Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik sterujący pompą bez zbiornika.

cynman 01 Lip 2015 14:46 1239 10
  • #1 01 Lip 2015 14:46
    cynman
    Poziom 7  

Witam,

Mam problem z ustawieniem falownika, czujnik ciśnienia 4-20mA wpięty bezpośrednio w sieć(wodną rzecz jasna). Inwestor wykluczył zastosowanie hydrofora. Jak ustawić falownik, żeby poniżej zadanego ciśnienia rozpędzał pompę maksymalnie na jakiś zadany czas - żeby dobić mocno ciśnienie w tym niesprężystym układzie. Obecnie pompa trzyma ciśnienie po zakręceniu zaworu odbiorczego, jednak po jakimś czasie ciśnienie w układzie lekko spada i zaczyna się mielenie na poziomie 30 hz, po ponownym otwarciu i zamknięciu zaworu falownik hamuje i sytuacja się powtarza. Problem rozwiązałem przez skrócenie czasów rozpędzania i hamowania, jednak wtedy podczas odbioru, rozrzut częstotliwości jest strasznie duży.

Proszę o jakąś podpowiedź.

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź.

0 10
  • #2 01 Lip 2015 18:34
    slawussj
    Poziom 34  

Strasznie to zamieszałeś. Mamy falownik podłączony do zasilania i silnika. Do falownika jest podpięty czujnik ciśnienia. Ustawiony zakres czujnika 4-20mA. Falownik ustawiony na regulację PID ze sprzężeniem. Regulacja PID nie trzyma nastawionej wartości określającej ciśnienie. Czy dobrze zrozumiałem? Jaki silnik pompy? Jaki falownik?

0
  • #3 01 Lip 2015 19:11
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

cynman napisał:
    Jak ustawić falownik, żeby poniżej zadanego ciśnienia rozpędzał pompę maksymalnie na jakiś zadany czas - żeby dobić mocno ciśnienie w tym niesprężystym układzie.

Samo założenie powoduje, że nie może to być praca cykliczna. Poniżej pewnego ciśnienia zasilania pompa powinna pracować cały czas, dostosowując wydajność do obciążenia.

0
  • #4 01 Lip 2015 20:40
    cynman
    Poziom 7  

Coś chyba źle tam ustawiam. jest minimalny prąd wejścia [4mA] od którego falownik zaczyna pracę - odpowiada temu ciśnieniu maksymalna częstotliwość - 60hz, i maksymalny prąd wejścia wg, którego falownik nie przyspiesza(14mA) i jemu ustawiam częstotliwość 0 hz - te dwie nastawy tworzą charakterystykę liniową. Założenie jest takie, żeby pompa w momencie dobicia ciśnienia stanęła i dobijała ciśnienie cały czas w przypadku jakiejś lekkiej nieszczelności. Warto nadmienić że układ jest bardzo mało sprężysty, nie ma tam hydrofora z poduszką powietrzną i ten stan się nie zmieni. problem polega na tym, że chciałbym na takiej nastawie uzyskać efekt dobicia tego ciśnienia, niestety pompa mieli i ustawia się na jakiejś częstotlliwości. Rozwiązałem to ustawiając nastawy na prąd wejścia 5,5mA i prąd maksymalny 6mA, jednak wtedy, w przypadku otwarcia odbioru, praca pompy jest nierówna. Zależy mi na stabilności ciśnienia jak i dobijaniu ciśnienia do maksimum ( osiągnięcie 0hz wg charakterystyki liniowej) w przypadku zamknięciu odbiorów.

Bardzo proszę o podpowiedź jak rozwiązać ten problem.

0
  • #5 01 Lip 2015 21:09
    alstadi
    Poziom 13  

Jaki to falownik? Ma regulator PID? Przy sterowaniu proporcjonalnym tak jak teraz zawsze będzie jakiś uchyb sterowania.

0
  • #6 01 Lip 2015 22:19
    cynman
    Poziom 7  

Regulator pid próbowałem uaktywnić, jednak bezskutecznie. Falownik to IC5. Metoda zadawania częstotliwości prądowa. Frq na program 4. Potem Minimalny prąd wejścia I na 4mA czyli nastawa I12, następnie I 13 na 60hz, I14 na powiedzmy 15mA. I15 na 0hz. H 40 Wybór trybu sterowania 0 czyli Sterowanie U/f -> jak wyżej napisałem, przy sterowaniu PID ( co oczywiście jest słuszne czytając wasze komentarze) falownik stoi mi na 0,05hz (fabryczne minimum) i nie idzie, zaniechałem tymczasowo prób. Przy takich nastawach jak opisałem wyżej nastąpi oczywista sytuacja. Falownik znajdzie sobie równowagę pracy i nawet przy zamkniętych zaworach będzie trzymał jakieś ciśnienie. Innymi słowy, nie będzie miał siły dobić do ciśnienia któremu odpowiada 10mA, bo przecież częstotliwość spada.

