Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

19 Wrz 2015 02:43 240585 3109
  • #211 19 Wrz 2015 02:43
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Grzegorz740 napisał:
    Z tego co się orientuję DSLAM to jest to wyposażenie centrali ,które jest instalowane w miejscu gdzie jest usytuowana centrala. Jednostką wyniesioną centrali może być koncentrator lub szafa ONU.
    Nie spotkałem się aby DSLAM był instalowany z dala od centrali.

DSLAM służy udostępnieniu internetu abonentom (usługi xDSL, na przykład Neostrada). Może być zainstalowany poza centralą zwłaszcza tam gdzie łacza abonenckie są długie. Oczywiście kompleksowa przebudowa sieci skutkuje postawieniem koncentaratora gdzieś w pobliżu abonenta i wtedy para miedziana kończy się w koncentratorze.

• Szkolenia SEP
  • #212 19 Wrz 2015 21:45
    elektronik123456789
    Poziom 21  

Żółta linia to relacja optyczna (czyli kabel światłowodowy) a zielony punkt według legendy to "Węzły dostępowe - urządzenia telekomunikacyjne lub zespół urządzeń telekomunikacyjnych, zapewniających fizyczne podłączenie sieci agregującej ruch pochodzący od użytkowników końcowych. ". Dodatkowo po zmianie legendy pojawia się na nim też inny znaczek, określony jako węzeł dystrybucyjny, czyli "Węzły dystrybucyjne - urządzenia telekomunikacyjne lub zespoły urządzeń telekomunikacyjnych, zapewniających fizyczne połączenie sieci telekomunikacyjnych, łączące węzły szkieletowej sieci telekomunikacyjnej z agregującymi ruch od użytkowników końcowych węzłami dostępowej sieci telekomunikacyjnej."

Z opisu wynika, że niby koło bloku (w bloku?) mam ONU z kartą DSLAM od Orange. Czemu Orange ? Bo drugi koniec kabla kończy się w budynku TP Teltech, gdzie obok siebie są budynki z "dużym DSLAM", centralą telefoniczną, BTSem Orange .... Ale nie mogę nic namierzyć. Może ktoś tutaj miałby możliwość sprawdzić, co to jest ?

• #213 20 Wrz 2015 15:14
    jdubowski

elektronik123456789 napisał:
    Bo drugi koniec kabla kończy się w budynku TP Teltech,

Teltech lub Orange może wynajmować kolokację pod węzeł, a w bloku może być zlokalizowany węzeł dostępowy - po prostu switch - jakiegoś providera rozprowadzającego internet po skrętce.

• Pomocny post
    #214 20 Wrz 2015 23:13
    Grzegorz740
    Poziom 30  

jdubowski napisał:
    Grzegorz740 napisał:
    Z tego co się orientuję DSLAM to jest to wyposażenie centrali ,które jest instalowane w miejscu gdzie jest usytuowana centrala. Jednostką wyniesioną centrali może być koncentrator lub szafa ONU.
    Nie spotkałem się aby DSLAM był instalowany z dala od centrali.

DSLAM służy udostępnieniu internetu abonentom (usługi xDSL, na przykład Neostrada). Może być zainstalowany poza centralą zwłaszcza tam gdzie łacza abonenckie są długie. Oczywiście kompleksowa przebudowa sieci skutkuje postawieniem koncentaratora gdzieś w pobliżu abonenta i wtedy para miedziana kończy się w koncentratorze.

Koncentrator jest to urządzenie, które jest wyniesioną jednostką centrali. Posiada swoje pole komutacyjne i z centralą jest połączone za pomocą światłowodu. Z koncentratora wychodzi normalna miedziana sieć magistralna do szaf kablowych i z tych szaf sieć rozdzielcza do poszczególnych budynków, abonentów. Nawet u mnie na osiedlu jest taki koncentrator.

DSLAM wiem co to jest i wiem do czego służy. Może się coś zmieniło ,że może być wyniesiony poza centralę ,ale z tego co mi wiadomo to są to specjalne półki umieszczone w centrali.

