Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler Ariston VELIS 80 - Grzałka grzeje pomimo wyłączenia bojlera przyciskiem

01 Jul 2015 09:20 11595 4
  • Level 1  
    Witam,
    mam bardzo dziwny problem z moim bojlerem.
    Minęły właśnie 2 lata jego użytkowania, wobec tego zgodnie z instrukcją zabrałem się do wymiany anody. Wyjąłem wtyczkę z gniazdka, odłączyłem wszystkie przewody, wymieniłem anody i podłączyłem wszystko tak jak było. Po tej wymianie bojler nagrzał wodę prawidłowo, a gdy skończył, wyłączyłem go przyciskiem na obudowie:
    Bojler Ariston VELIS 80 - Grzałka grzeje pomimo wyłączenia bojlera przyciskiem

Kontrolki zgasły i wszystko wydawało się być w porządku. Gdy już miałem dokręcać dolną osłonę zwróciłem uwagę na cichy szum wewnątrz bojlera, podobny do tego gdy grzeje grzałka. Bojler był wyłączony, woda nigdzie nie leciała, więc nic nie powinno szumieć. Na wszelki wypadek sprawdziłem próbnikiem czy grzałka dostaje prąd. Okazało się, że obie grzałki dostawały prąd pomimo wyłączonego bojlera. Próbowałem kilka razy włączać i wyłączać bojler ale szum ustał dopiero po odłączeniu wtyczki z gniazdka. Co jeszcze gorsze ten bojler ma 2 zbiorniki i 2 grzałki (1,5kW i 1kW), które powinny działać naprzemiennie a dostawały prąd obie na raz.

Wobec tego moje pytanie, czy da się coś z tym zrobić, czy ktoś się spotkał z podobnym problemem, czy może od razu wymienić moduł kontrolny?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 39  
    Prawdopodobnie masz uszkodzony elementy sterujące grzałkami.

Zakładając ,iż w trakcie twojej ingerencji czegoś nie pozamieniałeś.

Regulator temperatury jak każdy musi posiadać jakieś czujniki temperatury.
    Sprawdź ich podłączenie.

Bojler Ariston VELIS 80 - Grzałka grzeje pomimo wyłączenia bojlera przyciskiem Bojler Ariston VELIS 80 - Grzałka grzeje pomimo wyłączenia bojlera przyciskiem

Widać w sterowniku aż 4 przekaźniki.

Czy "klikają" po załączeniu zasilania.

W grzałkach ,po środku znajdują się czujniki, sprawdź wtyczki na przewodach od nich.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 2  
    Odświeżam ten wątek i przedstawiam problem który wystąpił w modelu Ariston Velis 100. W bojlerze została wymieniona cała grzałka prawego zbiornika w której doszło do jakiegoś małego przerdzewienia w okolicach uszczelki jej kołnierza i pojawił się delikatny wyciek wody. Bojler też zaczął się przegrzewać i wchodził w tryb awaryjny. Podczas tego wycieku, czujnik temperatury chyba też musiał być delikatnie zawilgocony. Wymienione zostały też anody magnezowe w obu grzałkach, oraz wyczyszczona grzałka z lewego zbiornika i wnętrza obu zbiorników w których nazbierało się sporo kamienia.

W tym miejscu dodatkowy wątek. Nowa wstawiona do prawego zbiornika grzałka jest 1000W. Jak wynika z informacji które udało mi się znaleźć w sieci, producent oryginalnie przewidywał w bojlerze grzałkę 1500W w zbiorniku lewym i 1000W w zbiorniku prawym. Jak wiadomo pracują one wymiennie. Na niektórych stronach hurtowni z częściami zamiennymi widnieje informacja, że obecnie producent udostępnia do wymiany tylko grzałkę 1500W niezależnie do którego zbiornika. Ponieważ mój boler jest podłączony do gniazdka przez taki miernik mocy przez który kontrolowałem zużycie energii jestem przekonany, że przed naprawą obie grzałki oryginalnie były 1500W bo miernik nigdy nie pokazywał innej mocy.

Obecnie bojler zachowuje się bardzo nietypowo. Mimo zadanej temperatury 40 stopni, dogrzewa do ok. 50 stopni (mierzyłem dobrym termometrem) a ponadto pracuje jakby przewlekle. Przed awarią, po dogrzaniu do zadanej temperatury i przy braku zużycia wody, często upływało wiele godzin zanim po trochu zaczynał sobie dogrzewać. Obecnie przerwy są w najlepszym razie kilkuminutowe i podobnie lub jakby nawet dłuższe są cykle grzania. Widziałem też, że momentami włącza się na sekundę tryb awaryjny (pulsują wszystkie kontroli LED) a po chwili znowu grzeje. Najdziwniejszym natomiast zachowaniem jest podobna sytuacja jak opisywana wyżej w tym wątku przez peka81 polegający na tym, że bojler potrafi się włączać na krótkie cykle grzania mimo tego, że został wyłączony z przycisku na panelu.

Na stronach hurtowni z częściami odnajduję informację, że w ofercie są dwa osobne czujniki temperatury do grzałki w zbiorniku lewym i prawym. Czy to, że obecnie wstawiona jest grzałka 1000W a poprzednio (jak wszystko na to wskazuje) wstawiona była grzałka 1500W a jednocześnie pozostał oryginalny czujnik ma jakieś znaczenie ? Wygląda on na nieuszkodzony. Czy problem może być w tym czujniku, czy całej elektronice. Przed awarią która miała raczej charakter hydrauliczny sama elektronika pracowała poprawnie. Podczas pracy, czy też włączaniu lub wyłączaniu słychać przełączanie przekaźników ale ich tam na płytce jest zdaje się kilka. Dlaczego bojler tak mocno grzeje i dlaczego włącza grzanie, mimo iż jest wyłączony z przycisku ?
  • Level 36  
    floood wrote:
    Dlaczego bojler tak mocno grzeje i dlaczego włącza grzanie, mimo iż jest wyłączony z przycisku ?

Pewnie zgrzany na stałe styk przekaźnika. Uporałeś się z usterką.
  • Level 2  
    Został wymieniony w pierwszej kolejności moduł elektroniczny, ponieważ zachowywał się podejrzanie (jak opisywałem). Jednak wszystko wskazuje na to, że przede wszystkim uszkodzony był czujnik temperatury. Po jego wymianie bojler pracuje prawidłowo.