Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja

30 Jun 2015 23:25 402654 4776
Computer Controls
  • #1
    Anonymous
    Anonymous  
  • Computer Controls
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #4
    Zutket
    Level 36  
    Wyklęty wrote:
    Postanowiłem na szybko narysować jak taki słupek mniej więcej wygląda.

    Proponuję wstawić zdjęcie tego słupka, ponieważ były stosowane różne słupki w zależności od okresu montażu i firmy które je montowała. Nie było jednolitego standardu i dlatego w różnych rejonach kraju można spotkać całą gamę słupków. Wiele z nich już nie jest produkowana a nawet nie istnieją firmy, które je produkowały.
    Dla przykładu zdjęcie z takim dość popularnym słupkiem.

    Centrale i sieci kablowe telefonii stacjonarnej - dyskusja
  • #5
    Anonymous
    Anonymous  
  • #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • Computer Controls
  • Helpful post
    #8
    KaW
    Level 34  
    Przewody po ulicy prowadzone sa od jakiejś szafy kablowej lub słupka kablowego.On jako główny , bedzie miał oznaczenie informujące o kierunku w jakim sie trzeba udać aby znależć nastepne miejśce przyłaczowe.
    Obecnie trudno będzie zorientowac sie co oznaczają te literki, bo sieć przewodowa straciła na wazności. Nikt już nie chce byc 'uwiazanym" do przewodów .
    Sieci komórkowe są bez granic /w przyszłosci/.

    Tym niemniej nie należy ich niszczyć -czasami jeszcze moga być wykorzystane w sieci alarmowej jakiejs insstytucji. "Leżą" w ziemi -"jeść"' nie wołają.
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #12
    Zutket
    Level 36  
    Wyklęty wrote:
    Udało mi się zdobyć aparat, zrobiłem zdjęcia takiego słupka. Oto one:


    Nie wiem czy się przyda, ale opis na słupku informuje o tym, że jest podłączony do szafy kablowej M1B. Do słupka doprowadzony jest kabel rozdzielczy 4-ta setka 6-ta łączówka. Czyli inaczej, w słupku jest 10 par.
  • #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    Anonymous
    Anonymous  
  • #15
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #16
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Taki słupek nazywa sie TSK. Czyli Telefoniczny słupek kablowy - takie było pytanie...? :))
  • #17
    Anonymous
    Anonymous  
  • #18
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Tu jest kilku producentów. Zadzwoń pod Poznań do firmy HURTEL. Ja stamtąd biorę materiały na fuchy, ale słupka jak dotąd poza TPSA nie stawiałem, a to było wieki temu, więc nie zawracałem sobie gitary producentem. Zadzwoń zapytaj i będziesz wiedział, bo jest kilka typów słupków i kilkunastu producentów. Pozdrawiam! :))
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    Anonymous
    Anonymous  
  • #24
    Anonymous
    Anonymous  
  • #25
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #26
    jdubowski
    Tube devices specialist
    KaW wrote:
    Wczoraj zobaczyłem ogłoszenie o wystawieniu do sprzedazy całości terenu i budynku centrali telefonicznej .Oznacza to koniec komutacji elektromechanicznej .


    Koniec komutacji elektromecznicznej to już nastąpił ponad 10 lat temu.

    Wyklęty wrote:
    Jak wygląda takowy obiekt? Posiada ktoś jakieś zdjęcia z zewnątrz i wewnątrz?


    Google - wyszukiwanie - obrazy: centrala telefoniczna tpsa

    Wyklęty wrote:
    Na bazie jakiej sieci oparte były teleksy? Czy tak samo jak zwykła telefonia korzystały z kabli telefonicznych czy posiadały osobną sieć? A jeśli z telefonicznych, to jak centrala realizowała połączenia między nimi?


