Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

voIP - Rozmowy głosowe voIP w sieci LAN

02 Jul 2015 11:32 3390 24
 • Level 10  
  witam, czy orientuje się ktoś jak można uruchomić rozmowy głosowe za pośrednictwem lokalnej sieci LAN (bez wyjścia na zewnątrz) za pośrednictwem voIP ? Potrzebuje mieć w czterech biurach, w których jest już sieć LAN telefon voip żeby można było się komunikować między pracownikami. Telefony mają służyć lokalnie bez wyjścia na zewnątrz. Nie chce prowadzić dodatkowych przewodów tylko wykorzystać te które już są do internetu. Jaki sprzęt najlepiej użyć i jak to skonfigurować ?
 • Level 11  
  grab0s wrote:
  Jaki sprzęt najlepiej użyć i jak to skonfigurować ?

  Wirtualna centrala nie wymaga ani sprzętu (działa w chmurze), ani wyspecjalizowanych pracowników do jej obsługi (wdrożenie po stronie operatora). Rozmowy wewnątrz sieci voip są bezpłatne. Przy wyborze centrali warto porównać ceny, które są bardzo zróżnicowane u poszczególnych operatorów.

  www.halonet.pl/wirtualna-centrala

  voIP - Rozmowy głosowe voIP w sieci LAN
 • Network and Internet specialist
  Gwoli ścislosci. asterisk a nie asterix, asterix to bohater francuskich komiksow tuz obok obelix'a

  Niektóre telefony/softphone oferują możliwość dzwonienia w postaci IP Direct. Jednak moim zdaniem mało wygodne rozwiązanie i wygodniej będzie Tobie pójść we własną centralkę

  http://asterisk.org
  lub jeśli nie lubisz/nie masz czasu na kosnole
  http://elastix.org
 • Level 23  
  przeqpiciel wrote:

  Niektóre telefony/softphone oferują możliwość dzwonienia w postaci IP Direct. Jednak moim zdaniem mało wygodne rozwiązanie i wygodniej będzie Tobie pójść we własną centralkę


  Wszystko zależy od typu telefonu, zdaje się że w większości telefonów które mają kilka kont (przynajmniej tyle do ilu kontaktów będą wykonywane połączenia) da się to skonfigurować tak, że w celu wykonania połączenia wciska się przycisk wyboru konta (gdzie adres serwera zastępuje się adresem drugiego telefonu), numer (dowolny, np. 1-cyfrowy, w optymistycznym przypadku może być to zbędne) i przycisk #/Send.
  W przypadku softphone (nie próbowałem z telefonami biurkowymi - przez wyższą cenę telefonów z DSS może to się nie opłacać) pełne URI można podpiąć pod przyciski DSS/BLF albo skróty klawiszowe: http://tomeko.net/software/SIPclient/howto/direct_ip_calls.php. Przy założeniu że adresy IP lub nazwy domenowe w sieci są stałe nie różni się to od dzwonienia przez centralę - przy połączeniach wewnętrznych raczej nie potrzeba IVR, kolejkowania, przekazywania ani nawet usługi lokalizacyjnej.
  Jeżeli biura nie są daleko od siebie to myślałbym też o DECT.
 • Level 10  
  Rozmawiałem z osobą która sprzedaje telefony voip CISCO CP-7912G i twierdzi że żadna centrala nie jest potrzebna, wpina się telefon do sieci LAN i właśnie za pomocą przycisku wywołania łączymy się między nimi. Jedynie trzeba je odpowiednio skonfigurować. Czy to prawda?
 • Level 10  
  a można przydzielić np że pod przyciskiem nr 1 bedzie tel o adresie ip 192.168.1.101 ?
 • Network and Internet specialist
  Moim zdaniem zależy. Na kliencie MicroSIP udało mi się to osiągnąć, na telefonie yealink t-20 (ten z filmu) jedynie poprzez dodanie adresu IP do książki telefonicznej.

  Zatem moim zdaniem odpowiedź powinna brzmieć: zależy na jakim sprzęcie to robisz.
  Natomiast ja mam pytanie do Ciebie. Dlaczego tak dążysz do dzwonienia bezpośrednio po IP ?
 • Level 10  
  A jaka jest alternatywa?
 • Level 9  
  albo centralka abonencka voip a konfiguracją zajmie się operator zamiast ciebie ;) oczywiscei, też dzwonisz na numery wewnętrzne
 • Level 10  
  szkoda że nikt nie podaje konkretów typu: kup centrale taka i taka do tego telefony (model), tylko ogólnie
 • Network and Internet specialist
  ok, wiec po kolei:

  wersje open source (darmo) koszt jedynie ewentualnego sprzętu, energii elektrycznej:

  http://asterisk.org - konsolowa wersja iPBX
  http://www.elastix.org/index.php/en/ - to co wyżej tylko z interfejsem graficznym
  http://www.freepbx.org/ - j/w, inne wydanie

  jeżeli myślisz o dosłownie kilku telefonach w sieci, najtańszym rozwiązaniem moim zdaniem byłoby to:

  http://www.uelastix.com/ zainstalowane na tym: Raspberry PI 2 i powinno latać

  wersje komercjalne, płatne, pudełkowe

  http://voip-sklep.pl/yeastar/28-yeastar-mypbx-soho-v5.html

  lub jak wyżej coś w chmurze.

