Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie uprawnień i zakresu egzaminu E oraz D

slawekjang 01 Lip 2015 12:18 1239 23
  • #1 01 Lip 2015 12:18
    slawekjang
    Poziom 12  

Witam,
    Za kilka dni mam egzamin kwalifikacyjny D + E- i tego dotyczy moje pytanie:
    We wnioskach "O SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI NA STANOWISKU" E oraz D, mam wyszczególnionych kilka zakresów, np. dla E, mam:

1. Zasady budowy, działania oraz warunki techniczne obsługi urządzeń, instalacji i sieci,
    2. Zasady eksploatacji oraz instrukcje eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci,

itd.

Obok każdego jest rubryka- wynik. Na D jest podobnie...
    I teraz moje pytanie czy zdając egzamin mam wszystkie te zakresy? Czy jest to tak jak na egzaminie prawa jazdy, że jest jeden wynik: zdał/nie zdał?

Proszę o odpowiedź, bądź przekierowanie.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
    Sławek

0 23
  • Pomocny post
    #2 01 Lip 2015 12:49
    TWK
    Specjalista elektryk

Zakres materiału na egzamin jest określony w rozporządzeniu tzw. kwalifikacyjnym (poz. 828 z 2003 roku). Te sformułowania pochodzą z paragrafu 6 tego rozporządzenia. Egzaminator wpisuje, czy zdający wykazał się znajomością tej tematyki, w zakresie wnioskowanego świadectwa. Zakresy (urządzeń, jak i prac) są w innym miejscu we wniosku, to są tylko zagadnienia, które obowiązują na egzaminie. Zachęcam do zapoznania się z ww. rozporządzeniem i aktami zmieniającymi.

1
  • #3 01 Lip 2015 13:08
    slawekjang
    Poziom 12  

Dziękuję za odpowiedź. Czyli zakresy urządzeń, jak i prac, są dla każdego posiadacza E takie same?

0
  • #4 01 Lip 2015 13:13
    jann111
    Poziom 31  

slawekjang napisał:
    zakresy urządzeń, jak i prac, są dla każdego posiadacza E takie same?

Tak, i to niezależnie z jakiej organizacji jest komisja, czy SEP, czy NOT czy jakaś inna....

0
  • #5 01 Lip 2015 13:14
    TWK
    Specjalista elektryk

slawekjang napisał:
    Czyli zakresy urządzeń, jak i prac, są dla każdego posiadacza E takie same?
    Nie.

Są 2 rodzaje prac/stanowisk: dozór i eksploatacja (czyli E i D). Następnie jest 5 zakresów prac: obsługa, konserwacja, remonty, montaż, kontrolno-pomiarowe. I jeszcze jest 12 (w wielu wnioskach 10, bo ostatnie 2 są pominięte) zakresów urządzeń, instalacji i sieci. Zachęcam do lektury tego rozporządzenia - tekst pierwotny to tylko 6 stron, a znajdzie tam kolega odpowiedzi na swoje pytania. Tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663449.html znajdzie kolega stosowne linki.

0
  • #6 01 Lip 2015 13:16
    slawekjang
    Poziom 12  

Dziękuję panowie. Trochę szkoda, bo myślałem, że to jakiś prestiż i trzeba czegoś więcej niż odpowiedzi na pytanie, jakie mamy układy sieci.

Pozdrawiam

0
  • #7 01 Lip 2015 13:23
    TWK
    Specjalista elektryk

slawekjang napisał:
    Dziękuję panowie. Trochę szkoda, bo myślałem, że to jakiś prestiż i trzeba czegoś więcej niż odpowiedzi na pytanie, jakie mamy układy sieci.
    Miałem zdecydowanie inne pytania - warunki samoczynnego wyłączenia, odległości pomiędzy instalacjami podziemnymi, przepisy BHP, technika wykonywania pomiarów. Tak więc wiedza jakie są układy sieci mam nadzieję, że nie jest wystarczająca do uzyskania świadectwa, w szczególności w większym zakresie.

0
  • #8 01 Lip 2015 13:30
    slawekjang
    Poziom 12  

Zapoznałem się z tym rozporządzeniem "w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujàce się eksploatacją urzàdzeń, instalacji i sieci" z 2003 roku.

Teraz mam takie pytanie:

Znalazłem to, o czym pan kolega mówił, czyli "RODZAJ URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI, PRZY KTÓRYCH EKSPLOATACJI JEST WYMAGANE POSIADANIE KWALIFIKACJI"

Mam egzamin, komisja najpewniej zada mi 1, góra 2 pytania. Które z zamieszczonych w tym rozporządzeniu podpunktów mogę otrzymać? Czy można w jakiś sposób nakłonić komisję do sprawdzenia wszystkich tych podpunktów w obrębie tej grupy (Grupa 1)

0
  • #9 01 Lip 2015 13:33
    TWK
    Specjalista elektryk

slawekjang napisał:
    Mam egzamin, komisja najpewniej zada mi 1, góra 2 pytania. Które z zamieszczonych w tym rozporządzeniu podpunktów mogę otrzymać? Czy można w jakiś sposób nakłonić komisję do sprawdzenia wszystkich tych podpunktów w obrębie tej grupy (Grupa 1)
    Zależnie od złożonego wniosku - ja zaczynałem od samego punktu 2 (i chyba 10 w zakresie 2), przy kolejnych egzaminach rozszerzałem zakres - zaznaczałem we wniosku, że chcę zdawać np. oświetlenie uliczne. Wszystkiego nie mam i nie widziałem świadectwa, w którym byłyby wszystkie punkty.

0
  • #10 01 Lip 2015 13:39
    slawekjang
    Poziom 12  

A mógłby pan kolega polecić jakieś podpunkty, które mile widziane są na rynku pracy? Co byłoby taką fajną bazą? Komisja może egzaminować na każdy z tych podpunktów?

