Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SFDC2-600CT0-ERP EQUATION - 330 W cyrkulator powietrza, jak znacznie obniżyć moc

kukuba 02 Lip 2015 10:49 990 3
  • #1 02 Lip 2015 10:49
    kukuba
    Poziom 2  

Witam!

Potrzebuję pomysłu / porady, jak zmniejszyć moc cyrkulatora powietrza o mocy 330 W. (model SFDC2-600CT0-ERP EQUATION)
    Cyrkulator ma 2- stopniową regulację prędkości, jednak jest to niewystarczające- na niższym poziomie powiew urywa głowę. Wiadomo- stosowany jest głównie do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach / halach o dużej kubaturze.

Ja natomiast chciałbym zastosować taki cyrkulator jako zwykły wiatrak do domu, do pomieszczenia o powierzchni ok 50 m² i wysokości 3m, czyli spokojnie wystarczy ok 10- 15% dotychczasowej wydajności cyrkulatora.

Szukałem już rozwiązania za pomocą wujka google oraz wyszukiwarki na forum i znalazłem takie oto sposoby:
    -zastosowanie regulatora napięcia fazowego
    -zastosowanie falownika
    Z tym, że podobno mogą pojawić się problemy z zakresem regulacji mocy / obrotów silnika elektrycznego oraz przegrzewaniem się regulatorów / silnika.

Do głowy przyszedł mi również pomysł wymiany silnika w w/w cyrkulatorze. Czy orientuje się ktoś, czy jest to możliwe? Oczywiście sprawę przekazałbym jakiemuś fachowcowi, jednak proszę o opinie lub propozycje rozwiązania mojego problemu.

Uprzedzając pytania:
    -moje pojęcie o elektryce jest bardzo małe / znikome;
    -w grę wchodzą rozwiązania zarówno 'budżetowe', jak i droższe (jednak nie przekraczające 200-300 zł);
    -chcę używać akurat ten cyrkulator w mieszkaniu, głównie ze względów estetycznych, dlatego też wybrałem ten, a nie inny, mniejszy / słabszy.

Z góry dziękuję za pomoc.

SFDC2-600CT0-ERP EQUATION - 330 W cyrkulator powietrza, jak znacznie obniżyć moc

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lip 2015 12:41
    Janek_15
    Poziom 13  

Witam.
    A czy pan nie może kupić regulator napięcia o mocy 400-500 wat w celu rozwiązania tego problemu? Czy w Polsce takich nie sprzedają?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Lip 2015 15:34
    kukuba
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź.

Czy regulator napięcia o takich parametrach okazałby się skuteczny w moim przypadku?
    Czy któreś z urządzeń (cyrkulator / regulator) mogą ulec uszkodzeniu lub przegrzaniu przy dłuższym stosowaniu? (po kilka godzin dziennie w okresie letnim)

Znalazłem takie urządzenie za ~60 zł

Zasilanie 230V
    max prąd 12A chwilowo (12A x 230V = 2760 Wat)
    max moc 500W (ze względu na małe rozmiary urządzenia)
    Regulacja 10-100% obr/min.
    Wyłącznik w skrajnym położeniu MIN potencjometru (0-obrotów po włączeniu od 10-100%)

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lip 2015 15:50
    Janek_15
    Poziom 13  

Jeśli wentylator nie ma układów elektronicznych do regulacji mocy a po prostu przełącza uzwojenia to włączamy go na pełną moc a regulatorem napięcia regulować obroty. Wtedy nikt nie ucierpi :D .

1