Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana instalacji alu na miedź

02 Lip 2015 09:58 4251 30
 • Poziom 8  
  Witam,
  proszę o pomoc - chcę wymienić starą instalację aluminiową w mieszkaniu na miedzianą.
  Fachowiec powiedział, że wymieni instalację na miedź ale tylko do gniazdek natomiast przy oświetleniu pozostanie aluminiowa. Proszę o odpowiedź czy mieszkanka alu + miedź jest bezpieczna? będzie się grzać? czy polecacie decydować się na to?
 • IGE-XAO
 • Poziom 16  
  Witam, ja bym wymienił na miedzianą instalację.
  Byłem pomocnikiem elektryka i on nie mieszał miedzi z aluminium.
  Moim zdaniem elektrykowi się nie chce siedzieć na drabinie i kuć; jakiś leniwy ten elektryk. :D
 • IGE-XAO
 • Poziom 1  
 • Poziom 8  
  To jest Pan który robi kompleksowe remonty. Stwierdził, że musiałby robić co najmniej dwa miesiące gdybym chciała wszędzie miedź a mi się spieszy - chcę czas remontu ograniczyć do miesiąca. Dodam, że blok z lat 70tych - żelbeton.
  A czy jest możliwe żeby na jednym obwodzie było oświetlenie w alu natomiast na innych gniazdka w miedzi? czy wówczas kable też się łączy?
 • Poziom 16  
  sbmd18 napisał:
  Dodam, że blok z lat 70tych

  To w całym bloku czy tylko w mieszkaniu?
 • Poziom 1  
 • Poziom 27  
  Witam

  Skoro robisz remont całego mieszkania, to wymień całą instalację a nie tylko część. Jeden kurz a spokój na lata i naprawdę nie ma co oszczędzać.

  Pozdrawiam

  Krystian
 • Poziom 8  
  Instalacje wymieniam oczywiście w mieszkaniu.
 • Poziom 16  
  A ile metrów kwadratowych ma mieszkanie bo ja i kolega z pracy żeśmy zrobili mieszkanie ze 75 metrów kwadratowych z wynoszenie zerwaniem starej instalacji przekuwaniem itd. w 4 dni.
 • Poziom 16  
  sbmd18 napisał:
  48 m2 - 22 punkty

  Zmień elektryka bo ja myślałem ze cały blok(budynek) w 2 miesiące ale nie 48 metrów kwadratowych. I ile on się ceni za usługę?
 • Poziom 8  
  Dwa miesiące podał za remont całego mieszkania (czyli tez np. płytki, panele itp.) łącznie z elektryką.
  Natomiast miesiąc za remont całego mieszkania plus elektryka w miedzi tylko do gniazdek.
 • Poziom 16  
  Wymieniaj całość , a jak elektryk nie chce to i jego wymień.
  Mi kilka lat temu też tak pewien "specjalista" zrobił i po kilki latach , akurat z miesiąc po malowaniu zgasło światło i musiałem wymienić ten odcinek na miedź .
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Jak widzę po wpisach to młodzież ;) zabiera głos.
  Blok w którym ma mieszkanie sbmd18 to budynek wzniesiony w tzw systemie OWT. Podejścia do opraw wykonywane były w posadzce wyższej kondygnacji a stropy z płyt kanałowych praktycznie bez tynku na suficie. Jeżeli płyty układane były w poprzek to praktycznie nie możliwości wykonania nowych obwodów do opraw.
  Frezowanie płyt czy kucie w nich jest ZABRONIONE!!
 • Poziom 38  
  opornik7 napisał:
  Podejścia do opraw wykonywane były w posadzce wyższej kondygnacji a stropy z płyt kanałowych praktycznie bez tynku na suficie.

  Potwierdzam to, mam mieszkanie w takim bloku. U mnie podejścia do opraw jest wykonane po stropie (pod wylewką) wyższej kondygnacji, podejście do wyłączników oświetleniowych jest prowadzone pod wylewką w moim mieszkaniu - wszystko to jest wykonane w aluminium i wszystko (przewody do opraw i wyłączników) schodzi się w jednej skrzynce łączeniowej. Natomiast instalacja gniazdek wtykowych w pokojach i kuchni wykonana jest w miedzi jako okrężna (wychodzi ze skrzynki łączeniowej i do niej wraca) w podłodze wzdłuż ścian. Gniazdo wtykowe w łazience (pod pralkę) to osobny obwód wykonany w aluminium, ale większym przekrojem. 50 lat użytkowania i z instalacją na razie nie ma żadnych problemów. Wykonanie w tych warunkach (żelbet - ściany i stropy) nowej instalacji oświetleniowej, to makabra, bardzo uciążliwe ze względu na hałas przy kuciu, dla pozostałych mieszkańców bloku - stopery w uszach nieodzowne.
  opornik7 napisał:
  Frezowanie płyt czy kucie w nich jest ZABRONIONE!!

  Można to na upartego ominąć, jadąc przewodami w stykach płyt (ryzykowne przy "pracujących ścianach i stropach bloku) i robiąc stropy podwieszane.
 • Poziom 8  
  Czyli decydować się na mieszankę alu + miedź?

  W międzyczasie odwiedził mnie kolejny elektryk (młody chłopak) - który twierdzi, że wymieni całą instalację w 2 i pół dnia.
 • Poziom 1  
 • Poziom 16  
  sbmd18 napisał:
  W międzyczasie odwiedził mnie kolejny elektryk (młody chłopak) - który twierdzi, że wymieni całą instalację w 2 i pół dnia.

  @sbmd18 dobra decyzja!
 • Specjalista elektryk
  1. Pozostawianie części instalacji aluminiowej przy remoncie, to zły pomysł.

