Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka elektryczna z marketu - Jak zabezpieczyć silnik przed spaleniem?

Htomas 01 Lip 2015 10:09 5646 15
  • #1 01 Lip 2015 10:09
    Htomas
    Poziom 18  

Właśnie spalił mi się wirnik silnika kosiarki z Castoramy. Naprawa nieopłacalna, zamierzam kupić nową kosiarkę. Ale zastanawiam się czy da się jakoś zabezpieczyć sprzęt przed podobna sytuacją? Planuje kupić kosiarkę o mocy ok. 1000W czyli na prąd ok. 5A. Zrobiłem sobie kiedyś przedłużacz z różnicówką w obudowie typu S. Jest tam miejsce także na inne aparaty elektryczne. Myślałem o wyłączniku silnikowym, ale to koszt ponad 100 zł. Może jakiś wyłącznik nadprądowy typu S? Albo bezpiecznik termiczny? Bo objawy były takie, że silnik pracował normalnie i nagle zaczął wyć (nie było żadnego zatrzymania wirnika), potem pojawił się dym. Po rozebraniu okazało się, że uzwojenie wirnika jest w wielu miejscach czarne. A silnik był tak gorący, że aż parzył

1 15
  • #2 01 Lip 2015 10:23
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Na początek przeczytaj do jakiej pracy jest przeznaczona kosiarka. Te z marketu mają aluminiowe uzwojenia i są przystosowane do pracy dorywczej (S3-S9).
    Jak zabezpieczyć? Kupić porządną kosiarkę a Beru e jakieś g... z marketu. Spaliłeś tą którą masz, i nawet gwarancyjnie nie naprawisz bo jak znam chińczyków to wpisali ci do dokumentacji S4, więc spaliłeś ją z własnej winy, bo się przegrzała.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 01 Lip 2015 10:26
    Htomas
    Poziom 18  

Kraniec_Internetów napisał:
    Na początek przeczytaj do jakiej pracy jest przeznaczona kosiarka. Te z marketu mają aluminiowe uzwojenia i są przystosowane do pracy dorywczej (S3-S9).
    Jak zabezpieczyć? Kupić porządną kosiarkę a Beru e jakieś g... z marketu. Spaliłeś tą którą masz, i nawet gwarancyjnie nie naprawisz bo jak znam chińczyków to wpisali ci do dokumentacji S4, więc spaliłeś ją z własnej winy, bo się przegrzała.
    Pozdrawiam.

Jakie znowu aluminiowe - widzę ze to miedź. IMO lakier izolacyjny uległ procesowi starzenia, popękał i zrobiły się zwarcia międzyzwojowe
    Kosiarki używam na działce kilka razy w roku, nie opłaca mi się kupować drogiego sprzętu bo jeszcze ukradną
    A kosiłem tak jak zwykle - z przerwami.

0
  • #4 01 Lip 2015 10:33
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Kosiłeś z przerwami? Ciekawe jakimi. W imstrukcji piszę coś w stylu "S4 40%" co oznacza w praktyce 4 minuty pracy i 6 przerwy. Ciekawe czy tak to u Ciebie wyglądało.Skoro spalenie powstało na skutek starzenia się lakieru, to po co ty chcesz jakieś wyłączniki na przewodzie podłączać? Trafniejszym byłoby tu przechowywanie kosiarki w jakiejś komorze czasoprzestrzennej :)
    A ja tak z ciekawości Cię poproszę:
    Skoro stary wirnik i tak jest do śmieci, to weź nóż i porządnie zdrap lakier izolacyjny. Chińczycy są mistrami w podrabianiu miedzi, co mnie już wiele razy zdziwiło.
    Ja Ci mówiłem i Kolega wyżej też: kup porządną kosiarkę.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Lip 2015 10:44
    ^ToM^
    Poziom 33  

Skoro stary wirnik i tak jest do śmieci, to weź nóż i porządnie zdrap lakier izolacyjny. Chińczycy są mistrami w podrabianiu miedzi, co mnie już wiele razy zdziwiło.
    Pozdrawiam.

W rzeczy samej. Uzwojenie po kolorze wygląda na miedziane ale w rzeczywistości może być aluminiowe. Stosują taki rodzaj lakieru, w którym zanurzony element aluminiowy wygląda jak miedziany. Też mi się nie chciało wierzyć jak to zobaczyłem.

1
  • #6 02 Lip 2015 06:03
    Htomas
    Poziom 18  

Kosiłeś z przerwami? Ciekawe jakimi. W imstrukcji piszę coś w stylu "S4 40%" co oznacza w praktyce 4 minuty pracy i 6 przerwy. Ciekawe czy tak to u Ciebie wyglądało.Skoro spalenie powstało na skutek starzenia się lakieru, to po co ty chcesz jakieś wyłączniki na przewodzie podłączać? Trafniejszym byłoby tu przechowywanie kosiarki w jakiejś komorze czasoprzestrzennej :)
    A ja tak z ciekawości Cię poproszę:
    Pozdrawiam.

