Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

23 Gru 2017 17:56 222252 2858
 • #2281 23 Gru 2017 17:56
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • Metal Work Pneumatic
 • #2282 23 Gru 2017 18:01
  sdd
  Poziom 13  

  Aczkolwiek w UE bym nie radził korzystać. "Płacenie jak w kraju" oznacza bowiem, że za minutę połączenia do innego kraju UE zapłacimy jak za zboże. Np. w Play jest to 2 zł/min. W innych sieciach podobnie. Dzwoniąc normalnie natomiast, zapłacimy na zasadach RLAH, czyli rozmowa z innym krajem UE zostanie potraktowana, jak rozmowa krajowa do Polski.

  Czyli np. jestem w UK i dzwonię do Polski - czy z WiFi, czy bezpośrednio, idzie z pakietu - i jest OK. Ale, gdy będąc w UK zechcę zadzwonić do UK, Niemiec, Czech itp. to dzwonienie przez WiFi Calling wydrąży błyskawicznie dziurę w portfelu, podczas gdy tradycyjne połączenie pójdzie z posiadanego pakietu na rozmowy krajowe (stosownie do reguły RLAH).

 • #2283 23 Gru 2017 18:04
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2285 23 Gru 2017 21:41
  krzysiozak
  Poziom 35  

  Podłączony pod kawiarniane WiFi gadam za darmo z Polską.

  Czy dobrze rozumiem?:
  Jeśli wezmę Tablet i wejdę do komunikacji miejskiej w autobusie i włączę WiFi.
  Druga osoba będzie podróżować InterCity w zasięgu WiFi także z tabletem, [lub z innym podobnym urządzeniem].
  To osoby będą się komunikować [rozmawiać/.
  I jeśli uruchomią obie np:
  Skype, Facebook, czy inny komunikator to mogą ze sobą rozmawiać lub komunikować się np w pisemny sposób.
  Chodziło by mi o listę programów komunikacyjnych które umożliwiają takie rozmowy po WiFi.
  I listę urządzeń z WiFi które dają taką możliwość [gadania za darmo].
  Czy dobrze rozumiem że MPK i firma InterCity w cenie biletu dają możliwość rozmawiania [internetu] przez cały okres podróży.
  I kawiarenki i restauracje też "stawiają".

  Mając przyszli rozmówcy- telefon [telefony] -mogą puścić strzałkę do drugiego telefonu, a dalej rozmawiać po WiFi. Za pośrednictwem komunikatora głosowego.

 • Metal Work Pneumatic
 • #2286 23 Gru 2017 22:24
  kangyooni
  Poziom 17  

  Generalnie tak, z tym że jakość WiFi w środkach transportu bywa niewystarczająca (ale już LTE jest OK). Rozmowy głosowe po wifi działają w wielu programach, obecnie chyba najczęściej używa się facebook messengera i whatsappa w naszej części świata, skype powoli odchodzi na śmietnik informatycznej historii (i słusznie moim zdaniem). W telefonach z androidem można też w prosty sposób dodać dane do konta SIP od operatora VoIP i tym sposobem mamy numer stacjonarny dostępny w komórce czy tablecie.

 • #2287 23 Gru 2017 22:26
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2288 24 Gru 2017 01:20
  Kpc21
  Poziom 23  

  Generalnie przyszłość telekomunikacji jest - chcemy tego, czy nie - w VoIP-ie. Świat dąży do tego, by wszystkie usługi telekomunikacyjne były realizowane poprzez jedną sieć - Internet. Zjawisko to nazywa się konwergencją sieci.

  I w zasadzie jedyne, w czym to się nie sprawdza (jeszcze), to transmisje na żywo - telewizyjne i radiowe. Bo obecnie odbywa się to w taki sposób, że serwer wysyła te same dane z osobna do wszystkich odbiorców, co skutkuje tym, że ich liczba musi być ograniczona. Więc efekt jest taki, że obejrzeć na żywo np. mecz piłkarski przez Internet nie jest tak łatwo, jeśli znajdziemy bezpłatny stream - to prawdopodobnie będzie on już zapchany i nie będzie wpuszczał kolejnych widzów.

