Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik - Regulacja obrotów

electro4 02 Jul 2015 12:43 4518 25
Wago
    electro4
    Level 10  
    Witam.

Planuję stworzyć pewną konstrukcję do której potrzebuję silnika z płynną regulacją obrotów. (coś na wzór koła garncarskiego).

Urządzenie będzie pracować poziomo, obciążenie 1 do 5 kg. Zależy mi na regulacji w przedziale 100-700 obrotów na minutę.

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o te sprawy więc będę wdzięczny za jakieś proste porady. Myślałem o zastosowaniu silnika od pralki, bo używane są całkiem tanie (kilkadziesiąt złotych), ale nie wiem czy się nada bo na wielu z nich widnieje że ma aż 15000 obr/min i nie wiem czy można go ograniczyć do tak wolnych obrotów.

Bardzo podoba mi się ten projekt który znalazłem na YouTube:
    /watch?v=cCX7sbBxgmc ("sterowanie obrotami silnika" - autor Sebastian Chawełka)

Niestety brak tam szczegółów konstrukcji:/ Jakie części, modele itp.

Będę wdzięczny za wszelkie porady.
    Pozdrawiam
  • Wago
    Ayost
    Level 12  
    Witam, zobacz sobie kit z AVT "Regulator obrotów silnika elektrycznego" czy bedzie Ci odpowiadał jest to kit pod nr AVT1007.
    Pozdrawiam Ayost

Edit: w tym wideo co dodałeś chyba nawet jest ten sam kit co Ci wysłałem
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    electro4 wrote:
    Planuję stworzyć pewną konstrukcję do której potrzebuję silnika z płynną regulacją obrotów

Co to znaczy płynna, czy będzie kolega co parę minut zmieniał obroty, czy tylko co jakiś element. Do częstej zmiany obrotów najlepiej falownik, a jeśli zmiana nie taka częsta to może wykonać to na elementach mechanicznych np: wariator.
    kortyleski
    Level 43  
    Tak naprawdę najprościej i najtaniej jest zastosować silnik prądu stałego odpowiedniej mocy i regulację PWM. Ten silnik od pralki to silnik indukcyjny, a jego reguluje tylko falownik. Żadne kity z AVT nie zadziałają.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kup sobie silnik od maszyny do szycia. Z pedałem do płynnej regulacji obrotów.
    Oprysk Stonki
    Level 29  
    electro4 wrote:
    Witam.

Planuję stworzyć pewną konstrukcję do której potrzebuję silnika z płynną regulacją obrotów.

Jakie napięcie zasilające silnik? I jaki silnik w przypadku zasilania jego napięciem 230V, komutatorowy czy nie?
  • Wago
    electro4
    Level 10  
    To nie jest tak że silnik od pralki to mus.

Chodziło mi po prostu o koszty;)

Jestem otwarty na każdą propozycję. Chodzi głównie o to co napisałem w pierwszym poście. Obciążenie od 1 do 5 kg, obroty od 100 do 700 na minutę (może być więcej ale i tak nie będę wykorzystywał). No i płynna regulacja z częstą zmianą (np. 2 minuty pracy 100obr, potem przez 30 sekund 500obr). Od razu mówię że nie muszę mieć wyświetlacz obrotów bo wzrokowo sobie ocenię prędkość obrotów jaka mi odpowiada;)

No i ogólnie jestem naprawdę laikiem więc będe wdzięczny za konkrety (jaki silnik, co do niego kupić) bo np. silnik DC już mi coś mówi ale bez szczegółów nie wiem jaki zakupić i gdzie najlepiej;)

Pozdrawiam
    retrofood
    Przeczytałeś post #6?
    electro4
    Level 10  
    Jeśli chodzi o to jakie napięcie to także nie mam jakiś konkretnych wymagań. Najlepsze rozwiązanie dla mnie to byłoby wsadzenie wtyczki do kontaktu. ;) Raczej nie chciałbym bawić się w żadne akumulatory.

Nie wiem czy o to Ci chodziło.
    electro4
    Level 10  
    No to całkiem ciekawe rozwiązanie. Ale czy silnik nie będzie za słaby na takie obciążenie?
    I dwa. Czy zamiast pedału regulacyjnego mógłbym zamontować taki regulator jak na filmiku który dodałem w pierwszym poście?

