Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wymiana instalacji alu na miedź

sbmd18 02 Jul 2015 09:58 8709 30
 • #1
  sbmd18
  Level 8  
  Witam,
  proszę o pomoc - chcę wymienić starą instalację aluminiową w mieszkaniu na miedzianą.
  Fachowiec powiedział, że wymieni instalację na miedź ale tylko do gniazdek natomiast przy oświetleniu pozostanie aluminiowa. Proszę o odpowiedź czy mieszkanka alu + miedź jest bezpieczna? będzie się grzać? czy polecacie decydować się na to?
 • #2
  babakens
  Level 17  
  Witam, ja bym wymienił na miedzianą instalację.
  Byłem pomocnikiem elektryka i on nie mieszał miedzi z aluminium.
  Moim zdaniem elektrykowi się nie chce siedzieć na drabinie i kuć; jakiś leniwy ten elektryk. :D
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  sbmd18
  Level 8  
  To jest Pan który robi kompleksowe remonty. Stwierdził, że musiałby robić co najmniej dwa miesiące gdybym chciała wszędzie miedź a mi się spieszy - chcę czas remontu ograniczyć do miesiąca. Dodam, że blok z lat 70tych - żelbeton.
  A czy jest możliwe żeby na jednym obwodzie było oświetlenie w alu natomiast na innych gniazdka w miedzi? czy wówczas kable też się łączy?
 • #5
  babakens
  Level 17  
  sbmd18 wrote:
  Dodam, że blok z lat 70tych

  To w całym bloku czy tylko w mieszkaniu?
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  krisxxl
  Level 27  
  Witam

  Skoro robisz remont całego mieszkania, to wymień całą instalację a nie tylko część. Jeden kurz a spokój na lata i naprawdę nie ma co oszczędzać.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • #8
  sbmd18
  Level 8  
  Instalacje wymieniam oczywiście w mieszkaniu.
 • #9
  babakens
  Level 17  
  A ile metrów kwadratowych ma mieszkanie bo ja i kolega z pracy żeśmy zrobili mieszkanie ze 75 metrów kwadratowych z wynoszenie zerwaniem starej instalacji przekuwaniem itd. w 4 dni.
 • #11
  babakens
  Level 17  
  sbmd18 wrote:
  48 m2 - 22 punkty

  Zmień elektryka bo ja myślałem ze cały blok(budynek) w 2 miesiące ale nie 48 metrów kwadratowych. I ile on się ceni za usługę?
 • #12
  sbmd18
  Level 8  
  Dwa miesiące podał za remont całego mieszkania (czyli tez np. płytki, panele itp.) łącznie z elektryką.
  Natomiast miesiąc za remont całego mieszkania plus elektryka w miedzi tylko do gniazdek.
 • #13
  greg789
  Level 16  
  Wymieniaj całość , a jak elektryk nie chce to i jego wymień.
  Mi kilka lat temu też tak pewien "specjalista" zrobił i po kilki latach , akurat z miesiąc po malowaniu zgasło światło i musiałem wymienić ten odcinek na miedź .
 • Helpful post
  #14
  opornik7
  Electrician specialist
  Jak widzę po wpisach to młodzież ;) zabiera głos.
  Blok w którym ma mieszkanie sbmd18 to budynek wzniesiony w tzw systemie OWT. Podejścia do opraw wykonywane były w posadzce wyższej kondygnacji a stropy z płyt kanałowych praktycznie bez tynku na suficie. Jeżeli płyty układane były w poprzek to praktycznie nie możliwości wykonania nowych obwodów do opraw.
  Frezowanie płyt czy kucie w nich jest ZABRONIONE!!
 • #15
  gimak
  Level 40  
  opornik7 wrote:
  Podejścia do opraw wykonywane były w posadzce wyższej kondygnacji a stropy z płyt kanałowych praktycznie bez tynku na suficie.

  Potwierdzam to, mam mieszkanie w takim bloku. U mnie podejścia do opraw jest wykonane po stropie (pod wylewką) wyższej kondygnacji, podejście do wyłączników oświetleniowych jest prowadzone pod wylewką w moim mieszkaniu - wszystko to jest wykonane w aluminium i wszystko (przewody do opraw i wyłączników) schodzi się w jednej skrzynce łączeniowej. Natomiast instalacja gniazdek wtykowych w pokojach i kuchni wykonana jest w miedzi jako okrężna (wychodzi ze skrzynki łączeniowej i do niej wraca) w podłodze wzdłuż ścian. Gniazdo wtykowe w łazience (pod pralkę) to osobny obwód wykonany w aluminium, ale większym przekrojem. 50 lat użytkowania i z instalacją na razie nie ma żadnych problemów. Wykonanie w tych warunkach (żelbet - ściany i stropy) nowej instalacji oświetleniowej, to makabra, bardzo uciążliwe ze względu na hałas przy kuciu, dla pozostałych mieszkańców bloku - stopery w uszach nieodzowne.
  opornik7 wrote:
  Frezowanie płyt czy kucie w nich jest ZABRONIONE!!

  Można to na upartego ominąć, jadąc przewodami w stykach płyt (ryzykowne przy "pracujących ścianach i stropach bloku) i robiąc stropy podwieszane.
 • #16
  sbmd18
  Level 8  
  Czyli decydować się na mieszankę alu + miedź?

  W międzyczasie odwiedził mnie kolejny elektryk (młody chłopak) - który twierdzi, że wymieni całą instalację w 2 i pół dnia.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  babakens
  Level 17  
  sbmd18 wrote:
  W międzyczasie odwiedził mnie kolejny elektryk (młody chłopak) - który twierdzi, że wymieni całą instalację w 2 i pół dnia.