Dodano po 8 [minuty]:

UL7855 napisał:
    Tylko o ile się nie mylę, dawniej taki sygnał nie był raczej przerywany, nawet mając włączoną usługę poczty głosowej.

U mnie np. na jednej z linii telefonicznych na wsi pojawiła się dziwna anomalia: po podniesieniu słuchawki (słuchawka przy uchu a potem podniesienie widełek) następuje krótki warkot i potem słychać normalny ton zgłoszenia centrali. Po wciśnięciu dowolnej cyfry następuje zupełna cisza (czyli wszystko dobrze), potem ton przerywany centrali. Gdy po jakimś czasie sygnalizacja centrali całkowicie zaniknie, na linii w mieście po prostu słychać ciszę ale na wsi pojawia się jakiś warkot taki sam jak na początku, trwający już nieskończenie długo. Po prostu "ten typ tak ma" czy coś się uszkodziło i trzeba to zgłosić ?

Przydźwięk pojawia się przed sygnałem zgłoszenia bo linia jest wtedy w stanie wysokiej impedancji i jest wrażliwa na zakłócenia. Objaw uzyskany przy długim trzymaniu słuchawki jest identyczny bo po określonym timeout centrala wyłącza linię obniżając napięcie - jeśli nic nie wybierasz.
    Przydźwięk to nic innego jak zaburzona symetria linii - np. poprzez "ziemię". Napięcie zakłócające na "uziemionej" żyle nie osiąga odpowiedniej - przeciwnej w fazie amplitudy aby zniwelować zakłócenie. Podczas normalnej pracy amplitudy zakłóceń się odejmują i zakłóceń brak pomimo że linia zasuwa przez środek GPZ. :D

Jest to typowe uszkodzenie wynikają z zaniżonej rezystancji izolacji kabla. Nie jest to normalne i trzeba to zgłosić jako usterkę. Przyjedzie odpowiednia ekipa dokona pomiaru kabla, zlokalizuje usterkę i ją naprawi.

Możesz mi wyjaśnić zdanie : Podczas normalnej pracy amplitudy zakłóceń się odejmują i zakłóceń brak pomimo że linia zasuwa przez środek GPZ. Co to jest środek GPZ?

• #215 21 Wrz 2015 07:20
    jdubowski

Grzegorz740 napisał:
    Może się coś zmieniło ,że może być wyniesiony poza centralę

Może, bo tu idzie o skrócenie miedzi między DSLAM a modemem abonenta.

Grzegorz740 napisał:
    Co to jest środek GPZ?

GPZ - Główny Punkt Zasilania, czyli miejsce gdzie sie transformuje 110kV na SN.

• #216 22 Wrz 2015 11:46
    2557462
    Użytkownik usunął konto  
  • Szkolenia SEP
  • #217 22 Wrz 2015 15:45
    irekr
    Moderator

A może to nie DSLAM-a trzeba szukać tylko gdzieś "w kącie podwórka" stoi szafa ONU?

• #218 22 Wrz 2015 21:04
    2557462
    Użytkownik usunął konto  
  • #219 23 Wrz 2015 07:00
    irekr
    Moderator

Będąc u niemieckich kolegów za Odrą widziałem koncentratory instalowane w studniach. Hermetyczna skrzynia wielkości skrzynki na piwo...

• #220 23 Wrz 2015 07:02
    2557462
    Użytkownik usunął konto  
  • #221 23 Wrz 2015 13:44
    Grzegorz740
    Poziom 30  

jdubowski napisał:
    Grzegorz740 napisał:
    Może się coś zmieniło ,że może być wyniesiony poza centralę

Może, bo tu idzie o skrócenie miedzi między DSLAM a modemem abonenta.

Grzegorz740 napisał:
    Co to jest środek GPZ?

GPZ - Główny Punkt Zasilania, czyli miejsce gdzie sie transformuje 110kV na SN.

DSLAM jak jest połączony według ciebie z centralą? Widziałeś gdzieś wyniesiony DSLAM poza centralę? Jeśli widziałeś to opisz jak on wyglądał.