Chciałbym prosić o pomoc w zrozumieniu ustawień regulacji PID w tym falowniku. Na moją głowę chodzi tu o jakieś opóźnienie reakcji falownika, opóźnienie spadku częstotliwości względem wzrostu natężenia prądu z czujnika ciśnienia.

0
  • #7 02 Lip 2015 19:31
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

cynman napisał:
    chciałbym na takiej nastawie uzyskać efekt dobicia tego ciśnienia, niestety pompa mieli i ustawia się na jakiejś częstotlliwości

To jest normalne zachowanie, zgodne z zasadą działania regulatora. O tym wspomniałem wcześniej.
    Zakładasz, że że układ ma pracować liniowo w pewnym zakresie ciśnień. Gdy osiągnie maksymalne ciśnienie, a będzie szczelny, pompa będzie pracować na najniższych obrotach z ustalonego przedziału charakterystyki. Nie ma takiej możliwości, aby wyłączyła się całkowicie, gdyż jej wydajność i sprawność spadają aż do uzyskania równowagi. Gdyby zwalniała nadal, woda cofała by się przez nią, zanim zawór zwrotny zamknie się dostateczne. Żadnego "dobicia" nie będzie, chyba, że jest to pompa wyporowa o dużym momencie obrotowym bezwładności. Zapewne jest to jednak pompa promieniowa...

0
  • #8 02 Lip 2015 20:39
    slawussj
    Poziom 34  

Nie próbowałem tego z PID, ale gdyby ustawić częstotliwość uśpienia ciut powyżej częstotliwości równowagi. Trzeba by też ustawić większy zakres nieczułości.

0
  • #9 02 Lip 2015 22:13
    cynman
    Poziom 7  

Do szybki elektron.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jednak udało mi się ustawić pompę w taki sposób, który powoduje " dobicie" tego ciśnienia. Nastawy to bardzo wąski zakres wejścia od czujnika 4mA do 4,5mA - maks. Jasne dla mnie jest że w tym przypadku działa to zupełnie jak zawór ciśnieniowy.
    Do tego bardzo krótkie czasy rozpędzania i hamowania falownika. po zakręceniu zaworu na główny odbiór ciśnienie nie opada ( czujnik jest bezpośrednio po pompie). W przypadku kiedy główny odbiór jest otwarty, pompa raz na 10 sec dobije to ciśnienie. Negatywnym skutkiem takich nastaw, poza obciążeniem silnika, jest falowanie odbioru wody - szybko dobije i przestaje dawać dalej.

Być może jest jakiś sposób nastawy który pomimo nastawy na szeroki zakres regulacji 4mA - 15mA powiedzmy, pozwolił mi na dobicie tego ciśnienia, opóźnienie spadku częstotliwości względem wzrostu ciśnienia, czy może kolega podpowiedzieć czy da się uzyskać taki efekt zaprzęgając PID i w jaki sposób to osiągnąć.

0
  • Pomocny post
    #10 03 Lip 2015 16:56
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Zrobiłbym tak:
    Ustalił, jakiej częstotliwości przy zamkniętym odpływie odpowiada utrzymanie żądanego ciśnienia i związku z tym jakie jest natężenia prądu analogowego przetwornika,
    Ustalił, jakie analogiczne wartości odpowiadają największemu poborowi wody. (Jeżeli przy tym obciążeniu nie można osiągnąć dostatecznego ciśnienia, to układ pompowy jest niewydolny.),
    Powiązał liniowo te wartości dla stworzenia charakterystyki pracy.
    Przeprowadził korekcje na "żywym organizmie". Czasami ostateczne wartości znacznie odbiegną od założonych...
    Układ musi szybko reagować ze względu na małą sprężystość czynnika. Dziwię się, że inwestor nie chce zastosować choćby małego zbiornika.
    Natomiast w przypadku pożądania PID polecam lekturę:
    http://www.sklepfalowniki.pl/falownik......
    http://falowniki24.blogspot.com/2012/11/regulacja-temperatury-falownikiem-z.html

1
  • #11 03 Lip 2015 18:37
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A zakup samej poduszki /zbiornik przeponowy np 8l/ i wpięcie jej gdziekolwiek w obieg też nie wchodzi w grę? Znacznie uprościłoby płynność regulacji.

0