Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia

30 Cze 2015 18:13 1377 19
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam laptopa Toshiba Satellite L655D-S5050 z płytą główną DA0BL7MB6D0 REV:D
    Podczas wymiany matrycy zapomniałem o wyjęciu baterii i odpinając taśmę nastąpiło zwarcie. W tej chwili na matrycy wyświetla się obraz ale nie ma podświetlenia. Wymieniłem dla pewności taśmę ale nic to nie dało.
    Znalazłem podobny temat na innym forum. Problemem była przepalona ścieżka do rezystora R345. Znalazłem na mojej płycie oznaczenie rezystora R345, ale nie wiem, który to jest element.
    Załączam schemat płyty oraz zdjęcia. Jeśli ktoś może wskazać czego masz szukać na płycie, będę wdzięczny za każdą pomoc.

P.S.
    Znalazłem dwa na płycie bezpieczniki, oba sprawne.

Zdjęcia Płyty głównej:
    Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia Toshiba Satellite L655D-S5050 brak podświetlenia

Mam schemat płyty głównej.
  • Poziom 9  
    Matryca w tym laptopie podświetlana jest diodami LED więc nie ma inwertera, który był przyczyną braku obrazu na laptopie z filmu.
    Dziękuje za podpowiedz. Na pewno coś jest uszkodzone na płycie. Nie wiem tylko czy jest to do naprawienia. Jeszcze się nie poddaje. :)
  • Poziom 43  
    Ogarniasz schemat wiesz co i jak?
  • Poziom 9  
    Schematu nie bardzo ogarniam. Multimetrem i lutownicą się posługuje. Niestety nie wiem gdzie szukać uszkodzonego elementu.
    Tak jak napisałem, podejżewam rezystor R345. Zlokalizowałem jego oznaczenie na płycie, ale nie wiem gdzie on fizycznie jest (ostatnie zdjęcie, blok E)
  • Poziom 43  
    Strona 25 schematu do przejrzenia wszystkie elementy pomijając CRT.
  • Poziom 9  
    Dzięki. To już konkret. Ogarnę temat i dam znać co znalazłem.
  • Poziom 9  
    adamadi33, posprawdzałem kilka elementów. Załączam jeszcze raz schemat z moimi komentarzami do każdego elementu. Mogę cię prosić o przejrzenie tego i informację co robić dalej.

Wnioski:
    Padnięte są dwa rezystory R343 i R351.
    Małe sprostowanie. Rezystory są dobre. Mój miernik KYORITSU 1009 źle reaguje na przestawienia parametrów. Po wyłączeniu i włączeniu pokazuje już poprawnie.
    Wydaje mi się że również Q23 i Q21 są uszkodzone.

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 43  
    Pomiary napięć zrobiłeś względem masy?
  • Poziom 9  
    To są napięcia progowe mierzone na mierniku przy pomocy funkcji sprawdzenia diód.
    Jeśli możesz coś podpowiedzieć co jak zmierzyć to chętnie skorzystam.
  • Poziom 17  
    Wyjmowałem wiele matryc bez wyjmowania baterii I taki efekt nie pojawił się nigdy bateria nie powinna mieć wpływu na taśmę musiałeś cos innego zmajstrować albo śrobokretem dotknąc wstaw jeszcze raz uszkodzona matryce jak bylo choć na niej białe tło albo podswietlenie wtedy bedzie jasne nieraz kupisz uzywke a ona może nie mieć podświetlenia bo komus płyta padła I myslał ,że matryca jest dobra
  • Poziom 9  
    Kupiłem nową matrycę, jest sprawna. Masz jednak rację. Powodem nie koniecznie było zwarcie podczas wymiany matrycy. Na pewno jest coś nie tak z płytą główną. Tylko jak znaleść przyczynę?
  • Poziom 17  
    Dużo ludzi nie wie ,że jak zwarcie się robi nie móie o zalaniu to właśnie najczęściej bezpieczniki padają ale to jest tajemnica serwisów I nie mówią jawnie o tym jak bezpieczniki są dobre to nie wiem jak może podświetlenie nie działać kupowałem dużo dobrej marki notebooków z peknietymi matrycami I nie było mowy by diody padły led nawet w ostro rozwalonych matrycach,ja I tak bym włożył starą I sprawdził nic się nie stanie po połaczeniu walniętej bo nowa jak nie oryginalna a jakiejś firmy tanszej to ja tam nie mam pewności chyba ,że masz kogos kto ma taki sam laptop I sprawdzi na swoim ,jeszcze można zrobić wyłaczenie matryce poprzez FN -F7 I F8 po wyłaczeniu I ponownym właczeniu może I podświetlenie ruszy różnie bywa zanim oddasz do serwisu warto wszystkie opcje sprawdzić bo są za darmo a nie uszkodzisz nic
  • Poziom 9  
    Znalazłem na płycie dwa bezpieczniki, oba dobre. Jeśli chodzi o wyłączenie matrycy to działa to tylko w systemie (u mnie Windows 7). Podczas rozruchu komputera matryca powinna chyba być podświetlona. Sprawdzę jeszcze ze starą matrycą, ale nie robię sobie nadziei. W nowej przynajmniej obraz się wyświetla tylko brak podświetlania. W starej nic.
  • Poziom 17  
    Starą się podłacza tylko wtedy kiedy działa samo podswietlenie czyli białe tło albo jest peknieta ale działaja diody jezeli nic nie widać I nie zalacza wogole to nie ma co sprawdzać moze kupiłes takiego laptopa z uszkodzoną matrycą I ktoś powiedzial ze tylko matryca padnieta a może zasilanie do matrycy
  • Poziom 9  
    To jest laptop znajomych, który próbuje naprawić. Laptop działa na monitorze zewnętrznym. Uznałem, że padnięta jest matryca. Po wymianie matrycy obraz jest wyświetlany na monitorze ale brak podświetlenia. Dlatego uznałem, że to spięcie przy wymianie matrycy spowodowało jakieś uszkodzenie na płycie głównej.
  • Poziom 17  
    Na zewnętrznym to wiem ,że napewno działa,skoro poprosili znajomi o wymianę matrycy to napewno nie Twoja wina bo problem był już zanim wziąłeś laptopa ważna sprawa jest jak znajomi opisali problem przyczynę uszkodzenia czy oni taki dostali bez działania matrycy czy upadł im albo zalali go ,najważniejsze to zawsze jest zanim wymienia się matryce czy stara działała(czyli pekniecie ale pracuje czy jak mowilem białe tło) czy była martwa,jak poswietlenie działało przed wymianą to tak jakiś problem nastapił w czasie wymiany ale naprawdę wymieniałem tyle I bez rękawic I naprawdę uszkodzenie przy wymianie zwraciem to malo prawdopodobne bo przeciez baterie wyjales I zasilanie odłaczyłeś.Bywa także ,jak zamówiona matryca w firmie a kupuja w chinach hurtowo takie matryce w produkcji moze ktos ja upuscic albo w sklepie pracownik upusci ja I by nie odpowiadac ukrywa jej taki problem wiec trzeba inna matryce podpiac co dziala napewno podswietlenie I wtedy wyeliminowac problem z matryca a zajac sie plyta