No więc tak. Stara kosiarka to Performance Power ME1230K. Znalazłem instrukcję - nigdzie nie ma wzmianki o pracy dorywczej czy przerywanej. Jest tylko zalecenie aby zasilać przez wyłącznik różnicowo-prądowy 30mA. Wrzucam zdjęcia zespołu napędowego i spalonego wirnika. Dla pewności oderwałem kawałek drutu uzwojenia i zdrapałem lakier. Jaki to metal wg Was?
    Teraz nowa kosiarka. Ponieważ musiałem dokończyć koszenie zakupiłem w promocji w Praktikerze http://www.ceneo.pl/21920710#tab=reviews
    https://www.praktiker.pl/produkt,59409,843/kosiarka_elektryczna_zf6120_nac__1000w__230v.html . Ciekawostką jest to, że w sklepie ma ona symbol LE10-32-PB-J. W instrukcji (dostępna na stronie http://www.instrukcje.nac.com.pl/) napisano, że instalacja do której podłaczona jest kosiarka powinna byc wyposażona w wyłącznik nadmiarowo-prądowy 10A co zabezpieczy przed przeciążeniem i spaleniem silnika :D Jest tez zalecenie o różnicówce 30mA oraz smarowaniu łożysk, kół i sprężyn. Tego drugiego w instrukcji starej kosiarki nie ma. I w żadnej nie ma nic o pracy przerywanej - takie coś znalazłem natomiast w instrukcji do marketowych nożyc do żywopłotu. Nowa kosiarka kosi lepiej niż stara :D Zakupiłem też wyłącznik S191B10 :D
    Tak przy okazji - napęd paskiem klinowym to dobre rozwiązanie zmniejszające ryzyko porażeniem prądem podczas koszenia :D
    W nowej kosiarce lepiej rozwiązano mocowanie kół. Są nakładane na stalowe osie i blokowane zawleczkami z podkładkami. Obie osie są mocowane sprężynami w 3-stopniowych zaczepach - można prosto i szybko zmieniać wysokość koszenia. Natomiast w starej kosiarce każde koło miało swoja oś z gwintem i było przykręcane do jednego z trzech otworów. Ośki były wtopione w polipropylenowe kółka i oczywiście po jakimś czasie zaczynały się wysuwać, bo wkręcanie i wykręcanie kół dokonywało się łapiąc za korpusy kół. A tego tworzywa żaden klej nie łapie.

2
  • #7 02 Lip 2015 08:35
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Htomas napisał:
    Jaki to metal wg Was?

To to po lewej? To jakiś jasny metal. Aluminium na pewno.
    Htomas napisał:
    Hmm... 1000W to jakieś 1,3 KM. Ja mam kosiarkę 3 KM i ledwo daje radę.
    Htomas napisał:
    instalacja do której podłaczona jest kosiarka powinna byc wyposażona w wyłącznik nadmiarowo-prądowy 10A co zabezpieczy przed przeciążeniem i spaleniem silnika :D Jest tez zalecenie o różnicówce 30mA
    I jak zamierzasz je podłączyć? Na przewodzie?
    Htomas napisał:
    Nowa kosiarka kosi lepiej niż stara :D
    Do czasu.
    Sądząc po stanie wirnika starej kosiarki myślę, że ją przeciążyłeś i się spaliła. Myślę, że tą spotka podobny los. Czemu?
    1000W = 230V * 10A * cos(fi) więc albo ta kosiarka ma cos(fi) mniejszy od połowy, (co jest możliwe tylko w teorii, bo w praktyce nikt tak tego nie zrobi), albo podczas przeciążenia płyną prądy do których silnik nie jest przystosowany.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 02 Lip 2015 08:54
    cirrostrato
    Poziom 36  

Raz się kupi coś taniego w markecie i po gwarancji (lub wcześniej) się spali, drugi raz się kupi i działa lata, kupiłem kilkanaście lat temu kosiarkę za 126zł w OBI, działa do dziś, trawnik ok. 500m (kosi żona bo lubi), ostatnio dorobiłem mocowanie kosza na trawę, bo plastiki popękały, i działa dalej, raz do roku smarowanie silnika i ostrzenie noża z wyważeniem też robię sam. Kup nową, nie kombinuj, jak trafisz źle to żadne zabezpieczenie nie uchroni silnika.

3
  • #10 02 Lip 2015 09:07
    Htomas
    Poziom 18  

To to po lewej? To jakiś jasny metal. Aluminium na pewno.

Na pewno miedź
    Hmm... 1000W to jakieś 1,3 KM. Ja mam kosiarkę 3 KM i ledwo daje radę.