P.s. dzisiaj dzwoniłem do jednego elektryka z ciekawości pytając o koszt mojego projektu. To nie licząc silnika od pralki i regulatora z kablami chce 200zł za robocizne wiec mam nadzieje że uda mi się samemu to skonstruować; )

P.s. przez robocizne mam na myśli samo podłączenie silnika z regulatorem, a nie cała konstrukcję; )
    retrofood
    electro4 wrote:
    No to całkiem ciekawe rozwiązanie. Ale czy silnik nie będzie za słaby na takie obciążenie?

A skąd mam to wiedzieć, jeśli nie puszczasz pary z ust po co to i do czego? Jeśli nie widziałeś nigdy maszyny do szycia i nie potrafisz sobie wyobrazić jej pracy to idź do jakiejś znajomej dziewczyny i popytaj. Może któraś ma w domu takie urządzenie, to się jeszcze na kawę załapiesz.
    electro4
    Level 10  
    W sumie nie ma powodu ukrywać.
    Ogólnie tak się składa że mam dwie przyjaciółki les. Spodobało im się pewne urządzenie, a ja jako typowy idiotą zgodziłem us się stworzyć coś takiego.

Tutaj link: youtube.com/watch?v=zAl8F1gl5l4

Tutaj o wyborze zalecanego silnika: machineyourself.com/#!motors/c15ny

Z tego co zrozumiałem polecają dc 24v
    maly_13
    Level 19  
    Na pewno silnik DC i regulacja PWM, ale jak coś takiego z takimi odgłosami do czegoś takiego. :)
    electro4
    Level 10  
    Okej. A może być taki silnik?

Silnik DC 1016 24V 250W
    Silnik szczotkowy przeznaczony do skuterów, quadów, rowerów elektrycznych oraz maszyn przemysłowych.
    Dane techniczne:
    - silnik szczotkowy 24v
    - pobór prądu 14A
    - zasilanie 24VDC
    - obroty 2750 obr./minutę

Jeśli tak to co musze dokupić żeby po pierwsze podłączyć go normalnie do gniazda elektrycznego 220 i dwa żeby móc sterować obrotami? ;)

Pozdrawiam
    retrofood
    electro4 wrote:
    Okej. A może być taki silnik?

Silnik DC 1016 24V 250W
    Silnik szczotkowy przeznaczony do skuterów, quadów, rowerów elektrycznych oraz maszyn przemysłowych.

A po co taki kolos? Kolego, silnik 400W to służy w czołgu do załadowywania działa! Czyli wykonuje pracę Gustlika i to Gustlika z wytężonymi mięśniami! Który, o ile pamiętasz, dwoma palcami wyciągał gwoździe z drzewa. Przesadziłeś, na oko dziesięciokrotnie.
    Oprysk Stonki
    Level 29  
    Jaki silnik 400W przy obrotach wyjściowych 100 rpm/min ma siłę ukręcić coś, co powiedzmy wymaga podniesienia 5 kg?
    Bo jedyne co mi przychodzi do głowy do wiertarka PRCr 10/6 na pierwszym biegu albo silnik krokowy o sporym momencie obrotowym.
    electro4
    Level 10  
    Akurat taki wydawał mi się sensowny. Ale dzięki za odpowiedź.

Dlatego moja prośba jest taka. Czy może ktoś mi napisać jaki konkretnie silnik dc wybrać? Chciałbym go podłączyć normalnie do gniazdka elektrycznego wiec zapewne będę potrzebował coś w rodzaju transformatora 220ac/24dc? Tutaj idę na logikę. No i oczywiście jakiś regulator obrotów?