  EDIT:

  telefony:
  telefony mamy 2 rodzaje softphone i hardphone. Pierwsza z kategorii to rozwiązanie programowe. Jak zresztą widziałeś na filmie do którego link umieściłem. Ja używam MicroSIP, wcześniej korzystałem z wersji 3cxphone w wersji 6 i dawał radę.
  Druga grupa to rozwiązania sprzętowe. Ja osobiście lubuję się w marce Yealink i ją najbardziej bym polecał. Masz też całą masę Cisco, Grandstream czy Polycom. Poprostu znajdź sprzęt, który obsługuje SIP wrzuć tu link i zapytaj się czy ten konkretny model będzie sprawować się do Twoich założeń.
 • Level 11  
  Mam podobny problem. Potrzebuję uzyskać łączność tylko między dwoma pomieszczeniami połączonymi LANem. Dużo dało mi to co napisaliście. Dzięki.

  Mam jednak pytanie. Czy będzie działał taki zestaw:

  Na komputerze Windows livecam a w drugim pomieszczeniu telefon Philips 433 (z allegro 79zł). Bez żadnej centrali. Połączenia tylko między tymi dwoma urządzeniami.

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
 • Level 11  
  Dzięki serdecznie! Niestety to przegapiłem. W takim razie możecie mi polecić jakiś najtańszy telefon wpinany rj45 do switcha? I jaki program na PC do niego zastosować?

  Dodano po 1 [sekundy]:

  Dzięki serdecznie! Niestety to przegapiłem. W takim razie możecie mi polecić jakiś najtańszy telefon wpinany rj45 do switcha? I jaki program na PC do niego zastosować?

  może coś takiego?
  GRANDSTREAM VOIP (GXP-1165 POE)
  http://www.ceneo.pl/36249834#tab=spec

  Yealink T19
  http://www.ceneo.pl/27065996#tab=reviews
 • Network and Internet specialist
  Jeżeli chodzi o moje doświadczenia to z hardphone'ów nie tykałem w życiu telefonów grandstream - nie miałem okazji po prostu. Jedynie bramkę FXS - działa i faksuje, oraz bramę GXW4224, do której utworzyłem auto-konfigurację. Zatem czy w przypadku tej marki jest możliwość dzwonienia za pośrednictwem podania adresu IP - nie wiem.

  Co do Yealink (Jelonki :D:D) to tak jak możesz zobaczyć w filmie, który zamieściłem powyżej. Poprzez wybranie adresu IP na klawiaturze telefonu jesteś w stanie wykonać połączenie pomiędzy urządzeniami.

  Jeżeli chodzi o stronę software. Sądzę, że powinieneś spojrzeć na ten projekt

  EDIT: Bo rozumiem, że tak samo jak twórca tematu chcesz dzwonić z telefonu na komputer w obrębie sieci IP. Bo telefon jak i MicroSIP to są samoistne twory, które swobodnie działają bez drugiego.
 • Level 11  
  I nie potrzebuję żadnej centrali ani nic więcej? Tylko komputer z microSIP , tego Jelonka i działającą sieć LAN? Jeśli tak to go kupuję. Pomoglibyście mi potem przy konfiguracji? Adres IP można zapisać w książce telefonicznej jak rozumiem?
 • Level 11  
  Jeszcze nasunęło mi się pewne pytanie. Zdaje się, że NAS Synology który mam w biurze mógłby robić za centralkę. Wiecie może coś na ten temat?
 • Network and Internet specialist
  Z tego co widziałem faktycznie synology (nie wiem czy wszystkie) w swoic repozytoriach posiadają Asteriska wraz z GUI. Zatem tak, masz możliwość zrobienia centralki na NASie. Z mojej strony jak miałem okazję coś takiego konfigurować to okazało się, że GUI czasem pozostawia wiele do życzenia. Jak coś pisz. Będzie się pomagać.
 • Level 31  
  Nie potrzeba żadnych centralek z asteriskiem. Wystarczy fritzbox 7141 za 60 zł. Żadnych updatow, pobiera 7W i chodzi miesiącami.

  Konfiguracja w 10 minut. Gotowe.

  A sipowych klientow pod windows jest jak grzybow po deszczu. Ekiga tez jest super.
 • Level 31  
  Na fritzu nie ma asteriska i do rozmów wewnętrznych jak życzy sobie tutaj autor wątku wystarcza to w zupełności.

  Acha, a do małego biura to i może telefonów voip nie warto kupować? Wystarczy, że się ma smartfon z androidem i klienta Voip np. SIP simple, które to logowałyby się na fritza.