Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa plus czy integra 128wrl

maciejka01 02 Lip 2015 10:48 3993 17
  • #1 02 Lip 2015 10:48
    maciejka01
    Poziom 10  

Witam.
    Proszę o pomoc przy wyborze centrali alarmowej do domu. Przekopałem już kilkukrotnie forum i instrukcje i wiem że integra 128wrl bez problemu spełni moje oczekiwania jednak nie ukrywam że gdyby versa plus potrafiła zrealizować potrzebne mi funkcje to wolał bym ją zastosować między innymi ze względu na to że jest łatwiejsza w konfiguracji. Przesiedziałem wiele godzin nad programem Dload na sucho by poprogramować wirtualnie :) i uważam że integra to prawdziwy kombajn trudny do opanowania i napewno nie wykorzystał bym u siebie nawet 50% jej możliwości, ponadto za Versą na plus przemawia wbudowany moduł ETHM. Zdaję sobie sprawę że mógł bym zastosować np.Integre 32 + moduł GSM + Ethm1 jednak wolał bym żeby centrala miała już na pokładzie jak najwięcej komponentów stąd mój wybór wacha się między tymi dwiema centralami ponadto Versa Plus to najnowsze dziecko satela co też chyba przemawia na plus. Na codzień nie zajmuje się alarmami tylko elektryką wcześniej elektroniką jednak założyłem kilka prostych systemów satela i genevo Prima jednak były to proste systemy alarmowe bez sterowania innymi urządzeniami i bez komunikacji gsm. w przypadku satela. Poniżej przedstawiam jakie mam elementy i czego oczekuję od systemu. I proszę nie pisać żeby wziąść prawdziwego alarmowca który tylko tym się zajmuje bo moje założenie jest też takie że jeśli zamontuje u siebie jakąś trochę bardziej rozbudowaną centralę to będę miał się gdzie szkolić w tym zakresie choćby metodą prób i błędów :)

Wejścia: czuwanie pełne wszystkie wejścia, czuwanie w nocy tylko te zaznaczone.
    1.Pir salon
    2.Pir kuchnia
    3.Pir wiatrołap
    4.Pir pok 1
    5.Pir pok 2
    6.Pir pok 3
    7.Pir łazienka
    8.Pir garaż - czuwanie noc
    9.Pir strych - czuwanie noc
    10.Cz.zalania kuchnia - czuwanie noc
    11.Cz.zalania wc - czuwanie noc
    12.Cz.zalania łazienka - czuwanie noc
    13.Kontrakton drzwi wejsciowe - czuwanie noc
    14.Kontrakton okno kuchnia - czuwanie noc
    15.Kontrakton okno salon - czuwanie noc
    16.Cz.dymu kuchnia - czuwanie noc
    17.Cz.czadu łazienka - czuwanie noc

Wyjścia:
    1.Roleta kuchnia góra
    2.Roleta kuchnia dół
    3.Roleta salon góra
    4.Roleta salon dół
    5.Elektrozawór
    6.Przekaźnik 3fazowy w rozdzielni

Funkcje:
    1.Czujnik zalania odcina elektrozawór
    2.Osobny kod wyłącza tylko czuwanie i osobny wyłącza czuwanie z podniesieniem rolet i tak samo przy załączaniu czuwania - manipulator integra tsg więc z tym nie powinno być problemu poprzez ustawienie funkcji macro.Te same funkcje z użyciem
    sms ale czy versa plus ma taką możliwość?
    3.W momencie załączenia czuwania centrala rozłancza przekaźnik (NO) w rozdzielni i wyłącza podpięte pod niego obwody elektryczne i tutaj znowu pytanie czy Versa plus to obsłuży? Z tym mam największy problem.
    4.Sterowanie systemem za pomocą aplikacji na androida.
    5.Powiadamianie sms o załączeniu lub wyłączeniu czuwania przez któregoś z urzytkowników.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

0 17
  • Relpol
  • #2 02 Lip 2015 15:33
    fred4u
    Poziom 22  

Versa Plus, mimo zintegrowania wielu modułów, nie posiada praktycznie żadnych funkcji automatyki - "zapomnij" o funkcjach logicznych na wyjściach czy "właściwym" sterowaniu roletami. Oczywiście proste rzeczy typu wyłączenie zasilań przy uzbrojeniu zrobisz praktycznie na każdej współczesnej centrali (np. stosując "Wskaźnik czuwania").
    Na Satelu takie rzeczy to raczej Integra. Aplikacja w tym przypadku jedynie mobilekpd, ale wymaga dodatkowego modułu ETHM.