    Korzystały z par w tych samych kablach co telefony, miały oddzielne centrale, aczkolwiek lokalizowane zwykle w tych samych obiektach co telefoniczne,
  • Helpful post
    #27
    KaW
    Level 34  
    Oprócz łaczności telefonicznej była łaczność w postaci pisanej -dla ludnosci
    miala postac telegramu -z naklejanymi paskami tasmy papierowej posiadajacej nadruk otrzymanej z dalekopisu wiadomosci. Wiadomosci byly krótkie
    n.p. " PRZYJEŻDZAM W NOCY O 1 " ANTEK STOP .
    W kazdym razie roznoszacy te telegramy miał kociokwik w glowie, bo roznosił takie ,które trafialy na wesela -i tak jak w zyciu -także zawiadomienia o pogrzebie.

    Instytucje ważniejsze mialy dalekopisy - elektromechaniczne maszyny piszące .
    Zasadniczym zadaniem osoby obsługujacej dalekopis było wybranie abonenta żadanego -wtedy połaczenie realizowane było recznie na centrali miedzymiastowej . Po wybraniu jakiegos polaczenia -dalekopisy ustawialy sie do pozycji roboczej STOP .W momencie wybrania jakiegoś znaku -nacisniety klawisz
    swa dźwignia ustawiał kod przesuwek .Przesuwki -dokladnie nie pamietam ale
    operowaly kodem 2 z 5. 2 do potegi 5 -to trzydziesci dwa rózne stany.
    Centrala telegraficzna to był zespół urządzen odrebny -miał odrebna siec i swoja centralę telegraficzna .
  • #28
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #29
    Tabaka341
    Level 10  
    Witam.
    A czy któryś z Szacownych Forumowiczów widział kabel ziemny do łączności między miastowej z lat 60 tych? Taki z wierzchu smołowany, w płaszczu ołowianym? Właściwa żyła to drut Cu o śr ok 1-1,5mm, koraliki co centymetr, otoczony blachą (tak blachą, nie folią) z miedzi, izolowane impregnowaną taśmą papierową? Kilkanaście takich "koncentryków" obok siebie w ołowiu było grube niczym "misia łapa" Niedaleko domu mam bezobsługową stacje wzmacniającą, czynną, częściowo zakopaną w ziemi. Takich kilka "kabelków" tam wchodzi i wychodzi. Ostatni raz jak konserwator tam właził to miał ze sobą panele lampowe. Gdyby to bezdomni zwietrzyli to raj w ziemi. Coś widać i w ciepło w zimie.
    Pozdrawiam.
    T
  • Helpful post
    #30
    irekr
    Moderator
    Standardowa średnica torów symetrycznych na kablach dalekosiężnych (KD, KDM) to 1,4 mm, lita czysta miedz typu 59. Niektóre kable dalekosiężne posiadały jeszcze specjalne pary radiofoniczne.
    Były także kable współosiowe, o podobnych średnicach żył, ale tych było stosunkowo niewiele. Ekrany takich torów zawsze były wykonane ze specjalnej miedzianej blachy a dokładniej taśmy miedzianej o różnej grubości po obu krawędziach. Nowsze ekrany z takich kablach były robione z ekranami łączonymi wzdłużnie, nie jako spirala. Często były to kable ciśnieniowe.
    Największy kabel dalekosiężny jaki łatałem miał średnicę około 10 cm i miał zarówno tory współosiowe jak i tory czwórkowe i symetryczne. Był jutowany z podwójna warstwą taśm stalowych i specjalnymi zaporami przeciwwilgociowymi. Te kable są wieczne, do czasu aż ktoś "niedouczony" będzie usiłował je naprawiać....
    Takie bezobsługowe stacje wzmacniakowe jak opisujesz były faktycznie na lampach, wzmacniacze - w liczbie czasami kilkudziesięciu - były zasilane z toru kablowego stabilizowanym napięciem 380V stałego. Żarzenie lamp było szeregowe.

    Niektóre takie kable nadal są w użytku, często jako pomocnicze.

    Kiedyś wyciągałem z pewnego kabla dalekosiężnego skrzynie pupinizacyjne, kabel był poniemiecki z lat 40tych, to co było wewnątrz skrzyń to istna bajka. Przypuszczam że kabel ten nadal pracuje z traktami cyfrowymi.