Dodano po 5 [minuty]:

Żółta linia to relacja optyczna (czyli kabel światłowodowy) a zielony punkt według legendy to "Węzły dostępowe - urządzenia telekomunikacyjne lub zespół urządzeń telekomunikacyjnych, zapewniających fizyczne podłączenie sieci agregującej ruch pochodzący od użytkowników końcowych. ". Dodatkowo po zmianie legendy pojawia się na nim też inny znaczek, określony jako węzeł dystrybucyjny, czyli "Węzły dystrybucyjne - urządzenia telekomunikacyjne lub zespoły urządzeń telekomunikacyjnych, zapewniających fizyczne połączenie sieci telekomunikacyjnych, łączące węzły szkieletowej sieci telekomunikacyjnej z agregującymi ruch od użytkowników końcowych węzłami dostępowej sieci telekomunikacyjnej."

Z opisu wynika, że niby koło bloku (w bloku?) mam ONU z kartą DSLAM od Orange. Czemu Orange ? Bo drugi koniec kabla kończy się w budynku TP Teltech, gdzie obok siebie są budynki z "dużym DSLAM", centralą telefoniczną, BTSem Orange .... Ale nie mogę nic namierzyć. Może ktoś tutaj miałby możliwość sprawdzić, co to jest ?

Z tego opisu wynika ,że może to być szafa ONU z kartą lub z kartami DSLAM lub koncentrator z kartą lub kartami DSLAM.

• #222 23 Wrz 2015 21:09
    matrix0606
    Poziom 14  

Ja mam takie jedno pytanie:
    Po co zawracacie sobie głowę gdzie jest DSLAM skoro pewnym jest że i tak żaden z Was się tam nie dostanie ?
    Chcecie wiedzieć z ciekawości ? Zapytajcie techników jak przyjadą, pewnie powiedzą Wam ale i tak nic z tego nie będziecie mieli. Ja jak abonenci mnie pytają gdzie centrala to spokojnie odpowiadam. My i tak mamy centrale pozamykane a dodatkowo zabezpieczone alarmami. Jak ktoś by się wdarł to w ciągu max 10 minut są "czarni" i rzucają na glebę....

• #223 23 Wrz 2015 21:18
    Ricoh_220

Poziom 35  

Dokładnie podpisuję się pod przedmówcą. A w tpsa przepracowałem 14 lat. I nadal mam tam znajomych. Sieci się ostro zabezpieczają więc nic tam nie zyska potencjalny złodziej, a podłączenie na lewo nie ma prawa bytu bo sterują tym z centrali. Wiec można znać adres ale żeby skorzystać nie ma szansy poza aresztem o wyrokiem za włamanie.

• #225 23 Wrz 2015 22:23
    Grzegorz740
    Poziom 30  

Wyklęty napisał:
    Z ciekawości.

Tak jak pisali przedmówcy z zewnątrz osoby niepowołane na centralę, koncentrator czy DSLAM się nie dostaną. Nawet jak będzie to jednostka wolnostojąca to i tak otwarcie czy wtargnięcie do budynku gdzie znajdują się owe urządzenia grozi interwencją ochrony.

Nic ciekawego oprócz płytek z elektroniką, przełącznicą światłowodową oraz kabli miedzianych nie ma. Wiem to z autopsji.

Dodano po 10 [minuty]:

A pamięta ktoś z kolegów Biuro Badań? To były czasy.

• #226 24 Wrz 2015 15:35
    elektronik123456789
    Poziom 21  

Dlatego mnie tak bardzo ciekawi, czy koło bloku lub w nim jest ONU Orange, ponieważ od odległości od niego zależy jak będzie działać usługa ADSL a VDSL w szczególności. Obecnie mam Netię w opcji Max 50 Mb/s, ich centrala jest fizycznie z 250m od bloku ale długość linii w kanalizacji kablowej wynosi 950m (ba, nawet wiem jak jest ona ułożona). Tylko że ich kable magistralne i rozdzielcze są dobrej jakości, parowe. Gdy miałem ADSL2+ do 20 Mb/s to przy tłumieniu 16.5 dB (prawie kilometr linii !) miałem praktycznie laboratoryjne osiągi ADSL2+ (idealne 24 Mb/s vs. 23 Mb/s w rzeczywistości).