0
  • #3 02 Lip 2015 16:47
    maciejka01
    Poziom 10  

Dzięki fred4u za zainteresowanie tematem. Brałem pod uwagę zastosowanie wskaźnika czuwania do wyzwalania przekaźnika w rozdzielni jednak zapomniałem dodać jednej ważnej rzeczy a mianowicie przekaźnik rozłączający dopływ zasilania do wybranych urządzeń miał by działać tylko przy załączeniu pełnego czuwania natomiast przy czuwaniu nocnym nie. Co do sterowania roletami to obawiałem się takiej odpowiedzi ale na siłę mogę odpuścić to zamykanie rolet z załączeniem czuwania i sterować je osobną komendą czy przez macropolecenie z manipulatora INT-TSG. Jednak nie ukrywam że to sterowanie wyłączeniem zasilania przy pełnym uzbrojeniu jest dla mnie ważne. Pewnie zostanie mi tylko Integra 128wrl + moduł Ethm1 (tylko ta aplikacja mobile kpd strasznie zacofana) i programowanie mało intuicyjne.

Dodano po 15 [minuty]:

Właśnie dopatrzyłem że w Versie Plus przy ustawieniu wyjścia jako wskaźnika czuwania jest możliwość wyboru czy czuwanie dzienne czy nocne ma sygnalizować więc chyba powinno zadziałać z tym przekaźnikiem.

0
  • Relpol
  • #5 02 Lip 2015 17:19
    maciejka01
    Poziom 10  

Nie chodzi tutaj o wydatek bo oczywiście mogę kupić integrę 128wrl w prawie tej samej cenie co versa plus a ethm1 dokupić w późniejszym czasie. Bardziej patrzę pod kątem funkcjonalności łatwości obsługi itp. Integra 128wrl mozliwości prawie nieograniczone ale to stara konstrukcja i obsluga raczej skomplikowana przede wszystkim przez aplikacje na androida i sama konfiguracja też ciężka. Versa plus wychodzi na to że chyba potrafi wszystko czego oczekuje w dload zakładka sterowanie sms czego nie ma w integrze tylko trzeba kombinować jednak zawsze jest to chyba i nie chciałbym się rozczarować po zakupie że jednak nie będę mógł jakiejś funkcji zrealizować. Sam już nie wiem od 2 tygodni czytam sprawdzam w dload funkcje i decyzji co wybrać jakoś nie mogę podjąć.

0
  • #6 02 Lip 2015 19:14
    Gutek1512
    Poziom 20  

A może Jablotron 100. Obsługa w chmurze przez smartfona, przekaźniki na szynę DIN też masz. Obsługa intuicyjna, prosta. Poczytaj o tym. System mało polecany, większość widzi głównie Satela bo jest wszędzie.

0
  • #7 02 Lip 2015 22:30
    maciejka01
    Poziom 10  

Jablotron jakoś mnie nie przekonuje tym bardziej że nie miałem z nim styczności a z satelem choć trochę miałem wiec jakieś podstawy programowania w głowie są ;)

0
  • #9 03 Lip 2015 12:24
    maciejka01
    Poziom 10  

Słuszna uwaga bhtom. Moje niedopatrzenie.

Dodano po 4 [godziny] 15 [minuty]:

Panowie już prawie jestem przekonany do integry 128wrl bo nigdy nie wiadomo o co jeszcze w przyszłości przyjdzie mi do glowy rozbudować system. I tak sobie wymyśliłem że może w przyszłości dołożę kontraktony w roletach zewnętrznych. W związku z tym nurtuje mnie jedno pytanie czy mogę tak zaprogramować centralę tzn: zostaje naruszony kontrakton od rolety zewnętrznej dostaje powiadomienie sms i teraz zakładam że mimo to ktoś wchodzi do mieszkania i narusza PIR czy dostanę z centrali kolejnego sms że zostało naruszone kolejne wejście? Opinie są różne dlatego pytam bo gdzieś obiło mi się o uszy że można tylko ustawić powiadomienie z jednego wejścia a z kolejnych już integra nie wysyła powiadomień - mam nadzieję że się mylę. Dodam że ostatno instalowalem system alarmowy Prima 16 Genevo u znajomego i tam w momencie gdy ktoś chodzi po domu przy uzbrojonym systemie to wysyłane są smsy z każdym kolejno naruszonym wejściem i takie rozwiązanie chciałbym osiągnąć.
    Proszę o odpowiedzi.

