Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebuję obliczenia kół paso -

01 Lip 2015 16:40 1134 8
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich forumowiczów potrzebuję obliczenia kół pasowych przy silniku lub na wałku najlepiej i jedno i drugie bo jeszcze nie wiem które będzie prościej wymienić dane które posiadam to średnica koła na wale to 28 cm, silnik jednofazowy sole typ,20572345 obroty 2750,koło pasowe na silniku 4 cm i to najchętniej bym wymienił najmniej kłopotu.potrzebuje jakieś 1300 obrotów na min.W tej chwili mam jakieś 700- 800 tak mi się wydaje.

Z góry dziękuje. Pozdrawiam wszystkich.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam. Jeżeli silnik ma 2750 obr/min i chcemy mieć z tego połowę obrotów to koło na wale silnika pozostawiamy takie jakie jest, czyli 4cm a na wałku musi być 8cm. W tym wypadku obroty bedą dokładnie 1/2 czyli 1375 obr/min.

Dodano po 5 [minuty]:

roberto1a2b napisał:
    ,koło pasowe na silniku 4 cm i to najchętniej bym wymienił najmniej kłopotu.potrzebuje jakieś 1300 obrotów
    W tym przypadku dla uzyskania 1375 obr/min trzeba zastosować koło o średnicy14cm.
  • Poziom 6  
    dziękuje bardzo za szybką odpowiedz.Robię wirówkę do odlewania odśrodkowego z pralki automatycznej było by mi trudniej wymienić koło pasowe na wałku ,musiał bym obniżać silnik ze względu na kształt koła oryginalnego.Na silniku jest łatwiej wiem że go poważnie obciąże ale może wytrzyma.Jeszcze raz dziękuje pozdrawiam wszystkich ze słonecznej i ;biednej' Grecji
  • Poziom 25  
    Samo obliczenie stosunku średnic (skutecznych, nie zewnętrznych!) może nie wystarczyć. Należy ustalić, jaki będzie moment obrotowy, a co za tym idzie, jaka siła będzie przenoszona przez pasek. Średnica mniejszego koła nie może być mniejsza od dopuszczalnej przez producenta paska. Przy większych obciążeniach i małych średnicach wzrasta poślizg.
    fredo110 napisał:
    Jeżeli silnik ma 2750 obr/min i chcemy mieć z tego połowę obrotów to koło na wale silnika pozostawiamy takie jakie jest, czyli 4cm a na wałku musi być 8cm.

Tak jest mniej więcej...
    fredo110 napisał:
    W tym przypadku dla uzyskania 1375 obr/min trzeba zastosować koło o średnicy14cm.

A tu raczej wdarł się błąd.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Szybki Elektron napisał:
    A tu raczej wdarł się błąd.
    Sory tu błędu nie ma, ponieważ autor mówi o zmianie koła na wale silnika pozostawiając koło na wałku 28 cm. Jeżeli na wale silnika będzie koło o średnicy 14 cm a na wałku 28 cm to stosunek będzie zachowany 1/2 tak jak 4 cm i 8 cm też 1/2. Co innego o pozostałe sprawy wytrzymałość paska i inne. Autorowi chodziło jak uzyskać około 1300 obr/min a ja przedstawiłem dwie wersje. Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Obroty które chce uzyskać to jakieś 1200- 1150 góra a dół to 800 ,mam zamiar wykorzystać regulator obrotów od odkurzacza i ustalić te właściwe dla odlewania danej formy.Jeżeli będzie rwało lub paliło paski to trzeba będzie poszukać innego rozwiązania np. inne koła mocniejszy szerszy pasek,ale myślę że będzie dobrze pralka ,męczyła' się z około 15 kilogramami a teraz około 10 i to w płaszczyżnie pożiomej .Dziękuje za wskazówki. temat na razie uważam za zamknięty jutro próba.
    Pozdrawiam
  • Moderator Elektrotechnika
    W obliczeniach kół pasowych musimy brać pod uwagę więcej danych .
    obroty wejściowe
    obroty wyjściowe
    ustalenie przełożenia
    średnice kół pasowych
    prędkość pasa
    odległość między osiowa
    kąt opasania pasa .
    Znając te dane można prawidłowo obliczyć zalecany pasek do odpowiednich kół .
  • Poziom 23  
    Krzysztof Reszka napisał:
    W obliczeniach kół pasowych musimy brać pod uwagę więcej danych
    Zgadzam się całkowicie. Autorowi chdzi o uruchomienie po prostu (czegoś z czegoś) i chodzioło o proste dane a o wynikach eksperymentu obiecał powiadomić.
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich forumowiczów chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i poinformować maszyna śmiga aż miło zarobiła na odpoczynek kupuje teraz oryginał bo jest więcej automatyki czyli więcej mogę odlać . Mógłbym zrobić taką z waszą pomocą ale nie mam czasu . Tak w nawiasie jakby ktoś chciał zrobić taką wirówkę to obroty powinny wynosić 1500-1600 z regulacją do 1000 gdy chcemy wykonać malutkie wlewy musi być większa siła odśrodkowa czyli obroty a silnik najlepiej 1-1.5 kw.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Robert