Potem skusiłem się na VDSL2 Max 50 Mb/s (najszybszą opcję jaką Netia oferuje na sieci miedzianej). Po początkowym marudzeniu (VDSL na 1 km ? Łe Panie, to nic nie da) jednak udało mi się wyprosić uruchomienie "na próbę". Ta próba trwa już dość długo, bo od grudnia 2011 roku, z dwoma umowami na czas określony i obecnie już bezterminową. A tak to działa:

Ale jak wiadomo, Orange ma dość ciekawy FunPack z VDSL2 do 80 Mb/s. No właśnie, "do". Ich strona dla mojego adresu pokazuje opcję do 80 Mb/s. Nie chcę skończyć na dwuletniej umowie, z szybkością 20 Mb/s (takie są dolne widełki opcji do 80 Mb/s). A tak by mogło być, gdyby tego ONU jednak nie było i zostałbym podłączony do dalszej centrali na Asnyka a DLM z powodu błędów ciął by szybkość w dół. W Netii na ich sieci nie mam DLM, a szybkość zależy jedynie od stanu linii bo DSLAM wymusza taką synchronizację aby SNR Margin wynosił 6 dB (profil z target SNR).

Np. doskonale też wiem, gdzie jest umieszczony DSLAM Netii, wraz z routerem sieci szkieletowej do którego podłączone są wszystkie wyniesione obiekty na terenie miasta. Żeby było ciekawiej, w Kaliszu Netia nie ma centrali telefonicznej. Są tylko moduły RSU (Remote Switching Unit) podlegające pod centralę Alcatel 5ESS i spięte z nią linkami SDH. Centrala ta znajduje się w Ostrowie Wlkp. Za to u nas jest jeden z 16 routerów sieci szkieletowej, który zbiera cały ruch z Kalisza i Ostrowa i dalej wpuszcza w świat.

• #227 24 Wrz 2015 19:50
    matrix0606
    Poziom 14  

Jeśli ktoś chce wiedzieć z ciekawości to jak pisałem wyżej, niech zapyta.

Gdy miałem ADSL2+ do 20 Mb/s to przy tłumieniu 16.5 dB (prawie kilometr linii !) miałem praktycznie laboratoryjne osiągi ADSL2+

A od kiedy 16,5dB to prawie kilometr linii ? Chyba na kablu 1,4mm.
    Z tego co pamiętam to przy normalnym kablu (0,5) przy tłumieniu 16,5dB będziesz miał zdaje się 2km linii a 2km linii to VDSL nie działa.

Co do usługi 20-80M to nie przeskoczysz tego. Jest określona prędkość od do i tak jest czy Ci się to podoba czy nie. Jeśli zamówisz taką usługę, będzie działać i będzie się mieścić w przedziale to wszystko będzie ok.

Jak podasz mi BBB Twojej usługi to postaram się to zmierzyć (parametry) jeśli zmierzyć się uda bo z tego co kojarzę to nie zgłoszone na uszkodzenie łącze zmierzyć się nie da, ale spróbować możemy.

• #228 24 Wrz 2015 21:13
    elektronik123456789
    Poziom 21  

matrix0606 napisał:

A od kiedy 16,5dB to prawie kilometr linii ? Chyba na kablu 1,4mm.
    Z tego co pamiętam to przy normalnym kablu (0,5) przy tłumieniu 16,5dB będziesz miał zdaje się 2km linii a 2km linii to VDSL nie działa.

Widzę, że kolega ma podobny pogląd jak ekipa monterów z Netii ;)

Oto zrzuty z dwóch różnych modemów, jednego typowo pod ADSL2+

Tutaj widać obłożenie tonów i maksymalną synchronizację po celowym obniżeniu SNR Margin:

A tutaj z modemu VDSL2/ADSL2+ Technicolor:

W trybie ADSL2+:

W trybie VDSL2:

Uptime: 10 days, 15:26:40
    DSL Type: ITU-T G.993.2
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 14.335 / 53.485
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,9 / 13,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,2 / 20,2
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,7 / 5,5

Netia Spot VDSL2 (ten router zawyża tłumienie)

Pytałem się techników Netii i odpowiedzieli, że moja linia ma 950m długości, bo gdy to wszystko było budowane nie szło jej położyć inaczej (krócej).

matrix0606 napisał:
    Jak podasz mi BBB Twojej usługi to postaram się to zmierzyć (parametry) jeśli zmierzyć się uda bo z tego co kojarzę to nie zgłoszone na uszkodzenie łącze zmierzyć się nie da, ale spróbować możemy.