Dodano po 19 [minuty]:

A jeszcze jedno w laptopach pewnych jest możliwe wyłaczenie podświetlania matrycy klawisz fn-f6 I f5
  • Poziom 9  
    Osoba użytkująca laptop, wie o komputerach tyle, że jak włączy to działa. Dostałem zepsuty laptop, wentylator działał, więc podłączyłem do zewnętrznego monitora aby sprawdzić czy matryca jest uszkodzona. Nie było wtedy ani obrazu ani podświetlenia na matrycy, a na zewnętrznym monitorze obraz poprawny. Dlatego kupiłem nową matrycę. Jednak podczas odłączania matrycy była włożona bateria (próbowałem poruszać taśmą czy nie uszkodzona, taśmę też wymieniłem :-))
    Jest też możliwe, że układ płyty głównej podświetlający matryce był już uszkodzony. Kto go tam wie. Zakładam teraz, że skoro matryca jest nowa, (taśma też) to najprawdopodobniej problem na płycie głównej. Tylko co i jak sprawdzać? Ja już nie mam pomysłów.

Odnośnie wyłączenia matrycy. To działa w systemie operacyjnym an nie podczas uruchamiania komputera. Czyli podczas uruchamiania, kiedy nie ma jeszcze systemu to powinien pojawić się obraz na matrycy. Mam rację czy mnie?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Niestety sam nie zrobisz gdyż matryce led maja uklad sterowania matrycą na płycie głownej podświetlenie świetlówkowe ma inwerter więc ja tylko zasugerowałem darmowe sprawdzania jakie robię sam kiedy sobie kupuje notebook z peknieta matrycą ale nie kupuje notebooków jak obraz na peknietej matrycy jest martwy gdyż wtedy zazwyczaj grafiki są walniete I nie kupuje także jak ktos pokazuje na zewnetrznym monitorze laptopa gdyż wtedy nie pracuje układ NVidia I wtedy także jest podejżane ,że układ grafiki padnięty ,ingerencja w płyte głowną wymaga znajomości ,ale skoro na matrycy jest obraz bez podświetlenia to w 90 procentach grafika jest wporządku jak wiemy płyta głowna jest warstwowa a slot tasmy wchodzi w nią pinowo lub zaciskowo więc samemu nie dasz rady problem ,ze pewnie kupiłeś na własny koszt tasme I ekran I znajomi nie dadza Tobie kasy za tą naprawe bez poswietlenia ale napewno nie beda mowili ,ze to TY uszkodziłeś wiec tutaj sie nie musisz martwic tylko koszty możesz jedynie dać nowe forum I napisać jak można dodac oddzielne zasilanie na matryce led bo oryginalne nie działa serwisowy gośc tobie nie powie nawet na forum bo oni by stracili prace jak zrobić oryginalne

Dodano po 3 [minuty]:

Tak zgadza się z wyłaczeniem matrycy I właczeniem przy starcie poprostu mnie chodzi by robic probe impulse wymuszenia ponownego czyli włączenia I wyłączenia
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za pomoc.