0
  • #11 01 Lip 2015 14:06
    TWK
    Specjalista elektryk

Nie każda komisja może egzaminować na każdy z podpunktów. Wykaz komisji i zakres uprawnień można znaleźć tu: http://www.ure.gov.pl/pl/komisje-kwalifikacyjne

Jakie punkty, to zależy od tego, jakie prace kolega chce realizować. Czy budynki (w tym czy mieszkaniówka, czy instalacje przemysłowe), czy sieci, czy też np. praca przy sieciach trakcyjnych albo elektrowniach wiatrowych. Nie jestem w stanie polecić jakiegoś zakresu, ale samo podstawowe "2" daje pewne możliwości pracy. Ważne też jest, jakich prac dotyczy świadectwo spośród pięciu wymienionych przeze mnie wcześniej.

0
  • #12 01 Lip 2015 15:12
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

slawekjang napisał:
    A mógłby pan kolega polecić jakieś podpunkty

Często pytają gdzie pan pracuje na jakich stanowiskach co kolega obsługuje i wtedy jadą z danego tematu .
    I zawsze jest pierwsza pomoc, czyli sposób jej udzielania, jak to oblejesz to wątpię żeby cie dopuścili

0
  • #13 09 Lip 2015 23:17
    slawekjang
    Poziom 12  

Witam, mam pytanie.

Po jakim czasie (od zdania egzaminu kwalifikacyjnego) otrzymam dokument potwierdzający? Potrzebuję go jak najszybciej, ponieważ poszukuję pracy, a dokument jest do tego niezbędny. Czy istnieje jakiś dokument tymczasowo potwierdzający zdanie egzaminu?

Z poważaniem

0
  • #14 09 Lip 2015 23:42
    Krzysztof Reszka

slawekjang napisał:
    Czy istnieje jakiś dokument tymczasowo potwierdzający zdanie egzaminu?

Nie słyszałem o takiej praktyce. Ja w zeszłym tygodniu otrzymałem pocztą i trwało to tydzień.

0
  • #15 09 Lip 2015 23:54
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

slawekjang napisał:
    Witam, mam pytanie.

Po jakim czasie (od zdania egzaminu kwalifikacyjnego) otrzymam dokument potwierdzający? Potrzebuję go jak najszybciej, ponieważ poszukuję pracy, a dokument jest do tego niezbędny. Czy istnieje jakiś dokument tymczasowo potwierdzający zdanie egzaminu?

Z poważaniem

Nie rozumiem. Przecież jak zdasz egzamin, otrzymasz świadectwo od razu na miejscu.

0
  • #16 10 Lip 2015 00:04
    slawekjang
    Poziom 12  

Cytat:
    Nie rozumiem. Przecież jak zdasz egzamin, otrzymasz świadectwo od razu na miejscu.

Nie wiem czy są różne praktyki dot. wydawania uprawnień kwalifikacyjnych, ale ja zdając po raz pierwszy dostałem informację, że przyślą mi pocztą.

0
  • #17 10 Lip 2015 00:10
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zdajesz korespondencyjnie, czy jak?
    Ja nigdy nie spotkałem się z czymś takim. Dziś zdaje i dziś otrzymuje świadectwo od ręki.
    Może gdzieś indziej jest inaczej.

0
  • #18 10 Lip 2015 00:12
    Krzysztof Reszka

Łukasz-O napisał:
    Przecież jak zdasz egzamin, otrzymasz świadectwo od razu na miejscu.

Musiałem zapłacić przelewem , a po potwierdzeniu wysłali mi to pocztą . Na miejscu jak kiedyś nie dało się teraz nic załatwić . To znak nowych czasów .

0
  • #19 10 Lip 2015 00:14
    slawekjang
    Poziom 12  

Nie, to nie było korespondencyjne ;).
    W takim razie sam nie wiem, egzamin był przeprowadzony przez komisję w Lublinie.

No, nic. Poczekam jeszcze parę dni.
    Dzięki za szybką odpowiedź

Dodano po 1 [minuty]:

Rzeczywiście, egzamin miałem opłacony z uczelni, więc może jakieś wymogi formalne. Dzięki wielkie

0
  • #20 10 Lip 2015 00:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Krzysztof Reszka napisał:

Musiałem zapłacić przelewem , a po potwierdzeniu wysłali mi to pocztą . Na miejscu jak kiedyś nie dało się teraz nic załatwić . To znak nowych czasów .

Krzyśku, ja też zawsze płacę przelewem (dużo wcześniej przed egzaminem). Potem w wyznaczonym dniu stawiam się na egzamin z potwierdzeniem przelewu, a po jego zakończeniu czekam na korytarzu na wypisanie świstka.

Ostatni raz zdawałem w 2011, może teraz jest inaczej. Dowiem się za rok ;)

0
  • #21 10 Lip 2015 00:28
    Krzysztof Reszka

Łukasz-O napisał:
    Krzyśku, ja też zawsze płacę przelewem (dużo wcześniej przed egzaminem).

W Katowicach w SPE (Stowarzyszenie Polskich Energetyków ) płaci się po zdanym egzaminie . Może to i dobrze .

0
  • #22 10 Lip 2015 00:31
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Krzysztof Reszka napisał:

W Katowicach w SPE (Stowarzyszenie Polskich Energetyków ) płaci się po zdanym egzaminie . Może to i dobrze .

Czyli jak nie zdam to nie zapłacę :D Żyć nie umierać ;)

0
  • #23 10 Lip 2015 00:32
    Krzysztof Reszka

Łukasz-O napisał:
    Czyli jak nie zdam to nie zapłacę

Chyba tak , nie miałem okazji się przekonać jak nie zdam .

0