0
  • #10 03 Lip 2015 12:48
    puchatek69
    Poziom 16  

W I128WRL po pobudzeniu kazdej następnej czujki możesz otrzymywać SMS-a z tekstem dopisanym do wejścia.

0
  • #11 03 Lip 2015 13:01
    Gutek1512
    Poziom 20  

... coś się zmieniło w WRL'ce? Mi się wydawało że można przypisać tylko 64 różne komunikaty SMS dla wszystkich powiadomień.

0
  • #12 03 Lip 2015 13:47
    maciejka01
    Poziom 10  

Jeśli tak to ok nawet jeśli były by 64 komunikaty to i tak dla mnie wystarczająco dużo, kiedyś gdzieś czytałem że wrlka po naruszeniu jednego wejścia z kolejnych naruszanych już nie chce powiadamiać smsem aż do momentu skasowania alarmu ale może były to nieprawdziwe informacje. Rozumiem że versa plus w takim przypadku też jest do skonfigurowania w ten sam sposób tylko z mniejszą ilością komunikatów?

1
  • #13 03 Lip 2015 16:28
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś brać pod uwagę podczas porównania Integry i Versy, to możliwość późniejszej rozbudowy. Versa, jaka by nie była, obsługuje tylko max. 30 wejść i 12 wyjść. Jak dla mnie, jeśli ma to być system do domu, z możliwością rozbudowy, z elementami automatyki, to Versa odpada w przedbiegach... Na etapie projektowania systemu nie zapomnij o bilansie prądowym i pomyśl o zasilaczu buforowym lub o ekspanderze z zasilaczem. Sama WRL-ka chyba nie podoła.

Pozdrawiam.

0
  • #14 04 Lip 2015 08:42
    maciejka01
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o ekspander to biorę pod uwagę ten z zasilaczem bez względu czy integra czy versa plus bo obie mają na pokładzie tylko 2A. Co do wejść i wyjść to na tą chwilę wykorzystam 16 wejść i 6 wyjść jak w moim opisie.Bardziej zależało mi na opinii kogoś kto miał styczność z versą plus co do jej możliwości bo z integrą jak widzę większość miała. Chcę mieć 100% pewności że zrobię na tej centrali wszystko czego oczekuje i nie będzie potem niepotrzebnych problemów i drapanie się po głowie że mogłem jednak kupić tą drugą bo to nie mały wydatek.
    Jak wcześniej pisałem już jestem prawie przekonany do integry choć w versie cały czas mnie przekonuje prostota programowania i obsługi, zakładki sterowanie sms itd wszystko to widac po odpaleniu dload i przelaczaniu się miedzy integra a versa co w integrze juz nie jest tak proste i trzeba kombinować.

0
  • #15 04 Lip 2015 10:14
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Nie zrobisz. Prędzej czy później da o sobie znać brak logiki.
    Pozdrawiam

0
  • #16 04 Lip 2015 10:41
    maciejka01
    Poziom 10  

Wszyscy namawiają mnie na integre wiec zostaje mi posłuchać waszych rad mam nadzieję że będzie to dobry wybór ;) pozdrawiam i dzięki za pomoc.

0
  • #17 05 Lip 2015 21:51
    glider33
    Poziom 18  

maciejka01 napisał:
    Wszyscy namawiają mnie na integre wiec zostaje mi posłuchać waszych rad mam nadzieję że będzie to dobry wybór ;)

A może warto zainteresować się centralką ROPAM OPTIMA GSM ?
    http://www.ropam.com.pl/pl/towar/388/optimagsm.html

Stanąłem przed podobnym dylematem co Ty, ponieważ mam podobne wymagania (np. funkcje logiczne), ale co raz bardziej skłaniam się ku centrali Ropam, ponieważ ma praktycznie wszystko czego potrzebuje, a na plus przemawia dopracowana aplikacja na androida i wbudowany moduł gsm.

0
  • #18 21 Lip 2015 21:36
    maciejka01
    Poziom 10  

Witam po dłuższej przerwie z powodu wyjazdu urlopowego. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, ostatecznie zakupiłem integrę 128 wrl - centrala zamontowana i wstępnie skonfigurowana. Teraz tylko pozostaje rozbudowywać o brakujące komponenty takie jak czujki zalania, czadu itp. Pozdrawiam.

0