Masz dostęp do pomiarów w sieci Netii ? Mówię tutaj o całkowicie odrębnej sieci kablowej, w której usług Orange nie ma.

Co to "BBB" ? W sumie pomiar linii przydałby się dla tej na wsi, bo chyba ma lekkie doziemienie.

matrix0606 napisał:
    Co do usługi 20-80M to nie przeskoczysz tego. Jest określona prędkość od do i tak jest czy Ci się to podoba czy nie. Jeśli zamówisz taką usługę, będzie działać i będzie się mieścić w przedziale to wszystko będzie ok.

Ja to wiem. Ale nie wiedząc, czy ta szafa ONU znajduje się koło mnie, nie podpiszę takiej umowy. Duża centrala jest sporo dalej, i jak będzie te 40 Mb/s to już będzie sukcesem. Więc po co mam ryzykować szybkość 20 Mb/s (w najgorszym razie) skoro w Netii mam od 4 lat pełne 50 Mb/s, zgodne z umową ? Tym bardziej, że w budynku jest jeszcze TVK :D

• #229 24 Wrz 2015 22:08
    matrix0606
    Poziom 14  

Widzę, że kolega ma podobny pogląd jak ekipa monterów z Netii

To nie pogląd, to trzymanie się wytycznych narzuconych odgórnie. Powiedzmy że jestem monterem w Twojej okolicy. Jako monter uruchomię Ci usługę na granicy a później to ja będę się woził jak będziesz zgłaszał problemy, nie Ty. Więc to nie żaden pogląd.

Pytałem się techników Netii i odpowiedzieli, że moja linia ma 950m długości, bo gdy to wszystko było budowane nie szło jej położyć inaczej (krócej).

To masz za wysokie tłumienie co może oznaczać że masz kable (po naszemu) RPx lub RPy, przewody stare o dużym przekroju.

Masz dostęp do pomiarów w sieci Netii ? Mówię tutaj o całkowicie odrębnej sieci kablowej, w której usług Orange nie ma.

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie czy to Orange (neostrada) czy Netia czy T-Mobile to kable te same. Więc albo u ciebie rzeczywiście Netia ma odrębną infrastrukturę, albo się mylisz.

Co to "BBB" ?

Jeśli dobrze pamiętam odnośnie ilości cyferek to jest to dwunastocyfrowy numer identyfikacyjny danej uslugi.

Ale nie wiedząc, czy ta szafa ONU znajduje się koło mnie, nie podpiszę takiej umowy.

Ale to Ci nic nie da bo (z tego co mi wiadomo) nie jesteś monterem i w pierwszej fazie nie Ty decydujesz o uruchomieniu danej usługi. Jeśli będziesz chciał taką usługę to przyjadą technicy, podczas uruchamiania wykonają pomiary, wyślą pomiary VAT i inne i jeśli będzie możliwość techniczna to uruchomią Ci usługę na Twoje życzenie, a jeśli prędkość Cię nie zadowoli to możesz w trakcie instalacji zrezygnować bo prędkość Cię nie zadowala...

Pytanie dodatkowe. Skoro masz sztywne 50Mb w Netii to po co chcesz zmieniać na niepewne 20-80 w Orange ?

I po co Wam tak duże prędkości ? Ja mam na sztywno 16/4 i nie wykorzystuję tego....

• #230 24 Wrz 2015 23:02
    elektronik123456789
    Poziom 21  

matrix0606 napisał:

To masz za wysokie tłumienie co może oznaczać że masz kable (po naszemu) RPx lub RPy, przewody stare o dużym przekroju.