  Ale to pewne kwestia czasu, bo generalnie w protokole IPv4 czy IPv6 istnieje coś takiego, jak multicast - tyle, że obecnie jest to blokowane przez usługodawców internetowych.

  Ale centrale telefoniczne jakie znamy powoli będą się stawać przeszłością, podobnie pewnie będzie się też dziać ze stacjami czołowymi telewizji kablowej.

  W sumie jedyne, co mnie tu zastanawia, to ADSL. Bo to jednak nadal chyba najbardziej rozpowszechniona technologia dostępu do Internetu. I o ile obecnie się to powoli zmienia, to nie sądzę, by został wyparty całkowicie. Nie do każdego dociągną światłowód. A Ethernet nie dość, że ma dużo większe wymagania, co do warstwy fizycznej, to jeszcze absolutnie nie nadaje się do przesyłania danych na większe odległości. Standard przewiduje, chyba, maksymalną długość połączenia między switchami rzędu 100 m. Więc ADSL raczej zawsze będzie potrzebny, jako technologia pozwalająca na zestawienie szerokopasmowego połączenia sieciowego na zwykłej parze byle jakich przewodów elektrycznych. Ostatnio zrobiono próbę, w której za pomocą ADSL-a przesyłano dane po... mokrym sznurku (zwykła woda nie wystarczyła, ale zwiększenie jej przewodności poprzez jej osolenie dużo dało). I na downlinku udało się osiągnąć aż 3,5 Mb/s! Tutaj opis eksperymentu: http://www.revk.uk/2017/12/its-official-adsl-works-over-wet-string.html

  Tyle, że ADSL działa kompletnie niezależnie od central telefonicznych. W zasadzie jedyna część analogowej sieci telefonicznej, jaka jest w nim używana, to przewody. Tak więc w przyszłości może być i tak, że centrale telefoniczne znikną, a zostaną same DSLAM-y...

  A tak swoją drogą - czy da się w jakiś sposób zestawić połączenie (A)DSL na dwóch modemach (A)DSL spiętych ze sobą parą przewodów?

 • #2289 24 Gru 2017 01:49
  sdd
  Poziom 13  

  Kpc21 napisał:

  A tak swoją drogą - czy da się w jakiś sposób zestawić połączenie (A)DSL na dwóch modemach (A)DSL spiętych ze sobą parą przewodów?


  Nie znam się, ale coś mi mówi, że przez tę literkę A się nie da - że inne urządzenie musi być po jednej a inne po drugiej.

  Co innego przy symetrycznej transmisji.

  Dodano po 1 [minuty]:

  kangyooni napisał:
  mamy numer stacjonarny dostępny w komórce czy tablecie.


  Niektórzy operatorzy dają też komórkowe numery do kont SIP ;)

 • #2290 24 Gru 2017 01:49
  Kpc21
  Poziom 23  

  Dlatego A zapisałem w nawiasie. Bo rozważam zarówno ADSL, jak i ewentualnie inne formy DSL-a.

 • #2291 24 Gru 2017 01:59
  sdd
  Poziom 13  

  Kpc21 napisał:
  Generalnie przyszłość telekomunikacji jest - chcemy tego, czy nie - w VoIP-ie. Świat dąży do tego, by wszystkie usługi telekomunikacyjne były realizowane poprzez jedną sieć - Internet. ?


  Jest jeszcze jedno medium, bardziej niezawodne. Fale radiowe.

  Oczywiście obecne i w internecie, jako warstwa fizyczna, ale w określonych częstotliwościach działające samoistnie.

  Np. na falach krótkich w określonych godzinach doby w paśmie 80 m można sobie pogadać z połową Europy, a w transmisji cyfrowej to i z połową świata.
  Na innych pasmach również - kwestia propagacji, anteny, mocy nadajnika. W określonych warunkach można pogadać i z Antypodami.

  Nie trzeba sieci serwerów, routingu, przekaźników, repeaterów - wystarczy nadajnik i odbiornik. Multicast (a w zasadzie w tym wypadku broadcast) dawno też opanowany i od ponad 100 lat działa.