  2. Zwracam uwagę na bardzo ważny post kol. opornik7 - musi to robić osoba, która zna się na wykonywaniu instalacji w wielkiej płycie (jeśli jest to wielka płyta). Trzeba znać technologię i umieć powiedzieć inwestorowi, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Są przypadki, że oprawy mogą być tylko w konkretnych miejscach (na łączeniach płyt), są przypadki, że nie da się ułożyć przewodu w suficie.
 • Poziom 43  
  To się poprawia, robiąc sufit podwieszany, lub szpeje przy ścianach i tam się chowa instalację.
  Kucie ścian słychać w całym bloku i grozi zawaleniem.
 • Admin Elektroenergetyka
  sbmd18 napisał:
  To jest Pan który robi kompleksowe remonty.

  Omijaj szerokim łukiem fachowców od wszystkiego jeśli nie chcesz mieć problemów. Na co dzień po takich poprawiam.
  Robisz hydraulikę, wzywasz hydraulika, robisz glazurę wzywaj glazurnika. Elektrykę zostaw dla elektryka. Chleb kupuje się w piekarni, a nie w mięsnym.
 • Poziom 17  
  sbmd18, musisz wymienić instalację czy chcesz wymienić instalację. Bo to są dwie różne sprawy. Jeżeli wszystko działa tak jak powinno to nic bym nie ruszał. Alu z biegiem czasu staje się dość kruche i jeżeli nie było problemów to po poruszaniu przewodami mogą zacząć występować. Natomiast jeżeli mus to mus. Wymiana czy naprawa instalacji w takich blokach to masakra. Robiłem takie coś znajomemu i więcej bym się nie podjął. Ten jeden raz w zupełności mi wystarczy. Mnóstwo kombinacji i straconego czasu a pieniądze żadne, tak więc nie dziwię się potencjalnemu wykonawcy że nie jest zachwycony perspektywą wymiany wszystkiego. Tym bardziej że jeżeli z przyczyn w ogóle nie zależnych od niego ( vide uwaga wyżej ) coś się zacznie dziać w instalacji to do kogo się zwrócisz o usunięcie usterki ? Do niego " bo Pan ostatnio w tym grzebał " . Znam to z autopsji.
 • Specjalista elektryk
  elele napisał:
  musisz wymienić instalację czy chcesz wymienić instalację.
  Pytanie jest raczej krótkie - "czy chcesz mieć bezpieczną instalację?" Instalacja aluminiowa w mieszkaniu, i to jeszcze dwuprzewodowa nigdy nie będzie tak bezpieczna jak miedziana!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 1  
 • Specjalista elektryk
  Kraniec_Internetów napisał:
  Nie rozumiem. Pomijając to, że stara instalacja jest dwużyłowa to jakie niebezpieczeństwa wynikają z używania aluminiowej instalacji nie występujące w instalacji miedzianej?


  Kruchość przewodów. Mniejsza obciążalność prądowa długotrwała. Płynięcie pod wpływem nacisku zacisków i nagrzewanie się styków. Czyli generalnie problemy z ciągłością przewodów, co powoduje np. ryzyko pożaru. Biorąc pod uwagę, że problem może dotyczyć również przewodu zerowego może się to skończyć porażeniem (w instalacji z zerowaniem).

  Nie bez powodu zakazano stosowania przewodów aluminiowych w budynkach jeśli ich przekrój nie przekracza 10 mm².

  WojcikW napisał:

  Gdy nie można użytkować starej instalacji (bo np. jest spalona izolacja), to można kupić dużo lampek nocnych i podłączyć je przez przedłużacze-rozgałęźniki. :D
  Można zrobić remont, ale odpowiednio dostosowując technologię.
 • Poziom 8  
  Zdecydowałam się na wymianę instalacji w całości na miedź.
  Nie znam się na kablach ale z tego co zauważyłam elektrycy stosują wszędzie przewody dość cienkie [jak na zdjęciu w zalaczniku]. Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
 • Warunkowo odblokowany
  sbmd18 napisał:
  Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
  Przewody wytrzymają ale zabezpieczenie za licznikowe już nie. Wszystko zależy od tego jaką masz moc przydzieloną. Ze zdjęcia nie można ocenić jaki to przewód. Na każdym przewodzie jest nadrukowany jego przekrój. Gniazda 3x2,5, oświetlenie 3x1,5.
 • Poziom 23  
  sbmd18 napisał:
  Czy takie przewody wytrzymają duże obciążenie np. jednoczesną prace piekarnika elektrycznego, pralki, zmywarki, odkurzacza?
  Brakuje na zdjęciu jakiegoś punktu odniesienia.
  Piekarnik, pralka i zmywarka powinny być na osobnych obwodach.


  maurycy123 napisał:
  Gniazda 3x2,5, oświetlenie 3x1,5.
  Zależy od sposobu ułożenia.
 • Poziom 17  
  Jak robiłem u siebie miałem dostęp do bardzo tanich przewodów miedzianych o dużym przekroju, więc mniej niż 2,5 u mnie nie ma. Gniazdka to 4 mm, a podejścia do automatu, pieca, ogrzewacza wody to 6 mm. Łączenie było masakryczne, ale jak się człowiek uprze to zrobi. Więc zrobiłem. Jak na razie od prawie 30 lat działa bezproblemowo. Samodzielne wykonanie ma tę dobrą stronę że poza schematem rozmieszczenia przewodów ( dla potomnych ) reszta jest w głowie i raczej małe szanse są wtedy trafienia na przewód przy okazji wieszania obrazka. A zdarzyło się już tak że wiertarka z frezem upadła na świeżo położone włoskie kafelki nie zabezpieczone niczym ( a po co ) kiedy właściciel zapewniał że w tym miejscu nie ma prawa być żadnej elektryki. A była.