Ale jak widać po osiągach, wcale te przewody (jakie by nie były) nie są złe. Plotka niesie, że są to przewody parowe.

"matrix0606 napisał:

Pytanie dodatkowe. Skoro masz sztywne 50Mb w Netii to po co chcesz zmieniać na niepewne 20-80 w Orange ?

I po co Wam tak duże prędkości ? Ja mam na sztywno 16/4 i nie wykorzystuję tego....

Tylko dlatego bo w Orange przy odrobinie szczęścia mógłbym mieć 80 Mb/s downloadu i 8 Mb/s uploadu (ach ta tajemnicza szafa ONU obok budynku :D). Obecnie mam 50/5 Mb/s. Upload właśnie jest tym, co by mogło mnie zmotywować do zmiany ISP. Ale może się okazać, że skończę na 20/8, więc skórka pewnie niewarta wyprawki. Ale szybki download, w dobie zbliżającego się 4K itp. nowości też jest na wagę złota.

"matrix0606 napisał:

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie czy to Orange (neostrada) czy Netia czy T-Mobile to kable te same. Więc albo u ciebie rzeczywiście Netia ma odrębną infrastrukturę, albo się mylisz.

Akurat w Kaliszu, Netia ma swoją infrastrukturę.

Oto ich budynek z DSLAM i RSU

A tutaj są studnie kablowe ich kanalizacji kablowej

Nawet kiedyś mieli swoje budki, na monety ale z powodu ich skromnej popularności aparaty zdemontowano.

Tłumienie pokazywane przez router zależy też od modulacji usługi. Gdy miałem opcję do 8 Mb/s tłumienie było pokazywane w taki sposób.

I wynosiło około 12 dB. A linia fizycznie nadal ta sama ;)
    Zaczynałem od opcji 128 kb/s. Wtedy było tak, że w domu była linia od TP. I po porównaniu ofert na internet w Neo były limity, a Netia w tej samej cenie limitów nie miała. Więc po podpisaniu z nimi umowy podłączono nam nową linię, z nowym numerem domowym i usługą Net24. Dopiero za jakiś czas całkiem wyłączyliśmy linię TP. Do dziś mam ich modem ADSL na USB ;) A potem to już jakoś zmieniały się szybkości internetu. 128 kb/s, 1 Mb/s, 4 Mb/s, 8 Mb/s, 20 Mb/s, 50 Mb/s.

• #231 24 Wrz 2015 23:06
    Grzegorz740
    Poziom 30  

matrix0606 masz możliwość wykonania pomiarów linii kolegi elektronik123456789 po podaniu numeru identyfikacyjnego danej usługi przez niego. W jaki sposób?

Co według ciebie oznacza ,ze elektronik123456789 ma kable (po naszemu) RPx lub RPy, przewody stare o dużym przekroju. Jakie sa to kable i o jakim przekroju? 0.8 mm.

• #233 25 Wrz 2015 01:28
    Grzegorz740
    Poziom 30  

http://www.hurt-tel.com.pl/oferta/kable-i-prz...kabel-telekomunikacyjny-rpx-yrpx-ynrpx-detail

Kable radiofoniczne ?! Nie sądzę, żeby kładli coś tak miernego. Na tym przecież szerokie pasmo by kulało z powodu niedopasowania impedancji, tymczasem VDSL2 działa u mnie dobrze.

Też nie sadzę aby były zastosowane kable radiofoniczne. Jakby były zastosowane kable radiofoniczne to by to fajnie wyszło w pomiarach i nie działało by VDSL2. Skoro VDSL2 działa dobrze to są zastosowane kable telekomunikacyjne.

• #234 25 Wrz 2015 08:20
    matrix0606
    Poziom 14  

Grzegorz740 napisał:
    matrix0606 masz możliwość wykonania pomiarów linii kolegi elektronik123456789 po podaniu numeru identyfikacyjnego danej usługi przez niego. W jaki sposób?