 • #2292 24 Gru 2017 09:55
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2294 24 Gru 2017 14:54
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  sdd napisał:
  No ale z innymi DSLami powinno się dać. Przy usłudze dzierżawy łącza miedzianego od TPSA po obu stronach dawali taki sam modem.


  Przy usłudze dzierżawy łącza miedzianego dawali łacze miedziane zakończone w gniazdku po obu stronach. Przy usłudze dzierżawy kanału cyfrowego dawali modemy, ale nie były to modemy DSL.

 • #2295 24 Gru 2017 15:03
  sdd
  Poziom 13  

  to coś, co widziałem, to na pewno nie były modemy do kanału cyfrowego. Być może nie pochodziły od TPSA ale od firmy pośredniczącej. To było jakoś na początku XXI wieku, kiedy to przynajmniej u mnie w mieście trafiali się cwaniacy, "zakładający internet" różnym instytucjom (firmy, płacące z własnej kieszeni raczej na to się nie nabierały) w taki sposób, że dzierżawionym łączem łączyli ze swoimi serwerami. To było już w czasach SDI, które nota bene wychodziło oczywiście dużo taniej niż opłata za dzierżawę + opłata dla cwaniaków.

  Po obu stronach łącza były niewielkie czarne skrzyneczki - jak mniemam, jakieś symetryczne modemy DSL

 • #2296 24 Gru 2017 15:18
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  sdd napisał:
  To było jakoś na początku XXI wieku, kiedy to przynajmniej u mnie w mieście trafiali się cwaniacy, "zakładający internet" różnym instytucjom (firmy, płacące z własnej kieszeni raczej na to się nie nabierały) w taki sposób, że dzierżawionym łączem łączyli ze swoimi serwerami. To było już w czasach SDI, które nota bene wychodziło oczywiście dużo taniej niż opłata za dzierżawę + opłata dla cwaniaków.


  SDI nie było usługą dostępną bez ograniczeń, w niektórych lokalizacjach albo nie było "półek" po stronie centrali albo wszystkie porty były zajęte.

  sdd napisał:
  Po obu stronach łącza były niewielkie czarne skrzyneczki - jak mniemam, jakieś symetryczne modemy DSL


  To były modemy, ale nie DSL.

 • #2297 24 Gru 2017 19:39
  Kpc21
  Poziom 23  

  jdubowski napisał:
  Przy usłudze dzierżawy łącza miedzianego dawali łacze miedziane zakończone w gniazdku po obu stronach.

  Tylko w jakiej to technologii działało? Niby było (i często jest nadal) coś takiego jak E1, ale gdy czytam opisy tego systemu, to jest to dla mnie trochę taka czarna magia (a poza tym odnoszą się one raczej do przesyłu głosu, a nie danych). W jaki sposób dane są tam kodowane, że daje się osiągnąć dużo wyższą przepustowość, niż na zwykłym "analogowym" łączu modemowym, i to mimo tego, że w tym E1 jest jeszcze stosowane zwielokrotnianie z podziałem czasu (TDMA)? Czy bardziej to kwestia ułomności "analogowego" łącza modemowego, gdzie dane "wciskane" są w zakres częstotliwości tych kilku kHz, w ramach których sieć telefoniczna w ogóle jest w stanie przesyłać głos (a łącze dzierżawione nie podlega temu ograniczeniu)?

 • #2298 24 Gru 2017 19:49
  kangyooni
  Poziom 17  

  Kpc21 napisał:
  Tylko w jakiej to technologii działało?

  W żadnej. Ot po prostu para drutów, mogłeś na niej robić co chcesz - podłączyć pod swoją centralkę czy nie wiem... klucz telegraficzny :) Kojarzę jak przez mgłę, z dyskusji na pl.misc.telefonia, że w jakimś czasie TPSA montowała celowo filtry ograniczające pasmo, tak żeby modemy nie spinały się ponad 9600. Nie chcieli robić konkurencji dla chyba Polpaka. Były z tym jakieś walki, bo oficjalnie linia spełniała parametry telefonicznego toru audio, ale... no ale. Mogło być znacznie lepiej.

