Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przenośne zasilanie - Zasilanie drobiazgów typu laptop, router, ladowanie telefo

Jakub.Stasicki 01 Jul 2015 12:04 1152 5
 • #1
  Jakub.Stasicki
  Level 9  
  Witam, Witam!

  Wymyśliłem sobie zasilanie do drobiazgów typu laptop, router, kilka ledów, które trzeba podtrzymać przez dobrych kilka godzin.
  Do tej pory realizowałem to na zasadzie agregatu, który jednak robi więcej problemów, a pobór jest znikomy.

  Wymyśliłem, że może zamknąć kilka aku żelowych np. w skrzynce narzędziowej. Połączyć to z listwą zasilającą i gotowe.

  Sam nie znam się na tego typu rzeczach, więc z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  Pozdrawiam
 • #2
  robll444
  Level 10  
  Hej,
  Do laptopa będzie potrzebna przetwornica podwyższająca, fajny projekt jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1657756.html . Do rutera, ledów też raczej będziesz potrzebował przetwornic. Autor przetwornicy swego czasu wystawiał podobne przetwornice na pewnym portalu aukcyjnym, na pewno znajdziesz ;) ewentualnie możesz za kilka dolarów ściągnąć od chińczyków, albo zrobić sam. Pozdrawiam
 • #3
  feryster

  Level 18  
  Kupić na Alledrogo za grosze STAREGO UPSa np. Back UPS firmy APC - są odporne na podłączanie większych akumulatorów i podłączyć akumulator samochodowy - na króciutkich kablach. Do ładowania akumulatora z agregatu można zbudować szybką ładowarkę, ładującą wysokim prądem - ale to już wyższa szkoła jazdy.
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  Laptop przy mało intensywnej pracy pobiera kilkanaście W, przy bardziej intensywnej może 30-40W. Zasilacz ma moc 90W, ale tylko po to, żeby mógł ładować akumulator laptopa podczas pracy. Czyli, gdyby nie było strat, to 200Wh powinno mu wystarczyć na 5 godzin intensywnej pracy, o ile akumulator laptopa był i pozostaje naładowany. Straty w przetwornicy są około 20%, czyli potrzeba 250Wh.

  Średnie napięcie akumulatora "12V" podczas rozładowania to ponad 11V, więc 250Wh odpowiada 22Ah - taką pojemność powinien mieć akumulator, żeby zasilać laptopa przez 5 godzin. Ale ponieważ akumulator w miarę zużycia traci pojemność, wypada wziąć pojemność z zapasem 25%, a więc 27.5Ah. I taki akumulator powinien wytrzymać około 250 cykli, w każdym dając zasilanie laptopa mocą 40W przez 5 godzin.

  Można zastosować akumulator o jeszcze większej pojemności, żeby zmniejszyć głębokość rozładowania - to przedłuży jego trwałość. Powiedzmy, 40Ah, z wykorzystywaniem na ogół 27Ah (a może nawet mniej, bo średnie napięcie będzie wyższe), a tylko sporadycznie 40Ah - wtedy powinien już wytrzymać ponad 700 cykli.

  A skąd koledze Kraniec_Internetów przyszło na myśl, że wykorzystanie całej energii niszczy akumulator i trzeba większość pozostawiać, nie wiem - chyba kolega się nie douczył i nie wie, że (1) charakterystyka rozładowania jest nieliniowa i kiedy napięcie spadnie na tyle, że grozi zasiarczeniem, to energii już pozostało może 1% (to bardzo zależy od jakości i od stanu akumulatora); i (2) pojemność nominalną podaje się dla takiego poziomu rozładowania, który nie powoduje drastycznego pogorszenia stanu akumulatora (jakkolwiek wykorzystywanie zwykle tylko 70-80% pojemności, a jedynie sporadycznie całej zwiększa trwałość ze 3 razy).
 • #5
  Jakub.Stasicki
  Level 9  
  Dobrze panowie,
  widzę również, że każdy temat jest jak starcie tytanów, heh!
  Zwłaszcza, jak nie ma jednoznacznych danych wyjściowych.
  Postaram się więc opisać dokładniej o co chodzi:

  Na poligonie, gdzie obsługuję różne eventy część sprzętu mam zasilanego bateryjnie (elektronika wykorzystywana w grze, kolumna aktywna).

  Część zaś za pomocą agregatu (laptop lenowo x201 - taki malutki co malutko energii potrzebuje, oraz router).
  Jest niedorzecznością, ze agregat, co wytwarza trzy kilowaty napędza taką drobnicę - czas to zmienić.

  Ciężko mi powiedzieć, jakie jest zużycie... bo się nie znam.
  Bardzo proszę o jakąś konkretną propozycję co zrobić, bo połowa poruszonych tu kwestii to czarna magia dla mnie.

  Pozdrawiam
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Recenzja Lenovo ThinkPad X201s (Wydajność akumulatora) podaje, że potrzebuje 8W na luzie, do 45W pod obciążeniem. Producent niestety nawet w "szczegółowej specyfikacji" takich danych nie podaje. Być może potrzebna moc będzie znacznie mniejsza - Lenovo ThinkPad X201 3626 review (CNET) podaje, że w wersji z 6-ma ogniwami wystarczyły one na prawie 7 godzin odtwarzania filmów. Router - różne bywają, nowsze raczej są oszczędniejsze, powinno dać się znaleźć coś poniżej 10W.

  Najmniejszy akumulator (ten laptop niestety może używać różnych i nie wiem, czy nie będzie to miało wpływu na wymagania co do zasilania) ma 4 ogniwa, a więc średnie napięcie nieco ponad 15V - czyli przy mocy 45W powinien mu wystarczyć prąd 3A. Nie wiem, jak z napięciem zasilania - czy mógłby działać z zasilaniem z akumulatora 12V (oczywiście zużywając do 4A), czy potrzebuje więcej i trzeba by było połączyć parę akumulatorów szeregowo (2x12V i obniżać napięcie np. do 18V, albo 3x6V i zasilać bezpośrednio) - trzeba o to wypytać producenta. W pierwszym przypadku typowy akumulator samochodzowy 55Ah/12V mógłby zasilać laptopa i router przez 12h.