Mam możliwość wykonania pomiaru drogą sms wpisując odpowiednią komendę i wysyłając sms'a na odpowiedni numer. Przychodzi mi informacja zwrotna a w niej tłumienie UP, tłumienie DOWN, tłumienie na 300kHz, czy modem zsynchronizowany, na ile się zsynchronizował, jaka jest max możliwość łącza itp.
    Tylko dwie rzeczy, nie wiem czy da się zmierzyć łącze nie zgłoszone bo zawsze mierzymy to co mamy zgłaszane i rzecz druga, nie wiem czy mogę zmierzyć łącze spoza swojego regionu.

Grzegorz740 napisał:
    Co według ciebie oznacza ,ze elektronik123456789 ma kable (po naszemu) RPx lub RPy

Jak kolega elektronik podał wyżej. Ja na nich nie robiłem bo to stare dzieje, ale wiem co to za kable. Były zwykle parowe o dużym przekroju rzędu właśnie 0.8 i więcej.

Ja się tylko domyślam po tłumieniu co tam może być. Nie wiem jakie masz kable więc na 100% Ci nie potwierdzę.

Może być też taka opcja że cale Twoje łącze składa się dajmy na to z trzech odcinków i masz jeden odcinek żyłą 0.5 kolejny odcinek żyłą 0.6 a ostatni żyłą 0.4 i takie coś też będzie miało duży wpływ na tłumienie.

• Pomocny post
    #235 25 Wrz 2015 13:24
    Grzegorz740
    Poziom 30  

matrix0606 napisał:
    Grzegorz740 napisał:

Mam możliwość wykonania pomiaru drogą sms wpisując odpowiednią komendę i wysyłając sms'a na odpowiedni numer. Przychodzi mi informacja zwrotna a w niej tłumienie UP, tłumienie DOWN, tłumienie na 300kHz, czy modem zsynchronizowany, na ile się zsynchronizował, jaka jest max możliwość łącza itp.
    Tylko dwie rzeczy, nie wiem czy da się zmierzyć łącze nie zgłoszone bo zawsze mierzymy to co mamy zgłaszane i rzecz druga, nie wiem czy mogę zmierzyć łącze spoza swojego regionu.

Grzegorz740 napisał:
    Co według ciebie oznacza ,ze elektronik123456789 ma kable (po naszemu) RPx lub RPy

Jak kolega elektronik podał wyżej. Ja na nich nie robiłem bo to stare dzieje, ale wiem co to za kable. Były zwykle parowe o dużym przekroju rzędu właśnie 0.8 i więcej.

Ja się tylko domyślam po tłumieniu co tam może być. Nie wiem jakie masz kable więc na 100% Ci nie potwierdzę.

Może być też taka opcja że cale Twoje łącze składa się dajmy na to z trzech odcinków i masz jeden odcinek żyłą 0.5 kolejny odcinek żyłą 0.6 a ostatni żyłą 0.4 i takie coś też będzie miało duży wpływ na tłumienie.

A co wykonuje te pomiary i czy te pomiary są dokładne i wiarygodne. Bo niezbyt chce mi się wierzyć aby poprzez sms można cokolwiek zmierzyć. Bo ja przez pomiary rozumiem przyjazd na miejsce z odpowiednie przyrządami i dokonywanie pomiaru. I taki pomiar uważam za wiarygodny.
    Każde łącze można zmierzyć za pomocą odpowiednich przyrządów pomiarowych.

Jakby było tak jak piszesz z tymi różnymi przekrojami żył to by wszystko wyszło w pomiarach. Nie sądzę aby były zastosowane rożne kable o różnych przekrojach żył. Gdyby tak było to by kolega elektronik123456789 miał by problemy z VDSL2.

Dodano po 1 [minuty]:

A te kable o których wspominasz matrix0606 to ile parowe są to kable?

• #236 25 Wrz 2015 14:08
    KaW
    Poziom 34  

RPx,RPy to były kabelki radiofoniczne -radiowęzłowe o lepszych parametrach napięciowych ,izolacyjnych i częstotliwościowych. Izolacja poliwinylowa lub polietylenowa.

Na centralach elektronicznych jest możliwość skorzystania z odpowiednich robotów pomiarowych .