 • #2299 24 Gru 2017 20:04
  Kpc21
  Poziom 23  

  No ale na linii spełniającej parametry analogowego toru audio (czyli pasmo do bodaj 4 kHz) za szybko tych danych się nie prześle, w sumie tyle, co zwykłym telefonicznym "analogowym" modemem... A tam się osiągało nie więcej, niż 56 kb/s.

  "Analogowy" piszę w cudzysłowie, no bo, jak by nie było, cyfrowy sygnał się tym przesyła, a analogowe jest w tym tylko to, że wykorzystuje się kanał normalnie używany do transmisji analogowego dźwięku. Pomijając tę kwestię, to w sumie nie jest to chyba bardziej analogowe od jakiejkolwiek innej cyfrowej transmisji. To i telegazeta niby towarzyszyła analogowej telewizji, a to czysto cyfrowy sygnał - przesyła się zakodowany ciąg liter, cyfr i innych znaków.

  A to E1 niby daje 64 kb/s, ale... w jednym z 32 time slotów. I teraz jak się mówi o łączach dzierżawionych, to raczej jest mowa właśnie o jakimś E1.

 • #2300 24 Gru 2017 20:44
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2301 24 Gru 2017 20:49
  kangyooni
  Poziom 17  

  No i otóż to - były metody na szybszy przesył danych, chociaż nie mam wiedzy jakie. Z resztą choćby i analogowe 28800 które łatwo zgrać to 3x szybciej niż 9600. Zagrywki TP były po prostu nieładne.
  Natomiast dzisiaj - owszem - dzierżawka to przeważnie nx2048kbit SDH/PDH.

 • #2302 24 Gru 2017 21:05
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2303 24 Gru 2017 21:14
  kangyooni
  Poziom 17  

  R-MIK napisał:
  W ten sposób mozna zestawić pewnie połaczenie na duże odległości a łacze nie musi byc naturalne.


  Po ułożonym na dziko kablu między dwoma blokami i przez centralkę (zrobioną na szybko ze "śmieci" gdy miałem 17 lat) synchronizowałem się bez problemu na coś poniżej 33600 (31200? 26xxx? jakieś takie nietypowe prędkości) - a i to na występującym przydźwięku sieci z uziemień komputerów. Przynajmniej nie musiałem biegać do kolegi z dyskietkami :)

  Prędkości do 2400 to jeśli się nie myle zwykłe FSK (przełączanie częstotliwości). Nie wiem czy akurat 2400 ale wolniejsze dawało się uzyskać na pierwszych komputerowych modemach, gdzie po prostu przykładało się słuchawke telefonu. Te wyższe to już modulcje ortogonalne / kwadraturowe i liczne filtry adaptacyjne.

 • #2304 24 Gru 2017 21:24
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2305 24 Gru 2017 22:11
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kpc21 napisał:
  jdubowski napisał:
  Przy usłudze dzierżawy łącza miedzianego dawali łacze miedziane zakończone w gniazdku po obu stronach.

  Tylko w jakiej to technologii działało? Niby było (i często jest nadal) coś takiego jak E1


  Od strony TPSA działało w techologii miedzianego druta (dwu drutów w zasadzie). A co ty sobie tam podłączyłeś to twoja sprawa.

  Przykład (A.D. 1992) - jeden z górnośląskich oddzałów ZUS miał wykupione 6 łączy dzierżawionych do ZETO w Katowicach. Na pierwszej parze łaczy (czterodrut) działała para modemów Racala (jeden w ZUS, drugi w ZETO). Modem od naszej strony był wpiety przez RS232 w koncentrator terminali IBM (skrzynia wielkości niewielkiej lodówki, startująca z ośmiocalowej dyskietki) a do koncentratora podpięte było 16 terminali. Modemy umożliwiały łaczność z prędkościa 4800bps. Dalsze dwa łacza obsługiwały analogiczny zestaw, piąte łacze maiło podpięte dwa aparaty MB dla szybkiej komunikacji przy rozwiązywaniu problemów, szóste było zapasowe (to piąte w zasadzie też, bo bez aparatów z korbką dało sie obejść wykręcajac numer "przez miasto".

