Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa gramofonu - Budowa napędu do gramofonu- silniczek AC (synchroniczny)

30 Cze 2015 18:57 2742 15
 • Poziom 6  
  Witam,
  jestem w trakcie budowania gramofonu. Niestety stanąłem na wykonaniu napędu. Pierwszym pomysłem było zastosowanie silnika DC + zasilacz regulowany. Niestety takie rozwiązanie przy talerzu, który wazy 1,5 kg nie spełnia zadania (obroty z czasem przyśpieszają). Drugim pomysłem jest zastosowanie silnika ETA LITOVEL SYNCH. MOT. 1 typ M303 AVA 16 V. I stąd moje pytanie:

  1. Jest to silnik zdemontowany z gramofonu pro-ject (podczas pomiarów sprawdziłem, że napięcie do silnika było około 20 V). Czy w takim silniku można zwiększyć ilość obrotów?
  2. Posiadam płytkę do tego silniczka. W jaki sposób taką płytkę się programuje?
  3. Może ktoś z okolic Krakowa by chciał podjąć się pomocy :) )

  Nie jestem elektronikiem ani automatykiem stąd takie pytania. Z góry dzięki za pomoc.
 • Admin Grupy Retro
  Konrad4321 napisał:
  Pierwszym pomysłem było zastosowanie silnika DC + zasilacz regulowany.

  To jest bardzo dobry pomysł, ale wymaga zastosowania sprzężenia zwrotnego, które stabilizowałoby obroty. W polskich gramofonach odbywało się to poprzez kontrolę częstotliwości impulsów z fototranzystora, który był przesłaniany tarczką z otworkami osadzoną na osi silnika.

  Regulacja prędkości silnika synchronicznego wymaga falownika (musisz zmienić częstotliwość), więc jest to zagadnienie bardziej złożone.
 • Poziom 6  
  Domyślam się, że to nie jest łatwa sprawa. Do tego silniczka posiadam płytkę, która zadawała stałe obroty (główny talerz napędzany był paskiem na pod talerzyku). Na chwilę obecną jest inny talerz i pasek jest naciągnięty na talerz główny. Poniżej link jak to wygląda... filmik nakręcony na silniku na prąd stały... widać jak coś falują obroty..

  https://www.youtube.com/watch?v=t1rpvGu38RY

  KS
 • Poziom 42  
  Jeśli chcesz stabilne obroty to albo synchroniczny -sieć ma dość dobre parametry częstotliwości, albo napęd dc i pomiar obrotów czyli sprzężenie zwrotne jak koledzy już napisali. Nawet bldc nie d rady z zaprogramowana prędkością. Bo zmienia się obciążenie. Wbrew pozorom gramofon bardzo wiele.wymaga od napędu.
 • Poziom 28  
  Jest kilka metod stabilizacji obrotów silników DC:
  - sprzężenie zwrotne na podstawie prądu silnika ( rozwiązanie popularne, ale kiepskie )
  - sprzężenie zwrotne na podstawie sygnału z prądniczki tachometrycznej ( kosztowne )
  - sprzężenie zwrotne na podstawie częstotliwości sygnału z tarczy impulsowej ( stosowana w wyższej klasy gramofonach np. WG1100fs)
  - sprzężenie zwrotne na podstawie prądu silnika i napięcia indukowanego przez wirnik (EMF)
  Ten ostatni sposób, opisany na przykład >> na tej stronie<< umożliwia zastosowanie przeciętnej jakości silnika i gwarantuje bardzo dobre rezultaty. Podobnego układu używamy do stabilizacji obrotów w przetwornikach pomiarowych przepływomierzy medycznych.
 • Poziom 6  
  hmm.. dzięki za zainteresowaniem tematem... jeżeli chodzi o temat stabilizacji gramofonu silnikiem DC to odpuściłem...

  Podjąłem decyzję, że będę chciał zastosować silniczek z gramofonu pro-ject. Jak już wspomniałem jest to silniczek synchroniczny i szukam sterowania do niego. Chciałbym zadać stała wartość obrotów (podobno taka regulacja również możliwa jest za pomocą potencjometru).

  KS
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Konrad4321 napisał:
  Drugim pomysłem jest zastosowanie silnika ETA LITOVEL SYNCH. MOT. 1 typ M303 AVA 16 V. I stąd moje pytanie:

  1. Jest to silnik zdemontowany z gramofonu pro-ject (podczas pomiarów sprawdziłem, że napięcie do silnika było około 20 V). Czy w takim silniku można zwiększyć ilość obrotów?


  Można. Przez zasilenie naoięciem o podwyższonej częstotliwości. I raczej nie o 100% a o 10 czy 20%.

  Konrad4321 napisał:
  Posiadam płytkę do tego silniczka. W jaki sposób taką płytkę się programuje?


  A w ogóle się programuje? To może byc układ pozbawiony możliwości programowania.
  Masz do tego schemat, dokumentację?
 • Poziom 6  
  Niestety nic nie mam. . . Poniżej zdjęcia płytki oraz silniczka.. może coś z tego będzie więcej widać.. (wejście 5,6,7 jest do podnoszenia ramienia, które nie będzie używane).... Budowa gramofonu - Budowa napędu do gramofonu- silniczek AC (synchroniczny) Budowa gramofonu - Budowa napędu do gramofonu- silniczek AC (synchroniczny)
 • Poziom 42  
  Wypadało by chociaż podać oznaczenie układu scalonego. Ale jeśli jest to silnik synchroniczny to stawiam ze zasilany jest 50 Hz a z jego obrotów synchronicznych odpowiednie obroty talerza robi dobrana przekładnia.
 • Poziom 6  
  ... niestety nie mam żadnej dokumentacji do tej płytki... dodatkowej przekładni nie ma do gramofonu... silnik pochodzi z demontażu na którym była zamontowana tulejka (bezpośrednio na tulejkę był założony pasek)...
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Konrad4321 napisał:
  Niestety nic nie mam. . . Poniżej zdjęcia płytki oraz silniczka.. może coś z tego będzie więcej widać.. (wejście 5,6,7 jest do podnoszenia ramienia, które nie będzie używane)....


  Połącz tak jak w oryginale było połaczone w gramofonie. Żadnej innej porady raczej nie można udzielić, chyba że zrysujesz schemat z oryginału...
 • Poziom 43  
  Konrad4321 napisał:
  dodatkowej przekładni nie ma do gramofonu...

  Nie potrzeba dodatkowej, wystarczy pasowa. Tak budowano większość gramofonów niezależnie od rodzaju zastosowanego silnika.
  Wyjątkiem jest tzw. bezpośredni napęd, gdzie talerz pracuje jako wirnik silnika.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  vodiczka napisał:
  Konrad4321 napisał:
  dodatkowej przekładni nie ma do gramofonu...

  Nie potrzeba dodatkowej, wystarczy pasowa. Tak budowano większość gramofonów niezależnie od rodzaju zastosowanego silnika.


  Sens rozważania jest inny - typowy gramofon ma odtwarzać płyty przy 45 i 33 obr/min. Da się to zrealizować na 2 sposoby - albo stosując silnik o stałych obrotach i przekładnię o zmiennym przełożeniu albo stosując silnik o zmiennych obrotach i przekładnię której przełożenie jest stałe.
 • Poziom 6  
  Bardzo rzadko się słucha muzyki na prędkości 45... lecz mam na to sposób :) wytłoczoną mam tulejkę z dwoma wytłoczeniami... wystarczy zmienić z góry na dół by zmienić prędkość z 33 na 45...

  Nie mogę zamontować tego silnika bez modyfikacji, ponieważ obroty są wtedy za małe...