• #237 25 Wrz 2015 18:06
    Grzegorz740
    Poziom 30  

KaW napisał:
    RPx,RPy to były kabelki radiofoniczne -radiowęzłowe o lepszych parametrach napięciowych ,izolacyjnych i częstotliwościowych. Izolacja poliwinylowa lub polietylenowa.

Na centralach elektronicznych jest możliwość skorzystania z odpowiednich robotów pomiarowych .

Roboty pomiarowe o których wspomniałeś to są jakieś programowe przyrządy czy fizyczne przyrządy dokonujące pomiary na linii abonenckiej? Takiego pomiaru można dokonać za pomocą sms?

Kable radiofoniczne jak były stosowane to dawno i chyba tylko do radiofonii a nie jako kable telekomunikacyjne rozdzielcze czy instalacyjne.

• #238 25 Wrz 2015 18:54
    KaW
    Poziom 34  

Nic nie wiem o sms-ach .Wiem ,ze na E10 były pomiary zdalne .
    Niestety dokładnie jak i co juz nie pamiętam.

Kable RPx czy RPY były w okresie rozwoju rozgłaszania przewodowego
    wewnatrz sieci zakladowych.
    Wtedy był stały moduł prac -prawie na kazdym obiekcie przemysłowym -telefonia ,radiowezeł ,sieć rozgłaszania .Taka była moda. i konieczność TOPL.

• #239 25 Wrz 2015 20:16
    matrix0606
    Poziom 14  

Dużo tłumaczył nie będę bo sam do końca nie wiem jak to działa. W przypadku usługi szerokopasmowej (zwykłego POTS'a też mogę tak zmierzyć) mogę wysłać żądanie pomiaru całej linii abonenckiej. Wówczas będąc na centrali można usłyszeć "strzelanie" przekaźników i w tym momencie dokonuje się pomiar.

Cała funkcja obsługi zbudowana jest tak że sms idzie na serwer, odbierany jest przez odpowiednie procedury, zamieniany na rozkazy dla wspomnianego wyżej robota pomiarowego. Następnie na powrót pomiar zamieniany jest na sms i wraca do mnie.

Taki pomiar jest identyczny z pomiarem wykonywanym za pomocą urządzeń w terenie i to jest właśnie podstawa do tego by mój dysponent odpisał naprawione przeze mnie uszkodzenie. Żaden pomiar urządzeniem w terenie nie jest brany pod uwagę w przypadku naprawy zgłoszonego uszkodzenia. Pomiar w terenie specjalnymi przyrządami może mi służyć tyklko i wyłącznie jako pomoc w znalezieniu przyczyny problemu i możesz mi wierzyć że takie przyrządy pomagają i przyspieszają proces naprawy,

Taka sama procedura pomiarowa przez sms obowiązuje nas podczas uruchamiania nowego łącza. A w przypadku VDSL dochodzi pomiar tzw VAT PG, VAT AB, jeśli VAT AB wskaże że są odczepy to eliminujemy odczepy i wykonywany jest VAT AB1 a na zakończenie uruchamiania usługi zależnie czy jest uruchomiona skutecznie czy nie, wysyłany jest VAT D lub VAT N z odpowiednim kodem. Wszystko to są pomiary sms zmieniane na serwerze na rozkazy robota pomiarowego i tylko takie pomiary są akceptowane przez dysponentów regionu Radom Północ....

• #240 25 Wrz 2015 22:34
    Grzegorz740
    Poziom 30  

KaW napisał:
    Nic nie wiem o sms-ach .Wiem ,ze na E10 były pomiary zdalne .
    Niestety dokładnie jak i co juz nie pamiętam.

Kable RPx czy RPY były w okresie rozwoju rozgłaszania przewodowego
    wewnatrz sieci zakladowych.
    Wtedy był stały moduł prac -prawie na kazdym obiekcie przemysłowym -telefonia ,radiowezeł ,sieć rozgłaszania .Taka była moda. i konieczność TOPL.

Dzięki za wyjaśnienie w kwestii kabli.

O E10 miałeś na myśli centralę Alcatel? Tych E10 było trochę wersji.

Pomiary zdalne o , których wspomniałeś były tak samo dokładne jak pomiary wykonane przyrządami?