martwic tylko koszty możesz jedynie dać nowe forum I napisać jak można dodac oddzielne zasilanie na matryce led bo oryginalne nie działa serwisowy go¶c tobie nie powie nawet na forum bo oni by stracili prace jak zrobić oryginalne

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tak zgadza się z wyłaczeniem matrycy I właczeniem przy starcie poprostu mnie chodzi by robic probe impulse wymuszenia ponownego czyli wł±czenia I wył±czenia
 • Level 9  
  Dzięki wielkie za pomoc.