  Przykład z 1982 - KW PZPR i Urząd Wojewódzki miały dostęp do baz w OE GUS w Katowicach, modemy 1200bps na czterodrucie (bułgarskie zdaje się).

 • #2306 25 Gru 2017 13:49
  sdd
  Poziom 13  

  To było takie też można powiedzieć "permanentne połączenie telefoniczne" - równie dobrze sobie tam można było podpiąć z jednej strony centralkę i telefon a z drugiej telefon albo nawet parę aparatów MB i mieć stałe niekomutowane łącze głosowe - w sumie z teoretycznego punktu widzenia, to właśnie do tego służyło.

  Tak samo zresztą realizowana była instalacja zwykłego telefonu w sytuacji, gdy ktoś zapragnął mieć telefon z innej strefy numeracyjnej. A było to niegłupie w czasach, gdy impuls za połączenie międzystrefowe do 100 km naliczany był np. co 10 czy 15 sekund. Koszt łącza dzierżawionego do najbliższej centrali z innej strefy zwracał się bardzo szybko. Po prostu delikwenta dołączano do portu najbliższej centrali w obcej strefie, a "kabelek" traktowano, jak łącze dzierżawione.

  Dziś bez problemu można mieć (jako voipa czy czasem - choć to trudniejsze - i alias w komórce) stacjonarny z dowolnej strefy, ale kiedyś tylko w taki sposób się dało.
  Bywały firmy mające numery nawet z 3 stref (np. Cementownia Działoszyn: 34, 43, 44).

 • #2307 25 Gru 2017 14:05
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2308 25 Gru 2017 14:27
  Kpc21
  Poziom 23  

  Więc te wysokie maszty na urzędach miast czy ośrodkach zdrowia służyły do sterowania syrenami?

  Na szkole nic takiego nie kojarzę, ale na Street View widać, i one chyba jeszcze są, np. taki maszt na moim miejscowym ośrodku zdrowia:

  Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

  na urzędzie miasta (ten chyba zmienił przeznaczenie, biorąc pod uwagę obecne anteny - jakaś panelówka, pewnie na zakres mikrofalowy, i "pałka"):

  Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

  na urzędzie gminy:

  Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

  straż pożarna (oni mogli tam pewnie mieć też jakieś anteny do łączności z wozami strażackimi):

  Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

  Czy może miało to jeszcze jakieś inne zastosowanie?

  Trochę wychodzę tu poza temat telefonii stacjonarnej, ale ewentualnie, jakby temat się rozwinął, można by się przenieść do innego wątku.

 • #2309 25 Gru 2017 14:37
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #2310 25 Gru 2017 16:15
  Zutket
  Poziom 29  

  sdd napisał:
  Tak samo zresztą realizowana była instalacja zwykłego telefonu w sytuacji, gdy ktoś zapragnął mieć telefon z innej strefy numeracyjnej. A było to niegłupie w czasach, gdy impuls za połączenie międzystrefowe do 100 km naliczany był np. co 10 czy 15 sekund.

  Widzę, że koledze udzieliła się świąteczna fantazja. W zasadzie nie było możliwości ,,wyniesienia" numeru z innej numeracji. Pod tym względem T.P.-S.A. była dość konserwatywna. O ile w latach 70-tych nie było problemu z wydzierżawieniem łącza MM dla dużych firm miedzy oddziałami, o tyle w latach 80-tych już nie. Nie mówię tu o sieciach typowo resortowych. Te się rządziły swoimi prawami. Jedyny wyjątek stanowiła sieć łączności KOMERTEL, ale i tu TP-SA robiła co mogła, aby utrudnić abonentom w ,,terenie" w dostępem do tej sieci. Tak więc podsumowując, nie było możliwości wyniesienia numeru z innej strefy numeracyjnej.
  Zapomniałem dodać, że jednak zdarzały się wyjątki. W tych miejscowościach, gdzie była sieć lokalna MB, ,,duże" firmy dość często miały doprowadzone łącza CBa z sąsiedniej miejscowości gdzie istniała centrala automatyczna. Przeważnie to była centrala w powiecie.

  Szukaj w 5mln produktów