  @sbmd18 dobra decyzja!
 • #19
  TWK
  Electrician specialist
  1. Pozostawianie części instalacji aluminiowej przy remoncie, to zły pomysł.

  2. Zwracam uwagę na bardzo ważny post kol. opornik7 - musi to robić osoba, która zna się na wykonywaniu instalacji w wielkiej płycie (jeśli jest to wielka płyta). Trzeba znać technologię i umieć powiedzieć inwestorowi, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Są przypadki, że oprawy mogą być tylko w konkretnych miejscach (na łączeniach płyt), są przypadki, że nie da się ułożyć przewodu w suficie.
 • #20
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  To się poprawia, robiąc sufit podwieszany, lub szpeje przy ścianach i tam się chowa instalację.
  Kucie ścian słychać w całym bloku i grozi zawaleniem.
 • #21
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  sbmd18 wrote:
  To jest Pan który robi kompleksowe remonty.

  Omijaj szerokim łukiem fachowców od wszystkiego jeśli nie chcesz mieć problemów. Na co dzień po takich poprawiam.
  Robisz hydraulikę, wzywasz hydraulika, robisz glazurę wzywaj glazurnika. Elektrykę zostaw dla elektryka. Chleb kupuje się w piekarni, a nie w mięsnym.
 • #22
  elele
  Level 17  
  sbmd18, musisz wymienić instalację czy chcesz wymienić instalację. Bo to są dwie różne sprawy. Jeżeli wszystko działa tak jak powinno to nic bym nie ruszał. Alu z biegiem czasu staje się dość kruche i jeżeli nie było problemów to po poruszaniu przewodami mogą zacząć występować. Natomiast jeżeli mus to mus. Wymiana czy naprawa instalacji w takich blokach to masakra. Robiłem takie coś znajomemu i więcej bym się nie podjął. Ten jeden raz w zupełności mi wystarczy. Mnóstwo kombinacji i straconego czasu a pieniądze żadne, tak więc nie dziwię się potencjalnemu wykonawcy że nie jest zachwycony perspektywą wymiany wszystkiego. Tym bardziej że jeżeli z przyczyn w ogóle nie zależnych od niego ( vide uwaga wyżej ) coś się zacznie dziać w instalacji to do kogo się zwrócisz o usunięcie usterki ? Do niego " bo Pan ostatnio w tym grzebał " . Znam to z autopsji.
 • #23
  TWK
  Electrician specialist
  elele wrote:
  musisz wymienić instalację czy chcesz wymienić instalację.
  Pytanie jest raczej krótkie - "czy chcesz mieć bezpieczną instalację?" Instalacja aluminiowa w mieszkaniu, i to jeszcze dwuprzewodowa nigdy nie będzie tak bezpieczna jak miedziana!
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  TWK
  Electrician specialist
  Kraniec_Internetów wrote:
  Nie rozumiem. Pomijając to, że stara instalacja jest dwużyłowa to jakie niebezpieczeństwa wynikają z używania aluminiowej instalacji nie występujące w instalacji miedzianej?


  Kruchość przewodów. Mniejsza obciążalność prądowa długotrwała. Płynięcie pod wpływem nacisku zacisków i nagrzewanie się styków. Czyli generalnie problemy z ciągłością przewodów, co powoduje np. ryzyko pożaru. Biorąc pod uwagę, że problem może dotyczyć również przewodu zerowego może się to skończyć porażeniem (w instalacji z zerowaniem).

  Nie bez powodu zakazano stosowania przewodów aluminiowych w budynkach jeśli ich przekrój nie przekracza 10 mm².

  WojcikW wrote:

  Gdy nie można użytkować starej instalacji (bo np. jest spalona izolacja), to można kupić dużo lampek nocnych i podłączyć je przez przedłużacze-rozgałęźniki. :D
  Można zrobić remont, ale odpowiednio dostosowując technologię.
 • #27
  sbmd18
  Level 8  
  Zdecydowałam się na wymianę instalacji w całości na miedź.
  Nie znam się na kablach ale z tego co zauważyłam elektrycy stosują wszędzie przewody dość cienkie [jak na zdjęciu w zalaczniku]. Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
 • #28
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  sbmd18 wrote:
  Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
  Przewody wytrzymają ale zabezpieczenie za licznikowe już nie. Wszystko zależy od tego jaką masz moc przydzieloną. Ze zdjęcia nie można ocenić jaki to przewód. Na każdym przewodzie jest nadrukowany jego przekrój. Gniazda 3x2,5, oświetlenie 3x1,5.
 • #29
  haneb
  Level 24  
  sbmd18 wrote:
  Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
  Brakuje na zdjęciu jakiegoś punktu odniesienia.
  Piekarnik, pralka i zmywarka powinny być na osobnych obwodach.


  maurycy123 wrote:
  Gniazda 3x2,5, oświetlenie 3x1,5.
  Zależy od sposobu ułożenia.
 • #30
  elele
  Level 17  
  Jak robiłem u siebie miałem dostęp do bardzo tanich przewodów miedzianych o dużym przekroju, więc mniej niż 2,5 u mnie nie ma. Gniazdka to 4 mm, a podejścia do automatu, pieca, ogrzewacza wody to 6 mm. Łączenie było masakryczne, ale jak się człowiek uprze to zrobi. Więc zrobiłem. Jak na razie od prawie 30 lat działa bezproblemowo. Samodzielne wykonanie ma tę dobrą stronę że poza schematem rozmieszczenia przewodów ( dla potomnych ) reszta jest w głowie i raczej małe szanse są wtedy trafienia na przewód przy okazji wieszania obrazka. A zdarzyło się już tak że wiertarka z frezem upadła na świeżo położone włoskie kafelki nie zabezpieczone niczym ( a po co ) kiedy właściciel zapewniał że w tym miejscu nie ma prawa być żadnej elektryki. A była.