Zależy jaki obszar i jakie trawy masz do koszenia. Ja mam ok. 200m2 i koszę regularnie, więc trawa jest niska.

I jak zamierzasz je podłączyć? Na przewodzie?

Pisałem juz że w obudowie . Takiej http://sklep.kurczoba.pl/pl/p/Obudowa-rozdzie...-S,-S-3-N-PE,-biala-z-szybka-dymna-C.2061/689

Do czasu.
    Sądząc po stanie wirnika starej kosiarki myślę, że ją przeciążyłeś i się spaliła. Myślę, że tą spotka podobny los. Czemu?
    1000W = 230V * 10A * cos(fi) więc albo ta kosiarka ma cos(fi) mniejszy od połowy, (co jest możliwe tylko w teorii, bo w praktyce nikt tak tego nie zrobi), albo podczas przeciążenia płyną prądy do których silnik nie jest przystosowany.
    Pozdrawiam.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2065044.html
    Niestety w Castoramie wyłącznik S191B10 kosztował 7 zł, a C10 20 zł . Zobaczymy co się stanie w praktyce. A w instrukcji też powinni podać charakterystykę wyłącznika
    No i teraz będę uważał przy koszeniu. A z ciekawości może podłączę sondę termometru cyfrowego jak najbliżej uzwojeń silnika i zobaczę jaka będzie temperatura podczas koszenia

Dodano po 4 [minuty]:

cirrostrato napisał:
    Raz się kupi coś taniego w markecie i po gwarancji (lub wcześniej) się spali, drugi raz się kupi i działa lata, kupiłem kilkanaście lat temu kosiarkę za 126zł w OBI, działa do dziś, trawnik ok. 500m (kosi żona bo lubi), ostatnio dorobiłem mocowanie kosza na trawę, bo plastiki popękały, i działa dalej, raz do roku smarowanie silnika i ostrzenie noża z wyważeniem też robię sam. Kup nową, nie kombinuj, jak trafisz źle to żadne zabezpieczenie nie uchroni silnika.

No tak to jest z tą chińszczyzną. Loteria. :D

1
  • #11 02 Lip 2015 09:09
    cirrostrato
    Poziom 36  

Kolego tam ci w cenie jedno zero nie wskoczyło.
    Wskoczyło, kosiarka nówka kosztowała, kilkanaście lat temu, całe 126zł. Jedna rada (patrząc na kosiarki sąsiadów): nie kupujcie kosiarki z koszem obciągniętym siatką, trawa lecąca spod noża przeciera tę siatkę w góra dwa sezony.

1
  • #13 02 Lip 2015 09:28
    krzysiek7
    Poziom 34  

Htomas napisał:
    W instrukcji (dostępna na stronie http://www.instrukcje.nac.com.pl/) napisano, że instalacja do której podłaczona jest kosiarka powinna byc wyposażona w wyłącznik nadmiarowo-prądowy 10A co zabezpieczy przed przeciążeniem i spaleniem silnika

Ciekawa teoria, szkoda że nie prawdziwa. Jedynym sposobem na przedłużenie "życia" kosiarki to rozsądne jej użytkowanie i serwisowanie.
    Htomas napisał:
    oraz smarowaniu łożysk

Ciekawe w jaki sposób producent przewidział smarowanie łożysk "6xxx 2Z"? :D
    Htomas napisał:
    Tak przy okazji - napęd paskiem klinowym to dobre rozwiązanie zmniejszające ryzyko porażeniem prądem podczas koszenia

Co ma pasek do ochrony przed porażeniem? :D

1
  • #14 02 Lip 2015 09:39
    Htomas
    Poziom 18  

krzysiek7 napisał:

Co ma pasek do ochrony przed porażeniem? :D

Elementy pod napięciem są oddalone i oddzielone od elementów stykających się z trawą, która może być wilgotna lub mokra.

0
  • #15 03 Lip 2018 12:59
    wojtek_24
    Poziom 1  

Witam.
    Posiadasz jeszcze stojan do tej kosiarki?
    U mnie padł stojan (mam nadzieję, że nic więcej) i chciałbym ją jakoś zreanimować.

0
  • #16 03 Lip 2018 14:58
    E8600
    Poziom 35  

Niestety ale jest to wynik miniaturyzacji mały wirnik i taka moc (kupiłem kiedyś chińską szlifierkę też pisało 1000 W a wirnik miała mniejszy niż w mikserze kuchennym 300 W). Chińczycy potrafią wszystko - robią nawet przewody stalowe malowane farbą przewodzącą - kolor miedzi (wiem bo kupiłem taki koncentryk).

Co do zabezpieczenia to może jakieś zabezpieczenie termiczne by przyniosło jakiś skutek.

0
  Szukaj w 5mln produktów