Dobrze kombinuje?
    elele
    Level 17  
    Jeżeli to ma być to o czym myślę :D to wystarczy silnik o mocy około 20W, np. 24V 1 A DC, napędzany z zasilacza 24V DC i prądzie ciut większym niż pobierany przez silnik. Np. 1,2 A lub większym. Pomiędzy silnik a zasilacz wstawiasz regulator obrotów jaki można kupić za kilkanaście złotych w każdym sklepie z elektroniką lub na Allu i masz maszynkę fuul wypas. Dziewczyny będą wniebowziete.
    kortyleski
    Level 43  
    Po pierwsze silnik. 12vdc z wentylatora kabiny z dowolnego auta. Na szrocie kilka złotych. Po kolejne przekładnia -na filmie jest slimakowa ale i zwykła pasowa da radę. Zasilacz, dowolny ATX albo jakiś laptopowy tak z 15 v. Ważne byleby fabryczny, to zapewnia bezpieczeństwo. Regulator zrobisz sam, w sieci jest mnóstwo schematów pwm na ne555 a obudowa potencjometru to już twoja fantazja. Mam pomysł ale nie na publiczne forum :-D
    I ostatnie.... Łożyska liniowe coby to tak nie skrzeczalo. Trza by polietylen chociaż, rolki do bram przesuwnych po przewierceniu stają się całkiem niezły tulejami.
    W sumie mogę ci pomóc w konstrukcji.... Podzielimy się wypłata ;-)
    electro4
    Level 10  
    Wielkie dzięki wszystkim za porady;)

Już coś sensownego ustalone.

1) Zasilanie - Albo jakiś zasilacz 24v albo jakiś od laptopa 12-15v;)
    2) Regulator obrotów/napięcia
    3) Silnik DC 12/24v

Teraz tylko pytanie. Jak przeglądam stronkę z różnymi silnikami DC to owszem, są takie jak podaliście w ostatnich dwóch postach. Tylko jak patrze na nie, to silniki o takich parametrach są strasznie malutkie:/ 6-7cm długości i 0,3kg wagi. Nie wiem czy one podołają zadaniu?

Dla pewności oglądałem pare filmików na necie z tego typu sprzętem i praktycznie każdy czy to profesjonalny czy samoróbka miał silnik dc ale taki o wielkości 1-2 kg ;) Bo trzeba pamiętać że będzie tu obciążenie samych rurek/prowadnic, dwa coś na końcu rurki będzie też zamontowane, no i po 3 będzie jakiś opór, raz większy, raz mniejszy.

w którymś moim poście podałem stronę z zalecanym wyborem silnika. Tam facet profesjonalnie zajmuje się budową takich maszyn i stwierdził ze silnik powinien być taki żeby mógł uciągnąć 35lbs czyli na nasze jakieś 15 kg:/

Tutaj przykłądowe foto jak to wielkościowo wygląda
    Silnik - Regulacja obrotów

A zasilacz znalazłem taki. Z tym że ma na wyjściu 3A. Nie będzie to za dużo?

Silnik - Regulacja obrotów Silnik - Regulacja obrotów
    kortyleski
    Level 43  
    Zasilacz ok. Typowy silnik od nawiewu w samochodzie ma koło 60W, ale obroty spore. Po zastosowaniu przekładni obroty się zmniejszą, ale znacząco wzrośnie moment. Da radę.
    User removed account
    User removed account  
    kortyleski
    Level 43  
    Zakres obrotów 100-700. Tego wycieraczkowy nie ogarnie. Ale jest jeszcze prostsze rozwiązanie. Wkrętarka. Taką z uszkodzonym akumulatorem można bardzo tanio kupić, w uchwyt wkręcamy korbę i gotowe. Nawet płynna regulacja obrotów jest.
    electro4
    Level 10  
    Wszystko spoko i fajnie sprawa się klaruje;)

Przejdę się w tygodniu na szrot i zobaczę co mają.
    Tylko ten silnik od wentylatora ma duże obroty i tak jak piszecie muszę robić przekładnię. Ja po prostu chciałbym tego uniknąć bo chciałbym żeby urządzenie docelowo było jak najmniejsze; )

Bo ogólnie jeszcze wspomnę że te silniki dc które wcześniej podawał są za około 40zł. ;)
    amigda
    Level 2  
    [Witam.
    Ja zastosowałem układ AVT1007 wraz triakiem bt138 i działa OK. Gdy zamienię triak na BTA25/600B to układ nie reguluje.
    Układ AVT1007 różni się od układu AVT 1860, który pracuje na triaku BTA26-600B (analogicznym do BTA26-600) jedynie rezystancją potencjometru R1 – 27k zamiast 22k om.
    Czy triak BTA25-600 jest nieodpowiedni do tego układu?
    Pozdrawiam.

3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.
    3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.

Kolega poda więcej danych , do czego ma być ten układ co ma być nim sterowane . Przypominam że to temat o regulacji obrotów silnika.
    Moderator; Krzysztof Reszka